Ледь не весь колорит історичного Покуття можна віднайти в місті Городенка. Майже тисячолітнє поселення й справді має чим здивувати.
Аби це підтвердити, пропонуємо ознайомитися з деякими цікавими фактами.
Що ж, поїхали:
Городенка, а точніше його прототип Karrodinon позначено на карті Птолемея. Це дає підставу вважати, що місто значно старше (орієнтовно на 200-300 років), аніж датують першою офіційною згадкою. А саме – 1195-м.
До місцевої архітектури доклав руку відомий митець Іоан Пінзель. Так, свого часу скульптор оздобив костел Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії. Будівлю за проєктом Бернарда Меретина зводили впродовж 1745-1769-х років.
Вірменський костел – найстарша споруда міста. Його збудували ще в далекому 1706 році. Сьогодні це – занедбана будівля, яка з кожним роком руйнується все більше і більше.
Є тут і невеличке релігійне диво. А саме – вже згадуваний костел Непорочного Зачаття. Річ у тім, що у храмі діють одразу два приходи: посередині – територія католиків, справа – греко-католиків.
В середині XVIII ст. Миколай Базель Потоцький обрав місто своєю резиденцією. Аби укріпити положення та показати свої статки, магнат роз’їжджав вулицями в позолоченій кареті, запряженій ведмедями. Це не лише не спрацювало, але й призвело до того, що його зненавиділи всі місцеві мешканці.

- Костел Непорочного Зачаття став найграндіознішою роботою Пінзеля. Лише вівтарні скульптури сягали заввишки понад три метри. На цьому велич не закінчується. Так, зсередини Пінзель оздобив храм майже трьома сотнями ангельських голів, і це – без урахування інших скульптур та деталей!
- Церква на місці гріха. Так місцеві називають храм Успіння Марії. А все через те, що згідно з переказами, Потоцький наказав звести сакральну споруду на місці, де вбив дівчину Бондарівну. Про це навіть складена пісня.
- Один з найстаріших віадуків України буквально ховається у кущах. Йдеться про триарковий міст над струмком Ямгорів. Відомо лише те, що споруду звели за правління Потоцького. А це – орієнтовно 1745-69 роки.
- Були часи, коли в місті понад 60% населення становили вірмени та євреї. Посприяло масовому заселенню отримання Магдебурзького права 13 лютого 1668 року.
- Перша поштівка (поштова листівка) міста з’явилася у 1896 році. За різними джерелами, її походження: Австрійська імперія, Голландія чи Бельгія.
- В наші дні у місті діє невідомий митець. Одна з його визначних робіт – картина Пречистої Діви Марії, вирізана в стовбурі дерева. Знаходиться ікона поблизу Вірменського костелу.
- Городенка – єдине місто в усій Івано-Франківській області, де знаходиться скульптура Пінзеля. Йдеться про статую Діви Марії в костелі Непорочного Зачаття.
- Міні-Городенка. А саме – чималенька триповерхова споруда-макет міста, оточена великим ровом. Побачити це диво можна у сквері поблизу автобусної зупинки.
- «Столиця Потоцьких». Знаний рід не лише мав тут свою резиденцію, але й перетворив місто на власну столицю. Неофіційний статус має досі підтвердження у вигляді гербів родини, зображених ледь не на кожному будинку.
- Перші поселення на теренах нашого міста з’явилися ще в часи палеоліту (400 000 – 200 000 роки до нашої ери). Посуд, одяг та речі побутового вжитку, які підтверджують це твердження, на околиці міста у 1923-му знайшов археолог, історик Ю. Полянський.
Джероло – Панорама Прикарпаття.
Залишити коментар