Помножити на нуль: в Івано-Франківську впроваджуватимуть програму нульової смертності в ДТП

Помножити на нуль: в Івано-Франківську впроваджуватимуть програму нульової смертності в ДТП

В Івано-Франківську на основі шведського досвіду впроваджуватимуть програму нульової смертності в ДТП – пише “Західний кур’єр”.

Visson Zero – шведська програма з підвищення безпеки дорожнього руху та зменшення смертності в дорожньо-транспортних пригодах, базовим принципом якої є неприпустимість ДТП із летальними наслідками. Івано-Франківськ став першим містом в Україні, яке поставило собі за мету нульову смертність на дорогах та досягне її, запевняє заступник міського голови – директор Департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Михайло Смушак. Для цього дорожній рух необхідно організувати таким чином, щоб помилки водіїв, велосипедистів та пішоходів не призводили до смертельних наслідків на дорогах. Світовий досвід доводить, що це цілком реально. Уже є давно напрацьовані інфраструктурні рішення, за допомогою яких вирішується ця проблема. Саме їх і застосовуватимуть впродовж наступних п’яти років в Івано-Франківську.

За статистикою, на дорогах України щороку гине 4 тисячі осіб і ще 30 тисяч зазнають важких травм. 54% жертв ДТП – це так звані незахищені учасники дорожнього руху, пішоходи та велосипедисти, які не становлять загрози іншим, але гинуть чи отримують травми під колесами автомобілів. А найбільша частка ДТП із летальними наслідками стається внаслідок перевищення швидкості руху. На вулицях Івано-Франківська щороку в ДТП в середньому гине 10 осіб і ще кілька сотень отримують травми. За останні 8 років найбільше – 13 загиблих – було у 2015 році, а найбільше травмованих у ДТП – 265 осіб – було у 2018 році. Торік у ДТП загинуло 11 осіб і 229 отримали травми. Водночас у світі є 138 міст, на вулицях яких упродовж шести років не загинуло жодної людини.

Візуалізація проекту вул. Автоливмашівської

«Це є показник, до якого ми прагнемо, щоб Івано-Франківськ став першим містом в Україні, на вулицях якого не будуть гинути люди, – каже Михайло Смушак. – Роботи надзвичайно багато! Сьогодні у нас, на жаль, немає жодної вулиці, яка б відповідала усім європейським стандартам безпеки і була повністю безпечною для усіх учасників дорожнього руху. Але іншого виходу, як системно щоденно працювати над безпекою у місті – у нас просто нема. Ми не маємо права не працювати над підвищенням безпеки. Адже це наші життя, життя наших рідних і близьких. Кожен день, коли ми не зробили щось для підвищення безпеки – ми втратили. Втратили час і, на жаль, втратили чиєсь життя».

Проект реконструкції перехрестка Галицька-Калуське шосе-2

За словами М. Смушака, у місті є розроблена карта місць ДТП із летальними наслідками за останні три роки. Найбільш аварійно-небезпечними є перехрестя вулиць Довгої – Берегової, Галицької – Целевича, Північного Бульвару – Довгої, Тисменицької – Юності, вулиці Тисменицька, Петлюри, Бандери, Довженка, Грушевського, Хіміків, Вовчинецька, Івасюка, Набережна ім. В. Стефаника, Короля Данила, де гинули пішоходи. А автомобілі в ДТП із летальними наслідками найчастіше потрапляли на вул. Челюскінців, Крихівецькій, Чорновола, Січових Стрільців та інших.

Проект реконстуркції перехрестка вулиці Галицька-Калуського шосе 1

Водночас європейський досвід доводить, що досягнути нульової смертності на вулицях шляхом реалізації низки інфраструктурних рішень – цілком реально. «Є різні методи, різні підходи, – продовжує М. Смушак. – Ми інколи намагаємося вигадати, так би мовити, якесь своє колесо і думаємо, якщо ми щось своє зробимо, то це гарантуватиме безпеку. Але насправді є уже давно напрацьовані рішення, за допомогою яких вирішується ця проблема». Загалом таких успішно реалізованих, вдалих, випробуваних практикою і часом у містах світу інфраструктурних рішень є з десяток. І це не тільки острівці безпеки чи підсвічування пішохідних переходів, які вже кілька років практикують в Івано-Франківську, але й інші, які наші водії зараз категорично не сприймають, помилково вважаючи їх злом на дорогах.

Візуалізація проекту вул. Ленкавського

Серед таких – зменшення ширини смуг руху. Вужчі смуги спонукають водіїв їздити обережніше, а вулиці стають безпечнішими та функціональнішими. Завдяки вивільненому місцю можна влаштовувати кишені для паркування, виділені смуги для руху громадського транспорту, велодоріжки, додаткове озеленення. Ще одним рішенням для зменшення швидкості є викривлення траєкторії руху. Періодична зміна напрямку руху за рахунок зміни сторони паркування, влаштування так званих шиканей, острівців безпеки теж спонукатиме водіїв бути обережнішими і їхати повільніше. Інша інноваційна концепція – концепція спільного простору – полягає у тому, що всі учасники дорожнього руху використовують весь простір вулиці і самі організовують його так, як їм зручніше. Найбільше це нагадує організацію руху в житлових зонах, вже прописаних у Правилах дорожнього руху більшості країн. Щоправда, у наших реаліях ця концепція працює зовсім не так, як мала б. Яскравим прикладом цього є вулиці Павлика, чи Шевченка. Але комунальники запевняють, що найближчим часом це змінять.

Візуалізація проекту вул. Івасюка

Пріоритетними для підвищення безпеки дорожнього руху в Івано-Франківську, за словами М. Смушака, залишаються влаштування кільцевих транспортних розв’язок, напрямляючих острівців перед ними, влаштування острівців безпеки та підсвічування пішохідних переходів. Кільцеві розв’язки дозволяють контролювати трафік та підвищити безпеку проїзду, значно зменшити кількість аварій, травм та смертей і загалом вони є зразком ефективного використання дорожнього простору. А острівці безпеки розділяють зустрічні транспортні потоки та полегшують перехід пішоходами проїжджих частин з трьома і більше смугами руху. Ще одним відмінним рішенням, яке сприяє зменшенню кількості наїздів на пішоходів, котрі у темну пору доби переходять дорогу, є підсвічування пішохідних переходів.

«Ми обстежували місто і, насправді, у нас із цим величезне провалля. Є маса місць, де необхідно робити острівці безпеки, влаштовувати антикишені, щоб люди не вискакували на дорогу з-за припаркованих автомобілів, а для водіїв була краща оглядовість у місцях пішохідних переходів. Особливо небезпечним є таке місце на вулиці Грушевського, біля ресторану «Десятка», – каже М. Смушак.

Серед вулиць, на яких необхідно влаштувати острівці безпеки, він також назвав Привокзальну площу, вул. Гаркуші, Хоткевича, Юності, Коновальця, Набережну ім. В. Стефаника, Надрічну, Івасюка, Миколайчука, Стуса, 24 Серпня.

«Вулиці Стуса і 24 Серпня є новими, недавно побудованими, але вони широкі і дуже небезпечні, – додає М. Смушак. – Тому там треба змінювати організацію дорожнього руху, влаштовувати острівці безпеки».

Але це далеко не всі відносно нові вулиці, де необхідно змінювати організацію дорожнього руху. Крім того, потрібно корегувати циклограми низки світлофорних об’єктів, які недавно були встановлені, додавати нові світлофорні фази. Бо зараз робота цих світлофорних об’єктів не так сприяє безпеці руху, як додає ще більших проблем і наражає на небезпеку пішоходів та водіїв. Зокрема, за словами М. Смушака, це стосується світлофорних об’єктів на Набережній ім. В. Стефаника, перед в’їздом до містечка «Калинова Слобода», на перехрестях вул. Галицької – Целевича, Довженка – Сухомлинського, Надрічної – Івасюка – Вовчинецької. А нові світлофорні об’єкти необхідно в першу чергу влаштувати на аварійно-небезпечних перехрестях вул. Коновальця – Медичної, Коновальця-Сорохтея, Галицької-Хіміків, Надрічної – Максимовича, Надрічної – Б.Хмельницького, на поворотах до сіл Драгомирчани та Чукалівка.

Водночас секретар міської ради Вік­тор Синишин у цьому зв’язку зазначив, що зараз необхідно замовити схему моделювання дорожнього руху і роботи світлофорних об’єктів цілого міста.

«Ми знаємо, що схема організації дорожнього руху на половині світлофорних об’єктів є застарілою і розрахованою на менший потік транспорту, – каже В. Синишин. – Також необхідно врахувати можливість регулювання дорожнього руху світлофорами автоматично, за допомогою камер спостереження і відповідних датчиків інтенсивності руху».

Міський голова Руслан Марцінків наголосив, що всі ці речі треба впроваджувати, а не лише про них розповідати. « Якщо ви говорите такі грамотні речі, то давайте їх так і робити, – каже Р. Марцінків. – От малі кільця. Не треба великих проєктів. В сусідньому Тернополі накупили пластмасових фішечок, обгородили, поставили всередину клумбу і все, – дешево. Будуть гроші – зробимо більше». Тож мер доручив цьогоріч встановити 5 нових світлофорів, влаштувати 10 малих кілець, 10 острівців безпеки,10 підвищених переходів, 3 антикишені та встановити 200 сферичних куль для недопущення заїзду і паркування автомобілів на тротуарах.

А загалом, як поінформував М. Смушак, програмою підвищення безпеки дорожнього руху та зменшення смертності в дорожньо-транспортних пригодах передбачено нанесення дорожньої розмітки холодним пластиком та фарбою згідно з 74 схемами організації дорожнього руху, будівництво кількох кільцевих розв’язок, влаштування 56 острівців безпеки та 12 напрямляючих острівців на трьох кільцевих розв’язках, встановлення 6 нових світлофорних об’єктів та коректура циклограм існуючих світлофорів і влаштування 4 антикишень.

Стах МІРЧУК

Останні новини

  • 11:51
    Діти з Харківщини оздоровлюватимуться на Прикарпатті
  • Довкілля
    В селі Угринів підтверджено факт забруднення води
  • 10:45
    У Вигоді серед ночі трапилась пожежа в будівлі недіючої школи-інтернат (ФОТОФАКТ)
  • Надзвичайні ситуації
    Вогнеборці ліквідували пожежу будинку в селі Підпечери (ФОТОФАКТ)
  • 09:58
    Від початку повномасштабного вторгнення на Прикарпатті послуги з реабілітації отримали понад 4 000 військовослужбовців
  • Благодійність
    Благодійність
    Благодійники передали Калуській ЦРЛ карету швидкої допомоги
  • Армія
    Двічі добровільно став на захист України і продовжує служити їй: історія військового одного з ТЦК та СП Івано-Франківщини
  • 08:20
    Сьогодні в Івано-Франківську проходитиме виїзна акція «День здоровʼя»
  • Ветеранська політика
    Ветеранська політика
    У Коломиї за сприяння благодійників створять громадський простір для ветеранів
  • 27 Березня
  • Наші Герої
    Евакуював побратимів під Бахмутом: історія пораненого прикордонника “Пулі” з Івано-Франківська
  • Шахрайство
    Шахрайство
    «Підпишіть петицію. Залишилося зібрати зовсім небагато» – в поліції повідомляють про нову шахрайську схему
  • Наші Герої
    Наші Герої
    В Івано-Франківську відкриють анотаційну дошку полеглому захиснику Віталію Мерінову
  • 17:50
    Воїна Юрія Пурдика із Надвірної відзначили “Золотим хрестом”
  • Надзвичайні ситуації
    У Коломиї горить багатоповерхівка (ФОТО, ВІДЕО)
  • 16:24
    20 студентів з Прикарпаття отримали обласні стипендії від 25 до 33 тисяч гривень
  • Залишити коментар

    Ваша електронна пошта не буде опублікована.