Наприкінці ХІХ ст. велосипеди були ще рідкістю на галицьких теренах. І як усе нове і незвичне, вони викликали до себе трохи насторожене ставлення не лише з боку звичайної публіки, а й навіть з боку медиків.

В 1897 році газета «Кур’єр львівський» опублікувала замітку лікаря, який радив не зловживати велосипедними поїздками:

«Велосипедний спорт стає усе більш поширеним у різних країнах навіть серед жінок, які у своєму прагненні не відставати від чоловіків усе частіше сідлають «залізного коня». Але людині, яка хоч трохи знайома з засадами фізіології, стає зрозуміло, що таке сильне напруження тіла, якому піддаються велосипедисти, має глибокий вплив на організм. Надмірна або неправильна їзда на велосипеді може призвести до багатьох ускладнень. Нам відомо, що в Америці навіть є лікарі, що спеціалізуються на хворобах, які виникли внаслідок їзди на велосипеді, а тамтешні страхові товариства значно підвищили вартість страхування життя для осіб, які займаються цим спортом».

Преса писала, що найбільш обтяжливий вплив їзда на велосипеді має на серце і судини, особливо якщо велосипедист їде по нерівній дорозі. Його пульс може пришвидшуватися до 150 і навіть до 250 ударів за хвилину, тоді як нормальний пульс людини – 66-80 ударів за хвилину. Наслідком такого перенапруження є те, що судини і серце швидше зношуються. Вплив велосипедного спорту на серце такий глибокий і тривалий, що в деяких спортсменів пульс не повертається до норми навіть після довгого відпочинку.

«Дуже важливо під час їзди на велосипеді дихати носом, а не ротом. Якщо велосипедист страждає на нежить, йому варто на період хвороби відмовитися від велосипедних поїздок. Їзда на велосипеді також суттєво впливає на обмін речовин. В організмі накопичуються продукти обміну, зокрема молочна кислота. Велосипедист зазвичай їде, нахилившись уперед, від чого перетискається шлунок, що може порушувати його роботу», – повідомляв «Кур’єр львівський».

Незважаючи на всі ці перестороги, автор замітки визнавав: якщо займатися велосипедним спортом у міру, він є корисним для здоров’я, зокрема сприяє втраті зайвої ваги.

Газета «Кур’єр львівський» від 13 травня 1897 р.

Олена БУЧИК

Велосипедист у парку Станиславова. Поштівка з колекції В. Шулепіна.

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.

Ми у Facebook


Це вікно зникне через 20 seconds