Заземлення Ради… Як відкривають ринок землі (репортаж)

Верховна Рада почала розгляд у другому читанні законопроекту про продаж земель сільськогосподарського призначення, поки вдалося пройти тільки 216 поправок, всього ж їх внесли понад 4 тисячі.

Битва за українську землю

Головна сага української політики сезону 2020 оголошена відкритою – Рада почала розглядати в другому читанні законопроект про ринок землі. З бійками, мітингами і блокуванням трибуни, тобто все, як годиться, інформує Корреспондент.net.

Турборежим не пройшов, хоча в Слузі Народу спочатку й обіцяли прийняти закон за одну ніч. У підсумку ж, вирішили йти за регламентом, а це означає розгляд більш як 4 тисячі правок, які подані до законопроекту.

Таким чином земельне питання в Раді може розтягнутися на кілька місяців.

Про що закон?

Порівняно з першим читанням, у законопроекті, що розглядається у другому читанні, є ряд новацій. Зокрема, частка концентрації землі в одних руках зменшена з 200 тисяч гектар до всього 10 тисяч гектар, знято обмеження щодо концентрації землі у власності до 35% території місцевої громади, передбачено кредитування під заставу землі.

Найбільш гострі противники скасування мораторію на продаж землі критикували можливість допуску до ринку іноземців і норму про великі обсяги концентрації землі в одних руках, що було передбачено в первісній версії законопроекту.

Тепер обидва положення знівельовані: іноземці без референдуму до ринку допущені не будуть, а аграрні холдинги не зможуть викупити всю землю.

Більшість вітчизняних провідних аграрних холдингів – Кернел, МХП, Укрлендфармінг, Астарта, ІМК, Continental Farmers Group, Агротон – є публічними компаніями, акції яких котируються на міжнародних біржах. Тобто, серед акціонерів частини українських аграрних холдингів є іноземці та іноземні фонди.

Серед десяти найбільших сільськогосподарських холдингів – всього три компанії, де стовідсотковими кінцевими власниками є українці. Укрпромінвест агро належить синові Петра Порошенка Олексію, Епіцентр агро – Олександру і Галині Герегам, HarvEast контролюють Рінат Ахметов і Вадим Новинський.

Як розглядали?

У Слузі Народу кажуть, що самостійно зберуть голоси за ринок землі. Категорично проти законопроекту виступають фракції Опозиційна платформа – За життя і Батьківщина. Не дивно, що саме ці дві фракції заблокували трибуну і президію парламенту, намагаючись зірвати розгляд питання.

Юлія Тимошенко окупувала місце спікера і, вириваючи його мікрофон, навіть порізала палець. Але не всі представники Батьківщини змогли дістатися до президії. Наприклад, Сергій Власенко програв битву призеру чемпіонату світу з пауерліфтингу Артем Дмитрук. Виникла навіть коротка бійка, чи не перша в цьому парламентському скликанні.

Зрештою, Тимошенко провела в президії все засідання 6 лютого. А голова фракції Слуга Народу Давид Арахамія зажадав від лідера Батьківщини відшкодувати збиток за зламаний мікрофон.

Що буде далі?

Лідер партії Слуга народу Олександр Корнієнко заявив, що прийняття законопроекту про землю може зайняти близько двох місяців.

“Це п’ять пленарних тижнів, тобто два місяці. Але якщо ми будемо продовжувати на півтори-дві години в день, як ми сьогодні зробили, ми фактично півтора-два тижні економимо. Це три пленарних тижні. Думаю, це прийнятно”, – сказав Корнієнко.

З 13:00 четверга до 13:00 п’ятниці 7 лютого розглянули 216 поправок до закону про продаж земель сільськогосподарського призначення в другому читанні.

Вранці 7 лютого депутати Слуги народу чергували біля трибуни і президії Верховної Ради, щоб не допустити блокування з боку опозиції, яке частково відбулося в четвер.

Пішовши в земельний законопроект, Рада заблокувала прийняття інших документів. Наприклад, про незворотність націоналізації Приватбанку, необхідної для отримання нового траншу кредиту від МВФ. Також на невизначений час буде заморожене питання кадрових ротацій у Кабміні, на які потрібна згода парламенту.

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.