Цьогоріч набув чинності новий закон про оренду комунального майна. Відповідно до нього, всі нові об’єкти оренди поділяються на дві категорії: ті, які передаватимуться в оренду за результатами аукціонів в системі «Прозорро. Продажі», та ті, для оренди яких проведення аукціону не потрібне.

А з 1 липня уже і продовження договорів оренди, окрім деяких винятків, відбуватиметься за результатами електронних торгів. Повноцінне функціонування надання послуг з оренди комунального майна в електронній системі «Прозорро. Продажі», яка виконуватиме роль комунікаційної інтерактивної платформи обміну даними і подання документів на оренду комунального майна, заплановане з 1 жовтня.

Про це та інші особливості таких нововведень розповіла заступниця директора міського Департаменту комунальних ресурсів Антоніна Кизим. За її словами, суб’єкти, які мають право брати в оренду комунальні об’єкти без проведення аукціонів, теж поділяються на дві категорії.

Вони визначені частиною 1 статті 15 відповідного закону. Це – органи державної влади, органи місцевого самоврядування, установи та організації, які фінансуються за рахунок місцевих та державного бюджетів, а також релігійні організації, які беруть в оренду майно для проведення релігійних церемоній та обрядів, і дипломатичні представництва.

«З цими суб’єктами не буде взагалі проводитись ні аукціону, ні конкурсу. Міська рада ухвалює рішення, і протягом трьох днів укладається договір оренди», – каже А.Кизим.

Інша категорія суб’єктів, які будуть мати право на укладення договорів оренди без проведення аукціонів в електронній системі, але між якими, за словами А.Кизим, все ж відбуватиметься своєрідний конкурс, – це заклади освіти всіх форм власності, музеї, громадські організації ветеранів, які братимуть в оренду майно для розміщення реабілітаційних установ, а також підприємства книгорозповсюдження і книговидавництва та деякі інші.

«Для таких суб’єктів передбачено бальну шкалу розрахунку, бали якої будуть залежати від кількості учасників громадських організацій, кількості сплачених внесків, кількості отриманих грантів. І такі організації повинні функціонувати не менше року. Рішення щодо таких суб’єктів буде ухвалювати не міськвиконком як орендодавець, а представницький орган місцевого самоврядування, тобто виключно міська рада», – зазначила А. Кизим.

Заступниця директора Департаменту комунальних ресурсів також поінформувала, що з 1 липня уже і продовження договорів здійснюється за результатами проведення аукціонів в електронній системі «Прозорро. Продажі».

Oднак і тут є винятки. Серед них випадки, коли договір укладений не більше ніж на 5 років і продовжується вперше, або укладений без проведення аукціону з такими юридичними особами, як органи державної влади, органи місцевого самоврядування, релігійними організаціями, чи укладені з підприємствами, установами та організаціями, які постановою Кабінету Міністрів визначені соціально важливими.

Наразі до них належать Акціонерне товариство «Укрпошта» – як оператор зв’язку, який надає послуги на всій території України, та Акціонерне товариство «Ощадбанк» – як банківська установа, яка надає можливість сплачувати платежі за комунальні послуги без сплати комісійних зборів.

«Коли ці суб’єкти будуть звертатись про продовження договорів оренди, вони повинні надати документи, якими підтвердять свою відповідність цим вимогам, – каже А. Кизим. – Якщо Акціонерне товариство «Ощадбанк» не буде готове приймати від населення платежі за комунальні послуги без сплати комісійних зборів, то, відповідно, продовження договорів оренди з ним теж буде відбуватися через систему «Прозорро. Продажі».

Водночас А. Кизим додала, що повноцінне функціонування послуг з оренди комунального майна в електронній торговій системі «Прозорро. Продажі» заплановане з 1 жовтня.

«Якщо зараз є технічна можливість тільки проводити самі аукціони, то з 1 жовтня планується перевести повністю всі комунікації між орендарями, балансоутримувачами, уповноваженими органами в систему «Прозорро. Продажі», яка буде виконувати роль інтерактивної системи обміну даними, і фактично подання заяв буде відбуватися вже не в паперовому форматі, а через «Прозорро. Продажі», – пояснила А. Кизим.

За її словами, станом на 1 липня на обліку в Департаменті комунальних ресурсів перебуває 451 договір оренди на загальну площу майже 75 тисяч квадратних метрів. З них 22%, а саме – 100 договорів – укладені з пільговим нарахуванням орендної плати в 1 грн у рік. Зберігається тенденція попередніх років, коли 50% надходжень коштів від орендної плати сплачують 10 найбільших платників.

Беззаперечним лідером в цьому є ТОВ «Торговий сервіс», в якого нарахування за оренду ринку становлять майже 600 тис. грн в місяць з ПДВ, 500 тис. з яких надходять до міського бюджету.

«Також до цього переліку входять суб’єкти, які здійснюють торгівлю на території ринків. Серед них кооператив «Авіцена», ПП «Керен», банківські установи, а також переможці комерційних конкурсів попередніх років. Зокрема, ТзОВ «Сальва-Львів» та «Петечелінвестбуд», де, за результатами конкурсів, більш ніж у 20 разів зросла орендна плата, – каже А.Кизим. – Загалом фактично 80% надходжень за оренду 30 тисяч квадратних метрів площ за 200 договорами здійснюють орендарі, які ведуть комерційну чи некомерційну діяльність. За перше півріччя фактично надійшло 6 млн 580 тис. орендної плати, що становить 85% від доведених планових показників».

Іван ГІРАК

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.