Два підприємства з Прикарпаття потрапили у п’ятдесятку головних експортерів України за версією  Forbes 

Журнал Forbes визначив найбільших експортерів воєнного року – 50 компаній, які дали змогу вистояти українській економіці у 2022 році. До списку потрапили дві компанії з Івано-Франківської області – ВО “Карпати” та Карпатнафтохім.

За даними Державної митної служби, експорт товарів з України у 2022 році скоротився на 35%, до $44,2 млрд. Скорочення вдарило по всіх галузях. Єдиним помітним винятком став експорт IT‑послуг, який зріс на 6%, до $7,35 млрд.

Лідерами за обсягами експорту у воєнний рік стали агропромисловий та гірничо‑металургійний комплекси, які забезпечили понад ⅔ товарного і більш як половину сукупного експорту. Лідери за вартістю експорту серед товарів – зернові культури, соняшникова олія та чорні метали. У довоєнному році саме метал був головним експортним товаром країни. За підсумками 2022‑го його експорт обвалився більш як утричі, до $4,5 млрд.

У списку топ‑50 експортерів – компанії з різною стратегією. Деякі знайшли нові ринки та спромоглися збільшити обсяги експорту, інші – навпаки, заморозили виробництво на початку російського вторгнення, далі лише розпродаючи залишки продукції.

На частку ЄС припало понад 63% товарного експорту. Серед решти країн найбільшими покупцями української продукції стали Туреччина та Китай.

Головний підсумок – українські компанії пристосувалися до воєнних обставин і продовжуватимуть шукати нові ринки й у 2023‑му.

Як рахували

Найбільшим українським компаніям було запропоновано надати інформацію про їхній експорт у 2022 році або за останній відомий період 2022 року. Для компаній, які відповіли на інформаційний запит Forbes, вказано інформацію, отриману за цим запитом. Незначна частка компаній мають інформацію про експорт у відкритому доступі на своїх корпоративних сайтах.

Для решти компаній експорт розраховано Forbes на основі даних сервісу Import Genius, який надає доступ до митних декларацій, оформлених у період до 30 вересня 2022 року. Інформація, подана у митних деклараціях, не претендує на виключну повноту, оскільки одна компанія може експортувати продукцію через різних юридичних осіб, а кожна юридична особа не обов’язково однаково вказана у кожній її митній декларації. Водночас для більшості зазначених компаній похибка розрахунку відсутня або становить менш ніж 1%.

З метою забезпечення галузевої репрезентативності у рейтингу зазначено не 50 найбільших компаній за обсягами експорту, а п’ять або 10 найбільших експортерів в окремих галузях. Список не претендує на виключну точність, хоча редакція Forbes доклала всіх можливих зусиль, аби забезпечити його якнайбільшу достовірність.

У підсумку, до рейтингу потрапили два підприємства з Прикарпаття – ВО “Карпати” та Карпатнафтохім. Так, за 9 місяців 2022 ВО “Карпати” експортували на $49 млн. А Карпатнафтохім – $148 млн.

У довідці Forbes зазначається, що 25 лютого Карпатнафтохім зупинив виробництво. У серпні суд за клопотанням Генпрокуратури наклав арешт на корпоративні права на суму 2,3 млрд грн і 35 обʼєктів нерухомості компанії у справі про ухиляння від сплати податків, яку розслідує Бюро економічної безпеки. За 10 днів Шевченківський суд Києва скасував арешт. Але 7 жовтня вже Братський районний суд Миколаївської області знову наклав арешт на корпоративні права і нерухомість. Судовий спір триває. Підприємство досі не працює. Складських запасів та перших двох місяців 2022 року вистачило, щоб потрапити у список 50 найбільших експортерів.

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.