Колись у Станиславові: притулок для хлопчиків «Геброн»

Нещодавно у популярній краєзнавчій інтернет-спільноті «Ретро Франківськ Груп» краєзнавець Сергій Петрицький виклав цікаву поштівку, на якій зображений благодійний заклад «Геброн», заснований Теодором Цьоклером, духовним лідером станиславівських німців.

Він знаходився поряд із лікарнею для хворих дітей «Сарепта» (нині вул. Цьоклера, 11). Це був притулок для хлопчиків, названий на честь міста Геброн (чи Геврон) на західному березі ріки Йордан. Це одне з найдавніших міст світу, де знаходиться Печера Патріархів, яка є святинею для юдеїв, християн і мусульман.

Притулок для хлопчиків “Геброн”. Поштівка, 1910-ті роки.

Притулок «Геброн» уперше згадується в газеті «Євангельський общинний листок» у червні 1913 року.

В замітці, у якій ідеться про життя нового закладу «Сарепта», згадується й цей притулок, що знаходився поруч: «З кухні нового закладу буде обслуговуватися і відділення для хлопчиків «Геброн», де проживають семеро хлопців та хворий молодий чоловік, про якого ми вже дбаємо довший час і який мешкав у господарській будівлі разом зі старенькою матір’ю. Загалом дружня родина «Сарепти» складається з 41 особи».

У листопаді 1913 року цей же часопис зазначив, що керівником «Геброну» був пан Альбін Шельцель, який одночасно опікувався садом і вів бухгалтерію притулку.

У 1915 році дружина пастора Цьоклера Ліллі повідомила, що вона обійшла всі благодійні заклади, щоб перевірити їхній стан. Як зазначала пані Цьоклер, росіяни влаштували у садку поблизу притулку «Геброн» капличку і пекарню.  Образом для каплички послужила картина «Тайна Вечеря», яку росіяни зняли зі стіни у «Геброні». Коли росіяни оглядали притулок для хлопчиків, вони подумали, що там мешкала якась дуже побожна людина, тому вирішили взяти образ із будинку для своєї каплички.

Ще раз притулок «Геброн» згадується у часописі за 1917 рік, де повідомляється, що його мешканці переїхали до містечка Галлнойкірхен, як і жителі інших благодійних закладів Цьоклера. Хлопців з «Геброну» поселили у бічній будівлі колишньої ткацької фабрики, яке для своїх потреб придбало місцеве благодійне товариство «Фріденшотт».

Підготувала Олена БУЧИК

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.