«Криза» від гуцулки: майстриня з Коломийщини виготовляє раритетні лемківські прикраси (ФОТО)

Знаєте, що таке “криза”? Ні, це не пов’язано з економікою, фінансами чи перебігом хвороби. Криза – це лемківська широка нагрудна жіноча прикраса з бісеру. Інакше – широкий заокруглений комірець, який за своїм зовнішнім виглядом нагадує величезне намисто у вигляді підкови. Походить від німецького Kreis, що означає “коло”.

Носили такі комірці з бісеру дівчата зі Східної Лемківщини. Чим більше було прикрас на шиї, тим багатшою вважалася дівчина. Візерунки і колір комірця мали гармоніювати з вишивками та декоративними нашивками на одязі, пише Західний кур’єр з посиланням на Суспільне Око.

Нині майже не залишилося майстрів із виготовлення таких криз. Одна з них – Оксана Танчинець із села П’ядиків. Жінка – чи не єдина в Івано -Франківській області, яка виробляє лемківські широкі нагрудні жіночі прикраси з бісеру. Ширина такого намиста досягала 20 см! А вага – майже 300-400 грам!

“Уперше я побачила такі прикраси в містечку Бучачі. Туди мене запросили на маленький лемківський фестиваль. Мене захопила лемківська культура, побут, говірка, те, наскільки дружними й згуртованими є ці наші брати, але найголовніше – я побачила “комірці з бісеру “. Вони милували око барвами, вражали красою. Бучацькі переселенці пояснили, що це – “криза”, – пригадує місткиня.

Виготовленням бісерних прикрас займається багато років. Уплітає в геометричні візерунки різнокольорові бісеринки – сині, блідо-зелені, блідо-рожеві, жовтогарячі, білі…

“Я роблю її на червоній та чорній основах”, – ділиться майстриня і додає, що робота над лемківським шедевром може тривати місяць і більше.

Найпоширенішими мотивами лемківських криз є ромби різноманітних варіацій, квадрати, трикутники, прямі та ламані лінії, зиґзаґи, хрестики та крапки.

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.