На Городенківщині у третині криниць виявили перевищений вміст нітратів

Протягом 5 місяців поточного року спеціалісти проводили дослідження води питної з індивідуальних колодязів. Мова йде про воду, яку вживають діти віком до 3-х років у Городенківській територіальній громаді.

За результатами лабораторних досліджень 33% проб не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», виявлено перевищення за вмістом нітратів.

Про це повідомили у Снятинській міжрайонній філії держустанови «Івано–Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України», пише Західний кур’єр.

Нітрати при перевищенні вмісту в складі води призводять до тяжких захворювань, зокрема, до водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, яка може стати причиною смерті.

Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо перших трьох років життя, пов’язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. Фактором передачі вищезазначеного захворювання може бути овочевий сік, молочна суміш, що готуються на воді, забрудненій нітратами.

Нітрати — це солі азотної кислоти, які й раніше надходили до організму людей та тварин, адже їхній вміст у грунті є елементом мінерального харчування рослин. Сьогодні вони потрапляють до води через надмірне використання та неправильне зберігання мінеральних та органічних добрив у сільському господарстві, через недотримання санітарно-гігієнічних норм при облаштуванні колодязів (адже відходи життєдіяльності тварин та людей містять значну кількість нітратів).

Нітрати добре всмоктуються в кишково-шлунковому тракті, швидко потрапляють у кров і розносяться по всьому тілу. Коли дози перевищують допустимі норми, виникає гостре нітратне отруєння. Безпечною для людини дозою нітратів є 150—200 мг на добу, гранично допустимою — 500 мг, токсичною — понад 600 мг. Для дітей ці норми є значно меншими.

Аби запобігати виникненню водно-нітратної метгемоглобінемії, необхідно:

– не вживати питну воду із колодязів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники. Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду, а саме: фасовану/бутильовану столову воду;

– дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення;

– територію поблизу колодязя утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;

– з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні чи органічні добрива;

– за можливості якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів;

Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо.

Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність.

При перших ознаках отруєння негайно звертайтеся за медичною допомогою.

Жителі району, в яких є діти до 3-х років, можуть звернутися до Снятинської міжрайонної філії ДУ «Івано–Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» (колишня санепідстанція) за адресою м. Снятин, вул. Кобринських, 20, для проведення лабораторного дослідження води із криниць на вміст нітратів.

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.