Символічна імпреза салонного типу – «Вишивані спацєри» відбулася з нагоди Всесвітнього дня вишиванки та Міжнародного дня музеїв.
У Снятинському літературно-меморіальному музеї Марка Черемшини Снятинської міської ради відбулося дійство, яке поєднало відразу кілька складових частин, пише “Західний кур’єр”.
“Спочатку в самому музеї гості свята мали нагоду побачили виставку старовинних покутських сорочок (колись – приватна колекція Наталії Семанюк, зараз – музейний фонд), переглянути етнографічну експозицію «Весільний вінок» (керівниця проєкту Мирослава Будаковська), а також майже анонімну виставку вишиваних образів, рушників і вуставок – нам подарували ці зразки, і їхня авторка представилася «просто Ганна». Сьогодні ж усі охочі насолодилися красою давнішої і сучасної покутської вишивки”, йдеться у дописі.
Відтак ведуча заходу, кандидатка філологічних наук, старша наукова співробітниця музею Іванна Стеф’юк провела літературно-краєзнавчий екскурс «Вишита сорочка у слові Марка Черемшини, Василя Стефаника, Леся Мартовича».
“Кульмінацією першої частини стала гра «Впізнай мене», де гостям пропонувалося відгадати, хто з відомих і впізнаваних людей зображений на фото у вишиванці. Абсолютними переможцями туру стали гравці, які об’єдналися у творчу команду – заступник міського голови Віктор Кушик, начальниця відділу культури і туризму Снятинської міської ради Мирослава Будаковська та очільниця Будинку культури міста Снятин Ірина Томаш. Як зізналися учасники гри, запитання були не з легких, проте цікаві”.
Друга частина заходу відбувалася у меморіальному саду і її відкрив виступ ансамблю «Елегія». А відтак відбувався символічним перформанс, де кожен охочий виходив до мікрофона і розповідав про історію вишиття. Творча учнівська група Снятинського ліцею імені Василя Стефаника була першою – Сокирко Анастасія, Чичул Григорій, Сідлярчук Тарас без жодних завчених фраз, а чітко і чесно розповідали, чому для них рідне – це принципово.
“Особливо зворушив гостей виступ учениці Майї Тарновецької, котра розповідала про історію світлини своїх рідних. «На цій знимці – найрідніші мені люди, це мій рід. Вони були репресовані і дорогу ціну платили за рідну культуру. Я хочу звернутися до присутніх тут – шануйте своє, любіть своє, це дуже важливо!».
Письменниця Іванна Стеф’юк розповіла про бабусину шлюбну сорочку (у якій і вела захід), і прочитала авторську новелу «Вишивати, виживати», у якій історія цієї сорочки.
Теплими родинними спогадами поділився заступник міського голови Віктор Кушик, котрому пригадалося дитинство на Коломийщині і бабуся – вона чудово вишивала і плела капчури.
“Особливим був виступ Мирослави Будаковської. Символічно вийшло так, що призом за виграну вікторину став альбом вишитої шевченкіани Г.Кисіля. Не стримуючи сліз, пані Мирослава розгорнула книжку і показала один з портретів: «Ми сьогодні говорили багато про вишиванку – а я хочу розповісти про один вишитий портрет. Ось оцей. Він був у моїх батьків на стіні в засланні у далекому Казахстані. Був як острівець свого. Повірте мені, забути таке неможливо. Я потепер пригадую своє перше фото у вишитій сорочці (це вже в Україні було), я була за дружку. І мені було так незвично вбиратися у вишите і так любо. Я дивувалася всьому – сорочці, биндам тугим на віночку, я тоді знайомилася з чимсь дуже особливим і дуже своїм». Тут гостям важко було стримати сльози…”
«Поетичні вишиванки», тобто поезію про вишиті сорочки, подарували поети Іван Оробець та Іван Грекуляк.
Представила одягові традиції Завалля дослідниця і популяризатора народної культури Марія Храпко.
Розмислами що таке українська сорочка і чому носити рідну вишивку – це справа честі – поділився письменник та громадський діяч Володимир Чипига.
Завершальним і дуже душевним акордом став виступ соліста гурту «Чорногора» Олега Грицюка, котрий виконав пісню «Вишита сорочка».
Обрамленням заходу стала поезія сучасного українського поета Богдана Томенчука «Просто день вишиванки», яку для вас процитуємо усю.
Богдан Томенчук “ПРОСТО ДЕНЬ ВИШИВАНКИ…”
Фото: Людмили Погляд
Висловлюємо щиру вдячність за інформаційну підтримку журналістам Наталії Смеречинській та Ользі Слободян.
Залишити коментар