Вперше в Україні актори Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка зіграли виставу «Нація» за однойменною книгою Марії Матіос на висоті 2028 метрів. Ця подія стала початком нового театрального сезону.

Власне сам сезон стартував у дещо незвичному форматі. Але керівництво театру переконує, що це вимушений крок, оскільки уроки із попереднього сезону змушують задуматися над новими формами і майданчиками для постановок.

Креативність режисерської групи у драмтеатрі спрацювала цього разу на випередження. Тому навіть якщо Івано-Франківськ і надалі перебуватиме у так званій «помаранчевій» зоні карантину, обіцяних прем’єр сезону ми не прогавимо. А про це у театрі вже точно постараються.

«Недосяжна Нація»

Прагнення Івано-Франківського драмтеатру бути на висоті цього року має всі шанси потрапити у Книгу рекордів. Це і не дивно, адже у День Незалежності в прямому ефірі з актори зіграли виставу «Нація» у приміщенні колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван. На такі кроки принаймні в Україні ще досі не відважувався жоден режисер. Спільний із Прикарпатським національним університетом проєкт «Недосяжна Нація» став досяжним завдяки сучасним технічним засобам. Вистава відбулася, а це значить, що театральний сезон стартував.

Погодні та кліматичні особливості стали на заваді деяким планам режисерської групи і тому виставу не змогли зіграти саме так, як планувалося заздалегідь, – на відкритому майданчику обсерваторії. І хоча на перегляді не було глядачів, проте виставу мали можливість переглянути в режимі онлайн тисячі охочих.

«Ми мріємо про досягнення висот. Тому і цією виставою на горі Піп Іван хочемо позиціонувати себе як найвищий театр в Україні у питанні філософському та географічному», – відзначає Ростислав Держипільський.

Надскладні ремарки

Тяжко далося театральній трупі пережити зрив попереднього сезону через коронавірус. Було багато планів і задумів, незіграні прем’єри вистав так і чекають свого виходу до глядачів. Вони автоматично стали частиною напрацювання для нового сезону.

«Дуже прикро, бо ми за день до прем’єри були змушені припинити показ вистав через запровадження карантину», – бідкається директор драмтеатру Ростислав Держипільський.

Тепер усі надії покладають на можливість бодай протриматися у «помаранчевій» зоні, коли можна проводити заходи за присутності сотні глядачів. Квитки продаватимуть за системою карантинних вимог із дотриманням соціальної дистанції між глядачами у залі.

«Не пам’ятають навіть наші старші актори, щоби колись театр так довго перебував у простої. Ми працювали онлайн, дистанційно. Але я переконаний у тому, що родзинка театрального мистецтва у живому спілкуванні. Це те, що не може зробити жоден інший вид мистецтва, крім театрального», – зауважує керівник театру.

Актори бояться потрапляння у «червону» зону карантину, щоб не довелося знову сидіти без роботи. Кажуть, що мають козир у рукаві і готові про всяк випадок ним скористатися, якщо доведеться, але розголошувати режисери театру не захотіли.

Актори бояться потрапляння у «червону» зону карантину, щоб не довелося знову сидіти без роботи. Кажуть, що мають козир у рукаві і готові про всяк випадок ним скористатися, якщо доведеться, але розголошувати режисери театру не захотіли.

Вихід за межі

Після нетривалої перерви вже з 1 вересня театр відкриває для себе і для глядачів нові локації. Аби побачити вистави, не треба йти в театр, бо він виходить у місто. Сценічними майданчиками для вистав стануть площа Бастіону, територія палацу Потоцьких, відкритий простір у «Промприладі» і навіть майданчик для волейболу на Німецькому озері.

«1 вересня ми виходимо в місто, до людей. Мистецтво може дати імпульс мертвим речам і їх оживити. Тому ми будемо грати виставу «Фелікс Австрія» на площі «Бастіону». Символізм у тому, що саме там спочатку була перша дерев’яна резиденція. А вже потім вона перейшла до палацу Потоцьких», – анонсує вистави театру його керівник.

2 вересня на «Промприладі» буде одна із знакових вистав «Солодка Даруся». 3 вересня на території палацу Потоцьких відбудеться вистава «Три сестри». А вже 4 вересня, кажуть у театрі, буде справжнім випробуванням і викликом, адже виставу «Енеїда» запланували показати на території Німецького озера у Пасічній.

«Справжнім викликом для акторів стане те, що їм доведеться грати виставу на піску. Але це відкритий простір. Інший простір завжди дає іншу енергію, іншу якість», – переконує Ростислав Держипільський.

Новий сезон – нові можливості

В театрі залучають нові технології для зручності інформування глядачів. Тому на афішах появляється QR-код. За його допомогою можна дізнаватися про всі події та зміни у репертуарі. Директор театру каже, що це вимушений крок, оскільки не все залежить від керівництва закладу.

«Після того, як ми піднялися найвище, ми збираємо енергію докупи і спробуємо зайти в театр на прем’єру, яка відбудеться 5 і 6 вересня. Ставимо «Едіпа» за Софоклом. Це та прем’єра, яка мала відбутися ще 12 квітня», – анонсує перші вересневі вистави у стінах театру його директор.

А далі в репертуарі добре знайомі глядачам улюблені вистави. Для прикладу, «Гуцулку Ксеню» пропонують переглянути аж три дні поспіль. І все з однієї причини – це ті перенесені з весни вистави, котрі припали сна час дії карантину.

«Нам треба зараз якось відпрацювати ті вистави, на котрі люди вже купили квитки», – каже Ростислав Держипільський. – Ми про це говоримо, але розуміємо, що через тиждень ситуація може змінитися. У пормаранчевій зоні, не дивлячись де проводиться захід, діє обмеження щодо кількості людей. У нас площа величезна в театрі. Тому всі епідеміологічні норми ми маємо можливість витримати. Вистави камерної сцени ми можемо спокійно грати на великій сцені і при цьому садити 100 глядачів як хочемо».

Розширюють роботу із запрошеними режисерами, котрі працюють над новими постановками. Планів на сезон чимало, але з усіма ними в театрі мають надію впоратися.

Володимир БОДАК

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.