У центрі Івано-Франківська працює релокована із Донеччини кав’ярня

У межах проєкту «Бізнес-п’ятниця» міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків відвідав новий заклад нашого міста. «Просто кава» родом зі Слов’янська, де працювала з 2016-го року. З початком повномасштабного вторгнення власниця як ВПО переїхала спочатку на Закарпаття, а вже з червня минулого року оселилась у нашому місті.

Про те, як кав’ярня прижилася в Івано-Франківську, розповів очільник Івано-Франківська, передає “Західний кур’єр”.

«Вирішили приїхати до Івано-Франківська, тому що ми знали про це чудове місто, ми знали про UrbanSpace, про те, що тут така потужна спільнота підприємницька. Кав’ярню ми не змогли вивезти, ми вивезли пекарню ще на початку, і починали з того в червні, що пекли десерти на замовлення. А у вересні ми вже відкрили кав’ярню. Працюємо, звісно, не так, як у Слов’янську. Потрохи ми залучаємо постійних відвідувачів. Але це ж не зразу і купа людей. Так не буває. Працюємо», – розповідає власниця релокованої кав’ярні «Просто кава» Юлія Долгопольська.

Окрім доброї кави, тут ще є випічка та різноманітні смаколики. Також у приміщенні кав’ярні часто проводять різноманітні майстер-класи.

«Я тільки бажаю, щоби ця файна кав’ярня мала успіх, щоби люди сюди приходили, проводили свій час, підтримували також ручну роботу дітей внутрішньо переміщених осіб. І таким чином ми підтримаємо одне одного. Важливо, що релокований бізнес поступово стає вже повноцінним своїм бізнесом, тобто франківським. Нехай люди розвиваються. Але ще більше я бажаю, щоби міста були звільнені: Донеччина, Луганщина, всі наші території, і люди могли вибирати, де відкривати свій бізнес, і де мешкати», – каже Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.

Відкрити кав’ярню у центрі міста ВПО допомогли грантові програми. Колега власниці кав’ярні, голова харчового кластеру сходу України Олена Брюховець також скористалась допомогою і держави, і міста. Жінка на Донеччині мала свій заклад харчування. І це вже вдруге з 2014 року відкриває бізнес ледь не з нуля.

«Завдяки грантовій програмі ПРООН ми закупили обладнання, яке нам було потрібне, щоб оплатити сировину, оплатити оренду і розпочати свою роботу. З 19 грудня ми почали. Дуже складно: економічний стан країни, економічний стан людей, їх купівельна спроможність, на це все впливає психологічна обстановка. Дуже складно. Але у нас є підтримка і держави, є підтримка донорів, і ми маємо досвід. З 2014 року ми вже це робили», – розповідає голова харчового кластеру сходу України Олена Брюховець.

Вони приїхали до Івано-Франківська разом. Допомагають одна одній відкривати та розвивати власні бізнеси у нашому місті. В кожної з них були великі плани на розширення мереж їх власних закладів харчування у рідних містах Донеччини. Однак війна внесла корективи і кардинально змінила їх наміри, каже власниця релокованого бізнесу Алла Мініна.

«Ми походили по Франківську, подивились, подумали… У Слов’янську я планувала займатися стрітфудом, тільки більш розширено. А тут ми відкрили поки що стрітфуд невеликий, в основному на виніс, проте у нас є кілька столиків, можна сісти поїсти прямо в закладі. Дуже великі плани: плануємо комплексні обіди, плануємо доставку, плануємо розвиток. За допомогою державної програми ми змогли і релокувати бізнес, і відкрити тут, і будувати якісь плани, намагатись допомагати і державі, і собі, і місту Івано-Франківськ. І надалі повертатись додому, тут залишати бізнес, і там розвивати бізнес», – сподівається власниця релокованого бізнесу Алла Мініна.

 

Конкурс мікрогрантів для релокованих бізнесів в області проводився у межах проєкту «Підтримка підприємців і життєзабезпечення», який фінансує Програма розвитку ООН в Україні, розповідає начальниця Управління праці Наталія Дмитраш. За її словами, усього було надано 20 грантів на область, з яких 13 отримали ВПО-підприємці в Івано-Франківську.

«Основна вимога гранту – це 85% від суми мало іти на закупівлю обладнання. 15% вони давали на орендну плату, технічне обслуговування, таке щось легке. Основна умова – 85% відсотків ідуть на закупівлю матеріально-технічного обладнання. Станом на сьогодні в Івано-Франківську громаду релокувалися 74 суб’єкти господарювання. Велика частка з них із Києва та Київської області. Це десь понад 31%. 29% із Харкова, Донецької область, Луганської, Запоріжжя, Миколаєва, і по 2-3 підприємства з інших областей», – каже Наталія Дмитраш.

І після доброї кави у новій кав’ярні підприємиці зі сходу нашої країни подякували міському голові за відвідування закладу і презентували Руслану Марцінківу книгу. Її разом із бізнесом привезли із самого Слов’янська.

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.