В українців, які мають борги за компослуги, на їх погашення планують знімати 25% зарплати і 20% пенсії

Чверть зарплати за борги

Загальна заборгованість населення України за житлово-комунальні послуги, без врахування боргів за електроенергію та газ, перевищує 29 мільярдів гривень. Комунальні підприємства не мають достатньо коштів, щоб утримувати в належному стані свої господарства і надавати якісні послуги. На своїх боржників вони подають до суду, а виконавча служба може накладати арешт на майно та нерухомість.  Втім, у парламенті уже є законопроєкт, який покликаний врегулювати ці проблеми. Ним передбачається реструктуризація комунальних боргів населення до 60 місяців і зняття 25% зарплати або 20% пенсії боржників на її погашення. «Західний кур’єр» вирішив з’ясувати, яка ситуація із заборгованістю за компослуги в Івано-Франківську, яких заходів вживають до боржників та чи за комунальні борги вони можуть втратити своє майно і квартири.

Як повідомив директор міського Департаменту житлової, комунальної політики і благоустрою Михайло Смушак, загальна дебіторська заборгованість усіх комунальних підприємств наразі становить 588 млн 632 тис. 100 грн. З них 196 млн 246 тис. 400 грн – прострочена заборгованість. Найбільше споживачі боргують Державному міському підприємству «Івано-Франківськтеплокомуненерго» та комунальному підприємству «Івано-Франківськводоекотехпром», а за час карантину заборгованість населення за спожиті комунальні послуги загалом зросла на 10–15%.

«Ситуація складна. Люди не мають можливості оплачувати комунальні послуги. Є тенденція до збільшення заборгованості. Але платити за спожиті послуги все ж треба, бо настане час, коли доведеться розрахуватися з усіма боргами», – каже Михайло Смушак.

Втім, у загальній картині зростання заборгованості населення за компослуги є й винятки. Зокрема, це стосується заборгованості мешканців перед «Теплокомуненерго».
«У зимові місяці за теплопостачання великі нарахування, а в міжопалювальний період вони у рази менші, бо нараховується лише абонплата, і люди потроху погашають накопичені в опалювальний сезон борги», – пояснює Михайло Смушак. За його словами, станом на 20 березня населення перед «Теплокомун­енерго» боргувало 127 млн 970 тис. 590 грн. На кінець липня –початок серпня ця сума становила уже 86 млн 620 тис. грн. А зараз борг становить 81 млн грн.
А ось за послуги з водопостачання та водовідведення перед «Водоекотехпромом» борги продовжують зростати. Якщо станом на 20 березня, за словами М. Смушака, вони становили 40 млн 477 тис. 460 грн, то на початок серпня – 49 млн 331 тис. 400 грн.
«За воду люди платять і взимку, і влітку. Але тепер почали менше платити», – каже директор комунального департаменту. Водночас він запевнив, що наразі про графікову подачу води у місто не йдеться, бо це не вигідно ні постачальнику, ні споживачам. А гідроудари і пошкодження мереж при увімкненні водопостачання після його припинення можуть завдати ще більших збитків підприємству.

«Думаю, що ми до цього не допустимо. Але, щоб цього не було, за воду треба платити», – наголошує Михайло Смушак.

Різниця в тарифах
Ще однією невирішеною проблемою є відшкодування різниці в тарифах, яка мала б відбуватися з державного бюджету.
«Свого часу, коли затверджувалися економічно необґрунтовані тарифи, з державного бюджету мала здійснюватися компенсація різниці в тарифах, – каже М. Смушак. – Але вона не здійснювалась. Для «Теплокомуненерго» різниця в тарифах становить 237 млн 145 тис. 200 грн, а для «Водоекотехпрому» – це 173 млн 93 тис. 600 грн. Це ті кошти, які держава уже не заплатить. А підприємства на них розраховували».
Через це, за словами М. Смушака, у них теж виникли борги. Скажімо, загальна кредиторська заборгованість «Теплокомуненерго» становить 393 млн 679 тис. 100 грн і понад 57 млн з них – це пені і штрафи за невчасно оплачений газ.
Щодо інших комунальних підприємств, то за послуги з управління будинками перед КП «Теплий дім», за словами М. Смушака, мешканці боргують 16 млн 190 тис. 400 грн. З початку карантину їхній борг зріс майже на 3,6 млн. А перед КП «Дирекція замовника» борг мешканців становить 1 млн 20 тис. грн. За послуги з вивезення твердих побутових відходів «АТП 0928» населення боргує 18 млн грн. Водночас перевізники сміття за захоронення твердих побутових відходів боргують КП «Полігон ТПВ» 3 млн 409 тис. 500 грн. У решти спеціалізованих комунальних підприємств, за словами М. Смушака, боргів мешканців фактично нема, бо вони фінансуються з міського бюджету і не мають прямих розрахунків з населенням.

За борги не виселятимуть
Серед мешканців керівник комунального департаменту виокремив три основні категорії боржників. «Це ті, які дійсно не мають можливості оплачувати комунальні послуги, бо опинились у скрутному становищі. Але саме вони намагаються хоч якусь частинку, але заплатити, – каже М. Смушак. – Другі мають можливість платити, але свідомо і принципово не хочуть цього робити. А треті ведуть асоціальний спосіб життя, не мають доходів і не платять. У нас є чимало квартир, де збираються фактично безхатьки, і зрозуміло, що там ніхто не оплачує комунальних послуг. Саме до другої та третьої категорії боржників треба вживати заходів».
За словами М. Смушака, кожне комунальне підприємство в межах чинного законодавства і Цивільного кодексу зі своїми боржниками веде претензійно-позовну діяльність. На них подають до суду. В судовому засіданні може бути ухвалене рішення про розтермінування боргів на декілька років. Також за рішенням суду борги можуть стягувати за виконавчим листом виконавчої служби. А якщо ухвалять законопроєкт про реструктуризацію боргів і стягнення 25% зарплати на їх погашення, то це буде врегульовано уже таким законом. Хоча уже зараз для того, щоб отримати субсидію, боржникам необхідно укладати угоди на реструктуризацію боргів, сплачувати обов’язкову частку платежу і визначену частину боргу.

«Багато людей хвилюються, що за борги будуть забирати майно чи виселяти їх із квартир. Це зараз не застосовується. Тим більше, на час дії карантину, – каже М. Смушак. – І в принципі наші комунальні підприємства не планують вдаватися до таких крайніх заходів. Але це не значить, що за комунальні послуги не треба платити».

Також директор комунального департаменту повідомив, що наразі не нараховується і пеня за невчасну оплату комунальних послуг. По-перше, під час дії карантину це заборонено. По-друге, пеня може нараховуватися лише після укладення договорів зі споживачами, відповідно до нового закону про житлово-комунальні послуги, яким змінені суть і назви компослуг. Але через карантин робота з укладання таких нових договорів комунальними підприємствами зараз припинена. Тож жодних юридичних підстав для нарахування пені, за словами М. Смушака, наразі нема.

Позитивна динаміка
З початком карантину загрозливою видавалася ситуація і з розрахунками за електроенергію. Як повідомили в пресслужбі АТ «Прикарпат­енерготрейд», у березні-квітні рівень розрахунків населення зменшився приблизно на 30%. Зараз плата хоч і незначно, але покращилася. Та все ж заборгованість мешканців Івано-Франківська залишається достатньо великою і становить 20,5 млн грн. Це на 18% більше, аніж в аналогічний період минулого року. Енергетики наголошують, що електропостачання повністю залежить від розрахунків клієнтів. Адже саме ці кошти постачальники використовують для закупівлі електроенергії на наступний період. Тому навіть незначне зниження рівня оплати може стати серйозним викликом для забезпечення надійного електропостачання.
Зменшується й заборгованість населення за спожитий газ. Як поінформували в ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут», з початку карантину в області спостерігається позитивна динаміка щодо зменшення суми боргу. Зокрема, побутові споживачі за цей час погасили понад 200 мільйонів гривень боргів за газ. Втім, станом на 20 серпня загальний борг споживачів перед ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут» становив 386 млн 716 тис. 929 грн. І найбільше – майже 385 млн грн – заборгувало населення. Тож мешканцям області нагадують про можливість укладення договору реструктуризації боргу на строк до 12 місяців, залежно від суми заборгованості та рівня сукупного доходу сім’ї. У разі, коли доходу споживача не вистачає для повного погашення боргу протягом цього терміну, строк дії договору, як виняток, може бути продовжений.
Реструктуризацію боргу можна оформити і за доставку газу. Як повідомив комерційний директор АТ «Івано-Франківськгаз» Віктор Кедик, наразі рівень розрахунків за розподіл (доставку) газу становить 87%, а за цю послугу загалом боргують 257 тисяч прикарпатців. Власники 52 тисяч газифікованих домоволодінь Івано-Франківщини ще жодного разу не сплачували за доставку газу.
І хоча на час карантину «Івано-Франківськгаз» не застосовує штрафні санкції за прострочення оплати за спожитий газ і не припиняє його постачання боржникам, споживачі повинні знати, що заборони на стягнення боргів через суд нема. Найбільшим боржникам компанія надіслала повідомлення і уже підготувала майже 1200 справ на споживачів для подання їх до суду. У компанії також наголошують, що стягнення боргів у судовому порядку призведе до додаткових фінансових витрат. Адже, окрім боргу, споживачам доведеться сплатити судовий збір. І у багатьох випадках сума додаткових витрат перевищить суму, яку споживачам слід сплатити за послугу з розподілу газу.
Іван ГІРАК

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.