Двоколісником із комфортом: після річної перерви в Івано-Франківську відновили роботи з проєктування та влаштування велосипедної інфраструктури

Загальна протяжність усіх велошляхів Івано-Франківська становить понад 17 км. Торік роботи з влаштування велоінфраструктури не проводили. А цього року уже сполучили велодоріжки на вулиці Галицькій та Набережній імені Василя Стефаника і розпочали роботи з проєктування велодоріжки на вулиці Надрічній, яка має сполучити мікрорайони «Позитрон» і «Пасічна».

Працювати над проєктами влаштування велосипедної інфраструктури в обласному центрі Прикарпаття почали ще у 2014 році, інформує “Західний кур’єр”. Тоді міська рада ухвалила «Програму розвитку велосипедної інфраструктури та популяризації велосипедного руху в місті Івано-Франківську на 2015-2020 роки», яка передбачала влаштування велошляхів загальною протяжністю 102,02 кілометра. Але в силу певних обставин повністю виконати цю програму не вдалося. Торік роботи з влаштування велоінфраструктури не проводили. Але це не завадило Івано-Франківську зайняти друге після Вінниці місце у п’ятірці веломіст України.

«Ми продовжуватимемо будувати велодоріжки. Трошки призупинили роботи минулого року, але цього року хочемо поз’єднувати існуючі велошляхи і будувати далі. Будемо старатися, щоб Франківськ став велостолицею. У нас все для цього є. Під час карантину ми переконалися, що на велосипеді у місті рухатися швидше і зручніше, – каже міський голова Руслан Марцінків. – Тому у всіх майбутніх інфраструктурних проєктах плануємо передбачати велодоріжки».

Відновили роботи з влаштування велоінфраструктури зі сполучення велодоріжок на вул. Галицькій та Набережній ім. В. Стефаника, а також паралельно там вимостили і частину тротуару. Директор Департаменту благоустрою Ігор Сенчук каже, що таке бажання було давно. У 2017 році на виконання цих робіт навіть провели тендер, але підрядник в силу різних причин роботи тоді не виконав.

«Зараз ми зробили частину доріжки на Галицькій від повороту на Набережну і до початку моста через Бистрицю Солотвинську. За протяжністю це невелика ділянка, але її ремонт має велике значення, оскільки вона з’єднала велодоріжки на вул. Галицькій та на Набережній ім. В. Стефаника і забезпечила зручний та комфортний рух для велосипедистів, – каже І. Сенчук. –  Крім того, зробили ділянку на початку моста. Тож фактично залишилося відремонтувати покриття пішохідної частини моста, де воно зараз у найгіршому стані, бо далі тротуари з велодоріжкою уже зроблені і нею можна безперешкодно, швидко і зручно доїхати велосипедом із Пасічної до центру міста».

Тепер фахівці Департаменту благоустрою взялися за ще одну важливу справу – проєктування велосипедно-пішохідної інфраструктури на вулиці Надрічній. Фактично це об’їзна дорога з інтенсивним рухом транспорту, яка зараз є вкрай небезпечною для пішоходів та велосипедистів через відсутність належної інфраструктури.

«Ця ідея теж не нова. Ще у 2015 році, коли розробляли програму розвитку велоінфраструктури, ми цю ділянку розглядали, бо вона є дуже важливою, щоб сполучити велодоріжкою мікрорайони «Каскад» і «Пасічна», – каже І. Сенчук. – Багато людей, які проживають, працюють чи навчаються у цих мікрорайонах, можуть собі скоротити нею шлях. Крім того, це потенційний веломаршрут вихідного дня – на Вовчинецькі гори, на річку, а також з влаштуванням цієї велодоріжки і сполученням її з велодоріжками на Галицькій та Набережній  нею можна буде дістатися до озера чи парку».

За словами І. Сенчука, велодоріжку з тротуаром на Надрічній прокладатимуть з боку річки, і це додає проблем, бо там мало вільного місця. З протилежного боку його більше, але якщо прокладати велодоріжку там, то нею можна буде доїхати лише до залізничного переїзду. А щоб звідти велосипедистам безпечно дістатися протилежного боку Надрічної, на перехресті з вул. Сагайдачного треба встановлювати світлофор.

«Почали розробляти проєкт велодоріжки з тротуаром. Є проблеми з червоними лініями дороги. Зараз ми досліджуємо це питання, бо дуже багато різних загороджень, будов майже до самої дороги, – розповідає І. Сенчук. – Але ширина проїжджої частини дозволяє там зробити велодоріжку навіть за рахунок зменшення ширини дороги».

Директор Департаменту благоустрою зазначив, що ширина двосторонньої велодоріжки і тротуару має бути рівнозначною. Для зручності велосипедистів покриття велодоріжки буде з асфальту, а тротуарів – із фігурних елементів мощення.

«Ми розглядаємо варіант, щоб було не менше двох метрів на тротуар і на двосторонню велодоріжку. Щоб ширина була рівнозначною і люди не ходили по велодоріжці, – каже І. Сенчук. – Плануємо тротуар із бруківки, а велодоріжку  – з асфальту. Маємо хороший приклад асфальтованої велодоріжки на Набережній, і вона дуже практична».

Коли розпочнуться роботи з влаштування велосипедно-пішохідної інфраструктури на Надрічній, наразі достеменно не відомо. За словами І. Сенчука, це залежатиме від багатьох факторів.

«Цей проєкт було б ідеально розпочати ще цього року. Але все залежатиме від того, якою буде вартість робіт. Буде готовий проєкт – будемо бачити. Можливо, вдасться залучити грантові кошти. Є багато організацій, які на такі речі дають гранти, але для цього має бути проєктно-кошторисна документація», – каже І. Сенчук.

А у подальшому, за словами директора Департаменту благоустрою, працюватимуть над тим, щоб велодоріжками сполучити мікрорайони «Каскад» і «Позитрон» із центром міста. На жаль, під час капремонту вул. Вовчинецької не була врахована потреба влаштування велосипедної інфраструктури. Хоча це одна з тих вулиць, якою найбільше користуються велосипедисти. «Ще працюючи над програмою розвитку велоінфраструктури, проводився підрахунок кількості велосипедистів, які їздять тими чи іншими вулицями, – каже І. Сенчук. – Тоді з’ясувалося, що найбільше велосипедистів користуються вулицями Галицькою та Вовчинецькою. На Галицькій велодоріжка є уже давно. Треба думати над тим, як влаштувати її на Вовчинецькій».

Зараз загальна протяжність всіх велошляхів Івано-Франківська становить понад 17 км.  Зокрема, велодоріжки прокладені на вул. Галицькій, Довженка, Північному Бульварі, Набережній та на міському озері. Велосмуги влаштовані на вул. Грушевського, Івана Павла ІІ, Тролейбусній та вул. Пулюя. Так звані контрсмуги  – велосмуги із зустрічним рухом до загального потоку транспорту – на вул. Тичини, Кардинала Любомира Гузара та Івана Франка. А смуги для спільного руху велосипедистів та громадського транспорту є на частині вул. Кардинала Любомира Гузара (від вул. Бельведерської до вул. Тичини), вул. Дністровській та Січових Стрільців.

Іван ГІРАК

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.