Івано-Франківський «Обласний клінічний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» придбає автомобілі швидкої допомоги на загальну суму 13,72 млн грн у ТОВ «Автоспецпром». 

Закупівлю провели за спрощеною процедурою звітування для запобігання поширенню, локалізації та ліквідації спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби COVID-19. Про це повідомляється на сайті електронних закупівель Prozorro.

Згідно з угодою, клінічний центр отримає сім спеціалізованих автомобілів швидкої допомоги на базі Peugeot Boxer, типу В. Відтак вартість одного становитиме 1,96 млн грн, інформують Наші гроші. Львів. 

Автомобілі будуть укомплектовані стаціонарними ношами виробництва Spencer Italia s.r.l. (Італія) та ношами для транспортування пацієнта, виробництва українського «Автоспецпрому»; засобами для підтримки дихання – два кисневих балона та аспіратор; засобами для моніторингу життєво важливих параметрів, як то пульсоксиметр, глюкометр, дефібрилятор, кардіограф тощо та реанімаційним обладнанням виробництва Mediana Co. Ltd (Корея). Крім того в автомобілі передбачені засоби для інфузій та санітарна сумка-рюкзак для надання невідкладної допомоги.

ТОВ «Автоспецпром» належить до групи компаній Германа Фісталів, основним напрямком якої є виробництво та продаж медичних товарів (ТМ Medicare).

За інформацією сайту Наші гроші. Львів, компанія «Автоспецпром» фігурує в кримінальному провадженні щодо недобросовісної поставки 42 автомобілів швидкої допомоги у Тернопільській області. Слідчі стверджували, що фірма з порушеннями переобладнала вантажівки Citroen Jumper під автомобілі швидкої допомоги, а посадовці обласної ради перерахували за них кошти.

У свою чергу в ТОВ “Автоспецпром” спростували усі закиди на їхню адресу і наголошують, що жодного судового рішення або вироку суду, якими б були встановлені обставини, на які посилаються у статті, у даному кримінальному провадженні не винесено. І не може бути винесено, адже згадане кримінальне провадження базується на припущенні про те, що компанія нібито всупереч ДСТУ 7032 переобладнала у “швидкі” вантажні автомобілі. Хоча чинне українське законодавство не містить жодних вказівок чи обмежень щодо типів шасі, на базі яких можуть бути вироблені автомобілі швидкої допомоги. 

Майже 10 років тому наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики № 590 від 27.12.2010 з метою гармонізації з європейським законодавством до ДСТУ 7032 були внесені зміни. Зокрема, з ДСТУ 7032 був видалений національний відхил від європейського стандарту DIN EN 1789 – вимога виробляти “швидкі” на базі автомобілів класу М1 (легкові автомобілі) за класифікацією ЄЕК ООН.

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.