Діяльність комуністичної партії в Станиславові розпочалася задовго до початку радянської окупації. Зокрема активність її представників фіксували в нашому місті ще за часів Другої Речі Посполитої – пише “Західний кур’єр

Тоді комуністична пропаганда вважалася злочином і каралася за всією строгістю закону. Так, у 1926 році перед станиславівським Окружним судом постав такий собі Міхал Шехтер, якого звинувачували в антидержавницькій діяльності за статтею 97 тодішнього карного кодексу. Звинувачуваний розповсюджував у місті та околицях листівки й афіші, які прославляли радянський устрій. На вул. Угорницькій Шехтера вислідила поліція. Провівши обшук, стражі порядку виявили, що затриманий мав при собі кілька листівок та афіш із комуністичною пропагандою. Агітатора заарештували, а судді згодом визнали його винним і присудили до півтора року ув’язнення.

Комуністична листівка, 1930-ті роки.

У квітні 1930 року комуністи вже намагалися підготувати в Станиславові значно масштабнішу акцію. Як повідомляла газета «Діло», комуністичні агітатори планували провести в нашому місті підготовку до масової роздачі листівок та інших матеріалів у Львові: «У зв’язку з приготуванням комуністів до свята 1 травня львівська поліція стала пильно наглядати за їхньою діяльністю і перекреслювала всі їхні пляни. З уваги на ті перепони комуністи перенесли цілу підготовчу працю до згаданого свята до Стани­славова. Але й там поліція викрила тайну комуністичну друкарню, в якій було надруковано близько 120 кг ріжних летючок, з якими комуністичні «техніки» мали виїхати до Львова. Одночасно арештовано в Станиславові комуністичного діяча Вольфа Ґлязера з цілим його штабом».
Підготувала Олена БУЧИК

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.