Руслан Марцінків

«Звітування перед людьми вважаю обов’язком для будь-якої влади»

Сьогодні нашим гостем є міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. Із ним розмовлятимемо про підсумки перших 100 днів його другої каденції.
— Пане Руслане, вже минає п’ятий місяць вашої другої каденції на посаді міського голови. В принципі, це достатній час для того, щоб вже підбити якісь перші підсумки роботи вашої команди і життя великого міста. Як в Україні, так і в Івано-Франківську люблять рахувати ці 100 днів. Як би ви відповіли на традиційне запитання: що вважаєте найбільшим своїм успіхом і найбільшою невдачею за перші 100 днів другої каденції?
— Насамперед хочу сказати, що ці 100 днів — особливі, тому що це зимовий час, коли активність спадає, коли ми мали такі виклики як Covid-19 і спричинену ним економічну кризу. Тому для нас було дуже важливо, по-перше, зберегти медичну систему, допомогти їй справитися з пандемією і допомогти людям матеріально на лікування, а старшим франківцям віком 75+ і 90+ надати матеріальні допомоги (до речі, її ще можуть отримати ті, хто цим ще не скористався). Торік у чотири рази збільшилася кількість матеріальних допомог на лікування Covid-19. Усі франківські лікарі незалежно від підпорядкування та освітяни, а також люди «золотого віку» мають право на матеріальну допомогу на лікування від коронавірусу. Щотижня на засіданнях виконкому розглядаємо це питання. Я вважаю це великим позитивом у житті міста, бо ці допомоги є дуже вчасними для багатьох людей. І по-друге, ми мали сконцентрувати увагу на тому, щоб сформувати збалансований бюджет і забезпечити динамічний розвиток Івано-Франківська, незважаючи на те, що коштів стало менше.
Вважаю, що ми з цими викликами назагал справилися, адже наші медичні заклади на відміну від закладів іншого підпорядкування не мали проблем із виплатою заробітної плати і надбавок навіть тоді, коли коштів на це із держбюджету не вистачало, бо місто дофінансовувало. Івано-Франківськ першим впровадив надбавку у 300% для медичних працівників, які лікували хворих на Covid-19, в тому числі й навіть для лікарів обласних закладів.

У нас постійно є запас ліків, збільшується кількість обладнання і кисневих точок, які нині дуже потрібні для лікування хворих на коронавірус. Останнім рішенням сесії міської ради було придбано 26 концентраторів для наших лікарень, а також виділено 1 млн гривень на кисневе забезпечення, зокрема, і в пологовий будинок, бо там теж є ковідні хворі. А ще 1 млн гривень виділили в резервний фонд завдяки перерозподілу коштів. У Міській клінічній лікарні №1 повністю реконструювали систему кисневого забезпечення. Нова установка з резервуаром кисню дозволяє безперебійно забезпечувати киснем більш як 130 точок. Також кисень подається за допомогою 30 концентраторів. Нагадаю, що починали ми з 20 точок. ЦМКЛ забезпечена 70-ма точками центральної подачі кисню, а також 96-ма концентраторами. Зараз триває реконструкція киснепроводів для збільшення кількості централізованої подачі кисню.
Тому це хіба не є великим позитивом, адже означає врятовані людські життя?! Сьогодні люди самі дають оцінку діям міської влади, тому що кількість пацієнтів, які хочуть лікуватися в наших міських лікарнях та отримати якісну медичну допомогу й забезпечення, є набагато більшою за можливості міста. Крім допомог на Covid-19, також надаємо допомоги на лікування онкологічних та складних серцевих хвороб, допомагаємо і нашим ветеранам, політв’язням, які отримують щомісячну доплату т. і.
Попри все, продовжуємо реалізовувати низку міських програм. До прикладу, цього року 18 млн гривень заклали на «Бюджет участі», 5 млн гривень — на конкурси проєктів та програм розвитку громадянського суспільства. Це хороша практика для втілення цікавих ідей громади.
Важливі зміни сталися і в політиці. Нам вдалося об’єднати міську раду. В ній нині фактично є коаліція з трьох політичних сил — «Свободи», «Європейської Солідарності» і «Батьківщини». Кожна з них має заступника міського голови і своє представництво в міськвиконкомі. «Батьківщина» — це Олександр Левицький, «Європейська Солідарність» — Петро Шкутяк. Причому у виконкомі представлені не лише ці три партії, а й ті, що не подолали п’ятивідсотковий виборчий поріг до міської ради, а отже, нині мають можливість висловлювати свою позицію. Попри певну критику, я вважаю це позитивним фактором для розвитку Івано-Франківська.

— Чим відрізняється ваша друга каденція від першої? Нагадайте, які завдання перед собою як міським головою Івано-Франківська ви ставили на найближче п’ятиріччя?
— Між каденціями, звичайно, є різниця, тому що змінюється час і політична ситуація в державі. Сьогодні маємо обмеження фінансового ресурсу місцевого самоврядування. Попри гарні слова про децентралізацію, нині можемо говорити, навпаки, про зворотний процес. Прикладом цього може бути скасування пайової участі забудовників. Тепер вони нічого не будуть сплачувати в бюджет міста.

— Скільки десятків мільйонів втрат від цього має місто?
— Близько 60 млн гривень на рік. Але мова не лише про це, а й про те, скільки корисних для міста проєктів вдалося реалізувати. Торік за рахунок цього було відкрито педіатричне відділення на вул. Сорохтея. Цього року відкриється дитячий садок у районі «Баму» — в мікрорайоні «Липки». Найближчими днями відкриється «Кут» — ще один великий дитячий центр. Це все тому, що була можливість за рахунок пайової участі зробити хороші справи для франківців. Нині громади позбавлені цього інструменту.
Водночас також постійно недофінансовується освіта через державну субвенцію, і то в значному розмірі, охорона здоров’я (наприклад, за січень наші медики отримали тільки 50% заробітної плати із ковідного пакету). Хоча це мало би робитися автоматично з держбюджету. І так діється, попри те, що через Covid-19 грошей у місті стало менше. Ситуація в економіці є не з найкращих, підприємці згортають свою діяльність, а отже, зменшуються податки.

— Втрати міста від коронавірусу в 2020 році становили кількасот мільйонів…
— Торік місто через пандемію втратило 221 млн гривень. Ці втрати пов’язані не лише з витратами на медицину. Коронавірус завдав нищівного удару по всіх галузях, у т. ч. по економіці. Ми ініціювали низку рішень на підтримку місцевого малого бізнесу, якими скористалося 5 тисяч підприємців. Звісно, що для міста це втрати. Але для них – це підтримка. Багато підприємств припинили свою роботу або скоротили кількість працівників, а це призвело до зменшення податку з доходів фізичних осіб. Звичайно, ці 221 мільйон гривень втрат могли бути спрямовані на завершення будівництва садка на Хоткевича, 11-А чи у Крихівцях, корпусу школи ЗСШ № 6 чи на будівництво моста…

— Ви, звичайно, постійно відчуваєте на собі політичний тиск із боку політичних конкурентів і окремих громадських активістів. Наскільки уважно прислухаєтеся до їхньої критики?
— Ми є відкриті до критики. Але критика повинна бути об’єктивна і конструктивна. Натомість часто трапляються перекручування фактів, маніпуляції, бо в нашому інформаційному світі можна не відповідати за свої слова. На критику я намагаюся реагувати, тому що ми є дуже відкритою владою і перебуваємо в постійному контакті з людьми.
Нас за це критикують, бо кажуть, що виділяємо кошти на піар. Але в час, коли я не можу проводити особистих прийомів через коронавірус, практика контактування з жителями міста через медіа і соціальні мережі показала свою доцільність. На прямих четвергових телеефірах і відкритих ефірах у мережі «Фейсбук» я маю можливість відповідати на конкретні запитання людей до влади і краще знати запити, проблеми і настрої людей.
До того ж я щоденно отримую до 300 повідомлень про проблеми жителів громади. Наша патронатна служба постійно відслідковує публікації, які стосуються роботи міської влади. Ми дуже чітко реагуємо на це. Я це вважаю позитивним моментом у роботі міської влади.

— А як ви поставилися до поширеного в середині березня тексту «100 днів мера. Івано-Франківськ», який підготували у межах спецпроєкту рух «Чесно» і ZN.UA. Щоправда, з цими ста днями вони перетягнули аж півтора місяця… Наскільки об’єктивно у вашому баченні оцінено вашу роботу?
— Я трохи здивований. Тому що ті особи, які написали статтю, і раніше були моїми опонентами і критиками. Їх радше можна назвати політиками, але не експертами. Мабуть, поява публікації пов’язана з виборами у 87-му виборчому окрузі. До того ж багатьом не подобається рівень підтримки, виявлений мені на торішніх виборах. Отож, ця стаття для того, щоб додати негативу. Для інформаційної атаки якраз дуже сприятливий момент: Covid-19, коштів не вистачає, через скруту людей негатив дуже добре «заходить», тому і є спроби на цім маніпулювати.

— Не беруся оцінювати оцінене експертами від руху «Чесно», але дещо в їхньому тексті викликало і в мене запитання. Акцентуючи, що завдяки децентралізації міський бюджет виріс утроє, вони задля об’єктивності мали б згадати і про те, що держава одночасно «навісила» на місто й купу фінансових обов’язків. Адже утримання лише однієї освітньої галузі міському бюджету обходиться в більш як його третину — майже 1 млрд гривень. Так само аж дивно стає, коли експерти порівнюють фінансові можливості Івано-Франківська і Києва. Що ви на це скажете?
— З майже півтора мільярда гривень на міську освіту лише 460 млн гривень становить освітня субвенція з держбюджету. Тобто більше мільярда гривень місто нині дофінансовує. Ще кілька років тому за рахунок освітньої субвенції фінансували утримання, доплати, поділ класів, харчування. А нині освітньої субвенції не вистачає навіть на виплату заробітної плати, а тому місто це дофінансовує. А ще є технічний персонал, який не враховується в освітній субвенції для шкіл (мова про технічних працівників, задіяних у забезпеченні освітнього процесу).
Місто, крім того, має обов’язок фінансувати й професійно-технічну освіту. На це витрачаємо з міського бюджету 140 млн гривень на рік і не отримуємо жодної копійки з держбюджету. Раніше була дотація на пільговий проїзд — нині вона скасована. Отож, на міський бюджет нині накладено велику кількість фінансового навантаження.
Органи місцевого самоврядування по всій Україні поставлено в досить скрутні для них умови, і це ще й додатково ускладнилося втратами від Covid-19 — зменшенням податків у місцеві бюджети. Якщо ви помітили, то Верховна Рада, як правило, зменшує чи скасовує податки, які йдуть до місцевих бюджетів, але не чіпає податків до держбюджету. До того ж через нескінченні реформації в податковій службі сплата податків до місцевих бюджетів відбувається за залишковим принципом. Органам місцевого самоврядування не дають можливості бути в цім процесі. Ми зацікавлені в тому, щоби, наприклад, було менше нелегальних заправок, щоб платили акциз і з пального, і з проданої горілки. Маю дані, що в магазинах Івано-Франківська лише за кожну п’яту пляшку заплачено акциз. Можна лише уявити, які великі кошти недоотримало місто… А ми не маємо впливу на адміністрування цих податків…
І тим більше маніпуляційним є порівняння Івано-Франківська з Києвом, який має особливий статус і навіть особливе оподаткування. Бюджети обох міст просто не до порівняння…

— Як, на вашу думку, має відбуватися комунікація між виборною владою і виборцями?
— Я вважаю, що співпраця з медіа в Івано-Франківську може бути прикладом для інших міст. Бо в багатьох містах такої прямої комунікації між владою і громадянами немає. Вважаю, що прямі ефіри, постійні контакти і звітування перед людьми є обов’язком для будь-якої влади. Співпрацю влади з мас-медіа можна вважати й формою економічної підтримки, бо ЗМІ — це теж робочі місцям і податки…
Потрібність спілкування представників влади з народом, прямих ефірів і публікацій є безспірною. Тепер на прямих ефірах виступають і мої заступники, які можуть уже «галузево» відповісти на запитання франківців. А невдовзі братимуть участь і радники міського голови, які відповідають за сільські громади. І це все називається відкритість влади.

— Я теж час від часу дивлюся ваші прямі ефіри. За винятком рідкісних похвал на них переважно звучать конкретні запитання від виборців про розбиті місцями вулички, двори, комунальні проблеми в їхніх квартирах і т. п., а вам доводиться «віддуватися» за всю владу. Якщо це є самопіар, то, може, вам ліпше було б цей вечірній час проводити в колі сім’ї і відпочивати на «позитиві»?
— Це правда, це мій особистий час. На прямих ефірах справді десь 90 % часу займають конкретні проблеми людей – там вода протікає, там дорогу треба ремонтувати, там автобус не доїхав… Це така собі проза життя. Але це потрібно робити, хоч і в сімейному колі мені таки було б куди комфортніше…

— А що плануєте зробити в Івано-Франківську до першої річниці вашої другої каденції?
— Ми повинні відкрити три дитячі садочки: на вул. Хоткевича, у Крихівцях і в мікрорайоні «Липки». Про дитячий центр «Кут» я вже згадував. До Дня міста маємо відкрити рух на з’єднаних Північному і Південному Бульварах. Почали будівництво тролейбусної лінії між мікрорайонами «Бам» і «Пасічна». Стоїть завдання купити ще 10 нових автобусів і 10 вживаних, але в добротному стані тролейбусів. Також маємо відремонтувати ряд доріг та десятки дворів, продовжити модернізовувати освітні заклади за програмою НЕФКО, завершити впорядкування навколо озера, а також розпочнемо роботи в парку на Молодіжній. Оце і є наші пріоритети на цей рік. Звісно, це ще лише плани. Сподіваюся, що не матимемо перешкод для їх втілення.
Розмову вів Петро Західняк

Останні новини

 • Медицина
  Медичних працівників Прикарпаття запрошують на прощу до центру паломника «Симеон Лукач»
 • Місто
  Місто
  Проник до чужого житла: у Івано-Франківську затримали нахабного молодика
 • 18:30
  На Богородчанщині зупинили мікроавтобус, що незаконно перевозив нафтопродукти (ФОТО)
 • Дороги
  Дороги
  На Коломийщині розпочали ремонт автошляху Р-24 (ФОТО)
 • Анонс
  Соляні шахти Бойківщини та Домбровський кар’єр стануть локаціями фестивалю «Ретро смак»
 • 16:09
  У Івано-Франківську кіберполіція викрила махінації з нерухомістю вартістю понад 21 мільйон гривень
 • Оказії
  Оказії
  На Верховинщині у річці Черемош застряг гусеничний трактор (ФОТО)
 • 14:46
  На Калущині винесли вирок двом грабіжникам
 • Оказії
  Пожежа у Солотвинській ТГ: згоріла господарська споруда (ФОТО)
 • 13:16
  На Прикарпатті оприлюднили перелік пріоритетних доріг місцевого значення, на яких відбудеться ремонт
 • 12:38
  У Коломиї на вулиці виявили залишки ртуті (ФОТО)
 • 11:31
  У селищі Заболотів горів легковик (ФОТО)
 • 11:25
  Франківчан розширив своє житло, добудувавши кімнати до багатоповерхівки (ФОТО)
 • ДТП
  На автошляху Івано-Франківськ-Коломия фура злетіла у кювет (ФОТОФАКТ)
 • Новини ОТГ
  Новини ОТГ
  У Косівській громаді ліквідують малокомплектні сільські школи
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.