Укол з імунітетом: чи допоможе щеплення від грипу в період пандемії ковід-19?

Щеплення від грипу – єдиний ефективний метод профілактики цього підступного захворювання, переконують медики. Вакцинація від ГРВІ в Україні є необов’язковою, відтак особливим попитом у минулі роки не користувалася. Цьогоріч кількість бажаючих прищепитися, прогнозовано, зросте. Франківські медики зізнаються: можливістю провакцинуватися в місті цього року почали цікавитися задовго до початку епідсезону. Та чи буде помічною вакцина від звичайного грипу, коли довкола вирує ковід, – ситуацію дослідив «Західний кур’єр».

Чотири штами та дві хвилі
В епідсезоні 2020-2021 Всесвітня організація охорони здоров’я напрогнозувала українцям відразу чотири штами вірусу, які прокотяться країною двома хвилями. Перша очікується у кінці жовтня, друга – у січні.
Такі прогнози ВООЗ розробляє кожного року. Епідеміологи по всьому світу цілий рік відстежують, які різновиди грипозних вірусів найбільш поширені серед населення, і передають ці дані в ВООЗ. Там інформацію, що приходить із різних країн, узагальнюють і за пів року до чергового епідсезону видають прогноз, які саме штами з найбільшою ймовірністю слід чекати наступної зими.

Згідно з очікуваннями, цього сезону в Україні циркулюватиме два штами типу А та два типу В. Найбільш важкі форми грипу викликає тип А. Головна небезпека – в ускладненнях, які хвороба може дати на серце, нирки, викликати пневмонію і менінгіт.
За словами головного експерта клінічної імунології-алергології Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА, лікаря-алерголога-імунолога Обласної клінічної лікарні Маріанни Деркач, єдиним ефективним методом профілактики грипу у всьому світі визнано щеплення.

«На грип може захворіти кожен, проте деякі групи людей перебувають в зоні підвищеного ризику. Це особи похилого віку, діти від 6 місяців до 5 років, вагітні, люди з хронічними захворюваннями. Їм щеплення потрібне найперше», – каже Маріанна Деркач.

Також вакцинуватися повинні медпрацівники, педагоги, працівники торгівлі та транспорту, студенти – одним словом, всі, хто за родом діяльності постійно в гущі людей.
Категорій багато, а от рівень вакцинації від грипу в Україні, зокрема в Івано-Франківську, надзвичайно низький. На початок сезону 2020-2021 року тільки в Івано-Франківську налічується понад 54 тисячі осіб, які відносяться до групи ризику. За словами очільниці Управління охорони здоров’я Івано-Франківська Марії Бойко, щеплення проти ГРВІ роблять всього 2-3 тисячі людей на цілу область.

«Справа в тому, що вакцинація проти грипу не входить до обов’язкового календаря щеплень. Тому отримати профілактичне щеплення безкоштовно не можна», – зазначає Марія Бойко.
У приватних клініках у вартість цієї послуги включено консультацію терапевта, власне вакцину та саму маніпуляцію. В Івано-Франківську такий «пакет» минулого року обходився у 650-1000 гривень.

Для вакцинації у комунальних мед­установах пацієнт платить тільки за вакцину, яку на власний розсуд купує в аптечній мережі. Середня ціна препарату в минулий епідсезон становила 350 грн. Саму маніпуляцію проводять безкоштовно, її можна зробити у всіх поліклініках та комунальних медцентрах міста, напередодні узгодивши процедуру із сімейним лікарем. Але в цьому випадку пацієнт сам мусить подбати про спеціальне обладнання для доставки вакцини, яка після розмороження зберігає свої властивості лише протягом кількох годин. Для збереження ефективності препарату знадобиться, як мінімум, термосумка, яку деякі аптеки надають в оренду.

«Я не те що рекомендую, я би зобов’язала всіх робити щеплення проти грипу, – наголошує Марія Бойко. – Особисто я вакцинуюся уже багато років, вакциную свою родину. Моїй мамі, якій зараз 87, я вакциную останніх п’ять років, і за цей період вона жодного разу не захворіла. Це однозначно ефективно».

Особливість цьогорічного епідсезону – всесвітня пандемія коронавірусу. Восени може знову зрости захворюваність ковідом, що, власне, багато де в світі уже відбувається. Ситуація з грипом ускладнюватиме ситуацію з коронавірусом і навпаки. За словами Маріанни Деркач, в Івано-Франківську уже було виявлено випадки змішаної інфекції грипу та ковіду.
«Такі випадки вже були зафіксовані в нашій інфекційній лікарні. Пацієнти, в яких, окрім грипу, було виявлено коронавірусну інфекцію, мали набагато тяжчий перебіг захворювання, дихальна недостатність у них розвивалася швидше. Паралельно у нас є дані наших закордонних колег про те, що пацієнти, які мали щеплення проти грипу, переносили коронавірус легше за інших», – переконує Маріанна Деркач.

Вакцини всім не вистачить?
Щеплення проти грипу починає діяти приблизно за два тижні після уколу, його ефективність триває близько року. Тож робити його варто перед початком епідсезону, в ідеалі – зараз. Однак нової вакцини проти грипу в Україні ще немає, її поступлення у МОЗ очікують не раніше кінця жовтня. Тогорічна вакцина уже не буде дієвою для нових штамів. Відтак першу хвилю грипу українцям доведеться пережити без щеплень.
Українські компанії-дистриб’ю­тори замовили для приватного ринку дві вакцини: виробника Санофі Пастер «Ваксігрип» – там буде чотири штами в одній вакцині та «ДжіСі Флю» – вона з трьох штамів. Очікується, що в Україні буде близько 700 000 – 800 000 доз.
Якою буде ціна препаратів у роздрібі, наразі невідомо. Як зазначено вище, ціна «Ваксігрип» в аптеках минулого року становила в середньому 350 грн. Попри прогнозоване зростання вартості щеплень, цього року послуга буде мати ажіотажний інтерес, вважають експерти. Препаратів може не вистачити всім бажаючим. Лише для вакцинації персоналу медзакладів знадобиться пів мільйона доз.

«Держава ніколи не купувала вакцини проти грипу для медиків централізовано, але цього року маємо обіцянку МОЗ, що вакцини замовили з розрахунку на безкоштовну вакцинацію медичних працівників. Але коли вакцини буде доставлено та який буде механізм їх розподілу між областями, наразі невідомо», – пояснює Марія Бойко.

Що стосується вакцини від коронавірусу, за словами Марії Бойко, за позитивним сценарієм в Україні вона з’явиться за півтора року. За негативним – через п’ять-шість.
«Вакцину від коронавірусу, як і всі інші, Україна отримає за глибоко залишковим принципом. Те, що нам виділять розвинуті країни, це буде чайна ложка на все населення», – констатує очільниця міського Управління охорони здоров’я.
Обласний імунолог-алерголог Маріанна Деркач додає, поки немає вакцини від ковіду та даних щодо її появи в Україні, потрібно захиститися від того, від чого можемо.
«Групи ризику мають убезпечити себе хоча б від ускладнень грипу. Тому, як тільки з’явиться вакцина, наполегливо рекомендую зробити щеплення усім, а особливо уразливим категоріям», – закликає медик.
Оксана ГЛУШКЕВИЧ

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.