Вийшов у світ ІІ том Словника «Гуцульська діалектна лексика та фраземіка в українській художній мові»

Колектив науковців-мовознавців Прикарпатського університету – кафедри української мови та Навчально-наукового  Інституту українознавства під орудою автора ідеї та концепції, керівника проєкту, доктора філологічних наук,  професора Василя Ґрещука – презентував 2-й том словника «Гуцульська діалектна лексика та фраземіка в українській художній мові».

Презентаційний захід, за словами організаторів, приурочили Міжнародному дню рідної мови, який цьогоріч відзначали 21 лютого, пише Західний кур’єр з посиланням на сайт ПНУ.

Урочисто відкрив онлайн-презентацію ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда.

«Це видання наших науковців-мовознавців є унікальним науковим проєктом. У Словнику опрацьовано понад 7,5 тисяч гуцульських діалектних слів, що дає можливість нам не лише зрозуміти глибину гуцульської діалектної лексики та фраземіки, але, в той же час, глибше пізнати світ гуцулів, їх характер, звичаї, вірування, всю духовну культуру», – зазначив у вітальному слові ректор.

«У мовному відношенні наша область і наш край унікальні тим, що мирно співіснують 5 говорів південно-західного наріччя української мови. Це – гуцульський говір, бойківський, покутський, наддністрянський і лемківський. Кожен із говорів знайшов своє своєрідне втілення у мові української художньої літератури. І ми вирішили дослідити один із найколоритніших, на нашу думку, говорів – гуцульський. Так зародилася ідея створення Словника», –  розповів автор ідеї і концепції, відповідальний редактор видання, професор Василь Ґрещук.

Василь Васильович також наголосив,  що матеріали Словника є надзвичайно цінним джерелом для пізнання гуцульського світу. Характер гуцулів, їх одяг, основні види господарської діяльності, побут, звичаї, вірування, фольклор, одним словом вся гуцульська матеріальна, традиційно-побутова й духовна культура своєрідно відбиті в діалектних словах і фраземах. Завдяки лексикографічному опрацюванню лексичних і фразеологічних гуцулізмів, підкреслив керівник проєкту, читач має можливість почерпнути безцінну інформацію про гуцульський світ у найрізноманітніших його виявах. Не менш важливим, зазначив професор Василь Ґрещук, є практичне значення Словника –  у ньому опрацьовано понад сім з половиною тисяч гуцульських діалектних слів.

Василь Ґрещук повідомив, що готується вихід додаткового тому до Словника, в якому буде лексографічно опрацьована гуцульська онімна лексика.

«Цей Словник має одну специфічну рису – він охоплює якнайдавніші тексти, де зафіксована лексика Гуцульщини, тексти, які створювалися у момент, коли ще не була поширена українська літературна мова східного зразка на Гуцульщині. Отже, ми можемо простежити, як формувався корпус гуцулізмів у художніх текстах, як виростає система образності», – наголосив професор Павло Гриценко.

Під час презентації рецензенти видання, колеги-науковці підкреслили унікальну цінність Словника для українського мовного світу. Його значення виявляється, передусім, у важливості матеріалів для дальшого розвитку мовознавчої науки, зокрема лексикографії, діалектології, художньої мови. Словник стане у нагоді кожному читачеві художніх творів на гуцульську тематику, журналістам. Гуцульський діалект як один із найколоритніших неодноразово привертав увагу лексикографів, однак презентована сьогодні праця – це словник лексичного й фразеологічного багатства гуцульського говору, яке успішно освоїла українська художня література. А ще чималий корпус гуцульських стійких словосполучень, прислів’їв і приказок, проклять, мовних формул привітань і прощань.

Варто зазначити, що  Словник «Гуцульська діалектна лексика та фраземіка в українській художній мові» є першим лексикографічним опрацюванням лексики й фраземіки одного говору в художній мові.

Попередні матеріали до словникових статей підготували – Роман Бачкур, Валентина Ґрещук, Іван Думчак, Лілія Париляк, Віра Пітель. Остаточна редакція усіх словникових статей – Василь Ґрещук. Технічне оформлення словникових матеріалів здійснила Ірина Шикеринець.

Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована.