«Івано-Франківська міська ОТГ має стати конкурентною на рівні України»

17 березня в обласному центрі Прикарпаття створили і зареєстрували громадську організацію «Науково-аналітичний центр Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади».

Вона співпрацюватиме з Івано-Франківською міською радою та її виконавчим комітетом у напрямі проведення наукових та прикладних досліджень, аналітичного обгрунтування соціально-економічних процесів, проєктної діяльності Івано-Франківської міської ОТГ. Які виклики перед ними стоять і яка роль у їхньому подоланні Івано-Франківської ОТГ? З якими ініціативами та пропозиціями щодо стратегічного розвитку населених пунктів виступатиме «Науково-аналітичний центр Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади»? Хто увійшов до його складу і як до роботи цієї громадської організації можуть долучитися усі охочі? Про це та інше – у розмові з головою ГО «Науково-аналітичний центр ІваноФранківської об’єднаної територіальної громади», депутатом Івано-Франківської міської ради кількох скликань Романом Харуком.

– Романе Романовичу, розкажіть, як виникла ідея створення «Науково-аналітичного центру Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади» та яка його основна мета?

– 9 жовтня 2019 року утворена Івано-Франківська міська ОТГ, до якої, згідно з перспективним планом, має увійти 19 населених пунктів. Було б добре, якби і Загвіздя, і Угринів увійшли, але вони вже створили свої ОТГ. Команда ГО побувала у всіх селах, які увійшли до Івано-Франківської ОТГ, і виникла ідея створити громадську організацію «Науково-аналітичний центр Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади».

Її основною метою буде аналітичне обгрунтування соціально-економічних процесів, тенденцій та перспектив розвитку Івано-Франківської міської ОТГ на основі раціонального використання усіх видів ресурсів, розробка проєктних пропозицій, взаємодія з органами державної влади і місцевого самоврядування, розвиток територій ІваноФранківської міської ОТГ. Адже Івано-Франківській, найбільшій в області ОТГ, потрібен промоутер у різних сферах діяльності (економічній, науковій, екологічній, соціальній, аналітичній).

 – Хто уже увійшов до цієї громадської організації і чим вони займатимуться?

– Громадська організація «Науково-аналітичний центр Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади» створена нещодавно групою активних і небайдужих людей, зареєстрована в державному реєстрі 17 березня 2020 року. Наш принцип такий, що організація створена науковцями і практиками, передусім, запрошує до співпраці вчених, які мають наукові ступені.

Серед засновників громадської організації – кандидати економічних наук, доценти Прикарпатського національного університету Наталія Гречаник, Іван Плець. Також Олег Білоус – кандидат політичних наук, проректор з наукової роботи Івано-Франківської академії Івана Золотоустого, юрист Олег Кучкуда і я – голова цієї громадської організації – Роман Харук.

Цим невеликим складом та з представником Управління економічного та інтеграційного розвитку ми об’їхали усі села, які входять до ІваноФранківської ОТГ. Провели SWOТ-аналіз економічних, екологічних та соціальних питань. Тобто уже маємо усі дані щодо стану справ у цих селах, які позитиви, які негативи, які досягнення і що варто робити. Зараз інтенсивно працюємо над питаннями подальшого розвитку кожного з цих сіл зокрема та Івано-Франківської міської ОТГ загалом.

 – За якими напрямками в подальшому працюватиме ваша громадська організація?

– Ми займатимемося всіма питаннями перспективного розвитку. Це економіка, екологія, соціальні питання і соціологія. Економічний блок – це питання розвитку тих сфер діяльності, якими може займатися те чи інше село. До прикладу, є села, які уже зараз займаються розвитком сільського господарства.

Є села, що мають великі тепличні господарства, займаються вирощуванням квітів та ягід, і їм це треба посилювати, шукати можливості розвитку та виходу їхньої продукції на ринок Івано-Франківська. І цілеспрямовано, централізовано давати таку можливість іншим товаровиробникам Івано-Франківської ОТГ. Бо це продукція наша, вирощена у нас, і вона має першочергово надходити на наші ринки, а підприємці, які займаються сільськогосподарською продукцією, повинні мати можливість збувати її тут, у нас.

В тому числі нашим дитсадкам і школам без посередників, бо ми знаємо, що їхня продукція екологічно чиста. У таких селах можна проводити різні екологічні заходи, розвивати туризм. Є місця з унікальною рослинністю, мікрокліматом. Там можна проводити літні таборування.

І не лише для дітей, а й цілими сім’ями виїздити на відпочинок на природу. Також в деяких селах можна займатися вівчарством, птахівництвом – є такі перспективи. Власне, ми будемо розробляти концепцію розвитку Івано-Франківської ОТГ, видавати наші напрацювання в соціум, пропонувати для втілення підприємцям та всім охочим, яких також нав чатимемо вести підприємницьку діяльність.

Ті населені пункти, котрі ближче до міста, де є більш розвинена інфраструктура, мають можливість обрати інвесторів.

– А як щодо розвитку промисловості, створення індустріальних парків, про що неодноразово говорив міський голова?

– З міським головою ми вже мали конструктивні розмови на цю тему. Вже були плани зустрічей за моєю участю з бізнесменами із-за кордону, але через пандемію коронавірусу цей процес призупинився. Втім, ми будемо пропонувати вишукувати великі земельні ділянки на десятки гектарів не тільки для індустріальних зон.

Там можуть бути великі сучасні багатофункціональні комплекси. Спортивні, торгові, розважальні, готельні. З розвиненою супутньою інфраструктурою, місцями для паркування транспорту. Щоб, коли сім’я туди приїде, кожен міг знайти собі заняття до душі. Хтось займеться спортом, хтось відвідає кінотеатр, хтось піде на закупи.

– Де саме ви пропонуватимете їх розташувати?

– Саме той аналіз, який ми будемо проводити, і покаже, де для цього будуть найкращі можливості. Але, звичайно, інвестор повинен мати кілька варіантів і визначити для себе найкращий. Також повинна бути певна комерційна таємниця, щоб найпривабливіші для цього ділянки ніхто попередньо не скупив, а потім не вимагав за них величезні компенсації, як це у нас буває. Тому про це зараз ще зарано говорити.

– З якими ще ініціативами виступатиме ваша громадська організація?

– В нашої ГО буде пропозиція до міського голови, до міської ради створити спеціалізоване комунальне підприємство, яке би займалося розглядом ініціатив, аналітичною роботою і підготовкою місць для ведення бізнесу. Є ще ідея створення аналітичного інституту на території Івано-Франківської ОТГ.

Я вже вів перемовини з певними науковими закладами. Коли закінчиться пандемія, будемо їхати за кордон, набиратися досвіду і заручатися підтримкою для створення такого закладу, який буде напрацьовувати програмні аналітичні засади, як розвивати ту чи іншу галузь і не тільки в Івано-Франківській ОТГ, а й по всій Україні, а то і за її межами. Тобто йдеться про створення такого, в перспективі міжнародного, інституту.

Також запрошуємо до співпраці науковців, які готові долучитися до такої нелегкої роботи. Спершу на волонтерських засадах. У майбутньому це може перерости у великий аналітичний інститут. Є ідея запрошувати й талановите молоде студентство, щоб воно не покидало нашу країну, а могло прислужитися своїм розумом Івано-Франківську і Україні у створенні високоінтелектуального продукту.

– А як охочі долучитися до вашої громадської організації можуть з вами сконтактувати, куди їм звертатися?

– Зараз ми ще не маємо свого офісу. Наразі збираємося у міській раді. Телефон мій відомий, можна довідатися у кімнаті депутата, можна зайти на сайт міської ради, де у списку депутатів він теж є. Люди, яких я назвав, котрі входять до нашої громадської організації, теж відомі.

До них теж можна звертатися, давати свої пропозиції. Зворотний зв’язок завжди можливий. Є соціальні мережі. Незабаром також будемо мати власний сайт. Так що сконтактувати з нами не проблема,якщо є конструктивні пропозиції.

– Ви побували у всіх селах Івано-Франківської ОТГ. Які у них зараз найнагальніші проблеми, окрім визначення подальшого стратегічного розвитку?

– Дороги і транспорт – це першочергові проблеми, які треба вирішувати. Дорога – це комунікація, яка поєднує весь світ. Є дорога – є комунікація. Дороги має зробити влада. Все решту, переконаний, зроблять бізнесмени і підприємці, які долучаться до вирішення проблем і подальшого розвитку своїх населених пунктів ОТГ. Маленькa ОТГ не буде мати того потенціалу, який має великa.

Івано-Франківськa ОТГ краще може справитися з тими викликами, які є у селах. А це сплата податків і ренти за користування землею та надрами. В малому селі, в силу певних обставин, сільський голова не може впливати на ці речі, на адекватне адміністрування цих податків і зборів. ІваноФранківська ОТГ зможе.

Ми бачимо в цих селах можливість, потенціал і резерви отримання громадами тих податків, які зараз не надходять в силу того, що в селах не всі платники податків обліковані. Коли ми їздили по селах, багато людей, підприємців нам говорили, що готові ставати і реєструватися підприємцями, працювати і розвивати свої села.

Працювати є кому. Проте людей треба мотивувати. Вони хочуть справедливості. Тому моя позиція чітка: всі податки, які збиратимуть села, повинні залишатися у них на розвиток. За таким принципом живуть і працюють європейські громади, які почали об’єднуватися ще у 30-40-х роках минулого століття. Так має бути і у нас. Це буде справедливо. Це і буде тією мотивацією працювати, заробляти і витрачати зароблене на розвиток сіл.

– Але ж не всі села мають рівні можливості заробляти, у когось більше платників податків, у когось менше і, відповідно, менші надходження. Таким допомагатимуть з бюджету міської ОТГ?

– Бюджет міської ОТГ буде бюджетом загальних надходжень. За аналізом податків сіл міської ОТГ у перерахунку на кількість мешканців, всі села є самодостатніми. Але якщо ми мотивуємо села і підприємців, які в них працюють, то є можливість подвоїти, а то й потроїти розміри збору податків на їхніх територіях за рахунок обліку платників.

Багато зараз у тіні. А коли ми людям скажемо, що всі податки залишатимуться для розвитку їхнього села, доріг, освітлення, будівництва соціальних об’єктів, то вони отримають мотивацію чесно працювати і справно виконувати свої податкові зобов’язання.

– Які заходи і події, ініційовані ГО «Науково-аналітичний центр Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади», відбудуться найближчим часом?

– Підписання меморандуму про співпрацю з міською владою в особі міського голови Руслана Марцінківа. Мова про те, що на громадських засадах ми долучаємося до міської ради та її виконавчого комітету і своїми інтелектуальними напрацюваннями, аналітичними дослідженнями та сформованими на їхній основі практичними пропозиціями допомагатимемо розвивати певні напрямки і галузі в Івано-Франківській ОТГ.

Ми прагнемо, щоб Івано-Франківська ОТГ досягла таких результатів розвитку, коли довколишні малі села і ОТГ, які зараз проявляють певну упередженість, недовіру і несприйняття важливості об’єднавчих процесів, зрозуміли, що ми працюватимемо на принципах чесності, справедливості, добровільності і на благо громад.

А Івано-Франківська міська ОТГ має стати конкурентною на рівні України. Зараз історичний час створення і розвитку ОТГ. Назад дороги немає. Поділу і подрібнення громад уже не буде. В цілому світі йде тенденція до об’єднання. Тому ми маємо об’єднуватися у більші й потужніші громади, у яких більший інтелект та можливості.

Сьогодні управління будь-якими процесами потребують набагато вищого розуміння: інтелектуального, економічного, фінансового. Тому ми подаємо руку усім, бо живемо на одній землі, в одній області, в одному районі. Будемо вчити, підказувати, допомагати одне одному. Втім наша діяльність не обмежуватиметься лише Івано-Франківською ОТГ. Ми готові і відкриті до співпраці з усіма громадами.

Записав Левко КУТИНСЬКИЙ

Останні новини

18 Вересня
 • Суспільство
  У Карпатах волонтери прибирають Несамовите після навали туристів
 • 19:13
  У Старуні будують нову амбулаторію за майже 4 мільйони гривень
 • 19:04
  В Івано-Франківську оперативно відремонтували ще одну вулицю (ФОТО)
 • 18:00
  З понеділка на Прикарпатті не залишиться «червоних» зон
 • Кримінал
  Кримінал
  Шахрайство в мережі: калушанка продавала меблі, а втратила гроші
 • Оказії
  Оказії
  Не мали документів: поліцейські впіймали ще дві машини з «шутром»
 • Дороги
  На сільських дорогах Богородчанщини запрацювала ремонтна техніка: вибори наближаються
 • Карантин
  Карантин
  У селі на Тисменничині запровадили карантин через амброзію
 • 14:49
  Державні посадовці прибиратимуть завтра на березі Бистриці Солотвинської
 • Спорт
  Спорт
  На відремонтованому стадіоні Івано-Франківська відбудеться чемпіонат України з легкої атлетики: Володимир Зеленський
 • 13:20
  Тридцять прикарпатських поліцейських вирушили на Схід України
 • Оказії
  На Городенківщині горить сміттєзвалище
 • 12:29
  Івано-Франківська ОТГ отримає 18 мільйонів на «Безпечне майбутнє»
 • 11:25
  Володимир Зеленський на Прикарпатті: як зустріли президента у Ланчині (ВІДЕО)
 • Політика
  Політика
  Перезавантаження: Ігор Насалик балотується на мера Калуської громади
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.