Оксана Савчук:

«Коли голови комітетів чи міністри мене бачать, кажуть: скоро ваш Івано-Франківськ нам снитися буде»

Івано-Франківськ – місто, не надто балуване увагою столичної влади у всі часи. Чи змінилась ця тенденція з початком каденції нового парламенту, який у липні перетне бар’єр в один рік роботи? Чи сприяє інтересам нашого міста новий Прем’єр-міністр України, який перейшов на цю посаду з поста голови ІваноФранківської ОДА? Чи підтримують депутати ідею дочасного розпуску парламенту, який Верховній Раді прогнозують попри «юний» вік? Про це та інше «Західний кур’єр» розпитав у народного депутата України від округу з центром в місті Івано-Франківськ, «свободівку» Оксану Савчук.

– За кількістю поданих законопроєктів, згідно з дослідженням ОПОРИ, ви одна із найактивніших мажоритарників Прикарпаття у Верховній Раді. У вас – 28 законопроєктів і 6 проєктів постанов. Чого вони стосувалися і скільки з поданих вами законопроєктів стали законами?

– Зареєстровано дійсно дуже багато різнопланових законів і змін до них. Вони стосуються і сільського господарства, і нашої ідентичності в питаннях історичної пам’яті, і культури, і внесення змін до Регламенту Верховної Ради щодо законодавчого закріплення української мови для спілкування в парламенті. Були законопроєкти про ринок землі, де в «Свободи» є своя позиція. Про виведення коштів з офшорів.

Але, на жаль, у Верховній Раді не завжди діє принцип якості закону. В порядок денний дуже рідко потрапляють законопроєкти від опозиції. За останні пів року такі ініціативи, які були включені в порядок денний, можна порахувати на пальцях двох рук.

Було проголосовано п’ять законопроєктів та постанов, в яких я була співавтором. Були законопроєкти, в яких мені пропонували стати співавтором, але я не погоджувалася навіть при тому, що знала – вони точно будуть проголосовані. Це стосувалося, наприклад, відняття коштів в місцевого самоврядування і водночас накладення на нього додаткових обов’язків.

Наразі законопроєкт мого авторства, який уже пройшов перше читання і був підтриманий комітетом, – проєкт Закону про внесення змін до статті 225 Виборчого кодексу України щодо розміру грошової застави. Ним ініціюється зменшення грошової застави на місцевих виборах у 9 разів.

 – Розкажіть про «кухню» прийняття законів, з огляду на те, що до опозиції в парламенті, за вашими словами, взагалі не прислухаються?

– Що стосується винесення законопроєктів на порядок денний, у Верховній Раді є своя «пекельна кухня». Все залежить від багатьох чинників, головний з яких – належність до фракції правлячої партії. Процедура така: ми працюємо над якимись законами, через комітет їх подаємо. Але не всі закони в підсумку потрапляють у порядок денний.

Офіційно цей перелік нібито визначає погоджувальна рада. Але насправді ми розуміємо, що це робить керівництво парламенту, яке, своєю чергою, радиться ще з кимось. Що стосується зареєстрованого мною законопроєкту про зменшення застави, то він мав незалежну адвокасі-кампанію, до якої підключилися і громадські організації, й органи місцевого самоврядування різних рівнів.

Оксана Савчук: ми працюємо над якимись законами, через комітет їх подаємо. Але не всі закони в підсумку потрапляють у порядок денний.

По ньому в нас були звернення до керівництва парламенту 32-х рад різних рівнів по цілій Україні. Я залучила до співавторства в цьому законі представників різних фракцій – «Голосу», «Батьківщини», «ЄС». Це теж йому частково допомогло бути почутим.

Хоча у підсумку, коли справа дійшла до голосування, частина співавторів за нього не голосували. Бо, крім особистої позиції, є ще позиція партійна. Великі партії абсолютно не зацікавлені у зменшенні виборчої застави, бо володіють великим ресурсом. Дехто з таких співавторів потім вибачався, мовляв, ти ж розумієш… Дійсно, в політиці ми навчилися багато чого розуміти без зайвих слів.

– Наскільки інтереси ІваноФранківська та області в Києві беруть до уваги в порівнянні з іншими регіонами? Чи допомагає в цьому процесі те, що Кабмін очолює ексголова Івано-Франківської ОДА?

– З досвіду депутатів попередніх скликань знаю, що раніше система виділення коштів на регіони була одна: депутати вносили свої пропозиції на соцекономрозвиток, тобто будівництво певних закладів освіти, медицини, інфраструктурних об’єктів.

Депутатів намагалися чути і хоча б частково задовольняти запити. Зараз система змінилася, оскільки в парламенті сформувалася монобільшість. До депутатів інших фракцій чи позафракційних почали прислухатися за іншим принципом: якщо ви нас підтримуєте, ми, можливо, розглянемо ваші прохання. Якщо ні, то очікуйте на те, що все буде непросто. І це не залежить від регіону, який представляє депутат.

У «Слузі народу» чують теж не всіх депутатів. Але у всіх є куратори всередині фракції. Депутати подають свої прохання кураторам, які мають прямий доступ до Офісу Президента. Куратори формують список депутатських прохань і доносять напряму в профільні міністерства.

Для інших депутатів все набагато складніше. Це запити, звернення, збирання підписів, особисті прийоми, інколи публічні заяви та критика. Частину питань намагаємось вирішувати через комітет. Але далеко не всі обіцянки виконуються.

Тут варіант один – стукати доти, доки тебе не почують.

З Денисом Шмигалем ми познайомилися на зустрічі, яку він організував для всіх депутатів від Прикарпаття після того, як став головою ІФ ОДА. Тоді у нас була розмова щодо питань розподілу коштів, зокрема, і на будівництво доріг.

Оксана Савчук: з Денисом Шмигалем ми познайомилися на зустрічі, яку він організував для всіх депутатів від Прикарпаття після того, як став головою ІФ ОДА.

Деякі пропозиції були враховані, деякі ні. Зараз ми перетинаємось тільки на запитаннях до Уряду тощо.

Єдиний раз, коли ми спілкувалися з ним на посаді прем’єра, – це було моє особисте звернення до нього щодо входження Угринова до Івано-Франківської ОТГ при формуванні перспективних планів. З цього приводу я подала звернення і до ІФ ОДА, і до Уряду, і особисто до Прем’єр-міністра.

Намагалася донести, що це не просто забаганка Івано-Франківська, який прагне розширення. А це логічно з точки зору інтересів людей. На жаль, в ОДА була інша позиція, яка пішла у міністерство.

Закінчилося все тим, що наразі, згідно з прийнятим перспективним планом, Угринів самостійна громада. Але питання ще буде мати обговорення на сесії в парламенті.

 – Нещодавно ви озвучили звернення до Володимира Зеленського стосовно моста через Бистрицю-Солотвинську в Івано-Франківську. Ви стверджуєте, що як народний депутат зверталися із запитами до Президента, до всіх Прем’єрміністрів, які були і є, до Міністра фінансів, до Міністра інфраструктури, до голови бюджетної комісії. Але отримали лише відписки. В чому полягає основний фактор того, що дофінансування моста на Пасічну гальмується?

– Це питання, з якого почалася моя діяльність у Верховній Раді. На першій сесії, коли деякі мої колеги навіть не вміли написати депутатський запит, у мене вже був офіційний запит на сесію парламенту щодо обіцянки посприяти коштами на міст.

Тоді реально ці кошти можна було закласти. Чому цього не сталося і нема сприяння дотепер… Є неофіційні розмови про те, що, оскільки бюджет невеликий, то потрібно підтримувати тих депутатів, які «правильно» голосують. І взагалі ІваноФранківськ – це місто, яке має велику підтримку націоналістичних сил. То хай вони там і вирішують питання.

Публічно це ніде не було сказано, але були натяки. У будь-якому разі ми це питання будемо відстоювати далі.

Знаєте, коли голови комітетів чи міністри мене бачать, відразу кажуть, скоро ваш Івано-Франківськ нам снитися буде. Я відповідаю: «Це ж добре!».

– Нещодавно Володимир Зеленський підбив підсумки року свого президентства. Як ви оцінюєте його здобутки за 365 днів?

– Хвилює те, що зараз знову «колихається» питання можливих виборів на сході в ОРДЛО. Це буде мати на Україну стратегічний вплив. Ми чудово розуміємо, що там зараз при владі російські кадрові офіцери ФСБ. У Путіна є бажання нав’язати нам представників ЛНР і ДНР як сторону переговорів для того, щоб Росію плавно витягнути з процесу як основного учасника.

Президент повинен розуміти свою важку місію, як і те, що швидкого миру не буде.

Друге питання – в країні починають знову витягувати питання мови. Це роблять тому, що немає економічних успіхів, бо і світова криза, і коронавірус, і уряди – минулий і чинний – не зовсім правильно розподіляють наші ресурси.

А коли нема чим перед народом похвалитися, давайте ми почнемо Україну знову розривати на різні половини мовним питанням. Мало того, ще досі не створений секретаріат уповноваженого з мовного питання, хоч це робиться одним засіданням Уряду.

Разумков заявив, що Раді треба переглянути так звані «мовні квоти». Мовляв, в Україні багато національностей, тому Рада буде повертатися до мовного питання. Країну знову хочуть затягнути в цю прірву, таким чином відволікати людей від основних проблем.

Третє: Президент не має просто говорити, що якщо Уряд не впорається, то його будуть міняти доти, доки він не почне справлятися. Глава повинен один раз призначити професійний Кабмін, поставити перед ним свої чіткі завдання і вимоги. З нинішнім президентським підходом у нас ніколи не буде планової економіки.

– Що стосується місцевого самоврядування: як Зеленський упродовж року будував відносини із представницькою владою на місцях? В кого в цьому плані було більше конструктиву – в Зеленського чи Порошенка?

– Порівняти можна буде, коли Зеленський проведе на посаді хоча б половину терміну. Дійсно, Президент Порошенко, нехай і під тиском американських партнерів, але запровадив реформу децентралізації, яка показала свої позитиви.

Але я дуже добре пам’ятаю останні роки його президентства, коли повноваження і кошти в місцевого самоврядування почали поступово забирати. Не додали субвенцію, передали на утримання профтехосвіту і так далі. Поки що Офіс Зеленського процес утиску місцевого самоврядування останніх років Порошенка помножив на два.

Зеленський на початку каденції їздив по регіонах, давав «наганяї», всім це подобалося. Та коли дійшло до справи, навіть з тим же коронавірусом, люди зрозуміли, що держава не здатна допомогти, і вся надія на того ж міського голову, депутатів, лікарів, волонтерів.

Вийшло, що все, що на місцях, те працює. А що на рівні держави – ніяк не може запуститися. Тому я б радила Президенту більше уваги приділяти місцевому самоврядуванню. Шукати таких керівників ОДА, які стануть посередниками для порозуміння.

Знаю, що наш голова ОДА витримана і виважена людина. Намагається ні з ким не заходити в конфлікт, а навпаки вникнути в ситуацію і спробувати допомогти. Йому вистачило досвіду, щоб Прикарпаття змогло відстояти свої базові позиції.

– Яка ваша позиція щодо мерського демаршу проти центральної влади? Мера Черкас Анатолія Бондаренка, який відмовився продовжувати карантин, попри рішення Уряду, підтримав Руслан Марцінків, Андрій Садовий, Борис Філатов. Вони впевнені, що центр не чує регіонів. Ви їх підтримуєте?

– Цю ситуацію треба ділити на дві частини. Одна – коли мер відмовляється дотримуватися законів і самостійно ухвалює рішення, які не входять до його повноважень.

На мою думку, більшість мерів, у тому числі Руслан Марцінків, підтримали Бондаренка не в цьому, а виступили проти тиску, який на нього вчинявся. Схожа ситуація була й в іванофранківського міського голови, коли Аваков без рішення суду публічно виніс йому вирок, що є недопустимо.

Оксана Савчук: на мою думку, більшість мерів, у тому числі Руслан Марцінків, підтримали Бондаренка не відмові дотримуватися законів, а виступили проти тиску, який на нього вчинявся.

Є навіть офіційна інформація про створення в МВС таємного відділу, повноваження та функції якого приховують. Різними інформаційними запитами всі намагаються дізнатися, що буде входити до компетенції цього відділу, але його діяльність засекречена.

Що стосується демаршу, зійшлося багато чинників. Перше, невиважений карантин. Уряд давав послаблення тим, хто починав тиснути. Якщо б першими на протест вийшли перукарі, а не продавці ринків, то швидше працювати дозволили б їм.

Почався хаос, і міські голови теж були проти цього. Люди на місцях ставили їм питання, а Уряд не давав чітких відповідей. Плюс відсутність діалогу, обман з доплатами для медиків. Це все, ще й перші закупівлі засобів захисту, лягли на плечі міст. Що і спровокувало сплеск.

– Зараз у кулуарах багато інформації щодо можливого розпуску парламенту та дострокових виборів паралельно з місцевими, у жовтні. Ви готові до такого повороту подій?

– Я готова до будь-якого сценарію. Єдине, що це має бути аргументовано і виважено. Якщо дійсно Верховна Рада перестане виконувати свої функції або стане органом, який відстоює права не українського народу, то, звичайно, такий парламент не має діяти.

Зараз Верховна Рада працює. Навіть під час карантину в нас щотижня відбувалися засідання. Але бачимо, що монобільшості періодично вже не вистачає голосів. На цей момент «Слуга народу» залучається для голосування підтримкою інших фракцій. Подивимося, чим це все закінчиться.

Оксана Савчук: зараз Верховна Рада працює. Навіть під час карантину щотижня відбувалися засідання.
– Якщо буде ухвалено рішення щодо нової системи місцевих виборів, а саме 5% бар’єр, який мусить подолати партія на рівні країни, щоб мати можливість ввести своїх кандидатів у місцеві ради, «Свобода», очевидно, не матиме прохідних результатів. На кого ваша політсила буде робити ставку на місцевих виборах в Івано-Франківську в такому разі?

– Це частина того процесу, про який я вже згадувала, – парламентські партії намагаються переписати виборчий закон під свої інтереси. Ця норма суперечить усім законам, у тому числі й закону про місцеве самоврядування.

Цю норму заверне і Венеціанська комісія, з цим ніколи не погодяться наші європейські партнери. Цієї норми немає в змінах до Виборчого кодексу, які зареєстрували 18 травня. Президент також сказав, що на місцевих виборах не буде ніяких всеукраїнських відсоткових бар’єрів і реєстрації в двох третіх місцевих рад по країні.

– Нещодавно львівський суддя звинуватив вас у тиску в справі щодо сміттєпереробного заводу у Львові. В заяві судді Зіновія Гавдика вказано, що на адресу суду надійшло ваше депутатське звернення як народного депутата, хоч ви не є стороною у цій справі, з вимогою змусити мера Львова письмово підтвердити виконання рішення суду про тимчасове припинення будівництва сміттєпереробного заводу або покарати мера за невиконання цього рішення. У підсумку ВРП поскаржилася на ваші дії у Верховну Раду, аби там не допускали подальшого втручання вас у діяльність суддів. Прокоментуйте цю ситуацію.

– Історія цієї ситуації дуже проста. До мене надійшло звернення від учасника АТО зі Львова. Адже до мене, як до єдиного народного депутата України від партії «Свобода», надходять листи з усієї України.

Цей чоловік надав копію рішення суду та письмового листа з проханням звернутися до конкретного судді з тим, чи міг би він перевірити виконання того рішення, яке він і виніс. У цьому була суть звернення, на яке ми направили запит.

Чому суд так зреагував, мені складно сказати. Але цим скористалися опоненти «Свободи» у Львові, які, використовуючи моє ім’я, намагалися виконати певні політичні речі. Ця ситуація прожила один день, і на цьому все закінчилося. А від львів’ян, які надіслали мені це звернення, до речі, потім надійшов лист-подяка за те, що я їх почула.

Оксана ГЛУШКЕВИЧ

Останні новини

26 листопада
 • Дещо цікаве
  Ірма Вітовська знялася в італійській комедії
 • 19:16
  Тренажери, масаж і лікувальна фізкультура: як учасники бойових дій проходять реабілітацію
 • 18:38
  Коломийська міська рада не змогла обрати секретаря
 • Комуналка
  Комуналка
  В Івано-Франківську любителі відходів зносять сміття під двері власної квартири
 • Комуналка
  В обласному центрі почали ремонт двору на вулиці Вовчинецькій
 • 16:37
  Стала відома вартість газу для населення у грудні
 • 16:00
  НАЗК наполягає на позбавленні волі за брехню у деклараціях
 • Агросектор
  Агросектор
  На Прикарпатті фермера зобов’язали повернути громаді села 6 гектарів землі
 • 14:36
  Надання освітніх, медичних та адміністративних послуг – першочергові у роботі нових ОТГ
 • Трафунки
  У Крихівцях горів двоповерховий будинок
 • 13:38
  В Івано-Франківську міський голова матиме 10 заступників (список)
 • Комуналка
  Комуналка
  Українців зобов’яжуть цілий рік платити абонплату за опалення і воду
 • 12:23
  Уряду пропонуватимуть змінити карантинні умови для роботи закладів громадського харчування
 • Влада
  Руслан Марцінків офіційно вдруге став головою Івано-Франківська
 • 11:24
  На Прикарпатті виявили схему розкрадання бюджетних грошей на придбанні комп’ютерної техніки для шкіл
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.