Михайло СМУШАК:

«Комунальна сфера і транспорт повинні працювати, незважаючи на те, що буде відбуватися»

Критична інфраструктура Івано-Франківська не припиняла своєї роботи жодного дня від часу повномасштабної війни в Україні. Чого не скажеш про плани капітальних ремонтів на 2022 рік. На період війни міській владі довелося переключитися на поточні ремонти замість капітальних, а амбітні плани відкласти  до кращих часів.

Яким чином вдалося забезпечити безперебійну роботу комунальних служб? Як поточними ремонтами вдається покращити дорожню інфраструктуру громади? Як центр Івано-Франківська поступово перетворюється у пішохідну зону та звільняється від транспорту? Про це «Західному кур’єру» розповів заступник міського голови-директор Департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Івано-Франківської міської ради Михайло Смушак.

– Чи сталися кардинальні зміни у роботі Департаменту та всіх комунальних служб, роботу яких ви куруєте, із 24 лютого?

– Як заступник міського голови я зараз курую діяльність Департаменту інфраструктури, Управління транспорту і зв’язку та кількох комунальних підприємств. Звичайно, ми не готувалися до того, що доведеться працювати у воєнний час. У мене на стіні є стенд, на котрому я записую заплановані речі на рік. До 23 лютого були сформовані ті плани, котрі ми мали зробити у 2022 році. Я спеціально їх не витираю із великими сподіваннями, що ми переможемо і почнемо це все реалізовувати. Але почалася війна і в один момент 24 лютого ці всі плани стали неактуальними. Нам потрібно було дуже швидко пристосовуватись до роботив  час війни. Мова йде не тільки про Департамент інфраструктури, Управління транспорту, а ще йде мова про низку комунальних підприємств, від яких залежить загалом життєдіяльність міста. Тоді це ще був зимовий період, а тому багато роботи мало КП «Муніципальна дорожня компанія», яка утримує повністю всю вуличну мережу. Це і прибирання вулиць, їхні ремонти, зараз це частково нанесення розмітки. За КП «Благоустрій» закріплено сквери, зелені зони, дамби та багато інших об’єктів. КП «Івано-Франківськміськсвітло» також має відповідальність за великий напрямок освітлення. Управління будинками – це також велика відповідальність. Ми мали понад 650 будинків. А головне для міста – транспорт. Забезпечити роботу транспортного підприємства міста було одним із ключових завдань, яке постало перед нами.

Думаю, в кожного українця 24 лютого стало днем невизначеності, тривог. Ніхто не розумів, що буде завтра. У нас було таке саме. Ми фактично один день не знали, що робити. Але згодом зібралися, ухвалили вольове рішення, що комунальна сфера і транспорт повинні працювати, незважаючи на те, що буде відбуватися. Ми повинні були забезпечувати життєдіяльність міста – вивозити побутові відходи вчасно, прибирати місто, утримувати будинки, місто повинно працювати. Тому буквально з 25 лютого всі працівники були на своїх місцях і з того моменту ми чітко, як і до війни, виконуємо ті функції, які покладені на нас.

– Міська інфраструктура не могла не працювати у будь-якому випадку?

– Так, вона не могла не працювати. Якби ми день-два не вивезли сміття, то вже би мали якусь екологічну проблему.

– На 2022 рік у вас були амбітні плани, не менші, аніж минулого року. Чим Івано-Франківську довелося пожертвувати?

– В основному це відбилося на ремонті доріг. На цей рік ми планували зробити дуже багато капітальних ремонтів як у місті, так і в селах громади. У попередні роки ми більше робили акцент на прибудинкових територіях, але було розуміння в міського голови і у всіх причетних до ремонту вулиць, що нам треба посилено відремонтувати вулиці. Ми планували передати дві великі вулиці на баланс Служби автомобільних доріг. Ця робота зараз відновлена, тому я думаю, що ми все-таки зможемо передати вулиці Івасюка та Коновальця. Капремонт кожної із них ще до війни коштував понад 100 мільйонів, а зараз у зв’язку із ростом цін на все вони будуть ще дорожчими. Звичайно, з міського бюджету було би дуже складно потягнути такі великі об’єкти, враховуючи, що ми і так вже маємо багато дороговартісних об’єктів, які розпочали. Вже є погодження Укравтодору, тепер чекаємо постанови Кабінету Міністрів України.

У нас планувалася низка капремонтів міських вулиць. Ми мали закінчити Бельведерську, Ленкавського, бульвари, бо там немає верхнього шару. Ми хотіли повністю переасфальтувати вулиці Довженка, Чорновола, Петлюри та ще багато об’єктів, які були заплановані на цей рік у кожному селі громади. Цими капремонтами нам довелося пожертвувати, тому що під час війнивідповідними нормативними документами заборонено здійснювати капітальні видатки. Тому сьогодні все, що ми робимо в місті, а ми стараємося найкритичніші проблеми вирішувати, вдається охопити поточними ремонтами. Силами наших комунальних підприємств була заасфальтована ділянка під мостом на вулиці Галицькій. Ми з’єднали вулиці Набережну ім. В. Стефаника і Надрічну. Загалом  там мало бути кільце, розширення, ми планували цього року здійснити таку реконструкцію. Але, на жаль, поки що переасфальтували дорожнє покриття. Там вже не було що латати, бо після кожного дощу вибивалися ями.

Вулицю Гетьмана Мазепи ми зробили від Гординського до Січових Стрільців. Водоканал своїми силами провів заміну люків, плит. Я вважаю, що це добре, бо ця вулиця є однією із основних у місті. Так, це не капремонт, але принаймні тепер там не буде ям.

Зараз закінчуємо об’єкт, який розпочали ще минулого року. Мова йде про кільцеву розв’язку Мазепи – Крихівецька – Набережна ім. В. Стефаника – Довженка. Там вже були готові направляючі острівці, тому нам треба було переасфальтувати дорожнє покриття. Тепер закінчують роботи із благоустрою. Нам було важливо зробити це кільце безпечним,бо саме тут траплялося найбільше ДТП в Івано-Франківську. Головне завдання – аби там більше не гинули люди.

Інші вулиці ми плануємо асфальтувати поточними ремонтами. Левову частку робіт проводить КП «Муніципальна дорожня компанія».

– Сьогодні в місті триває зміна схеми руху на багатьох вулицях міста. Часто водії не встигають звикнути до цього. Яка мета такої зміни?

– Більшість вулиць Івано-Франківська будувалися ще в радянські часи під той транспорт, який тоді був. Ми пригадуємо, які автомобілі були у 80-х роках, і бачимо, які є зараз. Для тих автомобілів, які є зараз, має бути зовсім інший клас вулиць. Не може бути такого, що автомобілі покращуються, а дороги ні. Свого колеса ми не вигадуємо, бо це нелогічно. Ми вчимося того, до чого Європа йшла 30 років. Але ми це маємо робити швидко і революційно. Тому минулого року було вирішено провести зміну конфігурації вулиць та приведення їх до сучасних умов. Це все робиться найперше для безпеки всіх учасників дорожнього руху. Також це важливо для громадського транспорту. Ми вклали вже сотні мільйонів гривень у нові автобуси, тролейбуси. І не може такого бути, щоби ті мільйонні інвестиції працювали неефективно. Ми розуміємо, що центральна частина Івано-Франківська – це історична частина, яка є дуже ущільненою. А тому тут немає можливості розширити дороги, збільшити кількість паркувальних місць. Тому ми обрали стратегію, за якою мешканці міста будуть більше користуватись велосипедами, ходитимуть пішки, будуть користуватися громадським транспортом, самокатами, але менше автомобілем. Ми розвиваємо пішохідні зони, вулички, створюємо велосипедні доріжки. На жаль, через війну ми призупинили реконструкцію вулиці Крушельницької, маємо також проєкти реконструкції вулиці Курбаса, Шпитальної, Лук’яненка.

– Ви намагаєтеся зробити повністю центр Івано-Франківська пішохідним. Частково люди вже звикли до цього. Але то ще не всі закриті для руху транспорту вулиці?

– Це неминуче. Центр Івано-Франківська буде повністю пішохідним. І вулиця Грушевського буде пішохідною, і Курбаса, і Шпитальна. З часом не буде автомобілів і біля ратуші. Будуть заїжджати лише ті, кому треба.

– Проблеми з паркуванням в Івано-Франківську виникають щодня. Водії скаржаться на брак місць для паркування. То де залишати транспорт?

– Кількість простору, де можна залишити автомобіль, сильно обмежена. І пропозиція місць для паркування є в сотні разів нижчою, ніж попит на ці місця. Якщо в Івано-Франківську 10 тисяч автомобілів захочуть заїхати в центр міста, ми створимо колапс. Тому є визначена кількість паркувальних місць. Не треба вигадувати ніякого колеса. Правильно роблять у деяких закордонних містах. Там проводять оптимізацію кількостіпаркувальних місць, монетизацію і відповідно створення інших умов, як дістатися до певної локації. Дуже добре, що Івано-Франківськ рухається саме цією правильною стратегією. Ми не робимо стратегічних помилок. Такою помилкою може бути заклик до автомобілеорієнтованого міста. Якщо сьогодні пустити рух транспорту по тих вулицях,які ми вже зробили пішохідними, багато людей, на жаль, захочуть це зробити.

– Недавно ви анонсували, що на вулицях появиться більше інспекторів із паркування. Є в цьому така потреба?

– Паркування – це один із найбільш проблемних напрямків, який мені дістався як заступнику міського голови. Всі оператори паркування в місті були приватними. Це не є проблема, тому що міський бюджет отримує кошти за паркування у вигляді паркувального збору. Він сплачується фіксованою сумою незалежно від того, скільки автомобілів було запарковано. Підприємець умовно орендував у місті земельну ділянку, на якій здійснює підприємницьку діяльність. Відповідно він сплачує фіксовану суму, незалежно від того, скільки він збирає з водіїв. Ця визначена сума коштів залежить від площі, ставки збору, мінімальної зарплати та кількості днів роботи майданчика в році.

Місту однаково, хто платить ту суму. Але були скарги, що немає паркоматів, знаків, а просто ходить дядько в жилетці і збирає гроші. Це було нормально в 90-х роках. А сьогодні має бути цивілізована і прозора процедура. Ми зобов’язали операторів паркування привести майданчики до стандартів. Ми забрали третину парковок за те, що їх не влаштовували умови. Знову передавати майданчики приватному оператору було нелогічно. Тому вирішили утворити комунальне підприємство і показувати стандарт роботи в цій сфері. Сподіваюся, що до місяця часу перші парковки комунального підприємства «Сервіс паркування» почнуть працювати.

Ми запустили мобільний додаток. Тепер можна розраховуватися за паркування мобільним телефоном. Дуже довго ми боролися із приватними операторами, але зараз на більшості майданчиків ця послуга вже доступна. Є проблема із оплатою через банківські картки, але думаю, що ми із цим впораємося.

Що стосується зональності, то чим ближче до центру міста, тим паркова буде дорожчою. Ми вже розробили проєкт відповідного рішення виконкому. А контроль за оплатою будуть здійснювати інспектори із паркування. Ми тестуємо цей модуль на вулиці Мельника біля квіткового ринку. Він передбачає, що інспектор через програму на моніторі буде бачити, чи оплачене паркування машини. Якщо паркування не оплачене, то накладається штраф у 20-кратному розмірі години паркування.  Нанаших парковках, якщо і будуть люди в жилетах, то вони не братимуть від водіїв готівку, а допомагатимуть припаркувати авто. Якщо ви навіть оплатили гроші паркувальнику, а він не пробив їх і не виписав чек, то інспекція все одно вас оштрафує, бо не побачить оплати. На майбутнє хочемо придбати автомобіль, обладнаний сканером, який буде рухатися вулицями і зчитуватиме автомобілі на парковках під час руху. Думаю, за рік-два ми до того прийдемо.

– Планувалося, що відкриття тролейбусної лінії, котра з’єднує Пасічну і вулицю Мазепи, буде до Дня Незалежності. Але так сталося, що не встигли змонтувати лінію. На коли планується завершення робіт?

– Так, це було в планах і було абсолютно реально. Ми вже розпочали натягування контактної мережі. Кабель, на який ми чекали, до нас прибув лише наприкінці минулого тижня. Відповідно, було втрачено трохи часу. Нам головне зробити якісно, а вже подію приурочимо до якогось дня. Важливо, аби ці грантові та кредитні кошти були вкладені у якісну роботу, бо зрозуміло, що з міського бюджету ми б цього не зробили.

– Як сьогодні мешканці Івано-Франківська сплачують за житлово-комунальні послуги?

– Фактично за всі послуги, які в нас є, ми маємо понад 90 відсотків оплати від населення. Був певний спад оплати у березні, тоді падіння становило навіть до 50 відсотків.

– Попереду нас чекає непроста зима. Яким буде опалювальний сезон і як триває підготовка?

– Підготовка триває, ми не зупинялися. Попри проблеми із фінансуванням, а також попри те, що мобілізовано багато працівників. Якщо не буде ніяких екстраординарних подій, то думаю, що все буде добре. Для нас головне, щоби був газ.

– В Івано-Франківську розроблена стратегія розвитку громадського транспорту. Міська влада анонсувала значні зміни у транспортній інфраструктурі, зокрема, йшла мова про нові автобуси, дуобуси. Навіть говорили про потребу ще одного депо.

– На початку року ми планували, що купимо 100 нових автобусів та обладнаємо нове депо. І це не просто були слова, які навіть озвучував міський голова.Це вже були реальні кроки та напрацьовані шляхи, яким чином усе це мало би стати реальністю.На жаль, поки що це відкладається. Але маємо і позитиви. З Чехії нам мають передати п’ять вживаних тролейбусів. Місто Ополе пообіцяло нам доволі пристойний автобус, який був у використанні. Подивимося, як будуть далі розвиватися події. Як тільки появляться можливості для придбання транспорту, то ми обов’язково будемо купувати. Так, цей рік у нас випав у плані виконання стратегії розвитку громадського транспорту, яка у нас була.

– Велодоріжок в Івано-Франківську достатньо?

– Ми зобов’язані розвивати велоінфраструктуру, щоби зменшити користування автомобілями. Також зараз появилося багато електросамокатів. У правилах дорожнього руху нема такого виду транспорту, але вони також учасники руху. Ми насправді перебуваємо на стадії початку розвитку велосипедної інфраструктури, якщо порівнювати із європейськими містами. Але в нас є дуже хороші і якісно зроблені велосипедні доріжки, які не соромно показати, скажімо, велодоріжка на Набережній. На Галицькій нам вдалося втиснути велодоріжку в існуючі межі вулиці. Якісна велосипедна доріжка є і на вулиці Довженка. В нас немає коштів на повноцінні велодоріжки, тому що для цього мають будуватися окремо виділені смуги. Але ми робимо дуже дешево – в існуючу вулицю за допомогою фарби та кількох знаків вписуємо велодоріжку. Минулого року ми так робили на вул. Миколайчука та Івана Павла ІІ. Цього року хочемо зробити велосмугу по всій протяжності бульварів та на вулиці Гурика, на широкій частині вулиці Вовчинецької. Є ще виділені смуги громадського транспорту, якими мають право рухатися велосипеди. Це є і вулиця Січових Стрільців, і Тролейбусна, і частина Північного Бульвару. Це робота, яку ми мусимо робити, бо нікуди від неї не подінемося. В ідеалі ми повинні зв’язати не тільки місто вулицями для автомобілів чи тротуарами для пішоходів, ми повинні об’єднати райони нашого міста велосипедними доріжками. Думаю, що прийде час і це стане для нас нормою. Але для цього потрібні великі кошти.

– Щоп’ятниці ви разом із міським головою навідуєтеся в різні райони міста в межах акції «Чорна п’ятниця». Чи дають такі інспекції результат?

– Міський голова в темі всього, що відбувається у господарці міста. Гірше би було, якщо би він інформацію про стан дороги, будинку чи проблеми дізнавався від когось. Якщо я буду цю проблему подавати, то я подам так, як це вигідно мені, мешканець подасть, як вигідно йому. А коли ти це побачив сам і розумієш, які є можливості усунути проблему, то це тільки плюс. Якщо ми побачили якусь проблему, обговорили її і знайшли можливості для її вирішення. Цікаво навіть самому проїхатися і подивитися, що робиться. Місто велике, а ти не можеш завжди все знати і вирішувати проблеми на відстані.

– А які пріоритети повинна ставити міська влада перед собою, щоб Івано-Франківськ став сучасним розвиненим містом?

– Що означає сучасне розвинене місто? В моєму розумінні – це місто, в якому всі сфери відповідають європейським нормам та сучасним стандартам життя  у місті. Що я маю на увазі? Починаючи від інфраструктури для всіх учасників дорожнього руху, коли відремонтовані вулиці, облаштовані пішохідні зони, обов’язково повинні бути рекреаційні зони. Це і сквери, парки, зелені відпочинкові місця, якісні дитячі та спортивні майданчики. Так, це важливо і нам це треба розвивати в Івано-Франківську. Мають бути якісні будинки, якісні медичні та освітні послуги, сервіс у місті, можливості для розвитку бізнесу.

Розмовляв Володимир БОДАК

Останні новини

27 Вересня
 • Туризм
  Активний та пізнавальний відпочинок: у НПП “Верховинський” розвивають чимало видів туризму (ФОТО)
 • Наші Герої
  Наші Герої
  У Рогатинській громаді увіковічать пам’ять героя-земляка – сапера Володимира Кізана
 • 19:18
  У Коломиї вручили нащадкам воїнів ОУН-УПА нагороди їхніх предків (ФОТО)
 • Благодійність
  Благодійність
  Чеські благодійники надаватимуть допомогу для внутрішньо переміщених людей, яких прихистили на Прикарпатті
 • 17:40
  Франківець через суд домігся видачі йому містобудівних умов для реконструкції квартири
 • 17:21
  Прикарпатців попереджають про виявлені бактерії в італійському сирі та сосисках
 • Новини ОТГ
  До Дня туризму: У Надвірній встановили інформаційний стенд маршруту до криївки УПА
 • Комуналка
  Комуналка
  «Прикарпаттяобленерго» відновило особистий прийом клієнтів керівниками філій
 • Благодійність
  У Тязеві на благочинному ярмарку вдалося зібрати 110 000 грн для ЗСУ
 • Допомога
  Допомога
  У Коломиї переселенці можуть отримати матеріальну допомогу від угорських доброчинців
 • Новини ОТГ
  У Калуші розпочали роботи щодо запуску в експлуатацію басейну «Посейдон»
 • Кримінал
  Кримінал
  В Івано-Франківську до 14 та 15 років за ґратами засудили учасників «ДНР» і «ЛНР», які воювали на боці РФ
 • Місто
  Різноманіття страв суттєво збільшилось: у Івано-Франківську дошкільнята та школярики харчуються за чотиритижневим сезонним меню
 • Війна
  Про дивовижний подвиг піхотинця з Косівщини на позивний “Ранений”
 • Корупція
  Корупція
  САП скерувала до суду справу франківських правоохоронців, яких викрили на одержані хабара
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.