Робота прокурорів під час воєнного стану – це забезпечення перемоги на юридичному фронті. Збір доказів та свідчень потерпілих, викриття зрадників та колаборантів, псевдоволонтерів та ухилянтів – виклики, які постали в умовах збройної агресії Росії проти України. Про розслідування цих злочинів та притягнення до відповідальності винних осіб говоримо із керівником Івано-Франківської обласної прокуратури Романом Химою.
– Романе Романовичу, яким був рік роботи структури під час війни?
– Від початку повномасштабного вторгнення значно зросла кількість зареєстрованих кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України. За процесуального керівництва прокурорів розпочато досудове розслідування понад 2,5 тис. злочинів, пов’язаних зі збройною агресією.
Це факти посягання на територіальну цілість, порушення законів і звичаїв війни, державної зради, виправдовування збройної агресії, колабораційна діяльність, умисні вбивства та інші правопорушення.
Наше завдання – забезпечення належного розслідування кожного злочину, пов’язаного зі збройною агресією аж до покарання винних.
– Початок війни наша область відчула ракетним ударом по аеропорту в Івано-Франківську. Злочин 24 лютого 2022 року задокументовано як порушення законів та звичаїв війни. Що можете розповісти про розслідування?
– Так, кримінальне провадження відкрито за ч. 2 ст. 438 КК України. Збройні сили РФ порушили норми міжнародного гуманітарного права і притягнення до відповідальності за цей злочин агресії у трибуналі.
Всі факти обстрілів об’єктів цивільної та критичної інфраструктури фіксуємо та документуємо, щоб забезпечити невідворотність покарання всіх російських воєнних злочинців.
– З початком воєнного стану на Прикарпаття переїхало чимало людей. Чи звертаються до місцевих правоохоронців громадяни, які виїхали з окупованих територій, з приводу злочинів, свідками чи жертвами яких вони стали?
– Звертаються, з початку вторгнення такі звернення надходили частіше, а зараз менше. Більшість заяв стосуються фактів отримання тілесних ушкоджень, у тому числі зі смертельними наслідками, пошкодження та нищення майна внаслідок військових дій, незаконного заволодіння транспортними засобами. Повідомляють також про родичів чи знайомих, які зникли безвісти. Кожне таке звернення важливе для покарання головного злочинця XXI століття.
– Чи можете назвати загальну кількість потерпілих від воєнних злочинів?
– У цих кримінальних провадженнях визнано потерпілими майже 2 тисячі військовослужбовців та понад 500 цивільних осіб. Процесуальні дії у багатьох із цих кримінальних проваджень проводять безпосередньо прокурори обласної та окружних прокуратур. Після проведення першочергових слідчих дій справи скеровують за територіальною підслідністю.
– Чи є притягнуті до кримінальної відповідальності за злочини, пов’язані зі збройною агресією?
– За результатами розслідувань кримінальних проваджень цієї категорії, до кримінальної відповідальності притягнуто понад 150 осіб, ще понад 140 обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою. Упродовж 2022 року за злочини, пов’язані з агресією, судами ухвалено вироки стосовно 11 осіб. Серед засуджених – бойовики псевдореспублік «ЛНР/ДНР», яких українські військові взяли у полон під час звільнення територій нашої держави. Їх засуджено до 14 та 15 років ув’язнення.
9 років ув’язнення отримала мешканка Донеччини, яка передавала представникам держави-агресора дані про розташування підрозділів ЗСУ на Донбасі.
Мешканку Калуша засудили на 1 рік 1 місяць позбавлення волі за поширення в соціальній мережі символіки комуністичного тоталітарного режиму та за виправдовування збройної агресії.
Крім того, є вироки в порядку спеціального судового розгляду стосовно зрадників та колаборантів, які зайняли посади на окупованих територіях. Серед них – чиновники, посадовці та працівники правоохоронних органів, суддя та колишній працівник СБУ, які перейшли на бік ворога під час воєнного стану, а також зрадники, які воюють на боці окупантів. Їх засудили заочно, тож покарання відбуватимуть після затримання.
– Чи є серед зрадників і колаборантів мешканці нашої області?
– На жаль, є. На розгляді в суді перебуває кримінальне провадження щодо жителя Івано-Франківська, який погодився на співпрацю з російською ФСБ щодо збору і передачі інформації для наведення російських ракетних ударів.
За колабораційну діяльність та виправдовування агресії, а також за дописи з образами українських військових судитимуть ще одного місцевого жителя, який в інтернет-месенджері створив канал та публікував дописи про необхідність референдуму та «звільнення України від нацистів».
У січні цього року за фактами виправдовування збройної агресії повідомлено про підозру двом жителям Івано-Франківська, які поширювали дописи на підтримку окупантів.
Ще один уродженець Прикарпаття допомагав країні-агресору приховувати воєнний злочин – масове вбивство українців у Маріуполі. За вказівкою представників окупаційної влади він організував демонтаж центральної та фронтальної стін, фасаду споруди Маріупольського драмтеатру, які містили сліди бомбардування 16 березня 2022 року. Займався відновленням Донецького академічного обласного драматичного театру, філармонії та інших зруйнованих і пошкоджених збройними формуваннями РФ будівель та споруд. Його судитимуть заочно за колабораційну діяльність.
– Крім нагляду за розслідуванням та підтриманням обвинувачення, що роблять прокурори для допомоги ЗСУ?
– Це адресна допомога військовим, яка не потребує публічних обговорень, бо є особистою справою кожного свідомого українця. Щодо роботи в межах повноважень – це передача на потреби Збройних сил України та інших військових формувань майна і грошових коштів, вилучених під час досудового розслідування кримінальних проваджень. За рік маємо застав на понад 2,4 млн грн, а також передано 21 транспортний засіб. На потреби армії ще передано майно, яке мало статус речових доказів, – 10 т дизельного пального, 68 м куб. деревини, тисячі пачок тютюнових виробів та інше.
– Це майно у справах про воєнні злочини?
– Ні, це майно в інших кримінальних провадженнях. Арешти майна та коштів РФ та осіб, причетних до агресії за фактами посягання на територіальну цілісність та інші правопорушення цієї категорії відбуваються за іншою процедурою.
Обласна прокуратура протягом минулого року внесла відомості до ЄРДР та розпочала 8 кримінальних проваджень за фактами ухилення від сплати податків службовими особами підприємств, бенефіціарними власниками яких є резиденти Російської Федерації.
У цих провадженнях за клопотаннями прокурорів накладено арешти на корпоративні права 8 резидентів країни-агресора загальною вартістю понад
152 млн грн, 67 об’єктів рухомого та нерухомого майна, яке майже все, за рішеннями судів, передано в управління АРМА.
Це все зроблено для того, щоб запобігти відчуженню та розпорядженню майном та коштів.
Гроші осіб, які фінансували та підтримували агресію, мають бути не лише арештовані, а й конфісковані.
Можливо, з часом ці кошти та майно будуть використані для компенсації шкоди, завданої Україні агресією РФ. Кожен громадянин нашої держави, який постраждав від цієї війни, має отримати компенсацію.
– Останнім часом у ЗМІ з’являється багато повідомлень від правоохоронців про викриття ухилянтів та осіб, які організовують переправлення військовозобов’язаних осіб через держкордон. Скільки таких правопорушень в нашій області?
– Івано-Франківська область не має пунктів пропуску, але організаторів незаконного переправлення викриваємо і в нас. За результатами розслідувань, щодо 4 осіб обвинувальні акти вже передано до суду, ще 5 повідомлено про підозру. У цих випадках за організацію перетину держкордону військовозобов’язані платили від 4 до 7 тис. дол. США. Загалом, за рік здійснювалось процесуальне керівництво у 17 кримінальних провадженнях.
Щодо фактів ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, то за результатами розслідувань у суди скеровано 22 обвинувальні акти про злочини цієї категорії, у деяких із них вже є вироки.
– Доволі неоднозначно сьогодні суспільство сприймає повідомлення про відкриття справ щодо волонтерів. Ажде гуманітарна допомога і волонтерство – важлива складова для захисту країни.
– Будь-які зловживання, продаж чи нецільове використання гуманітарної допомоги у воєнний час – це злочин. У нас це не є поширеним, але є поодинокі крикливі факти, і ми реагуємо відповідно. Це привласнення значних сум коштів, які люди перераховували для потреб ЗСУ, продаж військової амуніції, автомобілів та інших предметів гуманітарної допомоги. Про всі ці правопорушення ми повідомляємо постійно – від реєстрації правопорушення до вироку. На разі справи в суді, обвинувачені чекають на покарання.
Інтерв’ю записала Іванна ФЕДИК
Залишити коментар