Наталія Ружило:

«Наш фах потребує милосердя і постійного навчання»

Можна дивуватися, як у цієї жінки, невисокої на зріст, делікатної, як казали колись в її рідному селі Липівка на Рогатинщині, сил і часу вистачає на багато справ. Наче якийсь внутрішній двигунчик керує її життям.
Наталія Степанівна Ружило – заступник медичного директора з медсестринства Обласної клінічної лікарні, експерт Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації з питань медсестринства, керівник курсів підвищення кваліфікації для головних та старших медсестер, заступник голови атестаційної комісії молодших спеціалістів з медичною освітою, голова ДЕК в Івано-Франківському медичному фаховому коледжі, співзасновниця громадської організації «Асоціація сімейних медичних сестер». А ще адміністрування медсестринської сторінки в соцмережах, один час – викладацька робота. Як все встигати, та ще й залишатися перфекціоністом – все робити з налаштованістю на досконалість?

Колись дуже любила читати – тепер між літературою художньою і професійно орієнтованою перевагу надає останній. Колись любила вишивати – тепер на це захоплення дуже мало часу залишається. Донька Олеся, яка теж вибрала фах лікаря, син-школяр Павло до такого ритму життя мами звикли.

Лідером була з дитинства. Хоча, зізнається, як вступила в Івано-Франківське медичне училище, спершу почувалася незатишно між міськими дівчатами, навіть дещо закомплексувала. Але вже наприкінці першого курсу стала старостою. Ніхто за неї не просив, ніхто за плечима не стояв. Очевидно, оті вроджені лідерські здібності в училищі відчули і оцінили. Згодом історія повторилася. Коли в Обласній клінічній лікарні вийшла на роботу після декрету, через кілька місяців запропонували бути старшою медсестрою відділення, за чотири роки – головною медичною сестрою лікарні.

…На навчання в медучилище Наталочка Кривень (в дівоцтві) приїхала з Долини, де жили з батьками. Але до Липівки завжди мала особливе ставлення. До цього часу любить туди їздити, особливо у відпустку.

– Всі мої канікули проходили в селі, дотепер я там набираюся енергетики, – згадує Наталія Степанівна. – Я завжди любила природу – трави, квіти, пташки. Ходила на олімпіади з біології. Навіть мріяла стати великим агрономом, розвивати сільське господарство. Але коли у 8 класі захворіла на пієлонефрит і вперше в житті потрапила в лікарню, плани помінялися. Вирішила, що буду медичною сестрою.

Біологічну освіту таки здобула у Львівському державному університеті імені Івана Франка, але пізніше, коли уже закінчила медичне училище і попрацювала медсестрою. Тести на вступному іспиті з біології здала з найбільшою кількістю балів. Її переконували йти на стаціонар, але тоді носила під серцем доньку, тож відмовилася, вчилася заочно. І додає, що то були особливі 90-ті роки, коли Україна здобула незалежність, вірилося у справедливість, у зміни, у поступ.

А студентські роки в медичному училищі для себе вважає найкращим періодом життя. Розповідає, як Казимир Річка, який викладав фізику, опікувався 15-річними дітьми, випікав їм торти, називав «козульками», «фьолками», бо шкодував їх; як були зачаровані Дмитром Циганковим, який викладав математику і співи, хоча через свій дещо хрипкий голос Наталя «кастинг» у нього не пройшла, та була незмінною ведучою різних заходів, декламувала вірші; як в училищі шанобливо зверталися до студентів на Ви і як це було «приємно, нетипово, серйозно». Ця традиція в Івано-Франківському медичному фаховому коледжі продовжується і зараз.

А ще тут навчали милосердю, без якого немислима праця медсестри. Тепер любить повторювати тим, хто приходить на роботу в ОКЛ, що добре ставлення до людини ніколи не викличе агресії, агресія розчиняється перед добром, милосердям.

Наталія Ружило планувала продовжити навчання в медінституті, але заміжжя і вагітність ці плани поламали. Хоча не спинили. У 1999 році закінчила Львівський університет. У 2006 році здобула спеціальність «Менеджер медицини та фармації» в Міжрегіональній академії управління персоналом. У 2010 році – Львівський державний медичний коледж імені Андрея Крупинського, спеціальність «бакалавр сестринської справи». У 2020 році отримала диплом магістра в Тернопільському медичному університеті Інститут медсестринства. Направду – навчання протягом всього життя. І сама вчить молодих.

Вісім років за сумісництвом викладала в Івано-Франківському базовому медичному коледжі предмет «Догляд за хворими, сестринська справа». Навіть вагалася між вибором: викладання чи практична робота. Перемогла остання.

– Це більше моє, – зізнається пані Наталія. – Люблю практику, людей, люблю бачити результат своєї праці. Я все кажу: багатим є кому допомогти, нам треба допомагати іншим людям, біднішим.

Декілька років (з перервами) очолює в коледжі державну екзаменаційну комісію. Приємно, коли до її пропозицій (наголошує, саме пропозицій, а не зауважень) прислуховуються. Більше того, завжди цікавляться новинками в лікувальних закладах, щоб розповідати про це студентам.

У своїй трудовій діяльності Наталія Ружило була перев’язувальною медсестрою в ЛОР-відділенні, маніпуляційною, операційною. З 2000 року – головна медична сестра ОКЛ, згодом заступник головного лікаря з медсестринства. Майже стільки ж часу – головний позаштатний спеціаліст (тепер експерт) Департаменту охорони здоров’я обласної держадміністрації з питань медсестринства. Не один раз висловлювала свої думки про проблеми і нарікала на дискримінацію.

– Для лікарів по кожній спеціальності є експерти, а для медсестер, яких в області в декілька разів більше як лікарів, тільки один, – пояснює, про яку дискримінацію йдеться. – В багатьох країнах є окремі сестринські департаменти, громадські організації, які займаються розвитком цього важливого сегменту медицини. А в Україні медреформа йде вперед, а медсестринство десь загубилося.

Певні сподівання на зміни були пов’язані з проголошенням ВООЗ 2020-го Роком медсестринства. Прикарпаття тут навіть виступило з цікавим задумом асоціацій медичних сестер міста Івано-Франківська і сімейних медичних сестер. Це «Прикарпатська школа медсестринства» – спільний проєкт з Івано-Франківським національним медичним університетом та базовим медичним коледжем, Департаментом охорони здоров’я облдержадміністрації, Управлінням охорони здоров’я міської ради, Обласною клінічною лікарнею проведення практичних занять для медсестер з різних тем.

– Навіть не очікували, що наша ідея знайде таку підтримку, – розповідає Наталія Ружило. – Планували набрати групу з 25 осіб, а за кілька днів зареєструвалося 200 бажаючих, причому не лише з нашої області. Перед тим провели опитування у фейсбуці на сторінці медичної сестри. До карантину, спричиненого пандемією коронавірусу, встигли провести три групи. Переконалися, що запит на освіту дуже великий. І це добре.

У 2013 році отримала Національну медичну премію, у 2016 нагороджена медалями «За заслуги перед Прикарпаттям» і «За гідність та патріотизм».

Останні новини

 • 19:03
  З першого грудня на Прикарпатті заборонено ловити раків
 • Без категорії
  Кримінальна історія: Пригоди перукарів
 • Гроші
  Гроші
  1 грудня в Україні зростуть розміри аліментів на дітей та прожитковий мінімум. Цифри
 • 15:42
  Івано-Франківські патрульні виявили викрадений автомобіль
 • 14:26
  Домашні улюбленці у давньому Станиславові
 • Гроші
  Гроші
  Гроші: екстреної фінансової допомиги від МВФ не буде
 • 12:17
  Івано-Франківськ – у трійці найдемократичніших міст
 • 11:13
  VeloHalychyna претендує на фінансування з секторальної бюджетної підтримки ЄС
 • Історія
  Ретро-новина: Демонстрація безробітних
 • 09:24
  У Ямниці буде призупинено рух тролейбуса №4
 • 08:22
  Вечірня подорож на “Уралі” мало не закінчилась нещасним випадком
 • Віра
  В Івано-Франківську готуються до відкриття нового корпусу Католицького ліцею
 • 28 листопада
 • 20:32
  До Будинку нічного перебування звернулася жінка, котра була в розшуку
 • 19:41
  Волейбольна команда Покуття-Прибилів здобула дві важливі перемоги у чемпіонаті
 • 18:21
  Знову пожежі: уже сьогодні горіло у Івано-Франківську та Рогатині
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.