Руслан ГАЙДА:

«Перехід на індивідуальне опалення – це виклик для міста і для мешканців»

Івано-Франківська влада ухвалила курс на поетапне переведення частини міста на автономне опалення. Пріоритетом на наступні роки буде мікрорайон, який забезпечувала теплом колишня «Станіславська теплоенергетична компанія». Роботи з відключення від мереж центрального і встановлення індивідуального опалення можна проводити лише в міжопалювальний період. Часу мало, а тому у мерії закликають мешканців не зволікати з виготовленням відповідної документації і починати це робити уже зараз. Про те, на яких вулицях будинки планують відключати від центрального опалення у першу чергу і хто з мешканців міста може скористатися допомогою на встановлення індивідуального опалення, як проходить цьогорічний опалювальний сезон і що передбачають інвестиційні програми найбільших комунальних підприємств «Івано-Франківськтеплокомун-енерго» та «Івано-Франківськводоекотех-пром» в інтерв’ю «Західному кур’єру» розповів заступник міського голови Руслан Гайда.

– Руслане Дмитровичу, у зв’язку з чим виникла необхідність переведення частини Івано-Франківська на автономне опалення?
– На превеликий жаль, Івано-Франківська міська рада змушена була ухвалити рішення від 24.12.2020 р. №382-3 «Про відключення (відокремлення) споживачів теплової енергії, що постачається від котельні на вул. Індустріальній, 34, від системи (мережі) централізованого опалення та постачання гарячої води та переведення їх на альтернативні джерела теплопостачання». Передували цьому рішенню ряд чинників:
– нестабільна робота приватного теплопостачального підприємства ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» (ТОВ «СТЕК»);
– банкрутство компанії (з 16 грудня 2019 р. ТОВ «СТЕК» перебуває у процедурі банкрутства, а 18 листопада 2020 р. Господарський суд Івано-Франківської області ухвалив постанову у справі №909/1240/19 про визнання ТОВ «СТЕК» банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури);
– приміщення, обладнання котельні та теплові мережі, що знаходяться на вул. Індустріальній, 34 в м. Івано-Франківську, перебувають у приватній власності, що унеможливлює забезпечення Івано-Франківською міською радою управління вказаним об’єктом теплопостачання.
До цього всього додалася складна економічна ситуація, фізичне зношення тепломереж, відмова приватної компанії продовжувати експлуатацію котельні на вул. Індустріальній, 34.
Теплоносій з цієї котельні подавався до понад 160 будинків, у яких майже 7 тис. квартир, а також до понад 130 різних об’єктів – бюджетних установ обласного й міського підпорядкування та комерційних структур. Зараз цю котельню експлуатує новостворена компанія, а теплоносій до будинків подає наше комунальне підприємство ДМП«Івано-Франківськтеплокомуненерго». Але власники котельні заявляють, що за кілька років вони припинять її роботу через зношеність котельного обладнання і мереж, які становлять 80-90, а подекуди й 100%. Через це там постійно виникають аварійні ситуації. В цьому опалювальному сезоні уже разів з десять зупиняли цю котельню і припиняли теплопостачання. У зв’язку з цим 28 січня 2021р. міська рада затвердила Програму поетапного відключення (відокремлення) споживачів теплової енергії, що постачається котельнею на вул. Індустріальній, 34, від системи централізованого опалення та переведення їх на альтернативні джерела постачання (рішення №54-4 від 28.01.2021 р.), де передбачено різні заходи.

– Як відбуватиметься цей процес і будинки на яких вулицях планується відключити від центрального опалення насамперед?
– Загалом передбачено три етапи відключення. До першого етапу увійшли 66 будівель на вулицях Бандери, Національної Гвардії, Сорохтея, Сахарова, Коновальця, ДНЗ №29 та Ліцей №12. У більшості з цих житлових будинків ми вже провели збори з мешканцями, пояснили їм ситуацію, чому ми пропонуємо переходити на індивідуальне опалення. Залишилось ще провести збори з мешканцями 14 житлових будинків.


– Що треба робити мешканцям, щоб отримати дозвіл на відключення від централізованого та встановлення індивідуального опалення?
– Перехід на автономне (індивідуальне) опалення – це справа добровільна. Для цього потрібна згода власників 75% загальних площ житлового будинку. Вони підписують протокол, що бажають відключитися від централізованого опалення, приносять його у ЦНАП, і постійно діюча комісія дає дозвіл на відключення цілого будинку. Відключатися поквартирно, під’їздами чи окремими стояками не можна. Єдине, якщо на 1 травня 2019 року у будинку уже було відключено понад 50% квартир, тоді мешканці мають право звертатися щодо поквартирного відключення. Але в більшості випадків, хто хотів, то цим правом уже скористався. У тому районі уже є понад 30 дозволів на відключення будинків, і люди поступово переходять на індивідуальне опалення. Не так швидко, як би нам того хотілося, але переходять. Ми розуміємо, що це пов’язано з коштами. З коштами мешканців, з роботою газовиків, з потребою гідравлічного розрахунку. Адже, якщо в кожній квартирі стоятиме котел, це автоматично потребує більшого тиску газу. І гідравлічний розрахунок покаже, чи для цього треба замінювати підземний газопровід, чи зовнішній, або просто можна замінити в будинку газові стояки і встановлювати котел у кожній квартирі. Усі роботи з відключення від централізованого та встановлення індивідуального опалення можна робити лише в міжопалювальний період.

– Міська рада також ухвалила програму надання матеріальної допомоги на встановлення індивідуального опалення. Хто і на яких умовах може нею скористатися?
– У Програмі поетапного відключення (відокремлення) споживачів теплової енергії, що постачається котельнею на вул. Індустріальній, 34, від системи централізованого опалення та переведення їх на альтернативні джерела постачання передбачено надання одноразової матеріальної допомоги окремим найуразливішим у матеріальному (соціальному) плані категоріям мешканців міста для виконання заходів програми, в тому числі і на встановлення автономного опалення, а саме:
– одиноким особам літнього віку та особам з інвалідністю, які отримують соціальні послуги в Територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг);
– сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах та перебувають на обслуговуванні в Івано-Франківському міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
– сім’ям, у яких є особи з інвалідністю І групи;
– сім’ям, у складі яких є дві і більше особи з інвалідністю;
– сім’ям, у яких є діти з інвалідністю;
– особам, які досягли 80-річного віку;
– малозабезпеченим сім’ям, які отримують допомогу згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;
– багатодітним сім’ям, які користуються пільгами з оплати житлово-комунальних послуг;
– учасникам АТО/ООС, які є особами з інвалідністю внаслідок війни;
– ветеранам ОУН/УПА;
– сім’ям військовослужбовців, які загинули в Афганістані;
– сім’ям загиблих (померлих) учасників АТО/ООС;
– особам, які були реабілітовані відповідно до ст. 1, 3 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні»;
– законним представникам дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку в органі опіки та піклування Івано-Франківської міської ради за місцем реєстрації/фактичного проживання таких дітей;
– законним представникам дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку в органі опіки та піклування Івано-Франківської міської ради за місцем реєстрації/фактичного проживання таких дітей.
На зборах мешканців працівники Департаменту економічного розвитку, екології та енергозбереження інформують про можливість отримання матеріальної допомоги найуразливішими у матеріальному та соціальному плані категоріями людей, а Департамент соціальної політики розробляє Порядок подання документів для надання матеріальної допомоги найуразливішим у матеріальному (соціальному) плані категоріям мешканців для встановлення індивідуального опалення
Але питання надання допомоги на встановлення індивідуального опалення ще може доповнюватися. Після повного гідравлічного розрахунку для всіх будинків ми будемо бачити, що треба буде робити, і дізнаємось загальну ціну питання. З попередньої практики ми бачимо, що із заміною газових мереж це від 90 до 250 тис. грн на будинок, від 3,5 до 5 тис. грн з квартири. Ми знаємо, що у тому районі 50% мешканців пенсійного віку, мешканці трьох тисяч квартир користуються пільгами. Тому перехід на індивідуальне опалення – це виклик для міста і для мешканців. Тож будемо звертатися до депутатів міської ради і просити передбачити часткове співфінансування робіт із переведення на індивідуальне опалення і надання матеріальної допомоги окремим категоріям мешканців. Бо всі витрати на це у тому мікрорайоні місто на себе взяти не зможе. Тому це буде адресний підхід.

– Також ішлося про те, що деякі будинки у тому районі можна буде перепідключити до котелень ДМП «Івано-Франківськтеплокомун­енерго», збільшивши їхню потужність.
– Це вже під час другого етапу, який зараз опрацьовуємо, проводимо розрахунки. Ми вибрали низку котелень, які у тому районі експлуатує ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго», також там є Центральні теплові пункти(ЦТП), які ми можемо переобладнати у котельні зі збільшенням потужності. Розглядаємо варіанти, де ще можна побудувати котельню для забезпечення теплопостачання будинків і бюджетних установ центральної частини міста. Адже у нас є вулиця Січових Стрільців та частина вулиці Незалежності, де нема газопроводу середнього тиску, що унеможливлює переведення будинків на автономне опалення. Або треба буде перекопати весь центр міста, замінити усі мережі, встановити додаткові газорозподільні пункти. На це все потрібні великі кошти.

– Чи розглядається варіант встановлення модульних, дахових котелень?
– Розробляємо проєкти модульних котелень лише для установ бюджетної сфери. Опрацьовуємо питання для опалення яких шкіл, яких дитячих садочків зможемо встановити модульні котельні. З даховими котельнями є проблеми, бо кожна дахова котельня повинна мати свій окремий тариф на теплову енергію. У житлових будинках для цього необхідно створювати ОСББ. Зараз в Івано-Франківську є всього дві дахові котельні. Було більше, але мешканці від них відмовилися. Хоча варіант влаштування дахових котелень теж розглядаємо.

– Як би ви охарактеризували перебіг теперішнього опалювального сезону?
– В цілому для міста опалювальний сезон проходить нормально. Були проблеми з котельнею на вул. Індустріальній, 34, про які я вже говорив. Серйозні проблеми. Але зараз ситуація стабілізувалася. Наше ДМП «Івано-Франківськтеплокомун-енерго» обслуговує 33 котельні, і до їхньої роботи питань не виникало. Правда, були проблеми з мережами, але без великих аварій. Лише одна аварійна ситуація виникла у районі вулиць Хоткевича – Надвірнянської, коли вдень відключали теплопостачання, але до 16 години подачу теплоносія відновили.

– Тарифи на теплопостачання не зростатимуть?
– Підписаний меморандум між урядом та міськими головами, що тариф у цьому опалювальному сезоні не підвищуватимуть. Також дане доручення Міністерству фінансів вишукати кошти для того, щоб компенсувати різницю в тарифі для населення. Але зараз наш тариф на тепло не відповідає економічно обґрунтованому на понад 30%. У тарифі на тепло 80% становить ціна газу. Тому чим меншою буде ціна газу, тим меншими будуть тарифи на теплову енергію.

– Ви також куруєте роботу КП «Івано-Франківськводоекотехпром». Як працює це підприємство, чи виникають у його роботі якісь проблеми?
– Підприємство працює нормально і покладені на нього функції виконує, великих проблем нема. Є проблема щодо погашення кредиту Світового банку. Але підписаний договір реструктуризації погашення боргів, які підприємство виконує. Також місто розширюється, виростають нові мікрорайони. Треба прокладати нові мережі, будувати насосні станції, щоб вони забезпечували нормальний тиск. Зараз із цим є певні проблеми на верхніх поверхах будинків у мікрорайоні Пасічна, на вул. Коновальця. Ми це знаємо і ці проблеми вирішуємо. Також ведемо діалог із забудовниками. Сплату пайової участі їм відмінили, але на розвиток інфраструктури, розвиток мереж однозначно мають бути кошти і від забудовників, і від тих, хто приєднується до наших мереж. Бо це дуже велике господарство. У нас понад 600 кілометрів водогонів, понад 330 кілометрів каналізаційних мереж і ще очисні споруди.

– Щороку КП «Івано-Франківськводоекотехпром» та ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» розробляють і подають на затвердження інвестиційні програми. Що вони передбачають?
– Для КП «Івано-Франківськ­водоекотехпром» це насамперед ремонт і модернізація насосного обладнання, заміна деяких мереж. Для ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» – це заміна мереж, ремонт і модернізація котелень та котельного обладнання. Ці два найбільші наші комунальні підприємства є ліцензіатами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Саме вона встановлює їм тарифи і затверджує інвестиційні програми. І не завжди це вдається. Бо кожна інвестиційна програма спричиняється до невеликого зростання тарифів. Не дуже легко працювати з НКРЕКП і доводити, що ці інвестиційні програми потрібні містові для забезпечення подальшого розвитку.
Іван ГІРАК

Останні новини

 • Медицина
  Медичних працівників Прикарпаття запрошують на прощу до центру паломника «Симеон Лукач»
 • Місто
  Місто
  Проник до чужого житла: у Івано-Франківську затримали нахабного молодика
 • 18:30
  На Богородчанщині зупинили мікроавтобус, що незаконно перевозив нафтопродукти (ФОТО)
 • Дороги
  Дороги
  На Коломийщині розпочали ремонт автошляху Р-24 (ФОТО)
 • Анонс
  Соляні шахти Бойківщини та Домбровський кар’єр стануть локаціями фестивалю «Ретро смак»
 • 16:09
  У Івано-Франківську кіберполіція викрила махінації з нерухомістю вартістю понад 21 мільйон гривень
 • Оказії
  Оказії
  На Верховинщині у річці Черемош застряг гусеничний трактор (ФОТО)
 • 14:46
  На Калущині винесли вирок двом грабіжникам
 • Оказії
  Пожежа у Солотвинській ТГ: згоріла господарська споруда (ФОТО)
 • 13:16
  На Прикарпатті оприлюднили перелік пріоритетних доріг місцевого значення, на яких відбудеться ремонт
 • 12:38
  У Коломиї на вулиці виявили залишки ртуті (ФОТО)
 • 11:31
  У селищі Заболотів горів легковик (ФОТО)
 • 11:25
  Франківчан розширив своє житло, добудувавши кімнати до багатоповерхівки (ФОТО)
 • ДТП
  На автошляху Івано-Франківськ-Коломия фура злетіла у кювет (ФОТОФАКТ)
 • Новини ОТГ
  Новини ОТГ
  У Косівській громаді ліквідують малокомплектні сільські школи
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.