Рада є, а повноважень ще не вділили

Як житиме новий і найбільший на території Прикарпаття Івано-Франківський район? Які будуть повноваження у районної ради? Ці питання турбують сьогодні не тільки мешканців цього району, але і тих, хто погодився представляти інтереси громад у районній раді. Фактично район створений із проведенням місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, але юридично ця процедура може тривати ще протягом наступного півріччя. На жаль, Івано-Франківська районна рада поки що не має ані повноважень, прописаних на законодавчому рівні, ані власного приміщення. Більше про умови, перед якими постала новоутворена Івано-Франківська районна рада, говоримо із першим її головою Василем Поповичем.

– Василю Борисовичу, найперше вітаємо вас із вступом на посаду голови Івано-Франківської районної ради. Матимете тепер чимало клопотів, але ніхто поки що не знає, як із цим бути. Отож, район фактично утворений і влада є. Що далі?
– Мені можна хіба що співчувати, а не вітати (Сміється. – Авт.). Юридично район ще не утворений. Нам як районній раді треба буде ухвалити відповідні рішення про ліквідацію районних рад, котрі увійшли у склад Івано-Франківського району, та зареєструвати в органах юстиції Івано-Франківську районну раду. Відповідно це буде представницький орган, який буде представляти усю територію колишніх чотирьох районів та міста Івано-Франківська.

– Бачимо, що на законодавчому рівні влада в Києві не встигає за всіма процесами. А тому в Конституції немає ще прописаних повноважень ані районних рад, котрі формально утворилися після місцевих виборів, ані повноважень керівників цих рад. То чим будете займатися?
– Так, є багато дискусійних питань. Насправді все впирається у законодавця і в політику. Чому? Ми всі розуміємо, що у Верховній Раді сьогодні немає 300 голосів для того, щоби внести зміни до Конституції. А в Конституції записано, що в Україні є області і райони. Тому сьогодні так буде, хочеться нам цього чи ні.
Чим буде займатися районна рада? По-перше, ми маємо взяти на баланс усе те майно, котре було на балансі у ліквідованих районів. Частину із того майна, а це приміщення клубів, лікарень, шкіл чи навіть адміністративних будівель, ми маємо передавати в ОТГ, на території яких розміщені ці об’єкти. А далі будемо бачити, яким буде Державний бюджет на наступний рік. Кажуть, що 15 відсотків із податку на доходи фізичних осіб буде спрямовано на районні бюджети. Це виходить доволі немала сума. Відповідно, ми будемо брати участь у розвитку цього району – спрямовувати ці кошти для об’єктів інфраструктури та потреб району.

– На початку своєї діяльності Івано-Франківська районна рада зіткнулася із тим, що вже є обрана влада, але вона не має свого постійного місця приписки. Як бути із цим питанням?
– Ми не віртуальна рада. У нас є всі приміщення у тих районах, котрі увійшли до складу нового району. Мають бути створені комісії, котрі облікують усе майно для передачі. Відповідні акти ми будемо затверджувати на сесії районної ради. Так, законодавець прописав, що районна рада має знаходитися в центрі району. Центр району – це місто Івано-Франківськ, а в нас в Івано-Франківську нічого немає. Тобто ми сьогодні просимося до міської ради, щоби нам виділили якесь приміщення.

– Але ж районна рада – це не лише голова і заступник. Крім вас має бути сформований апарат. А тому для потреб адміністрації району потрібно трохи більше місця.
– Так, я погоджуюся з вами, це питання дуже гостре. Бо навіть зібратися із головами фракцій і порадитися із приводу питань регламенту роботи ми не маємо де.

– То ви поки що працюєте в телефонному режимі?
– Поки що так, але думаю, з часом, потихеньку ми це все владнаємо. Хтось мусить бути першопрохідцем. Якщо брати за аналогію інші районні ради, то там набагато простіше. Для прикладу, до Надвірнянської районної ради доєдналася уся Яремчанська зона. Але районна рада у Надвірній була. Чи у Коломиї. Райони доєдналися, але ж приміщення є і структура працює. У нас унікальний випадок – п’ять районів об’єдналося, місто Івано-Франківськ включене у склад району. Це фактично чи не найбільший район навіть у всій Україні, бо в нас є більше 500 тисяч жителів. Адміністративна одиниця насправді величезна і ми на старті формування. Сьогодні є певні незручності навіть для тих ОТГ, котрі створилися після місцевих виборів 25 жовтня. Вони не можуть зареєструватися, поки немає зареєстрованого району.

– ОТГ в межах району не будуть напряму підпорядковувати районній владі і вони мають свої бюджети та самостійно формують повноваження на місцях.
– Так фактично і було. Сільські ради не підпорядковувалися районним радам. Так само і районні не підпорядковувалися обласній. Це незалежні представницькі органи місцевої влади. Це вже, напевно, більше питання до районної адміністрації, яка має бути утворена, і вона має підготувати для районної ради проєкт бюджету на наступний рік. Але це все зависло в повітрі, ніхто про це не говорить і не займається, бо всі думають, хто буде в нас головою державної адміністрації.

– А чи доцільно зараз ще утворювати Івано-Франківську районну адміністрацію, коли мова йде про реформу такого інституту влади взагалі?
– Це нелогічність цієї реформи. Звичайно, буде простіше, коли рада буде мати виконком. Це була логіка адміністративної реформи, наскільки я її вивчав. Такий крок був би логічним. Але ми сьогодні не бачимо поступу у цьому питанні.

– За територією Івано-Франківський район охоплює фактично третину області. Чи не було б доцільно передати вам частину повноважень обласної ради, зважаючи на площу та кількість населення району?
– Ми не будемо пересікатися із обласною радою. Є податки і збори обласного рівня, а є розщеплення податків і зборів, котрі передбачають певний відсоток для районного рівня. Так було завжди. Ми будемо займатися своїми питаннями. Найперше це майно. До липня ми маємо завершити процедури передачі майна у відання ОТГ чи районної ради.

– Можуть бути якісь проблеми при передачі майна?
– Всі зацікавлені в тому, щоби все було добре. Думаю, каменем спотикання може стати вторинний рівень медицини. Є багато районних лікарень і маємо ОТГ, які спроможні фінансово утримувати такі лікарні на своїй території, а є ОТГ, яким буде важко. Вони, напевно, самі будуть визнавати свою неспроможність у таких питаннях. Для прикладу, Лисецька ОТГ маленька, а на її території розташована Тисменицька центральна районна лікарня.

– А яка доля чекає на адміністративні будівлі вже колишніх районів?
– Законодавець дав нам можливість ревізувати деякі рішення колишніх районів, які стосуються питань бюджету чи майна. Як правило, ці приміщення передаються на баланс великих ОТГ. Їм, напевно, і потрібні такі приміщення. Знаю, що у Богородчанах не було такої передачі адмінбудівлі, то вже будемо ми передавати. Нам ці адміністративні приміщення не потрібні як районній раді. Можливо, вони будуть використовуватися для адміністрацій. Але як буде, не знаємо, то ми поки що так гадаємо на кавовій гущі.
За тиждень плануємо провести друге пленарне засідання першої сесії районної ради. Маємо розглянути питання про утворення президії, комісій, регламент, щоби нормалізувати всі робочі моменти і мати можливість приступити до роботи.

– Крім майна, зараз питанням номер один буде формування бюджету. На основі чого він буде формуватися?
– Поки що нам прописали оренду майна і ще якісь нереальні речі. Насправді цього не вистачить навіть на утримання апарату ради, бо ж не будемо ми здавати в оренду адміністративні будівлі. Оті 15 відсотків із ПДФО мали би і стати основою районного бюджету. Також частково у районний бюджет має надходити екологічний податок. Це є ті два джерела наповнення бюджету, які можуть бути. Але чи буде так, побачимо.

– Попри те, що Івано-Франківський район утворений і вже має свої органи влади, чуємо про бажання його перейменування таки у Галицький. Чи варто, на вашу думку, займатися зараз такими кроками?
– Це недобре, бо нелогічно. До районної ради було утворено шість виборчих округів, три із них були на території Івано-Франківської міської ОТГ. Левова частка депутатів обрана в місті Івано-Франківську. Мені сподобалось, коли міський голова Руслан Марцінків на першій сесії сказав, що Івано-Франківськ є спадкоємцем древнього Галича. Сьогодні Івано-Франківськ – величезний і культурний, і бізнесовий центр. Про таку ініціативу перейменування району знаю. Ще коли я був депутатом обласної ради минулого скликання, ми голосували про перейменування цього району в Галицький. Але сьогодні це вже, напевне, прерогатива районної влади говорити про те, чи хочемо ми перейменовуватися, чи ні.

– Виборча система в Україні цього разу була доволі особливою. І тому навіть у районній раді є так, що не всі території мають своїх представників у складі ради. Як будете реагувати на таке нерівномірне представлення інтересів громад?
– Якщо говорити про «Свободу», то ми виставляли своїх кандидатів у всіх округах. Маємо у фракції представників усіх колишніх районів, немає нікого, на жаль, із Бурштина, але там є представник із іншої партії. Але ми на сесії районної ради розподілимо території і закріпимо депутатів, щоби вони могли здійснювати прийом громадян.

– Яке ваше бачення районної ради? Чим би мала займатися ця структура?
– Великий район – це складно. Але турборежим законодавчої машини працює слабо, тому ми толком не отримали жодних роз’яснень. Сьогодні ми працюємо як першопрохідці. Як визначить законодавець, так і буде. Ми законослухняні обрані людьми депутати. Тому як скажуть, так і буде. Ми не будемо перевищувати свої повноваження і зазіхати на чужі керівні функції.

– І наостанок, юридичні колізії із реєстрацією району потягнуть за собою ще низку майбутніх змін із оформленням документів населення, скажімо, зміна реєстрації місця проживання із старого району в новому.
– Думаю, під величезний район будуть переформатовуватись усі структури. Це торкнеться, напевно, і поліції, і судових органів.

– Чи не доцільно було б залишити якісь представництва у теперішніх районних центрах для можливості легшого доступу громадян.
– Це запитання є логічним. Для кращого доступу населення, як варіант, можуть бути представники адміністрації. Це було б доречно. Але ми мусимо подивитись, наскільки ми зможемо таких людей забезпечити робочими місцями.
Розмовляв  Володимир БОДАК

Останні новини

 • 16:06
  Патрульні Івано-Франківщини затримали зловмисника, який ножем поранив двох чоловіків
 • 15:43
  У Дебеславцях горів господарський комплекс
 • 15:11
  Вакцини від коронавірусу з’являться в Україні орієнтовно в середині лютого. Першими вакцинуватимуть медиків
 • 14:33
  Морози наразі не відступатимуть. Синоптики обіцяють більше 20 градусів
 • 13:45
  Україна не отримала погодження на зниження ціни на газ для населення
 • 13:14
  На Снятинщині сталося ДТП за участю двох автомобілів. ФОТО
 • 12:20
  На Прикарпатті знову вибори
 • 11:26
  Про сніголавинну небезпеку та ожеледицю знову повідомляють у ДСНС
 • 10:45
  6 пожеж, 4 небезпечні ситуації та один хибний виклик: доба була гарячою
 • Суспільство
  63 стаціонарні пункти обігріву встановлені в Івано-Франківській області
 • 09:19
  У Палагичах (Тлумацька ОТГ) в річці шукали тіло громадянина 1946 р.н.
 • 08:31
  П’яний чоловік мало не втопився у Пруті біля Дори
 • Дороги
  Дороги
  За минулу добу на Прикарпатті зафіксовано дві ДТП. Одна – із летальним наслідком
 • 16 Січня
 • Культура
  Ансамбль із Брошнів-Осадівської громади виборов перше місце на Міжнародному фестивалі-конкурсі у Бердянську
 • 19:22
  Для фінансування накопичувальних пенсій буде використовуватися частина з податків ЄСВ і ПДФО
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.