Вікторія ДРОТЯНКО:

«Якщо буде відповідний наказ про блекаут, тоді ми відкриваємо пункти обігрівання у школах і садочках»

З кінця грудня для франківських школярів уперше настануть найтриваліші зимові канікули. Найхолоднішу пору року дітлахам пропонують перебути вдома. Таке рішення з метою економії енергоресурсів ухвалили у міськраді. І це не просто забаганка місцевої влади чи чиновників від освіти. Поки усі говорять про можливий блекаут, то наражати дітей на небезпеку не варто. Крім того, у деяких школах на випадок тривалого вимкнення електроенергії підготували пункти обігрівання. Як працюватимуть освітні заклади в Івано-Франківську під час можливого блекауту, ми розпитали у заступниці міського голови – директорки Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторії Дротянко.

– Чи є вже розроблений алгоритм дій на випадок блекауту? Як діятимуть навчальні заклади?

– Якщо, не дай Боже, буде така ситуація, вона буде вперше. Раніше в нас такого не було ніколи. Тому спрогнозувати наші дії складно, але ми спробуємо. Якщо все ж таки світла не буде більше 24 годин (а вже є такі міста, де це траплялося, до прикладу, Одеса), то військова адміністрація мала б видати наказ і проінформувати про зупинення навчального процесу і відвідування дитячих садочків. Відповідний наказ готує і Департамент тим числом, коли це станеться. У такому випадку наші діти не підуть у школи і садочки. Якщо не буде світла протягом тривалого періоду, приміщення навчальних закладів не зможуть утримувати тепло, кухарі не зможуть готувати їжу, бо у нас переважно всі плити електричні.

Якщо буде відповідний наказ про блекаут, тоді ми відкриваємо пункти обігрівання у школах і садочках. У місті сформовано більше ста таких пунктів. Сюди входять комунальні підприємства, підвали ОСББ і, звісно, заклади освіти, клуби. Є в нас пункти обігрівання на базі Будинку нічного перебування, КП «Франківськ Арена», локомотиворемонтного заводу, КП «Електроавтотранс», станції залізничних перевезень та «Івано-Франківськводоекотехпром». Я їх перелічила для того, аби ми могли зрозуміти, що пункти обігрівання готуються не лише у школах і садках. Ці тимчасові пункти зможуть приймати людей, котрі не мають змоги підзарядити телефон чи випити гарячого чаю, дізнатись останні новини. У такій ситуації навіть інтернет-зв’язок не буде працювати. Ми домовились із інтернет-провайдерами, аби вони підтримували деякі частини міста. Скажімо, в білому домі має бути зв’язок для комунікації між різними службами. До речі, в нас зразу із початку функціонування пунктів обігрівання у середмісті вже були люди, котрі навідувалися туди. Тому попит на них однозначно буде.

– У школах облаштували пункти обігрівання. Як вони працюватимуть?

– Якщо зовсім не буде світла, то зрозуміло, що наші генератори зможуть працювати до тих пір, поки в нас вистачить пального. Ми будемо його довозити централізовано із тих запасів, які сформовані. А якщо нас не будуть рятувати генератори, то маємо можливість використовувати пічки-буржуйки. Там, де дозволяє приміщення, вони будуть розміщені всередині. У тих приміщеннях, де не можна розташовувати пічки всередині, вони стоятимуть на вулиці.

– Чи можна буде у таких пунктах обігрівання перебувати протягом тривалого часу?

– Не в усіх. Є декілька місць, котрі зможуть прийняти до ста людей, аби ті змогли переночувати. Ми просимо мешканців міста, аби вони зараз інформували службу оперативного реагування про те, чи є одинокі люди, котрі не можуть собі дати раду вже. Звичайно, вони є на обліку в соціальних службах. Але ситуації бувають різними, і не завжди соціальні служби можуть знати, що десь є така людина, скажімо, переселенці старшого віку.

– Чи залучали для пунктів обігрівання дошкільні заклади?

– Якщо брати до уваги школи, садочки і клуби, то ми взяли для пунктів обігрівання тільки садочок у Підпечерах. Він опалюється дровами. Крім того, вони вже приймали переселенців.

Так, батьки переживають, як у школі, де навчаються діти, можуть перебувати сторонні люди. Під час навчального процесу ніхто сторонніх людей не впускає у приміщення пунктів обігрівання при навчальних закладах. І навіть коли приходять під час повітряної тривоги у сховища мешканці сусідніх будинків, то директор школи має право не впустити людей. Він, для прикладу, має акт від ДСНС на перебування у підвальному приміщенні тільки п’ятисот осіб – чотириста учнів і сто осіб персоналу. Мешканці міста вже до цього звикли і вже не жаліються на такі ситуації, коли їх не впускають у сховище.

– Зазвичай школярі мали зимові канікули, які тривали два – три тижні. Як відпочиватимуть діти цієї зими?

– Ми вирішили зробити зимові канікули в період найважчих місяців – з кінця грудня – до кінця лютого. Цей семестр завершиться 23 грудня, а наступний розпочнеться 27 лютого. Це той період, коли, можливо, буде найхолодніше. Школи та училища не будуть працювати. А садочки, звісно, працюватимуть, щоб батьки мали можливість ходити на роботу.

– Чи співпадають у навчальних закладах приміщення, виділені для сховищ та пунктів обігрівання?

– Не завжди. Деякі великі навчальні заклади, як, для прикладу, Ліцей № 20 чи Ліцей № 1, розгорнули пункти обігрівання у підвалах. А є такі заклади, де обирали більш-менш зручне місце і там розгортали такі пункти. Зважаючи на те, що у нас є різні підвали, більшість облаштовують на перших поверхах чи навіть у актовому залі, де є більше місця і можна організувати лежачі місця. Немає таких пунктів на другому чи третьому поверхах, бо ми враховуємо потребу і для маломобільних людей.

– Досі у навчальних закладах громади проживали вимушені переселенці. Всім відома історія із великим Ліцеєм № 10, де діти цього навчального року так і не приступили до навчання в звичному режимі. Вже почався процес звільнення приміщень ліцею і є шанс, що діти таки сядуть за рідні парти. Як вдалося це внормувати? Коли можна очікувати старту нормального навчального процесу?

– З початку війни у нас була маса вимушених переселенців. Служба оперативного реагування і працівники міськвиконкому чергували навіть на вокзалі і зустрічали потяги. Але в перші дні не було куди поселяти людей, тому найперше було вирішено залучити комунальні заклади та школи громади, бо вони тоді не працювали. Людей ми поселяли не тільки у спортзалах, але навіть виділяли окремі кабінети, особливо якщо були великі родини. Тоді ми зсували парти, там розстеляли матраци, подушки, організовували кухні. Треба віддати належне директорам шкіл, котрі навіть часом ночували у навчальних закладах разом із переселенцями.

Ситуація із переселенцями змінилася ближче до початку нового навчального року. Тоді ми розуміли, що деякі школи таки будуть працювати в офлайн-режимі, було вирішено шукати місця для можливого переміщення людей із навчальних закладів. Але централізовано від держави не було визначено такого місця. Тому ми мали самотужки вирішувати такі питання. Водночас ми бачили, що зможемо відкрити лише ті школи, котрі мають підвальні приміщення. Тому тоді і виникла така ситуація із Ліцеєм № 10. Він не має підвалу, це будівля із великими вікнами. А тому ми не могли гарантувати безпечного навчання дітей у таких умовах. Було вирішено переселити туди понад 100 людей, котрі мешкали в інших ліцеях. Ми розуміємо, що частина із тих людей вже не має наміру повертатися до себе додому. Вони тут працевлаштувалися, оформили дітей у школи і садочки та готові залишитись в Івано-Франківську. Але вони не мають житла.

– Як виникла ідея із поселенням людей у приміщення, де колись був Департамент освіти?

– До нас звернулися дівчата із MetaLab, що на «Промприладі». Вони розробляли проєкт для гранту і шукали приміщення. Ми віришили, що саме це приміщення може підійти для поселення людей. Тим більше, що на першому поверсі одного із корпусів вже діє соціальна пральня від «Карітасу». Ми підписали договір на користування цим приміщенням із MetaLab. Звичайно, роботи проводяться не так швидко, як би нам хотілося, бо не було достатньої кількості робочих рук. До ремонтів залучалися власне і ці внутрішньо переміщені люди з 10 ліцею. І вже на початку грудня ми змогли переселити першу групу людей. 50 осіб вже там проживають. Порівняно із тим, що було у спортивній залі, то тут вони відчувають трохи більше комфорту. Компанія MetaLab обіцяє до кінця грудня завершити ремонти у цьому приміщенні. Тому вже зовсім скоро тих майже 60 людей, котрі ще залишились у 10 ліцеї, звільнять навчальний заклад.

– Яка доля цього ліцею, адже сховища там так і немає? Пригадую, міський голова говорив про залізні віконниці, котрі би мали слугувати захистом.

– Проблема у навчальному закладі полягає в тому, що сховища там немає. Ми думали організувати якийсь сховок десь поблизу. Але в нас немає жодної сертифікованої компанії, котра могла би звести укриття і гарантувати безпеку. Крім того, немає містобудівних документів, за котрими можна було б виконати такі роботи. У решти шкіл, де немає підвалів, ми могли закладати коридори чи навіть класи блоками. Там дозволяла і площа, і кількість дітей. Але якщо ти закладаєш блоками клас, то вже його не можна використовувати для навчання, а тільки для укриття. В цьому ліцеї такий варіант не підходив ніяк. Якщо би ми закрили частину приміщень, то нам довелось би організовувати навчання аж у три зміни. Це нереально.

У вересні ДСНС дозволила використовувати залізні віконниці. Ми знайшли підрядників, які спочатку поставили такі віконниці у Ліцеї № 5. Але там були невеликі вікна. А в Ліцеї № 10 вікна настільки великі, що ці віконниці приїжджає ставити маніпулятор. Підняти фізично їх нереально. Зараз уже встановили віконниці на чотири вікна, залишилось ще мінімум п’ятнадцять. Держава дозволила пропускати кошти для обладнання укриттів, тому гроші для підприємця почали надходити і він має можливість закупити метал для виготовлення віконниць. Плануємо за період зимових канікул завершити цю процедуру і з нового навчального семестру розпочати навчання.

– Як зараз навчаються діти із цього ліцею? Вони всі онлайн?

– Ті, хто онлайн, сидять вдома і навчаються зі своїми вчителями. А ті, хто вирішив ходити на навчання, тимчасово вчаться у 25 та 20 ліцеях. Довелося трохи ущільнити класи або навіть сформувати додаткові. Але сподіваємося, що з нового семестру все стане на свої місця.

Володимир БОДАК

Останні новини

7 Лютого
 • 19:30
  Рада оборони області прийняла рішення про створення добровольчих формувань у громадах Івано-Франківщини
 • 19:13
  Сім років у в’язниці проведе мешканка Богородчанщини, яка зарізала свого співмешканця
 • 17:38
  Мешканку Прикарпаття позбавили волі за пропаганду тоталітарного режиму
 • 17:06
  В Укренерго анонсували день без вимкнення світла
 • Новини ОТГ
  Новини ОТГ
  За сприяння ЮНІСЕФ та Асоціації міст України Рогатинській громаді надано фінансову підтримку в розмірі 1,5 млн грн.
 • Теплопостачання
  У дитсадку «Пролісок» замінили батареї опалення
 • Допомога
  Допомога
  Головний санлікар Прикарпаття передав рятувальникам області захисний спецодяг
 • Туризм
  Туризм
  Відомо, які громади області отримали найбільше надходжень від туристичного збору у січні
 • Суспільство
  Цікаво та повчально: поліцейські Івано-Франківщини проводять уроки із ліцеїстами
 • Новини ОТГ
  Новини ОТГ
  Калуський ліцей № 3 повністю переходить на очну форму навчання
 • Дороги
  Дороги
  15 світлофорних об‘єктів на ключових перехрестях Івано-Франківська працюватимуть без вимкнень
 • Бізнес
  Прикарпатці мають можливість отримати від 50 до 250 тис грн на започаткування чи розвиток бізнесу
 • 13:21
  В Україні продовжено дію воєнного стану та мобілізації
 • 13:06
  Був захисником за покликом душі: на війні загинув розвідник Богдан Романчук з Рогатинщини
 • Гроші
  Гроші
  На Івано-Франківщині три водії невдало “відкупились” за нетверезе водіння
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.