А віз і нині там…

А віз і нині там…

Івано-Франківська міська рада просить керівництво держави побудувати об’їзну дорогу довкола обласного центру Прикарпаття і перевести місцеву залізницю на електротягу – пише “Західний кур’єр”.

Відповідні звернення до Прем`єр-міністра України, міністра інфраструктури та голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування депутати ухвалили на черговому засіданні сесії міської ради, яке відбулося минулого четверга. У них наголошується, що питання винесення національного шляху Н-09 Львів – Івано-Франківськ – Мукачево за межі міста Івано-Франківська та необхідності переведення Івано-Франківського відділку Львівської залізниці на електротягу неодноразово порушувалися експертним середовищем та громадськістю. Для будівництва об’їзної дороги Київським «Діпромістом» ще у 2016 році розроблено проєкт «Схеми планування території Івано-Франківської області», який затверджений Івано-Франківською обласною радою у 2017 році, та генеральний план Івано-Франківська, затверджений у 2019 році, а керівництво залізниці роками повідомляє про початок передпроєктних робіт із переведення Івано-Франківського відділку на електротягу, але «віз і нині там»…

Депутат Роман Харук, який виголошував звернення щодо необхідності винесення національного шляху Н-09 за межі Івано-Франківська, наголосив, що одним із основних забруднювачів повітря у місті залишається автотранспорт. Особливо – транзитний. А географічне розташування Івано-Франківська, який за визначенням є об’єктом притягання транспорту з цілої області, у долині двох Бистриць, оточений з усіх боків високими пагорбами, сприяє загостренню екологічної ситуації. Саме ці обставини сприяли збільшенню в останні роки онкозахворювань легень та органів ротової порожнини на 7-8%. Висока забрудненість повітря викликає значне послаблення імунітету, через що Івано-Франківськ та область також і у числі лідерів із захворювання на COVID.

«Містом проходять значні потоки транзитного транспорту через відсутність повноцінної мережі об’їзних доріг. Південно-західний обхід Павлівка – Марківці, споруджений ще у 80-х роках минулого століття поза межами населених пунктів, розвантажує обласний центр від транзитного транспорту тільки з калусько-стрийського напрямку, Отже, повноцінного північно-східного обходу наше місто не має», – каже Р. Харук.

Голова Громадської ради з контролю за використанням коштів на капітальні і поточні ремонти доріг в місті Івано-Франківську Михайло Панчишин додає, що національний автошлях Н-09 Львів – Івано-Франківськ – Мукачево проходить переважно населеними пунктами, де він формувався у попередні століття. Тож тут, окрім забруднення повітря, загострюється ще й проблема безпеки для всіх категорій учасників дорожнього руху. Тому пропонується проєкт будівництва автостради в об’їзд Івано-Франківська від Галицького шляху (Н-09) попри села Сілець, Вовчинець, Підлужжя, Підпечери, з перетином Тисменицького шляху (Н-18).

Член громадської ради Ігор Лапінський каже, що за основу взяли проєкт, виготовлений Київським «Діпромістом», врахувавши їхні пропозиції. Він уже не веде від Павлівського роздоріжжя в бік Тязева, бо там уже все забудовано. Тому у 2016 році вони почали шукати інший шлях у бік Угринівського шляхопроводу, з двома переходами через Калуську і Галицьку колії.

«Але той шлях, можна сказати, також відпадає. Тому ми вирішили краще запропонувати шлях попри Сілець, обійти пагорбами попри Підлужжя, спуститися вниз до Тисменицької дороги і далі, попри Микитинці, Хриплин до шляхопроводу через дорогу Н-10 Стрий – Мамалига, недалеко від Марківців, і на південь до Микуличина»,– пояснює І. Лапінський.

Він додав, що одразу постало питання про статус такої дороги. Якщо дорога буде місцевою, то і будівництво має фінансуватися з місцевого бюджету. «Тому вирішили шукати шлях саме виведення дороги національного значення Н-09 за межі Івано-Франківська, в тому числі, на перспективу, і Бурштина, на Підкамінь і в бік Микуличина. Адже національні і регіональні шляхи мають фінансуватися за рахунок державного бюджету», – каже І. Лапінський. За його словами, цьогоріч на дороги державного значення передбачено майже 100 млрд грн. Ще майже пів мільярда євро допомоги на дороги надає Європейське Співтовариство. Тому ухвалювати рішення про винесення національного шляху Н-09 за межі Івано-Франківська необхідно якнайшвидше. І це буде вигідно усім.

Члени Громадської ради з багаторічним досвідом роботи в органах державної влади і місцевого самоврядування також наголошують, що завчасне виконання та затвердження проєкту будівництва такої дороги дозволить убезпечити зарезервовані коридори для неї від їхнього використання з іншою метою.

Ще одним значним забруднювачем повітря шкідливими викидами в Івано-Франківську є залізниця. Численні скарги на це до міської влади та Громадської ради надходили неоднарозово. Вагомою причиною такої ситуації є інтенсивний рух через станцію «Івано-Франківськ» тепловозів у вкрай зношеному стані. А про переведення на електротягу залізниці у нашій області, яка служить зоною рекреації для цілої України, розмови точаться вже близько пів століття, каже депутат міської ради Михайло Яцків, який і виголосив звернення щодо необхідності переведення Івано-Франківського відділку Львівської залізниці на електротягу.

«Зростає кількість пасажирських поїздів, що прибувають до нас, зокрема – на 25% за два попередні (до пандемії) роки. До цього слід додати вантажні поїзди та їх маневрування. На цьому тлі дивною виглядає нинішня ситуація, коли електротягу запроваджують у низинних областях, що добре «продуваються» (Миколаївська, Кіровоградська, Запорізька, Волинська). А густонаселені Прикарпаття та Буковина (з переважно гірським і передгірським рельєфом) донині залишаються без електротяги. Вказана проблема вже неодноразово порушувалась перед керівництвом АТ «Укрзалізниця». Роками залізниця повідомляє про початок передпроєктних робіт, «а віз і нині там», – йдеться у зверненні.

У ньому також зазначається, що при попередніх нарадах із колишнім головою Івано-Франківської обласної державної адміністрації, а сьогодні Прем`єр-міністром України Денисом Шмигалем відчувалося розуміння цієї проблеми та бажання її поступового вирішення.

Член Громадської ради Степан Левицький зазначив, що викиди одного дизеля при маневруванні в одну і другу сторону дорівнюють річному викиду шкідливих речовин одного котла потужністю 24 кВт для опалення пожежного депо, дозвіл на який має залізниця.

«А формування всіх ешелонів по 18-20 вагонів, у кожному з яких є котел? Маємо викиди в атмосферу! Вони не йдуть у космос, а осідають у нас, – каже С. Левицький. – З одного боку маємо ЛРЗ, а з іншого – автовокзал. Це дуже небезпечний вузол щодо шкідливих викидів. Все це треба в комплексі враховувати і методики передбачають, що всі ці показники треба додавати».

Тож він запропонував зібрати науковців, які б вивчили і опрацювали ці питання та підготували документ щодо шкідливих викидів в атмосферу залізничним транспортом.

«Це буде документ, який дасть змогу всюди ним фігурувати і показувати, що у нас є перевищення шкідливих викидів. Це буде об’єднання зусиль обласної ради, міської ради, залучення інших організацій, щоб разом працювати над тим, щоб перевести нашу залізницю на електротягу», – сказав С. Левицький.

Тож, зважаючи на численні звернення громадян, з урахуванням наявності в Івано-Франківській області таких енергогігантів, як Бурштинська ТЕС та Калуська ТЕЦ, Івано-Франківська міська рада ухвалила звернення, у якому вимагає від Кабінету Міністрів України та АТ «Укрзалізниця» невідкладно розробити проєкт щодо переведення Івано-Франківського відділку Львівської залізниці на електротягу, першочергово – ділянки Львів – Івано-Франківськ – Хриплин та передбачити у державному бюджеті на 2022 рік кошти на виконання цих робіт, а також провести в Івано-Франківську виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування з метою оцінки вищенаведених фактів.

Іван ГІРАК

Останні новини

  • Надзвичайні ситуації
    Надзвичайні ситуації
    Вогнеборці ліквідували пожежу будинку в селі Підпечери (ФОТОФАКТ)
  • 09:58
    Від початку повномасштабного вторгнення на Прикарпатті послуги з реабілітації отримали понад 4 000 військовослужбовців
  • Благодійність
    Благодійність
    Благодійники передали Калуській ЦРЛ карету швидкої допомоги
  • Армія
    Двічі добровільно став на захист України і продовжує служити їй: історія військового одного з ТЦК та СП Івано-Франківщини
  • 08:20
    Сьогодні в Івано-Франківську проходитиме виїзна акція «День здоровʼя»
  • Ветеранська політика
    Ветеранська політика
    У Коломиї за сприяння благодійників створять громадський простір для ветеранів
  • 27 Березня
  • Наші Герої
    Евакуював побратимів під Бахмутом: історія пораненого прикордонника “Пулі” з Івано-Франківська
  • Шахрайство
    Шахрайство
    «Підпишіть петицію. Залишилося зібрати зовсім небагато» – в поліції повідомляють про нову шахрайську схему
  • Наші Герої
    Наші Герої
    В Івано-Франківську відкриють анотаційну дошку полеглому захиснику Віталію Мерінову
  • 17:50
    Воїна Юрія Пурдика із Надвірної відзначили “Золотим хрестом”
  • Надзвичайні ситуації
    У Коломиї горить багатоповерхівка (ФОТО, ВІДЕО)
  • 16:24
    20 студентів з Прикарпаття отримали обласні стипендії від 25 до 33 тисяч гривень
  • 16:04
    Підтвердилась загибель 33-річного воїна з Калуша Ярослава Первака
  • Мистецтво
    Унікальні розписані тубуси можна побачити у виставковій залі Калуша, а котрий сподобався — придбати
  • 15:00
    Вірні с. Ямниця передали продуктові набори для потребуючих
  • Залишити коментар

    Ваша електронна пошта не буде опублікована.