Перевести подих та «підзарядитись»: на Прикарпатті у розпалі новорічно-різдвяний туристичний сезон

Перевести подих та «підзарядитись»: на Прикарпатті у розпалі новорічно-різдвяний туристичний сезон

Без масових гулянь, традиційної новорічної ялинки, святкових ілюмінацій та феєрверків. Новорічно-різдвяні свята українці та прикарпатці, зокрема, проведуть не так, як зазвичай. Воєнний стан у країні, закриті авіапростір та кордони для частини населення, енергетична криза докорінно змінили наше життя, ставлення до святкувань та відпочинку. Однак війна триває вже десять місяців, і внутрішні ресурси поступово вичерпуються. Багато хто відчуває потребу зробити паузу для відновлення. У пошуках спокою, світла, тепла та новорічно-різдвяної атмосфери українці обирають західні регіони України, щоб хоч трохи «підзарядитись» позитивною енергетикою, яка потрібна нині всім. Велична краса зимових гір, неповторний місцевий колорит, віддаленість від прифронтових областей та розвинена туристична інфраструктура Прикарпаття стали магнітом для туристів.

Яким буде зимовий туристичний сезон на Прикарпатті в умовах війни, скільки коштує провести новорічно-різдвяні свята у Карпатах та яких змін зазнав формат роботи курортів, дізнавався «Західний кур’єр».

До традиційних туристів додались «вимушені»

Попри випробовування воєнного року та енергетичну кризу, туристична галузь Прикарпаття зуміла вистояти та навіть наростити потужності. Цьогоріч область має рекордний туристичний збір, який майже вдвічі більший, ніж у попередній довоєнний рік. За 11 місяців 2022 року надходження склали 17,6 млн грн, що на 73,8% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Також туристична галузь Івано-Франківщини, на фоні скорочень надходжень до держбюджету від галузі на майже 34%, продемонструвала зростання розміру сплаченого податку.  За дев’ять місяців 2022 року від закладів галузі туризму надійшло 136 млн грн податку проти майже 104 млн грн довоєнного року.

Начальник відділу туризму Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської ОДА Віталій Передерко зазначає, що це вдалось завдяки тому, що кожен сумлінно робив свою роботу – військові на фронті, посадовці, бізнес та цивільні – у тилу.

«Кожний із нас робив свою роботу, тому маємо хороші досягнення щодо розвитку туристичної інфраструктури, створення нових туристичних атракцій, продуктів, реалізації ґрантових і маркетингових проєктів тощо. Ріст туристичного збору зумовлений тим, що західні області України стали прихистком для багатьох українців, які рятували себе і свої родини від війни. Тому у структурі відвідувачів області є як традиційні туристи, так і «вимушені туристи».

Достовірних цифр відвідуваності туристами Івано-Франківщини за останні два роки, на жаль, немає.

«Оскільки через воєнний стан обмежено використання бюджетних коштів, ми не змогли закупити дані, щоб простежити і проаналізувати туристичні потоки ні за 2021, ні за 2022 рік. Однак, враховуючи зростання майже вдвічі туристичного збору з 10 млн у 2021 році до 17,6 млн станом на 1 грудня 2022 року, можемо припустити, що кількість гостей була понад 2 млн осіб», – додає Віталій Передерко.

Зазвичай новорічно-різдвяний сезон на Прикарпатті починається вже всередині грудня. Не зважаючи на воєнний стан, зберігся стабільний попит і цьогоріч.

За словами керівника обласного відділу туризму, українці їдуть у Карпати з кількох причин: «Внутрішній туризм завжди був у попиті серед українців, тому левова частка тих, хто може собі дозволити відпустку до 5–7 днів, приїде відпочити і зустрічати Новий рік у Карпати. Друга причина – бажання  перезимувати подалі від прифронтових областей, де немає з об’єктивних причин можливості забезпечити нормальні умови для проживання родинам. Також закритий кордон і авіапростір обмежив виїзд на свята частини громадян, які раніше могли собі дозволити відпустку в Європі, Єгипті, Туреччині чи Америці, Азії, тому частина з них поїде у Карпати».

Загартовані ковідними роками, готельєри Прикарпаття навчились пристосовуватись до всіх викликів долі. Не зможуть зламати цьогорічний туристичний сезон навіть підступні російські терористи та тотальний дефіцит електроенергії, адже більшість прикарпатських готельєрів та власників зелених садиб завчасу підготувались до тривалих відключень і запаслись автономними джерелами енергії.

«У гірській місцевості великі готелі ще до війни, враховуючи нестабільну подачу електроенергії, мали в своєму розпорядженні генератори. Зараз ситуація погіршилась, оскільки відключення електроенергії прогнозують упродовж тривалого часу. Відтак, це негативно вплине на ті заклади розміщення, які повністю залежать від електричної енергії. Вони просто не зможуть розміщувати туристів. Інші заклади (садиби, наприклад), де використовують для опалення дрова, так чи інакше будуть змушені теж рано чи пізно піднімати ціни, оскільки і вартість дров зросла», – додає Віталій Передерко.

Водночас використання автономних джерел енергії та зростання цін на продукти харчування призвели до незначного збільшення цін на проживання та туристичні послуги: «Цінова політика бізнесів індустрії гостинності диференційна. Окремі заклади розміщення підвищили ціни, інші – тримають минулорічні, але, враховуючи обставини – зростання цін на продукти харчування, паливо, періодичні вимкнення електроенергії, – ріст на 10–15% неминучий.

Якщо вести мову про використання автономних джерел електроенергії, то це якраз фактор, який впливає на багато речей – від росту попиту на паливо до росту цін на вартість послуг проживання і харчування», – констатує посадовець.

Без масових заходів та з дотриманням комендантської години

Додаткових обмежень для відпочивальників, окрім загальнодержавних, цього року фактично на Прикарпатті не запроваджували. В області, я і по всій території України, до 30 квітня 2023 року діє карантин через COVID-19 та режим надзвичайної ситуації для єдиної державної системи цивільного захисту. До 19 лютого 2023 року продовжений і режим воєнного стану зі всіма обмеженнями, визначеними у законодавстві України.

Віталій Передерко зазначає, що Івано-Франківська обласна військова адміністрація рішення про обмеження здійснення пішохідних походів у гори не приймала. Пересування туристичними маршрутами у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду регулюється положеннями про території та об’єкти природно-заповідного фонду і Законом України «Про природно-заповідний фонд України».

Водночас при плануванні туристичних мандрівок варто враховувати, що на території Івано-Франківської області на період дії воєнного стану запроваджено комендантську годину. З 31 грудня 2022 року до 10 січня 2023 року комендантська година триватиме з 00:00 до 5:00. Таке рішення ухвалили на засіданні Ради оборони області. Відповідно з 11 січня 2023 року тривалість комендантської години буде як раніше – з 23 години поточної доби до 05 години 00 хвилин наступної доби. Упродовж цього часу пересуватися населеним пунктом чи перебувати у громадських місцях заборонено. Пересування можуть здійснювати лише ті, в кого є спеціальні перепустки, видані військовим комендантом.

Проведення масових заходів дозволено тільки за рішенням Ради оборони області.

Починаючи з літа 2022 року, посилено режимні обмеження у прикордонній смузі в межах Зеленської і Білоберізької сільських рад Верховинського району. Додаткові тимчасові обмеження передбачають заборону на в’їзд осіб, у тому числі з метою туризму, відпочинку, рибальства та полювання, провадження сільськогосподарських робіт, збору дикоросів (грибів та ягід).

На запитання, чим дивуватиме Прикарпаття туристів цьогоріч, Віталій Передерко відповідає: «Зараз час не для дивування, а час для того, щоб українці мали змогу перевести подих, «перезавантажитись», відпочити фізично і психологічно, щоб загартувати себе на продовження боротьби з російськими окупантами як на фронті, так і в тилу».

Окрім популярних «Буковелю» та Яремче, він радить гостям відкрити для себе зимову Верховинщину (культурні та гастромаршрути, екомаршрути НПП «Верховинський», візит-центр «Ільці», музеї тощо), Косівщину (культурні та гастромаршрути, екомаршрути НПП «Гуцульщина», Центр карпатської культури, Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини тощо) та Бойківщину (культурні та гастромаршрути, Центр спадщини Вигодської вузькоколійки, «Карпатський трамвай», «Скелі Довбуша» в Бубнищі тощо).

Формат зимової роботи «Буковелю» зазнав змін

У більшості українців зимовий відпочинок на Прикарпатті асоціюється з гірськолижним курортом «Буковель». Як зазначили у пресслужбі курорту, попри всі воєнні виклики, зимовому сезону – бути!

Як і в усій Івано-Франківській області, на території «Буковелю» запроваджено графік відключення електроенергії. Однак, як зазначають у пресслужбі, сам курорт, партнери і більша частина бізнесів, що працюють поряд, вже забезпечили себе альтернативними джерелами живлення.

«Під час аварійних відключень електропостачання ми забезпечимо необхідний мінімум живлення для безпечного спуску лижників із витягів та освітлення для пересування курортом», – йдеться на фейсбук-сторінці «Буковелю».

Звісно, формат зимової роботи «Буковелю» зазнав деяких змін. Зокрема, не буде новорічних розваг та святкових забав у центрі, але буде ялинка для створення атмосфери для діток. Зони Apres Ski працюватимуть у режимі майданчика для відпочинку, без розважальної програми. Також не буде нічного катання.

«Витяги під час повітряної тривоги зупинятимуться, але тільки після того, як всі гості будуть доставлені до зон висадки. Під час повітряної тривоги всі відвідувачі курорту повинні пройти в укриття у будівлі паркінгу № 2, РЦ Buka, готелі Hvoya та Radisson. На випадок блекауту на території «Буковелю» для всіх облаштовано пункт незламності з резервним освітленням, старлінком, аптечками, питною водою. На території курорту, як і на всій території України, діє комендантська година з 23:00 до 05:00», – зазначили у пресслужбі курорту.

Ціна на проживання у готелях залежить від «зірковості» закладу, відстані до витягів та включення харчування. Апартаменти у тризірковому закладі для двох дорослих осіб обійдуться мінімум 3200 грн за одну ніч. Більшість готелів та садиб, які розташовані на території курорту та поблизу, на новорічно-різдвяний період вже заброньовані. У селі Поляниця можна винайняти апартаменти і за 1600–2000 грн за ніч. А ось проживання у двомісному номері в одному з двоповерхових деревʼяних шале, які знаходяться у самому центрі курорту, вартує 18 750 грн за ніч без харчування, і це зі знижкою 25%. Зі зручностей у номері – мінікухня, сауна та безкоштовний швидкісний Wi-Fi​. А також безкоштовна парковка.

Оглядовий витяг цього року працює з 8.30 до 16.30. Тарифи цьогоріч такі: дорослий квиток – 200 грн, дитячий – 150 грн,  VIP – 400 грн. У сезон «Різдвяний» (2–6 січня) ціни на квитки на 50 грн вищі.

Квиток на атракціон родельбан – катання на санній трасі – коштує 600 грн з особи. Відчути адреналін на тролеї – швидкісному спуску на ролику по крутонахиленому тросі – 500 грн, тандем (дорослий + дитина) 700 грн. Вартість абонемента на ковзанку залежить від частини дня: 190 грн – зранку, 230 грн – в обідню пору, 310 грн – увечері. За один спуск на тюбінговій атракції потрібно викласти 90 грн, за п’ять – 360 грн, за десять – 590 грн. Для любителів яскравих вражень пропонують екстремальну розвагу – спуск на «буковельських гірках», тариф на яку – 400 грн. Вхід у етнопарк «Гуцул Ленд» коштує 250 грн з людини, 200 грн – пільговий квиток.

Поїсти можна в одному з численних стилізованих кіосків швидкого харчування або в кафе, які знаходяться внизу кожної з трас. Однак ціни в Буковелі «кусаються» – це потрібно врахувати заздалегідь. Якщо зима видалася малосніжною, на трасах «Буковелю» є снігові гармати, які за необхідності засипають схили свіжим снігом.

Як зазначили у пресслужбі Укрзалізниці, до зупинки «Татарів-Буковель» у період новорічно-різдвяних свят прямуватимуть шість поїздів з усієї України. З вокзалу в Татарові працюють шатли до «Буковелю» під кожен рейс.

Також Укрзалізниця повернула «Буковельський експрес». Поїзд №810/809 Львів – Ясіня відправлятиметься зі Львова 30, 31 грудня, 6, 7 та 8 січня о 7:00 і прибуватиме до Ясіні о 12:25. Зворотно, з Ясіні, рейс відбуватиме о 15:10 і прибуватиме до Львова о 20:50. Поїзд проходитиме через Ходорів, Галич, Івано-Франківськ, Надвірну, Делятин, Яремче, Микуличин, Татарів-Буковель, Ворохту, Вороненко та Лазещину. На маршруті курсуватиме комфортабельний регіональний дизель-поїзд ДПКр-3.

Європейський сервіс та український колорит

Згідно з інформацією на інтернет-ресурсі бронювання житла Booking.com на 31 грудня 2022 року – 1 січня 2023 року було заброньовано 98% помешкань у Яремче, Микуличині, Татарові та Ворохті, 94% – у Косові, 90% – у Верховині, 80% – у Делятині.

«Західний кур’єр» спробував дізнатись, у скільки ж обійдеться цьогорічний новорічно-різдвяний вікенд у найпопулярніших туристичних місцинах Івано-Франківщини.

Оренда житла у мініготелях Яремче цієї зими стартує від 400 грн за особу. Двомісний номер із власною мінікухнею, ванною кімнатою та терасою з видом на гори у зелених садибах коштує 800–1000 грн. За потреби власники зелених садиб можуть за додаткову плату приготувати обід або порадять найближчі заклади харчування, допоможуть із бронюванням чанів, саун та екстремального відпочинку, розкажуть, які мальовничі місця Яремчанщини варто відвідати.

Оренда житла у сучасному готелі зі всіма зручностями у Яремче коштує 2000– 3500 грн за добу. Орендувати окремий будиночок обійдеться мінімум 8500 грн за добу. Відвідувачам пропонують теплу домашню атмосферу та всі зручності в номері. З додаткових опцій: дитячий ігровий майданчик, альтанка для барбекю, безкоштовна автостоянка, місця для катання на санчатах, сауна або чан. Проживання у віллах та шале значно дорожче і стартує від 10 000 грн за добу. Подібна цінова політика і у туристичних селах Микуличин та Татарів.

Відчути справжній ритм карпатського життя та здобути навички катання на лижах можна у мальовничому селищі Ворохта. До речі, це один із найвисокогірніших населених пунктів Прикарпаття, де є всі блага цивілізації. З Ворохти стартує маршрут на Говерлу та гору Кукул.

Гірськолижний курорт «Ворохта» чудово підійде для новачків, які ще не готові до крутих спусків. Також тут знаходиться лижна школа, де початківців навчають кваліфіковані інструктори.

Орендувати житло у Ворохті у двоповерховому котеджі на 10 місць можна всього за 250 грн за особу. За додаткову плату пропонують харчування, відвідування сауни, катання на конях, екскурсію на полонину. Водночас на околиці селища за 2500 грн за день можна орендувати двоповерховий дерев’яний котедж на 6 осіб.

Приблизно так само вартує і проживання у Верховині. Двомісний номер зі спільною ванною кімнатою та мінікухнею коштує від 300 грн за добу. Проживання у хостелі у Верховині коштує 440 грн за особу. Доба проживання у верховинських садибах обійдеться мінімум 1000 грн, у «зіркових» готелях – від 2 500 грн, у номерах зі СПА – від 5 тис грн із пари за добу.

Городяни, які втомились від міської метушні, можуть орендувати сільський будиночок за 500 грн за добу. «При бажанні за 250 грн я можу двічі приготувати такі смачні страви гуцульської кухні, що пальчики оближеш. Парне молочко прямісінько з-під корови, можете й самі спробувати здоїти корівку. Чоловік може влаштувати для вас кінну прогулянку живописними місцинами та розповісти чимало цікавих історій про побут гуцулів. Ваші дітки будуть у захваті від кроликів, курочок, корівок і коника… A ще зможуть досхочу награтись на свіжому повітрі або покататись на санчатах, якщо випаде сніг. Поруч є сауна, чан», – презентує свою господу власниця Надія.

Також взимку на Прикарпатті туристам та відпочивальникам пропонують різноманітні екскурсії унікальними місцями регіону. Поціновувачі природи та походів у гори можуть вирушити у пішохідні маршрути з чудовими зимовими краєвидами. Для любителів екстриму пропонують подорожі на квадроциклах, снігоходах, кінні прогулянки. А для тих, хто цікавиться колоритом та гастрономічними традиціями, є автентичні екскурсії, музеї народного мистецтва та дегустації крафтових продуктів і гуцульської кухні.

Навіть попри енергетичну кризу та труднощі воєнного часу, Прикарпаття залишається місцем, де завжди раді туристам та гостям. Тут можна подихати цілющим гірським повітрям, прогулятись зимовими Карпатами, познайомитись із неповторним колоритом Гуцульщини та посмакувати автентичні місцеві страви. І що найважливіше – передихнути, «підзарядитись» позитивом, щоб із ще більшою наполегливістю працювати для нашої перемоги.

Мар’яна РИНДИЧ

Останні новини

 • 19:30
  Рада оборони області прийняла рішення про створення добровольчих формувань у громадах Івано-Франківщини
 • 19:13
  Сім років у в’язниці проведе мешканка Богородчанщини, яка зарізала свого співмешканця
 • 17:38
  Мешканку Прикарпаття позбавили волі за пропаганду тоталітарного режиму
 • 17:06
  В Укренерго анонсували день без вимкнення світла
 • Новини ОТГ
  Новини ОТГ
  За сприяння ЮНІСЕФ та Асоціації міст України Рогатинській громаді надано фінансову підтримку в розмірі 1,5 млн грн.
 • Теплопостачання
  У дитсадку «Пролісок» замінили батареї опалення
 • Допомога
  Допомога
  Головний санлікар Прикарпаття передав рятувальникам області захисний спецодяг
 • Туризм
  Туризм
  Відомо, які громади області отримали найбільше надходжень від туристичного збору у січні
 • Суспільство
  Цікаво та повчально: поліцейські Івано-Франківщини проводять уроки із ліцеїстами
 • Новини ОТГ
  Новини ОТГ
  Калуський ліцей № 3 повністю переходить на очну форму навчання
 • Дороги
  Дороги
  15 світлофорних об‘єктів на ключових перехрестях Івано-Франківська працюватимуть без вимкнень
 • Бізнес
  Прикарпатці мають можливість отримати від 50 до 250 тис грн на започаткування чи розвиток бізнесу
 • 13:21
  В Україні продовжено дію воєнного стану та мобілізації
 • 13:06
  Був захисником за покликом душі: на війні загинув розвідник Богдан Романчук з Рогатинщини
 • Гроші
  Гроші
  На Івано-Франківщині три водії невдало “відкупились” за нетверезе водіння
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.