Військовий облік 2023: цифровізація та жорсткіший контроль за «ухилянтами»

Військовий облік 2023: цифровізація та жорсткіший контроль за «ухилянтами»

Що змінилось в оновлених правилах військового обліку для призовників, жінок та чоловіків за кордоном

Не «закручування гайок», а цифровізація і більш жорсткий контроль обліку військовозобов’язаних. В Україні запровадили новий порядок військового обліку та Єдиного державного реєстру призовників. Постанова КМУ № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку» передбачає синхронізацію ЄДР призовників, військовозобов’язаних і резервістів із іншими. Зокрема, оновлені правила військового обліку повинні забезпечити більш ретельний контроль над взяттям на облік, диджиталізацію багатьох процесів, обмін даними між різними органами влади, реєстрами та працедавцями військовозобов’язаних громадян.

Як зміниться процес мобілізації і призов після нововведень? Які плюси та мінуси оновлених правил? Що змінилось у правилах взяття на облік призовників, жінок та військовозобов’язаних громадян України, які перебувають за кордоном? Яка відповідальність за порушення правил військового обліку? Фахові відповіді на ці запитання «Західному кур’єру» надали начальник відділу військового обліку, бронювання та впровадження ЄДР військовозобов’язаних Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Роман Словинський та адвокат, засновник та керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Index» Назар Саюк.

Електронний обмін даними

Військовий облік – особливий облік військовозобов’язаних та призовників із метою планомірного комплектування Збройних сил та інших військових формувань, створених відповідно до законодавства держави.

«В основному нове Положення містить такий же зміст, що й попереднє, за винятком незначних змін, які стосуються зокрема обов’язку стати на військовий облік жінок, котрі здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, та можливості передавати про себе дані ТЦК та СП за допомогою сервісу «Дія», здійснення певних облікових форм та порядку взаємодії між складовими частинами системи військового обліку. Тому важко говорити про якісь його суттєві мінуси, скоріше старий порядок просто був оновлений відповідно до вимог сучасності. В свою чергу можливість передавати дані про зміну місця проживання за допомогою «Дії» – це добре, бо допоможе швидше наповнювати Реєстр військовозобов’язаних актуальною інформацією, а людям витрачати для цього менше свого часу», – зазначає адвокат Назар Саюк.

Згідно із новим Порядком військовий облік буде відбуватися через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Тобто свіжі дані про призовника автоматично стікатимуться до військових. «Передбачається взаємодія з Державним реєстром актів цивільного стану громадян, Єдиною державною електронною базою з питань освіти, Єдиним державним реєстром судових рішень, реєстрами територіальних громад, Реєстром платників єдиного податку та Державним реєстром загальнообов’язкового державного соціального страхування», – пояснює начальник профільного відділу Івано-Франківського ОТЦК та СП Роман Словинський.

Передбачається, що подавати відомості про себе до ТЦК та СП можна буде через «Дію». За словами спеціалістів, головним плюсом такої ініціативи є  охоплення на військовий облік всіх призовників, військовозобов’язаних, резервістів, скорочення часу для організації військового обліку в центрах комплектації та спрощення постановки на військовий облік для громадян.

«Можливість внесення інформації через портал «Дія» в перспективі може дозволити дистанційно передавати інформацію щодо військовозобов’язаного, без необхідності особисто її надавати в районний чи міський ТЦК та СП, що в теперішній час може бути дуже дискомфортним через перевантаженість центрів комплектування. Тому, на мою думку, це позитивна зміна, яка не призведе до порушення прав військовозобов’язаних, оскільки використання «Дії» є добровільним», – зазначає юрист Назар Саюк.

Якщо людина, що підпадає під військовий облік, переїхала, вона має в семиденний термін повідомити про це через Центр надання адміністративних послуг або через «Дію». Вона також може звернутися безпосередньо до центрів комплектування.

Варто зазначити, що у Міністерстві цифрової трансформації України повідомляли, що у державному застосунку «Дія» не надсилатимуть повістки військовозобов’язаним. Водночас команда проєкту планує «рано чи пізно» впровадити електронний військовий квиток.

Мобілізувати 17-річних юнаків не будуть

У новому Порядку зазначено, що чоловіки мають ставати на облік у рік досягнення 17-річного віку. Тобто, якщо раніше вік постановки на облік починався з 17 років, то зараз – із 16 років.

«Однак ця зміна для постановки на військовий облік не змінює інших норм, відповідно до яких людину можуть мобілізувати або призвати на строкову службу тільки з 18 років», – каже Назар Саюк.

На його думку, це нічого суттєво не змінює для самих хлопців, але ця зміна потрібна ТЦК та СП, щоб вони могли прогнозувати кількість потенційних призовників та мобілізованих завчасно.

Зараз у РМТЦК та СП Івано-Франківської області проводиться щорічна приписка до призовних дільниць, яка триває з січня до березня. Згідно із законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», приписка громадян України чоловічої статі до призовних дільниць проводиться з метою взяття їх на військовий облік, визначення наявних призовних ресурсів, ступеня придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей. Цього року до призовних дільниць приписують юнаків 2006 року народження.

«Повістки громадянам допризовного віку не вручаються. Їх оповіщають навчальні заклади, органи виконавчої влади, сільські, селищні та міські ради про приписку до призовної дільниці», – додає Роман Словинський.

На практиці переважно це відбувається так: класом група хлопців направляється до військкомату і вони разом стають на облік. Просто відтепер це відбуватиметься трохи раніше.

Водночас, 17-річний юнак, який став на військовий облік, за загальним правилом не зможе виїхати за кордон під час воєнного стану. «Вказані особи матимуть можливість перетнути кордон, під час воєнного стану, лише у випадку, якщо наявні підстави, через які він не підлягає мобілізації, зазначені в ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», – роз’яснює юрист Назар Саюк.

Також у оновленому Порядку зазначається, що звірка даних на призовників може проводитись шляхом обходу дворів, який санкціонує місцева влада. Також керівники місцевого самоврядування зобов’язані сприяти оповіщенню призовників, військовозобов’язаних та резервістів про необхідність стати на військовий облік, проводити з такими громадянами роз’яснювальну роботу, а також контролювати процес дотримання правил військового обліку на місцевих підприємствах та установах.

«В принципі значних змін не відбулося, органи місцевого самоврядування і раніше були важливою складовою системи військового обліку і механізму мобілізації. Якихось особливих змін у їх повноваженнях не відбулося», – зазначає Назар Саюк.

Без військового квитка на роботу не влаштуєшся

Також постановою КМУ № 1487 передбачено, що на роботу та навчання військовозобов’язаних прийматимуть тільки за наявності документа, який засвідчує перебування на військовому обліку. Така вимога повинна сприяти виявленню «ухилянтів» від військового обліку та мобілізації. Також на керівників підприємств поклали обов’язок сповіщати працівників про призов і доводити наказ про це їм під підпис.

«Згідно із законом, відтепер роботодавець не має права укладати трудовий договір із працівниками, які не стоять на військовому обліку. Це стосується всіх організацій та підприємств, незалежно від підпорядкування і форми власності», – говорить Роман Словинський.

Мати військовий квиток потрібно юнакам і під час вступу у навчальний заклад. Також подавати інформацію про безробітних військовозобов’язаних повинні усі центри зайнятості.

«За місцем навчання чи роботи зобов’язані перевіряти перебування на військовому обліку всіх військовозобов’язаних, у кадрових підрозділах цих установ є відповідальна за це посадова особа. Якщо ж роботодавець приховає військовозобов’язаного, йому загрожує покарання. В основному керівники установ та організацій за порушення законодавства несуть адміністративну відповідальність», – додає правознавець Назар Саюк.

Згідно зі статтею 210-1  Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачено окремі штрафи до посадових осіб органів влади, керівників підприємств, організацій, установ, які своєчасно не повідомили в військкомат інформацію про наявність потенційних призовників чи приховали  військовозобов’язаних та резервістів. Зокрема, штраф у розмірі 3400–5100 грн – для відповідальної особи підприємства, 1700–3400 грн – для працівника. За повторне порушення: штраф для посадових осіб становитиме від 5100 до 8500 грн, для працівників – від 3400 до 5100 грн.

Медпрацівниць не призиватимуть до 2026 року

За словами спеціалістів, щодо взяття жінок на військовий облік у постанові КМУ № 1487 майже нічого не змінилось. 26 жовтня 2022 року набув чинності закон України «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних» від 07.10.2022 року № 2664-ІХ. Із цієї дати жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність у закладах професійної або професійно-технічної, фахової передвищої або вищої освіти, стають на військовий облік обов’язково.

«Решта жінок, які мають спеціальності або професії, споріднені з відповідними військово-обліковими спеціальностями та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я, можуть стати на військовий облік за власним бажанням», – зазначає Роман Словинський.

«Стати на військовий облік такі жінки мають вже зараз. Ані закон № 2664, ані закон про військовий обов’язок не містять застереження, що жінки можуть зробити це протягом певного часу або до якоїсь календарної дати», – додає адвокат Назар Саюк.

Керівники установ, де працюють жінки з медичною чи фармацевтичною освітою і не перебувають на військовому обліку, повинні повідомити військкомати про наявність таких працівниць.

«Так, при прийнятті на роботу кадровий підрозділ повинен перевіряти перебування жінки з медичною та фармацевтичною спеціальністю на військовому обліку. У разі ухилення від постановлення на облік таким жінкам може загрожувати адміністративна відповідальність на рівні з чоловіками за ст. 210 КУпАП», – роз’яснює юрист.

Непрацевлаштовані медпрацівниці та фармацевтки  мають самостійно прибути до ТЦК і стати на військовий облік.

Однак, згідно з постановою Кабміну №1487, ця норма діятиме з 2027 року. Саме тоді жінки, які здобули освіту за медичним або фармацевтичним фахами, щоб працевлаштуватися, повинні будуть в обов’язковому порядку стати на військовий облік. До кінця 2026 року жінки таких спеціальностей, які не перебували на військовому обліку до затвердження цього Порядку, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.

Навчальні заклади, де жінки здобувають медичну освіту, за два місяці до завершення їх навчання повинні подати списки таких жінок до військкоматів для того, щоб для них оформили тимчасові посвідчення військовозобов’язаних та внесли інформацію до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Термін дії таких тимчасових посвідчень військовозобов’язаних – 30 діб. Отримавши цей документ, жінки  протягом семи днів повинні прибути до військкомату та стати на облік.

«Медпрацівниці, які стануть на військовий облік, не зможуть виїжджати за кордон у час воєнного стану на рівні з військовозобов’язаними чоловіками. Виїхати за кордон зможуть лише жінки, що перебувають на військовому обліку, але в яких наявні підстави, через які вони не підлягають мобілізації, зазначені в ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», – додає Назар Саюк.

Консульства сприятимуть поверненню військовозобов’язаних в Україну

Дипломатичні установи України мають вести військовий облік осіб, які є у них на консульському обліку, якщо це призовники, військовозобов’язані чи резервісти. Також у постанові Кабміну № 1487 передбачено, що консульські установи мають сприяти поверненню військовозобов’язаних громадян на територію України у разі проведення мобілізації під час воєнного стану. Однак тут виникає чимало запитань про організацію цієї роботи, особливо щодо повернення цих громадян, оскільки навіть в Україні важко поставити усіх на облік. «Чи означає це добровільно-примусову депортацію українців з-за кордону під час війни?» – питаємо наших співрозмовників.

«Ні, дипломатичні установи не мають повноважень для розшуку і примусового вивезення громадянина на територію України. Видворити чи притягнути до відповідальності за непостановку на військовий облік вони також не можуть. У постанові Кабміну зазначено, що дипломатичні установи сприяють поверненню військовозобов’язаних та резервістів в Україну. Однак у законодавстві жодного правового механізму, за допомогою якого консульські установи могли б  примусово повертати військовозобов’язаних українців до України, зараз не існує. Думаю, мова йде лише про здійснення консульськими установами військового обліку та просвітницької діяльність серед військовозобов’язаних, які перебувають за межами України», – говорить адвокат Назар Саюк.

Такої ж думки дотримується і начальник профільного відділу Івано-Франківського обласного ТЦК та СП Роман Словинський і додає: «Інше питання стосується українців, які незаконно виїхали за кордон під час війни. То для них існують різні процедури повернення, починаючи від екстрадиції особи і закінчуючи депортацією іноземця».

Злісним «ухилянтам» загрожує кримінальна відповідальність

Згідно з чинним законодавством України, призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку: за зареєстрованим місцем проживання, за місцем роботи (навчання), у разі вибуття за межі України на строк більше трьох місяців – за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України.

Якщо людина прибула на нове місце проживання, вона зобов’язана особисто повідомити про це комісаріат, у якому перебуває на обліку. Те ж саме стосується змін сімейного стану, стану здоров’я, місця навчання – про все це необхідно сповістити в семиденний строк.

 

За порушення правил військового обліку чинним законодавством України передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність.

Щодо адміністративної відповідальності, то за порушення військовозобов’язаними правил військового обліку на них може бути накладено штраф від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 850 грн). Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) (стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Також органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов’язані за зверненнями ТЦК та СП доставити до них осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та які були притягнуті до відповідальності (частина 3 статті 38 Закону).

«У випадку грубого та систематичного або тривалого ухилення від військового обліку та мобілізації може настати кримінальна відповідальність», – додає Роман Словинський.

Зокрема, частина 1 статті 337 Кримінального кодексу України передбачає, що ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником ТЦК та СП, керівниками відповідних органів СБУ, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 грн) або виправними роботами на строк до одного року.

«Водночас притягнення до кримінальної відповідальності такої особи можливе лише після визнання його військово-лікарською комісією придатним до військової служби», – додає адвокат Назар Саюк.

Мар’яна РИНДИЧ

Останні новини

 • Історія
  Історія
  Кримінальні історії: цукерня і кримінал
 • 17:49
  Двоє мешканців Надвірнянщини через аферистів втратили 12 тисяч зі своїх рахунків
 • 17:22
  У Тлумацькій громаді висадили майже три тисячі молодих дубів та кленів
 • Кіно
  «Йди за мною»: на Верховинщині – презентують фільм свого земляка Любомира Левицького
 • Допомога
  Допомога
  Букачівська міська лікарня отримала допомогу від народної депутатки Оксани Савчук
 • Спорт
  У Івано-Франківську впорядковують тренувальне поле
 • Освіта
  Освіта
  Зберегти здобутки кращих шкіл: у Долині обговорили створення оптимальної мережі закладів освіти
 • Кримінал
  Поліція просить допомогти встановити особу чоловіка, який причетний до крадіжок
 • Благоустрій
  Орієнтовна площа близько 1000 квадратів: у Франківську оновлюють ще один двір
 • Кримінал
  Кримінал
  До 7 років за ґратами засудили калушанина за смертельне побиття знайомого
 • Війна
  Війна
  Івано-Франківська архієпархія УГКЦ передала швидку допомогу для Чорнобаївки
 • 13:17
  В Івано-Франківську відкрився ще один гуманітарний хаб для підтримки переселенців і людей, які постраждали від війни
 • 12:48
  Ювенальні поліцейські провели урок безпеки в укритті для вихованців двох ліцеїв
 • Надзвичайні ситуації
  Уночі вогнеборці Калущини ліквідували дві пожежі
 • Гарячі новини
  Гарячі новини
  Від початку року на дорогах Прикарпаття внаслідок ДТП загинула 21 людина
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.