За наступні п’ять років увесь громадський транспорт в Івано-Франківську має стати комунальним

З квітня в Івано-Франківську запрацює оновлена мережа міських автобусних маршрутів. Її особливістю стане те, що маршрути охоплять усі населені пункти,
які увійшли до міської громади. А за наступні п’ять років увесь міський громадський транспорт має стати комунальним.
Тому конкурс серед приватних перевізників, який відбудеться у березні, буде диференційованим і на окремі маршрути проводитиметься уже не на п’ять, а на один, два, три чи чотири роки. Деякі маршрути скасують, деякі об’єднають і уже з 2022 року поетапно переводитимуть на обслуговування КП «Електроавтотранс». А щоб автобуси та тролейбуси їздили швидше і без перешкод, на магістральних вулицях виділятимуть окремі смуги руху для громадського транспорту – пише “Західний кур’єр”.

Автобусам потрібна база
Начальник міського Управління транспорту і зв’язку Андрій Гіглюк розповідає, що ключовими завданнями перед розробниками оновленої маршрутної мережі були забезпечення пасажирського сполучення з усіма населеними пунктами міської територіальної громади, а також напрацювання плану поетапного переведення автобусних маршрутів на обслуговування комунальним транспортом.

«Це питання не одного дня і потребує багато коштів, – каже А. Гіглюк. – Треба не лише закуповувати нові автобуси, але й забезпечити їхнє зберігання та технічне обслуговування. Тому зараз триває пошук нової бази для КП «Електроавтотранс». Попередньо розглядаємо дві ділянки у Хриплинській пром­зоні. Беремо до уваги наявну інфраструктуру і дивимося, де можна було б влаштувати бокси, оглядові ями, адміністративно-господарські приміщення. Це одне з першочергових завдань на цей рік».

Окрім облаштування нової автобази для КП «Електроавтотранс», цьогоріч також планують і подальшу закупівлю рухомого складу. Однак А. Гіглюк зазначив, що вона буде уже не такою масовою, як у попередні роки. Адже спершу вкладатимуть кошти саме у розвиток нової виробничо-експлуатаційної бази комунального перевізника.

«В цьому році закупівля нового рухомого складу, в принципі, планується, але не у великій кількості. Найперше, для того, щоб мешканці деяких сіл міської громади отримали якісні перевезення комунальним транспортом. Бо ми розуміємо, що в сьогоднішніх умовах приватні перевізники не готові надавати такі послуги за теперішню ціну», – каже А. Гіглюк. Найперше, за його словами, нові комунальні автобусні маршрути проляжуть у села Радчу, Камінне та Тисменичани.

Бачення перспективи
Поетапне переведення усіх міських автобусних маршрутів на обслуговування комунальним транспортом розпочнеться з 2022 року. «Є бачення, які маршрути будуть переводитися на обслуговування КП «Електроавтотранс». Для цього ми розробили відповідний план, – розповідає А. Гіглюк. – Тому на деякі маршрути оголошуватимемо конкурс на один, два чи три роки, щоб приватні перевізники уже чітко розуміли, що в подальшому ці маршрути обслуговуватиме комунальне підприємство».

Начальник міського Управління транспорту і зв’язку зазначив, що насправді це питання не просте. І ще йдуть консультації, відбуваються робочі наради з перевізниками, щоб вони могли спланувати свою роботу на певний період. Але все ж розповів про основні зміни у маршрутній мережі.

«Можу сказати, що маршрут № 21 із 2022 року має бути комунальним і продовженим до обласної лікарні, щоб забезпечити сполучення обласної лікарні з онкодиспансером, про яке всі давно говорили, але якого не було, – наголосив А. Гіглюк. – Планується, що він проляже через центр міста, попри пошту і ринок. А з 2024 року комунальним має стати і маршрут №24».

Також, за словами А. Гіглюка, об’єднають маршрути №№ 32 і 34, щоб забезпечити сполучення с. Вовчинець і вул.Вовчинецької з мікрорайоном Пасічна та обласною лікарнею. Обговорюється питання відновлення колишнього маршруту № 40 для забезпечення прямого пасажирського сполучення мікрорайону вулиці Миру з вул. Коновальця. Є пропозиція, яка, за словами А.Гіглюка, отримала попереднє схвалення, щоб автобуси комунального маршруту № 49 до села Микитинці курсували вулицею Українських Декабристів, де розташовані нові великі житлові масиви.

Дискусійні напрямки
А ось питання про автобусний маршрут Набережною ім. В. Стефаника у бік містечка «Калинова слобода», якого давно просять мешканці, залишається відкритим.

«Ми плануємо з 2024 року зробити маршрут № 26 комунальним. А щодо маршруту Набережною в зворотний бік – питання дискусійне, – каже А. Гіглюк. – Зважуємо всі «за» і «проти». Але є бачення, що такий маршрут від моста на Галицькій до «Калинової слободи» потрібен. До того ж з протилежного боку там будують ще один великий житловий масив і його мешканці теж потребуватимуть громадського транспорту».

Водночас начальник УТіЗ додав, що наразі вирішили зберегти маршрут № 26-А «вул. Микитинецька – обласна лікарня», який хотіли скасувати. «Цей маршрут обслуговує уже третій чи четвертий перевіз­ник. Є постійні скарги. Була думка його взагалі скасувати, але плануємо залишити, бо сполучення людям потрібне. Єдине питання, хто його буде обслуговувати», – каже А. Гіглюк. Він також зазначив, що деякі існуючі автобусні маршрути все-таки будуть скасовані. «Найперше будуть скасовані ті маршрути, які дублюють комунальні або яким є прийнятна альтернатива, і теперішні проблемні маршрути, на обслуговування яких ми просто не знайдемо перевізників, навіть тимчасових, – каже А. Гіглюк. – Це маршрути №№ 23, 31, 43. Є пропозиція ліквідувати 37-й маршрут і підсилити 38, який би забезпечив необхідне сполучення з селом Драгомирчани. Загалом ми попередньо нарахували 8-9 маршрутів, які будуть скасовані чи змінені».

10 гривень готівкою
Свого часу міський голова Руслан Марцінків анонсував, що однією з умов нового конкурсу для приватних перевіз­ників буде встановлення валідаторів та впровадження у «маршрутках» електронного квитка. Згодом мер заговорив про ймовірність підвищення тарифу на проїзд у комунальному транспорті. Втім наразі, за словами начальника Управління транспорту і зв’язку, остаточного рішення щодо цього не ухвалено.

«Це найбільш дискусійне питання, – каже А.Гіглюк. – Є розрахунки вартості проїзду за умов перевезення пільгових категорій пасажирів без обмежень, перевезення в режимі карантинних обмежень тільки з розрахунку місць для сидіння, за умов перевезення лише трьох пільговиків у кожному автобусі, а також перевезення без будь-яких обмежень. Нам їх подали як приватні перевізники, так і КП «Електроавтотранс». Справді планується зростання тарифу на проїзд у комунальному транспорті, бо та вартість, яка є зараз, дуже низька».

За словами А.Гіглюка, обговорюється пропозиція, щоб тариф на проїзд у комунальному транспорті при користуванні транспортною карткою «Галка» становив 6 грн, при використанні інших електронних форм оплати – 8 грн і 10 грн – при оплаті готівкою. «Приватні перевізники не наполягають на тарифі у 10 грн. Вони погоджуються на тариф у 8 грн, але за умови перевезення лише трьох пільговиків, – каже А.Гіглюк. – Не відмовляються вони і від встановлення валідаторів та впровадження електронного квитка, але лише за умови відшкодування їм вартості перевезення пільгових категорій пасажирів. Однак зараз місто не готове до такого відшкодування з міського бюджету приватним перевізникам».

Щодо решти конкурсних вимог до перевізників та їхнього рухомого складу, то вони чітко регламентовані відповідною урядовою постановою, з внесеними у 2018 році змінами. Автобуси мають бути не нижче класу Євро-2 і пристосовані до перевезення осіб із інвалідністю. «Але це не обов’язково мають бути пандуси, – зазначає А.Гіглюк. – Це і місця, обладнані для перевезення осіб з вадами зору, можливість перевезення таких осіб із собакою-поводирем, наявність звукових сигналізаторів, зовнішнє і внутрішнє озвучення маршруту та зупинок, які зроблять громадський транспорт доступнішим. Таких транспортних засобів на маршрутах має бути не менше 10%. При попередньому конкурсі ця вимога була дотримана. Але ми знаємо, що багато таких автобусів перевізники уже продали, і за теперішніх умов вони не вкладатимуть кошти в оновлення рухомого складу». Водночас начальник транспортного управління додав, що всі комунальні автобуси обладнані пандусами і пристосовані для перевезення маломобільних груп населення.

Безпечно, зручно, швидко
Саме так повинен працювати громадський транспорт. У зручності та безпеці користування комунальним транспортом пасажири уже переконалися. А щоб автобуси та тролейбуси їздили швидше і без перешкод, на проїжджих частинах вулиць виділятимуть окремі смуги руху для громадського транспорту.

«Громадський транспорт має їздити без перешкод, – каже А. Гіглюк. – У будь-який куточок міської громади пасажири ним мають доїжджати швидше, ніж власним автомобілем. Для цього мають бути окремі виділені смуги руху для громадського транспорту. Такі уже є на вул. Січових Стрільців та Кардинала Гузара. Розглядається можливість впровадження таких виділених смуг на магістральних вулицях, насамперед на Галицькій, Тисменицькій та Незалежності. Зараз середня швидкість руху комунального громадського транспорту становить 12 кілометрів за годину, а має бути не менше 20 кілометрів за годину».

Також для зручності очікування громадського транспорту на зупинках продов­жуватимуть встановлювати нові павільйони. Щоправда, скільки їх встановлять у цьому році – наразі достеменно не відомо. «Є багато звернень, але все залежатиме від виділених коштів, – каже А. Гіглюк. – Є зупинки, на яких більше пасажирів виходять із громадського транспорту, а є зупинки, де більше пасажирів на нього очікують. Найперше нові зупинкові павільйони плануємо встановити навпроти «Велмарту» на вул. Коновальця, на вул. Петлюри, 19, біля хлібокомбінату і на зупинці на вул. Мазепи, 42, перед перехрестям з вул. Гординського».
Іван ГІРАК

Останні новини

  • Дещо цікаве
    У Ворохті існував аматорський театр
  • 19:00
    У Рожнятові відбулися дні віднови духа для вірних
  • Історія
    Нагороджено переможців компʼютерної гри «Давній Галич»
  • 17:57
    Долинська міськрада надала допомоги для наших Захисників на понад 2,7 млн грн
  • 17:30
    Допомога ЗСУ, звіти комунальних підприємств і дороги у кредит — основне на 63-й сесії Калуської міської ради
  • Пам'ять
    За усіма Героями, які поклали свої життя за Україну: в Меморіальному сквері вкорте пролунав “Дзвін пам’яті”
  • 16:28
    Патрульні розшукали дитину, що загубилася
  • 16:00
    518 тис грн виділили у березні для соціальної підтримки військових та їх родин у Бурштинській громаді
  • Освіта
    В Івано-Франківському ліцеї №25 оновили комп’ютерний клас
  • 14:49
    Для франківського ліцею спорудили нову модульну котельню
  • Новини ОТГ
    У Калуші стартував традиційний шаховий турнір
  • 13:59
    В Івано-Франківську відбувся воркшоп для експортерів
  • 13:30
    Без грошей і без товару: аферисти обдурили мешканку Коломийщини під час онлайн-шопінгу
  • 12:59
    Прикарпатським поліцейським-спецпризначенням передали БПЛА
  • Дата
    Окупаційне «визволення» Коломиї: 28 березня 1944 р.- дата зміни німецької окупації на радянську
  • Залишити коментар

    Ваша електронна пошта не буде опублікована.