Василь СЕМАНЮК:

«Протягом півтора місяця в нас такого поняття, як вихідний, взагалі не було»

Соціальні видатки, пільги, субсидії, виплати різним категоріям франківців здійснюються у повному обсязі навіть у час війни. Жодна із соціальних програм підтримки населення не зазнала скорочення. В Івано-Франківську навіть додали певні категорії людей, яким почали виплачувати додаткові допомоги в час війни. До всього додалася ще одна велика категорія людей – вимушені переселенці. Їх до Івано-Франківська прибули десятки тисяч. І всім їм потрібно допомогти, розрадити, порадити. Про те, як сьогодні працює Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, в інтерв’ю «Західному кур’єру» розповів його директор Василь Семанюк.

– У грудні 2020 року Івано-Франківська міська рада затвердила низку програм соціального спрямування. Вони були розраховані на кілька років. Передбачалися видатки для різних категорій людей. Чи виконуються зараз ті програми, чи не припинилися вони на час воєнного стану?

– Жодна із затверджених програм не припинилася. Усі вони працюють. Це і програма соціальної підтримки, і порядок звільнення учасників бойових дій та членів їх сімей від сплати за комунальні послуги. Також діє програма відшкодування «Електроавтотрансу» за пільговий проїзд у комунальному транспорті. Так само діють і інші передбачені програми. Жодна не припинила свою дію. Навпаки, на період воєнного стану у квітні було ухвалене рішення виконкому, відповідно до якого на родини загиблих захисників країни теперішньої війни також поширюється дія програми. Мова йде про щомісячні виплати, які проводяться родинам загиблих у АТО/ООС. Так само вони мають пільги на комунальні послуги, які компенсуються із міського бюджету. А в разі загибелі чи смерті захисників ми виплачуємо одноразову допомогу в розмірі 100 тисяч гривень. Для цього має бути відповідне звернення з підтвердженням того, що людина померла чи загинула внаслідок бойових дій.

– Тобто соціальна допомога мешканцям Івано-Франківської громади працює стабільно і без жодних зривів?

– Так, усе працює. Крім того, у нас ще була низка рішень міськвиконкому щодо виплати грошей із нагоди дня народження пенсіонерам, яким виповнилось більше 70 років. Щотижня таких звернень отримуємо насправді багато. Це ж стосується і людей із інвалідністю першої та другої групи.  Особам з інвалідністю першої групи допомогу до дня народження надаємо всім, хто звернувся, а другої – тим, розмір пенсії котрих станом на 1 січня цього року не перевищував 2999,99 гривень. Ще міська влада запровадила виплати по 500 гривень з нагоди дня народження дітей, чиї батьки призвані до війська і захищають країну від ворога.

– У переліку передбачених видатків на соціальну допомогу мешканцям громади була і програма підтримки окремих категорій громадян. Що це за категорії, хто претендує на виплати?

– Програма соціальної допомоги включає в себе можливість надання матеріальної допомоги. В громаді продовжуються щомісячні виплати ветеранам ОУН-УПА. Усі програми, які приймаються міською радою, поширюються виключно на територію нашої громади.

– Які види допомог і соціальних послуг користуються найбільшим попитом серед населення громади? Чи є така тенденція?

– Не можна так сказати, що якісь послуги користуються більшою чи меншою популярністю. Є передбачені державою понад 35 видів допомог. У нас є такі виплати, котрі видаємо одноразово із коштів міського бюджету, скажімо, для лікування. Експертна рада збирається і визначає потребу людини в такій допомозі. Працює програма надання допомоги батькам онкохворих дітей. На жаль, є такі випадки, батьки звертаються до нас, потім засідає комісія при заступникові міського голови, куди входять представники соцзахисту і медики. Також видаємо кошти, як я вже казав, родинам учасників війни, пораненим, тим, хто хворіє.

– Чи вистачає у міському бюджеті коштів на такі видатки, адже, на жаль, кількість загиблих на війні зростає?

– На ті видатки, які ми заклали у бюджеті, поки що вистачає. Зрештою, при перегляді бюджету ці питання можна врегулювати і спрямувати на ці потреби кошти. Жодного року не було такого, що є потреба більша, аніж затвердили. За цей період часу від 24 лютого в нас ніякі видатки не врізалися, навпаки – ми виділяли кошти. Але є ще низка соціальних гарантій, якими опікується держава. Тому виплати чи компенсація йдуть із державного бюджету. Скажімо, якщо людина має статус учасника бойових дій, то держава гарантує 75 відсотків пільг на житлово-комунальні послуги. А ми в місті доплачуємо ще 25 відсотків. Тобто фактично ці люди в межах соціальних норм користуються стовідсотковими пільгами. Так само ті, хто брали участь в АТО чи добровольчих загонах, але з якихось причин ще не отримали статусу учасника бойових дій, звертаються до нас із відповідними довідками і отримують пільги за рахунок місцевого бюджету.

Якщо говорити про допомогу сім’ям загиблих на війні, то в місті продовжується програма підтримки таких сімей, яка започаткована ще у 2014 році. Ми виплачуємо одноразову допомогу в розмірі 100 тисяч гривень. Якусь допомогу визначила держава, але там виплати проводять через колишні військкомати, тепер це Центри комплектування та соціальної підтримки.

– Нещодавно біля приміщення Департаменту можна було спостерігати великі черги людей. Тепер їх немає. Із чим це пов’язано?

– Якщо ви помітили, то в нас великі черги були у березні та квітні. Тоді масово їхали люди із інших регіонів, вони втікали від бойових дій. Тут вони ставали на облік, щоби отримати всі допомоги, які гарантувала держава. Після 20 березня вимушеним переселенцям для того, щоб отримати допомогу, треба було стати на облік. Таким чином вони могли отримати 2 тисячі гривень на дорослого і 3 тисячі на людей з інвалідністю та дітей. За березень і квітень такі допомоги виплачуються усім, хто звернувся. А далі з травня вже визначаються категорії районів, де проводяться бойові дії. Тому навіть на рівні територіальних громад визначають, мешканці яких територій можуть претендувати на таку допомогу.

– Як вам вдалося впоратися із реєстрацією вимушених переселенців? Чи не було збоїв у системі реєстрації?

– Багато людей приїхали, а можливості зареєструватися не було. Крім того, працює єдина державна програма. Коли вносити в цю систему інформацію за нормальних обставин, це забирає орієнтовно 15 хвилин, а що можна сказати, коли у цій програмі працює одночасно вся країна? Якщо до лютого місяця такими питаннями займалася у Департаменті одна людина, то тепер у час війни ми організували 25 робочих місць. Крім того, з цими питаннями працював і ЦНАП, щоправда, вони працювали в іншій програмі. Починаючи із 24 лютого, протягом півтора місяця в нас такого поняття, як вихідний, взагалі не було. Ми були змушені працювати і в суботу, і в неділю. Люди ж не винні, що програма так працює, а допомогти треба.

– Як до такого режиму роботи ставилися працівники Департаменту?

– Так, як і всі, спочатку досить нормально, а з часом організм виснажується. Це цілком природно і нормально. Перші вихідні ми організували аж у Вербну неділю. В нас в основному працюють жінки, у всіх є сім’ї, якісь свої життєві потреби. Тому ми були вимушені потроху відпускати людей відпочити. У ті дні, що ми працювали, доводилось бути на роботі від 8 ранку до 8 вечора.

– Зараз трохи той пік реєстрації спав?

– І людей менше приїжджає. Хто приїхав у травні і зареєструвався, то вже підпадає під ті правила, що допомога буде призначена з травня. Чому так багато було у березні-квітні? Усі чекали, що запрацює «Дія», але це сталося не за тиждень, як очікували, а через півтора місяця – вкінці квітня. Хоча вона запрацювала далеко не так, як нам хотілося.

– Але все ж таки вам «Дія» трохи допомогла розвантажити реєстрацію?

– Напевно, фізично ані ми, ані ЦНАП не змогли би встигнути до 30 квітня впоратися з тим напливом людей, який був. Тому можу сказати, що частково це нам було на руку. Ті люди, котрі зверталися через «Дію», автоматично мали би отримувати допомогу. Але щось пішло не так. Тепер ми вивантажуємо ті всі заяви і передивляємося. Десь заяви є, десь їх немає. Зараз практично все опрацьовують наші працівники, а це забирає час.

– Скільки вимушених переселенців зареєструвалося через Департамент соціальної політики за три місяці війни?

– Загалом у єдиній інформаційній базі було майже 30 тисяч людей, які зареєструвалися. Зараз вам точно ніхто не скаже, скільки переселенців є в нас у громаді. Бо є такі люди, що вже повертаються додому, а потім через день-два надсилають заяви про зняття з обліку, хтось переїхав в інше місце чи просто транзитом проїжджав і вимушено на кілька днів зупинявся в Івано-Франківську. Знаєте, на початку був такий період, що навіть не було де поселитися. Тому були організовані для прийому таких людей і школи, і гуртожитки.

– Але є і певна частина людей, котрі не ставали в нас на облік.

– Реєструвалися ті, кому було важливо отримати кошти.

– Якщо повернутися до місцевих проблем соціального спрямування, то ми вже згадували компенсацію за пільговий проїзд у транспорті. Але мешканці громади також користуються пільговим проїздом у приміських потягах. Як це працює?

– Упродовж уже декількох років ми укладаємо договори із Укрзалізницею, потім відшкодовуємо такі витрати за пільгове перевезення. Це відшкодування йде не конкретно людям, а саме Укрзалізниці.

– Станом на зараз від початку року франківцям виплатили матеріальних допомог на суму майже 8 мільйонів гривень. На весь рік ви закладали більше 20 мільйонів гривень на такі потреби. Чи стане цих коштів в умовах війни, адже запити на матеріальну допомогу постійно зростають?

– Важко сказати. Але навіть якщо в минулі роки закладали 20 мільйонів і їх не вистачало, то вже при перегляді бюджету була можливість їх перекинути. Скорочення видатків точно не передбачається. Принаймні на сьогодні ані міський голова, ні міська рада не налаштовані на скорочення видатків на соціальний захист населення. Швидше навпаки.

– То люди можуть сподіватися, що бодай щось їм перепаде?

– Бачите, минулого року ми не давали допомоги всім пенсіонерам та людям із інвалідністю.

– От власне, маємо цікаву ситуацію – міська влада вирішила допомогти людям «золотого віку» і встановила виплати для тих, кому за 70.

– Загалом, якщо брати пенсіонерів, то, за даними Пенсійного фонду, їх є близько 60 тисяч. А відповідно людей «золотого віку» є значно менше. Скажімо, 12 травня ми виносили на розгляд виконкому рішення про призначення допомог таким людям. У список було включено 1002 людини, а вже 27 травня цей список поповнився ще на 1084 людини. Рішення виконкому про те, що будемо надавати таким людям допомогу, було 9 квітня. Зверталися із заявами люди, у яких день народження був у січні-квітні.

– Два роки ковіду, які ми пережили, також позначилися на соціальних виплатах іванофранківцям. Хтось отримував гроші за лікування, комусь, на жаль, довелося втратити рідних. Міська влада тут також підставляла своє плече і виплачувала певні кошти. Такі виплати ще зараз проводяться?

– Ковід відійшов на другий план. Якщо у січні-лютому в нас ще були звернення про допомогу у зв’язку із ковідом, то на цей час не можу пригадати, щоби хтось звертався. Минулого і позаминулого року ми платили людям часткову компенсацію. Зрозуміло, що місто не може компенсувати людям все. Разом із медиками ми переглядали стан важкості перебігу хвороби. Так само в разі смерті когось із родичів виплачували допомогу.

– Ми вже згадували про допомогу на лікування маленьким франківцям із онкохворобами. Насправді люди у розпачі збирають кошти на лікування дітей повсюди. Які суми виплачуєте на такі потреби?

– Грошей, напевно, ніколи не буде вистачати, особливо на такі речі. Зрозуміло, що потреби в таких людей значно більші, аніж ми можемо виділити. Є суми по 50 чи навіть по 100 тисяч. Якщо йде мова про складну операцію чи пересадку, то там суми в рази більші, та ще й у валюті. Але ми виділяємо ту суму, яку можемо.

– В Івано-Франківській громаді є чимало багатодітних сімей. Для них передбачені якісь пільги на місцевому рівні?

Така категорія людей отримує пільги більше з державного бюджету. А щодо місцевого бюджету, то пільги поширюються хіба що на проїзд у транспорті, харчування дітей у школах і садочках.

– Починається літня пора, але частина франківців вже думають про наступну зиму – вони зайняті переходом на автономне опалення.  Міська влада оголошувала про певну фінансову підтримку тих, хто буде від’єднуватись від послуг централізованого опалення. Чи звертаються люди по таку допомогу?

– Це стосується тих споживачів, коті отримували тепло від колишнього СТЕКу. В місті передбачена допомога пільговим категоріям. Коли людина звертається із дозволом на відключення від централізованого теплопостачання, має технічні умови, то ми виплачуємо по 10 тисяч гривень. Але таку допомогу можуть отримати люди з першою чи другою групою інвалідності, пенсіонери, яким більше 80 років, одинокі пенсіонери. Одним словом, ми подбали про найнезахищеніші категорії.

– Значна частина коштів із бюджету йде на виплату субсидій. Також чимало людей запитують про субсидії на літній період. Яка ситуація із субсидіями в Івано-Франківську?

– 19 травня Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 462 «Деякі питання надання пільг та житлових субсидій в умовах воєнного стану», якою передбачено розгляд питання щодо призначення житлової субсидії з 01.05.2022 року для домогосподарств, які отримували субсидію в попередньому опалювальному сезоні, без звернень громадян (крім тих, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива).

Департамент соціальної політики автоматично призначив житлову субсидію 12148 домогосподарствам (в т. ч. 6174 домогосподарствам в сумі «0»грн – вартість послуг не перевищує розмір обов’язкового платежу).

540 домогосподарствам, які за інформацією управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг мають прострочену понад три місяці заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (680 грн), субсидію не призначено. Про непризначення субсидії ми повідомили громадян поштою або телефоном.

За умови документального підтвердження протягом двох місяців сплати заборгованості або укладання договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку неопалювального (опалювального) сезону. В іншому разі субсидія призначається з місяця, наступного за місяцем, в якому громадянин вчинив такі дії.

421 домогосподарству відмовлено в призначенні субсидії, оскільки за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

1140 домогосподарствам розрахунок житлової субсидії буде здійснено після отримання додаткової інформації.

– Івано-Франківськ був одним з небагатьох міст, яв якому працювало соціальне таксі. Чи працює ця послуга зараз?

– Вона працює і зараз. В основному машина відвозила людей у лікарню, для прикладу, на гемодіаліз, і назад. Такою послугою могли скористатися ті, в кого нема транспорту чи родичів із транспортом. Більше мороки було, коли почався ковід. Тоді транспорт комунальний не їздив, а звернень було більше, аніж ми мали можливостей. Дуже добре працювали волонтери і намагалися якимось чином закривати усі виклики.

Розмовляв Володимир БОДАК

Останні новини

  • Колабораціонізм
    Колабораціонізм
    Прикарпатська СБУ повідомила про заочну підозру ексохоронцю захарченка та службовиці артбригади «лнр»
  • 11:09
    У Городенківській громаді в рамках декомунізації перейменували 34 вулиці
  • Наші Герої
    Наші Герої
    Воїн Олег Койляк з Івано-Франківська посмертно отримав орден “За мужність”
  • 09:35
    Унаслідок сильного вітру на Прикарпатті зафіксовані аварійні знеструмлення світла
  • 08:50
    Голова ОВА розповіла про наслідки нічної атаки ворога на Прикарпаття
  • Утрата
    Утрата
    Сьогодні в Івано-Франківську попрощаються з загиблим солдатом Артуром Бойчуком
  • Війна
    Війна
    Під час повітряної тривоги на Прикарпатті лунали вибухи
  • 28 Березня
  • Дещо цікаве
    У Ворохті існував аматорський театр
  • 19:00
    У Рожнятові відбулися дні віднови духа для вірних
  • Історія
    Нагороджено переможців компʼютерної гри «Давній Галич»
  • 17:57
    Долинська міськрада надала допомоги для наших Захисників на понад 2,7 млн грн
  • 17:30
    Допомога ЗСУ, звіти комунальних підприємств і дороги у кредит — основне на 63-й сесії Калуської міської ради
  • Пам'ять
    За усіма Героями, які поклали свої життя за Україну: в Меморіальному сквері вкорте пролунав “Дзвін пам’яті”
  • 16:28
    Патрульні розшукали дитину, що загубилася
  • 16:00
    518 тис грн виділили у березні для соціальної підтримки військових та їх родин у Бурштинській громаді
  • Залишити коментар

    Ваша електронна пошта не буде опублікована.