Ажіотаж на дрова: через страх залишитись без газу прикарпатці масово запасаються дровами на зиму

Спеціалісти прогнозують, що найближча зима буде чи не найважчою за роки незалежності України. Хоча уряд «заморозив» ціни на блакитне паливо і запевняє, що газу вистачить усім, в умовах постійної загрози ракетних обстрілів цивільної та соціально значущої інфраструктури можливість залишитись із холодними батареями серед зими досить висока. Щоб не бути залежними від газових сюрпризів, українці масово переходять на дров’яне опалення – встановлюють твердопаливні котли, мурують пічки, купують буржуйки та запасаються деревиною. «Дров’яна гарячка» спостерігається і на Прикарпатті – попит зріс настільки, що лісівники не встигають заготовляти деревину.

Скільки коштує прожити зиму на дровах? Чи вистачить прикарпатцям дров, де та як їх можна купити і за якою вартістю – дізнавався «Західний кур’єр».

Щоб не бути «заручником» газу

Сім’я Близнюків, які мешкають у приватному будинку в Крихівцях, «газового апокаліпсису» не боїться. Уже сім років вони опалюють свій будинок на 250 метрів квадратних твердопаливним котлом. Їсти готують на електричній плиті, а воду нагріває електричний бойлер. Ще на початку літа замовили лісовоз дров. За 10 кубів кругляка граба заплатили 7 500 грн. За словами господаря, на зиму їм потрібно приблизно 15 метрів кубічних дров, щоб зігріти власний дім.

«Якщо температура надворі до мінус 10 градусів, то ми завантажуємо котел раз у 6 годин. Якщо мороз більший, треба кожні чотири години підкидати дрова», – розповідає господар.

За їхніми підрахунками, опалювальний сезон на дровах їм обходиться приблизно у 15-17 тисяч гривень. Також у спальних кімнатах у них є вимурувані грубки, на випадок проблем із електропостачанням: вкинув наруччя дров – і в хаті вже тепло.

Франківці Тетяна та Василь Поповичі, які мешкають у багатоповерхівці, можливості облаштувати дров’яне опалення у власному помешканні не мають. Однак замерзнути взимку, на випадок відсутності газопостачання, теж не бояться. Перші три місяці війни подружжя провело у селі у батьків. І не дарма – перемурували стару піч та заготували дрова на зиму.

«У батьківській хаті була стара велика піч, якою ми вже давно не користувались, адже у домі є підключений газ. Однак, розуміючи ризики воєнного стану, вирішили перестрахуватись. Завалили цю піч та на її місці вимурували грубку, яка обігріває дві кімнати. Також, маючи вдосталь часу, вирішили зробити порядок на занедбаному городі, який роками не обробляли і там вже повиростали берези та осики. Повирізали дерева, почистили старий сад і таким чином два причепи дров заготували. Думаю, на зиму нам цього вистачить, щоб не замерзнути. Нічого страшного, якщо доведеться трошки потіснитись у двох кімнатах», – розповідає пані Тетяна.

За словами голови Державного агентства лісових ресурсів України Юрія Болоховця, ситуація з дровами в країні дуже напружена, проте дров вистачить усім охочим: «Запаси деревини в Україні досить високі. На 10 млн гектарів лісів України щорічно приростає близько 40 млн метрів кубічних деревини. Ми використовуємо лише 15-20 максимум. Тому запаси є, ми суттєво їх нарощуємо, але це робиться не за один день».

За його словами, сьогодні запит на паливні дрова суттєво перевищує торішню заготівлю і є в межах 7 млн метрів кубічних. Минулого року лісгоспи України заготували й реалізували 3,5 млн метрів кубічних.

«Цей зріст пов’язаний із тим, що багато хто переходить на тверде паливо замість газу та електрики. Низка соціальних закладів, зокрема школи та лікарні, теж переходять на тверде опалення. Крім того, державні сільськогосподарські підприємства роблять дуже великі поставки на Збройні сили України. Сьогодні ми вже перетнули межу у декількасот тисяч метрів кубічних. І для нас це пріоритет. Проте український ліс бездумно ніхто під сокиру не пустить», – запевнив головний лісничий України.

Замовив, оплатив і… чекай   

Основною характеристикою, за якою вибирають дрова, є теплотворна здатність деревини, тривалість горіння та комфорт при використанні – картина полум’я, запах. Найкалорійнішими вважаються дрова з твердолистяних порід: бука, дуба, ясена, клена, граба, явора тощо. Вони горять повільно, але віддають багато тепла. Деревина цих порід майже не містить смоли, тому в димоході не осідає сажа. Зокрема, найбільш популярними є букові дрова, які довго горять, не іскряться, дають рівне полум’я і не такі дорогі, як дубові. Варто зауважити, що дубові дрова виділяють багато чадного газу, тому треба уважно стежити за заслінкою димоходу. Кленові та грабові дрова також дуже якісні. При правильному витримуванні вони дають довге та стійке горіння.

Дрова з м’яколистяних порід – липи, вільхи, осики, берези, верби – мають меншу тепловіддачу, швидше згорають та залишають багато попелу. Хвойні породи – ялина, сосна, модрина – є найдешевшими, але опалювати ними котел не рекомендується через те, що вони містять багато смоли.

На Прикарпатті є 17 лісгоспів, де можна замовити дрова. Для цього потрібно прийти у лісгосп чи безпосередньо у найближче лісництво з паспортом та ідентифікаційним кодом і замовити дрова. Оплатити замовлення через Приват24, термінал чи через найближче відділення банку і вирішити питання з доставкою. Найпростіший варіант, коли людина сама поїде в ліс і забере вже заготовлені й оплачені дрова. Трохи складніше, якщо хочете зробити доставку у двір. Адже з транспортом у лісгоспах області ситуація напружена, бо багато вантажівок мобілізовано на потреби Збройних сил України.

Водночас на одну особу встановлено обмеження до 15 метрів кубічних дров. Однак, у окремих лісгоспах Івано-Франківщини, де попит дуже великий, діють навіть більші обмеження – до 5 кубічних метрів на особу. Ціна на дрова на Івано-Франківщині цього року зросла майже на 10%, однак спеціалісти прогнозують, що з наближенням зими вартість деревини зростатиме.

Контакти відповідальних осіб за продаж дров можна знайти на сайті Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства, лісгоспів та лісництв області. Щоб дізнатись, яка реальна ситуація з дровозаготівлями у області ми зателефонували у кілька лісгоспів.

Так, у Солотвинському лісгоспі ціна за метр кубічний твердолистяних дров із лісу становить 750 гривень без доставки. Транспорт для перевезення потрібно шукати самостійно, але лісничі можуть порекомендувати осіб, які надають такі послуги.

«На разі у нас дуже велика кількість замовлень, тому потрібно ставати у чергу. Лісівники просто не встигають нарізати необхідну кількість деревини для отоварення замовлень», – додали у лісгоспі.

А ось у Івано-Франківському ЛСНЦ кубометр твердолистяних порід коштує 980 гривень без завантаження та доставки. Як зазначили у лісгоспі, паливна деревина є в наявності, тільки потрібно самостійно завантажити і забрати або з лісу, або зі складів.

В Осмолодському лісгоспі станом на початок вересня кубометр паливних дров коштував 750 грн/м3 разом із завантаженням. Водночас у лісгоспі наголосили, що на разі у черзі на отоварення вже очікують майже 200 осіб. Потрібно шукати найближче до вашого місця проживання лісництво і вже з лісничим узгоджувати терміни доставки. Транспорт також потрібно шукати самому.

У Делятинському лісгоспі нам озвучили ціну 900 грн/м3 твердолистяних та 720 грн/м3 хвойних дров. І також зазначили, що станом на сьогодні є чимала черга на отоварення та доставку.

У Вигодському лісгоспі ціна на букові дрова з верхніх складів вартує 900 грн/м3. Минулого року коштували 650 грн/м3. Вартість дров із нижнього складу підприємства вартує 1040 грн/м3. На одну особу можуть виписати не більше 5 кубометрів паливних дров. Якщо потрібно більше, то просто треба виписати на кілька осіб сім’ї. Водночас у лісгоспі зазначають: якщо замовити дрова зараз, то доведеться почекати.

«З нижнього складу, можливо, і до місяця, а на бук швидше листопада очікувати не варто. Дуже багато замовлень. Цього року попит на твердолистяні дрова настільки зріс, що ми не встигаємо заготувати. Найперше мусимо забезпечити державні установи – школи, лікарні, будинки культури, бібліотеки. Також першочергово отоварюємо людей із інвалідністю та сім’ї учасників бойових дій. Заявки від населення приймаємо, але, самі зрозумійте, у нас не так багато листяного лісу та й весь ліс на дрова не переріжеш. Якщо хочете стовідсотково запастись на зиму дровами, замовляти потрібно ще у лютому-березні. Адже з 1 квітня до 15 червня у лісах діє сезон тиші, коли рубка заборонена. Також зараз багато працівників та техніки лісгоспів мобілізовані, що теж ускладнює роботу», – каже працівниця лісгоспу.

Як зазначають спеціалісти, кубометр сухих твердолистяних дров здатний замінити 200 літрів нафти або 200 кубометрів природного газу. В середньому для однієї господи для пічного опалення на один сезон вистачає 5-7 кубометрів дров, для твердопаливного котла потрібно 12-15 кубометрів.

Закупитись дровами стане зручніше і безпечніше

Чимало пропозицій на дрова можна знайти і на інтернет-ресурсах. Ціна – від 1000 до 1500 грн за кубометр. Можна замовити вже колоті дрова. Вартість – від 1500 до 1800 грн. До прикладу, мешканець Надвірної пропонує «газон» колотих твердолистяних дров – дуб, граб та бук (7 кубометрів) із доставкою за 13 тисяч гривень. «Газель» на 3,5 кубометра цих ще дров коштуватиме з доставкою по області 7500 грн. «Оплата на місці при отриманні, однак потрібно трохи зачекати з доставкою, бо замовлень дуже багато», – уточнює продавець.

Як альтернатива дровам – паливні палети, брикети, гранули. З деревини, висівок житніх, соняшникових, вугільні чи торф’яні. Тонна палет із соняшника чи жита в інтернет-магазинах коштує від 6500 грн, з тирси хвойних дерев – від 10 000 грн, твердолистяних – від 14000 грн за тонну.

Водночас, реагуючи на великий попит населення на дров’яне паливо в мережі з’являються «привабливі» пропозиції. У поліції Прикарпаття застерігають, що потрібно бути дуже уважним до таких продавців і в жодному випадку не робити ніяких передоплат та не переходити на невідомі посиланням. На жаль, шахрайство у час війни процвітає.

Також, щоб уберегти українців від аферистів та спростити процес замовлення дров’яного палива, міністр захисту довкілля Руслан Стрілець поставив завдання до початку опалювального сезону створити уніфікований для всієї країни інтернет-магазин дров, де, не виходячи з дому, можна буде замовити дрова. Як повідомляють на сайті Державного агентства лісових ресурсів онлайн-магазин «ДроваЄ» зараз перебуває на стадії розробки.

«Ми розуміємо, що, окрім заготівлі необхідних об’ємів продукції, потрібно також забезпечити громадян простим і комфортним інструментом для її замовлення. Тому ми почали розробку державного онлайн-магазину дров. Скоро замовлення дров стане таким же простим і зручним процесом, як і шопінг в улюбленому онлайн-магазині», – пояснив заступник Голови Держлісагентства з питань цифровізації Віктор Смаль.

Зазначається, що для покупки дров у державному інтернет-магазині необхідно буде виконати кілька простих кроків: зареєструватись на сайті, обрати лісгосп, визначитися із типом дров’яної продукції та її об’ємом, обговорити логістику, здійснити оплату та очікувати доставки замовлення. Як покаже себе на практиці такий сервіс, побачимо після його запуску.

Тим, хто вирішив перейти на деревне опалення, варто не зволікати, адже опалювальний сезон не за горами, а черги у лісництвах тільки збільшуються. Однак за таких цін на дрова багатьом людям дешевше опалювати своє житло газом. Особливо, якщо тарифи для населення залишаться незмінними. Більш-менш утеплений стометровий приватний будинок у сезон вимагає від 1,5 тисячі кубометрів газу для опалення. Коштує блакитне паливо близько 10 грн за кубометр з урахуванням доставки. За опалювальний сезон виходить приблизно 15 тисяч грн. Однак, в умовах війни, коли є реальна загроза нестачі газу, запаси дров додають впевненості не змерзнути взимку.

Мар’яна РИНДИЧ

Останні новини

  • Утрата
    Утрата
    Сьогодні в Івано-Франківську попрощаються з загиблим солдатом Артуром Бойчуком
  • Війна
    Війна
    Під час повітряної тривоги на Прикарпатті лунали вибухи
  • 28 Березня
  • Дещо цікаве
    У Ворохті існував аматорський театр
  • 19:00
    У Рожнятові відбулися дні віднови духа для вірних
  • Історія
    Нагороджено переможців компʼютерної гри «Давній Галич»
  • 17:57
    Долинська міськрада надала допомоги для наших Захисників на понад 2,7 млн грн
  • 17:30
    Допомога ЗСУ, звіти комунальних підприємств і дороги у кредит — основне на 63-й сесії Калуської міської ради
  • Пам'ять
    За усіма Героями, які поклали свої життя за Україну: в Меморіальному сквері вкорте пролунав “Дзвін пам’яті”
  • 16:28
    Патрульні розшукали дитину, що загубилася
  • 16:00
    518 тис грн виділили у березні для соціальної підтримки військових та їх родин у Бурштинській громаді
  • Освіта
    В Івано-Франківському ліцеї №25 оновили комп’ютерний клас
  • 14:49
    Для франківського ліцею спорудили нову модульну котельню
  • Новини ОТГ
    У Калуші стартував традиційний шаховий турнір
  • 13:59
    В Івано-Франківську відбувся воркшоп для експортерів
  • 13:30
    Без грошей і без товару: аферисти обдурили мешканку Коломийщини під час онлайн-шопінгу
  • Залишити коментар

    Ваша електронна пошта не буде опублікована.