Школярі готуються – батьки хвилюються: як проходитиме навчання на Прикарпатті в умовах війни    

Школярі готуються – батьки хвилюються: як проходитиме навчання на Прикарпатті в умовах війни    

Одні батьки купують шкільні портфелі, інші – смартфони. Традиційно 1 вересня на Івано-Франківщині розпочнеться новий навчальний рік. Освітній процес у області планується розпочати за очною, дистанційною та змішаною формами навчання. У якому саме форматі навчатимуться прикарпатські школярі, визначають їхні батьки.

На тиловій Івано-Франківщині, де не ведуться бойові дії, однак час від часу звучать сигнали повітряної тривоги, готуються розпочати навчальний процес у режимі офлайн у 90% навчальних закладів, які складуть «іспит на безпечність». Як проходитиме навчальний процес у школах області в умовах воєнного стану? Що потрібно, щоб навчальний заклад зміг розпочати очне навчання? Яких змін в організації навчального процесу слід очікувати школярам, дізнавався «Західний кур’єр»

За партою чи у смартфоні

В Івано-Франківській області є 604 школи. Їх усіх перевірила спеціальна комісія, яка виїжджала в кожен навчальний заклад і оглядала укриття. Станом на 11 серпня вже 450 закладів загальної середньої освіти були готові до очної форми навчання. Після стовідсоткового обстеження комісій, до складу яких входили представники ДСНС, Держпродспоживслужби, МВС, цивільного захисту та місцевих управлінь освіти, ухвалено рішення про неможливість проведення очного навчання під час воєнного стану в 55 школах області.

«У цих школах або дерев’яне приміщення, або не такої товщини несучі стіни та перекриття, або немає можливості облаштувати найпростіше укриття ні в самому закладі, ні поблизу. У цих навчальних закладах буде організовано підвіз дітей до інших шкіл, у яких є укриття, або дистанційне навчання. Всі інші ліцеї та гімназії мали б запрацювати з 1 вересня у звичному очному режимі», – говорить директор Департаменту освіти та науки Івано-Франківської обласної військової адміністрації Віктор Кімакович.

За словами головного освітянина області, формат навчання обирає не школа, не директор, не вчителі, а індивідуально батьки кожного учня. Якщо вони не хочуть відпускати дитину до школи чи знаходяться за кордоном, то пишуть заяву на дистанційне навчання, яке буде надане кожному школяру області, незалежно від того, де він знаходиться. Якщо ж такої заяви від батьків немає, то ця дитина зобов’язана відвідувати школу і навчатись у звичному очному режимі.

«Школи, які пройшли перевірку комісіями, відкриються для очного навчання. Скільки буде учнів у класах, будемо бачити вже на початку вересня. А батькам я рекомендую перш ніж прийняти рішення про те, як навчатиметься ваша дитина, прийти у школу, оглянути укриття і дати відповідь для себе: «Де буде безпечніше навчатись моїй дитині – вдома чи у школі?». І це рішення повинен кожен прийняти особисто», -– наголошує головний освітянин області.

Варто зазначити, що нещодавно у Державній службі якості освіти України оприлюднили результати опитування батьків учнів та учениць та вчителів щодо форми організації освітнього процесу 2022/2023 навчального року, які проводились на початку серпня.  Так, згідно з результатами опитування, на Івано-Франківщині 31% вчителів та 39% батьків підтримують очний формат навчання. Водночас, 38% батьків та 37% вчителів виступають за дистанційне навчання. Також третині з опитуваних батьків і вчителів було «важко відповісти» щодо обрання формату навчання.

На думку очільника обласного Департаменту освіти, такі опитування є не зовсім доречними у час воєнного стану і тільки маніпулюють думкою суспільства. «Повторюю, батько чи мати повинні особисто вирішити – відпускати дитину до школи на навчання чи перевести її на «дистанційку». Не дивлячись на думку більшості чи меншості, вчителів чи інших експертів. А результати таких опитувань змінюються залежно від безпекової ситуації у країні», – додає Віктор Євстахійович.

На «дистанційників» та «очників» – розрахуйсь!

На Прикарпатті ситуація з форматом навчання у кожній школі різна. «Є такі ліцеї, де 90% батьків вибрали очне навчання. Є такі, де більшість обрали онлайн-навчання, та такі, де думки батьків розділились порівну. Але навіть якщо у навчальному закладі тільки 10% учнів будуть навчатись офлайн, школа відкриється і надаватиме освітні послуги цим школярам», – акцентує увагу керівник Департаменту освіти.

Але тут виникає багато запитань у батьків. Якщо школа розпочала роботу в очному форматі, а частина дітей у класі обрала дистанційне навчання, то як будуть організовувати уроки? Адже очний формат навчання відрізняється від онлайн. І просто увімкнути камеру в класі для тих, хто на «дистанційці», не вийде.

«До початку навчального року закладам освіти необхідно з’ясувати кількість дітей, які планують навчатися в онлайн та офлайн-форматі, щоб спланувати освітній процес. До прикладу, у школі очно працюють три класи певної паралелі 7-х класів в очному форматі та один клас у дистанційному форматі чи навпаки», – пояснює Віктор Євстахійович.

Щодо сільських шкіл, кількість учнів у класах яких зазвичай невелика, то «дистанційників» одного класу кількох шкіл об’єднуватимуть на базі однієї-двох шкіл громади, де і буде організоване онлайн-навчання. А ті, хто буде навчатися очно, залишаються у своїх школах.

«Кожна дитина повинна вчитись. Такого, щоб учень не мав доступу до освіти, не буде», – додає освітянин.

Щодо дітей, які виїхали за кордон, їм всім також буде надано доступ до дистанційного навчання. «Говорити зараз про їх кількість зарано. Багато мешканців Прикарпаття повертаються з-за кордону саме для того, щоб діти пішли у школу. Проте чимала кількість наших школярів таки залишаться у Європі. Але поки батьки не заберуть заяви з навчальних закладів, це – наші учні, і ми зобов’язані надавати їм освітні послуги. Також такі батьки можуть перевести своїх дітей на екстернат».

Одночасно у багатьох школах Прикарпаття очікують поповнення завдяки школярам-переселенцям. Вкінці минулого навчального року у ліцеях та гімназіях Івано-Франківщини навчались приблизно 5500 учнів-переселенців. Як повідомили в Івано-Франківській ОВА, станом на 18 серпня вже подали заяви на навчання у школах за новим місцем проживання у громадах Прикарпаття 1788 учнів із числа внутрішньо переміщених людей. Для багатьох переселенців саме можливість віддати дитину до школи є мотивацією залишатись у тилових регіонах країни.

Для організації такого багатоформатного навчання на Івано-Франківщині є потреба у кваліфікованих педагогах. За словами очільника Департаменту освіти, ті вчителі, які перебувають за кордоном, зможуть продовжити працювати дистанційно, якщо їхні класи оберуть формат онлайн. Якщо ж клас виходить на очне навчання, педагогу доведеться повернутись і вийти на роботу.

 «У час війни школа є осередком, який дає змогу дітям отримувати не лише знання, але й психологічну підтримку, не втрачати відчуття приналежності до соціуму та дух патріотизму. Тому надзвичайно важливо гнучко підходити до організації роботи школи та налаштовувати освітній процес так, щоб він був комфортним і безпечним для дітей та педагогів», – зазначає Віктор Кімакович.

Вимоги проводити уроки в укриттях немає  

Згідно із рішенням Ради оборони області, після сигналу «Повітряна тривога» навчальний процес повинен бути припинений та має бути проведена евакуація в укриття всіх учасників навчального процесу – учнів, педагогів, технічних працівників тощо.

Евакуацію діток повинні забезпечувати вчителі. Але тут теж є багато нюансів.  Адже в дітей під час оголошення повітряної тривоги може бути перерва, «тиха година» чи прийом їжі. У такій ситуації діти та працівники потребуватимуть більше часу для евакуації. До того ж діти можуть розгубитися, почати панікувати.

«Ми регулярно проводимо для учасників освітнього процесу навчальні тренування з евакуації до укриття. Для педагогів та школярів вже підготували відеоінструкції, які будуть надані їм до початку навчального року. Також у кожному навчальному закладі розміщені вказівники до укриття та покроковий план евакуації. З часом шлях та правила евакуації учнів дійдуть до «автомату», – каже Віктор Кімакович.

Щодо того, чи продовжувати навчання в укриттях, то все залежить від того, наскільки це є можливим у конкретному сховищі.

«Обов’язкових рекомендацій продовжувати навчання в укриттях немає. У пріоритеті – безпека учасників освітнього процесу. Проте якщо у навчальних закладах є відповідно облаштовані укриття, то перерваний тривогою урок може продовжитись у сховищі. У деяких школах області вже є такі умови. Проте у більшості випадків, ми не в змозі забезпечити навчання в укриттях. Навчання буде продовжуватись після відбою повітряної тривоги у класах. Тож учням та вчителям потрібно бути готовими до гнучкого розкладу занять, які можуть зміщуватись», – додає Віктор Кімакович.

Водночас в умовах воєнного стану прийнято деякі зміни в організації навчального процесу. Нагадаємо, навчальний рік триватиме з 1 вересня 2022 року до 30 червня 2023 року з можливістю збільшення канікулярних годин у холодну пору року. Також заклад освіти може самостійно визначати тривалість та структуру навчального року. Тривалість навчального тижня (п’ять чи шість днів), дня, занять і відпочинку визначатиме педагогічна рада кожного закладу освіти. Головне – виконати навчальні плани та програму.

Також в умовах воєнного часу знято обмеження мінімальної та граничної кількості учнів у класі. Якщо раніше була вимога не менше п’яти учнів, то тепер клас може функціонувати, навіть якщо вийдуть на навчання чотири учні. Також у одному класі, якщо це дозволяють санітарні норми, може навчатись більше 30 учнів.

Незважаючи на виклики воєнного часу, в українських школах триває реформа НУШ і цього року вона «підросла» до рівня базової освіти. У 2022/2023 роках за програмою НУШ навчатимуться не тільки учні початкової школи, а й п’ятикласники.

Також в умовах воєнного сьогодення оновлюватимуть шкільні програми. Зокрема, на уроках історії України, всесвітньої історії, основ правознавства школярам мають пояснювати, чому і за яких обставин почалась російсько-українська війна, розповідати про тимчасово окуповані українські області та міста, про наших захисників, волонтерів, міжнародну підтримку тощо. Із зарубіжної літератури вилучать російських авторів. А на предметах «Захист України», «Здоров’я, безпека та добробут» старшокласників навчатимуть навичок домедичної допомоги, самозахисту, протимінної безпеки та вміння користуватись зброєю.

Яким би не був формат навчання – онлайн чи офлайн, – до кожного з цих варіантів є зауваження. Щодо «дистанційки», то у батьків є претензії до якості освіти, які виникли ще під час карантину, коли діти навчалися вдома. Питання до очного навчання – очевидні. Батьки не впевнені, що їхні діти дійсно будуть у безпеці. Та водночас кожен із них має величезний плюс – українські школярі, попри повномасштабну війну, готові і мають можливість вчитись, розвиватись та складати плани на мирне майбутнє…

Мар’яна РИНДИЧ

 

Довідково:

Згідно із рекомендаціями ДСНС України, найпростіші укриття повинні бути розташовані у складі основної будівлі закладу освіти або у безпосередній близькості до неї (рекомендовано до 100 м). Стіни та перекриття цих приміщень мають були виготовлені із залізобетону, цегли або інших кам’яних матеріалів. Стіни мають бути у 2–2,5 цеглини завтовшки або з цільних залізобетонних конструкцій (блоків, панелей) товщиною від 56 см. В укриттях мусять бути не менше, ніж два евакуаційні виходи. Відповідні захисні властивості також забезпечує шар ґрунту товщиною 67–78 см (мішок із піском (ґрунтом), укладений поперек конструкції. В укритті може одночасно перебувати кількість людей із розрахунку 0,6 м кв. площі на особу. За можливості розміщення двоярусних нар площу може бути зменшено до 0,5 м кв.  на одну особу, при триярусному – до 0,4 м кв. на одну особу.

Обладнання найпростіших укриттів має забезпечувати можливість безперервного перебування в них населення впродовж не менше 48 годин. Тут мають бути тепло, світло, вентиляція. Найпростіші укриття повинні бути забезпечені місцями для сидіння (лежання) — лавками, нарами, стільцями, ліжками тощо, питною та технічною водою, контейнерами для зберігання продуктів харчування, виносними баками для нечистот (якщо немає облаштованого туалету), резервним штучним освітленням (електричними ліхтарями, свічками, гасовими лампами тощо), первинними засобами пожежогасіння, засобами надання медичної допомоги, засобами зв’язку і оповіщення (телефоном, радіоприймачем, мережею інтернет, рекомендовано встановлення Wi-Fi-пристроїв), шанцевим інструментом (лопатами, ломами, сокирами, пилками-ножівками по дереву, по металу тощо).

Також у закладі освіти, в якому розпочнеться очне навчання, повинна бути справна система оповіщення та розміщені вказівники евакуації до укриття. Під час навчального процесу ці укриття є призначені для сховку тільки учасників освітнього процесу цього закладу. Для облаштування укриттів у школах та садочках Івано-Франківської області виділили 20 мільйонів гривень.

Останні новини

27 Вересня
 • Туризм
  Активний та пізнавальний відпочинок: у НПП “Верховинський” розвивають чимало видів туризму (ФОТО)
 • Наші Герої
  Наші Герої
  У Рогатинській громаді увіковічать пам’ять героя-земляка – сапера Володимира Кізана
 • 19:18
  У Коломиї вручили нащадкам воїнів ОУН-УПА нагороди їхніх предків (ФОТО)
 • Благодійність
  Благодійність
  Чеські благодійники надаватимуть допомогу для внутрішньо переміщених людей, яких прихистили на Прикарпатті
 • 17:40
  Франківець через суд домігся видачі йому містобудівних умов для реконструкції квартири
 • 17:21
  Прикарпатців попереджають про виявлені бактерії в італійському сирі та сосисках
 • Новини ОТГ
  До Дня туризму: У Надвірній встановили інформаційний стенд маршруту до криївки УПА
 • Комуналка
  Комуналка
  «Прикарпаттяобленерго» відновило особистий прийом клієнтів керівниками філій
 • Благодійність
  У Тязеві на благочинному ярмарку вдалося зібрати 110 000 грн для ЗСУ
 • Допомога
  Допомога
  У Коломиї переселенці можуть отримати матеріальну допомогу від угорських доброчинців
 • Новини ОТГ
  У Калуші розпочали роботи щодо запуску в експлуатацію басейну «Посейдон»
 • Кримінал
  Кримінал
  В Івано-Франківську до 14 та 15 років за ґратами засудили учасників «ДНР» і «ЛНР», які воювали на боці РФ
 • Місто
  Різноманіття страв суттєво збільшилось: у Івано-Франківську дошкільнята та школярики харчуються за чотиритижневим сезонним меню
 • Війна
  Про дивовижний подвиг піхотинця з Косівщини на позивний “Ранений”
 • Корупція
  Корупція
  САП скерувала до суду справу франківських правоохоронців, яких викрили на одержані хабара
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.