«Цар звірів» на ланцюгу: яка доля чекає лева Рому, котрий мешкає у Старуні

«Цар звірів» на ланцюгу: яка доля чекає лева Рому, котрий мешкає у Старуні

Нещодавно Прикарпаття сколихнула новина про те, що на території села Старуня Богородчанської громади вже півтора року проживає хижа тварина – майже дворічний лев Рома. Приручив хижака молодий підприємець зі Старуні Андрій Сидорук. Поки левеня було малим і просто гарчало за парканом, односельчани не надавали цьому серйозного значення. Але звір виріс, і люди забили на сполох – все ж таки це хижак, і від нього можна чекати чого завгодно. Та хазяїн лева запевняє, що його Рома є повністю безпечним і не загрожує жителям села.

Після виходу сюжету на одному з телеканалів до нього навідались представники правоохоронних органів та Держекоінспекції. Зацікавились проблемою і зоозахисники. Спробував розібратись у непростій ситуації, яка склалась у прикарпатському селі, і «Західний кур’єр».

«Я врятував його від неминучої загибелі…»

Любов Андрія до тварин була ще з раннього дитинства. Час від часу у його домі з’являлись бездомні кішки та собаки, яких Андрій приносив звідусюди. Проте, коли минулого року він привіз лева, родичі були шоковані. Двомісячне кошеня було скалічене і залякане, нікому не потрібне…

Перша зустріч Андрія і Роми відбулась на Київщині, куди чоловік поїхав на робочу зустріч.

«Це левеня знаходилось у жахливих умовах. Воно було заперте у невеличкій буді і безперестанку «плакало». У нього був вибитий зуб, розбита голова, воно не ставало на задні лапки, місцями вирвана шерсть. Припускаю, що його попередній власник просто притравлював собак на нього. Тоді я запропонував викупити його. Та спершу згоди не отримав», – розповідає Андрій.

Чоловік додає, що коли повертався додому, то постійно думав про це нещасне звіря. Було зрозуміло, що його вік у тих умовах недовгий. Дзвонив у різні інстанції і повідомляв, що у цьому місці знущаються над твариною. І був впевнений, що Рома отримав допомогу.

Та через два тижні до нього передзвонили з Києва і запитали, чи пропозиція ще в силі. Здивований чоловік, що левеня так і не вилучили, не вагаючись, погодився викупити тварину.

«Я врятував його від неминучої смерті. Там би він не вижив. Рома був калікою – він не ставав на задні лапи. У хребті у нього був осколок собачого зуба, який завдавав йому страшенного болю. Коли ми його привезли, він був дуже агресивний, постійно ричав, нікого до себе не підпускав. На це дивитись було важко», –каже чоловік.

Майже два місяці прикарпатець возив левеня по ветеринарних клініках, щоб поставити його на ноги. Через певний час Рома пішов на поправку, став на задні лапи, відросла шерсть, з’явився апетит. Лев почав поправлятись та рости. І відповідати на любов хазяїна взаємністю.

«Рома має дуже лагідний характер, якщо враховувати те, що він хижак. Він мирно живе на одній території зі ще двома моїми собаками, а кішка навіть спить на ньому. Жодної агресії у нього не проявляється, він не навчений полювати, навіть курей не чіпає. Навпаки, у нього залишився ще той страх, що його можуть скалічити. Коли він чує якийсь гуркіт чи сильний шум, то тікає і ховається», – розповідає власник лева.

Зараз Рома проживає у клітці на території складів колишнього колгоспу у Старуні. Територія обгороджена і ведеться відео-спостереження. За словами власника, утримання дворічного «царя звірів» йому обходиться десь у три тисячі гривень на місяць. Харчується звір готовими м’ясними брикетами та подрібненими кістками, які чоловік купує у м’ясних крамницях. П’є чисту воду. Любить, коли його вичісують, а також повалятись у снігу.

«Щодня майже дві години ми гуляємо у лісі або іншому безлюдному місці. Лев завжди у мене на залізному ланці-повідку. Він дуже любить прогулянки, але швидко втомлюється. Мабуть, дається взнаки травма хребта. Коли я відкриваю машину, він слухняно заскакує на заднє сидіння. Рома любить їхати в авто – він нічого не дряпає, не ломить, а тільки зацікавлено дивиться у вікно», – каже Андрій.

Спостерігаючи за цими двома «друзяками», з’являється подвійне відчуття. Найперше – це природний страх, адже перед тобою 150-кілограмовий хижак.  А ще – захоплення, як щира любов і безкорислива турбота людини може навіть із хижака зробити відданого друга.

Рома впізнає свого власника здаля. Чує його голос і радісно стає на задні лапи. Коли звір обідає, краще не заважати. Ситий, вигуляний і вичесаний лев спішить у клітку і заривається у теплу солому. Самець є справж­нім красенем – такий величний, могутній, граційний, із пишною гривою і блискучою шерстю. Наче усвідомлюючи свою красу, Рома задоволено позує перед фотокамерою.

Односельчани не раді такому сусідству

Саме ці фотосесії, якими господар ділиться у мережі, зіграли злий жарт із друзями. Односельчани побачили ці прогулянки і злякались: а що було б, якби звір вирвався і побіг у село?

Власник заспокоює людей, що лев слухняний та знає команду «не можна», яку завжди виконує. Проте більшість жителів Старуні все ж таки не раді такому сусідству. Віднайти тих, хто б підтвердив, що зустрічався з левом під час прогулянок, у Старуні нам не вдалось. Надіємось, такого і не станеться! Проте сама думка, що десь поблизу гуляє лев на повідку, наводить на селян страх. А ще Ромчик росте, і його дикий рев часто наводить паніку на селян.

Після масштабного скандалу, який виник після виходу телесюжету про лева, жителі Старуні спілкуватись із журналістами не мають бажання. Кажуть, що не хочуть ворогувати з власником, який багато доброго робить для села. Але визнають, що проблему треба вирішувати. Тому з етичних міркувань прізвища респондентів ми не називатимемо.

«Особисто я бачила Рому, коли він ще був маленький. Андрій із сином грався з ним, гладили його, цілували. Мені вже тоді кров холонула від такого видовища. А зараз він уже великий і ростиме й далі. Страшно, щоб він не вирвався. Мої діти бояться іти зі школи, знаючи, що неподалік живе лев. А коли він реве, то мурашки по тілу бігають», – розповідає сусідка Надія.

«Андрію засліпила очі любов до Ромчика. Він і сам не усвідомлює, яку небезпеку несе така дружба і для нього, і для оточення. Потрібно бути реалістом – леву не місце серед людей», – каже пан Василь.

«Він його виховав, як власну дитину. І Ромчикові ніде не буде краще, як в Андрія. Їм обом буде боляче розлучатись. Звичайно, теперішні умови утримання вже не підходять для дворічного лева. То хай би влада якось допомогла власникові облаштувати відповідний вольєр. Зараз волонтери рятують кожну бездомну кішку, то чому не можна організувати допомогу цьому чоловікові, проти якого всі ополчились», – говорить жителька села Ольга.

Секретарка села Старуня Надія Стрембецька додає, що влада села отримувала усні скарги від жителів про те, що власник вигулює лева на повідку. І це становить реальну загрозу для односельчан.

«Ми повинні діяти на випередження, щоб не трапилось якогось лиха. Так, ми знали, що у селі живе лев. Проте власник запевняв, що він має всі дозвільні документи і лев знаходиться на перетримці. Я поважаю власника лева за те, що він його врятував і виховав. Я не проти, щоб лев лишився в селі, але у відповідному вольєрі, захищеному непробивним склом та шумоізоляцією, а не у клітці, як це є зараз. Мешканці села повинні бути переконані, що вони у безпеці. Адже це дикий звір. І він не може гуляти там, де живуть люди. Можуть бути жертви. Чому ми всі маємо жити у страху? На звернення селян вже відреагували у поліції та екологи. Ні в якому разі ми не хочемо якось нашкодити левові.  Надіюсь, скоро знайдуть рішення, як правильно вчинити».

Власник готовий віддати Рому, але… за певних умов  

Ситуація, яка зараз склалась, досить непроста для всіх – і власника, який прив’язався всім серцем до звіра, і самого лева, який теж може не перенести розлуки із господарем, і жителів Старуні, які живуть у постійному страху.

То що ж думав чоловік, коли приручав хижака і поселив його у селі? На це запитання Андрій відповідає так:

«Спочатку я просто хотів допомогти тварині, яка страждала. Думав, що згодом десь його прилаштую. Проте це не так просто, як дехто собі думає. Мені дзвонили десятки бажаючих купити його. І пропонували немалі кошти. Проте я одразу питаю, з якою метою хочуть його купити. І ніколи не дозволю, щоб його усипили чи знову завдали якоїсь кривди. Якщо знайдуть підходящі умови перебування для такої тварини, то я готовий добровільно його віддати».

Чоловік навіть готовий за власні кошти чипувати Рому, щоб мати можливість стежити за його подальшою долею. Щоб не було, як із ведмедем Юрою з Косівщини, якого після 17 років проживання у готельному комплексі «Байка» вилучили і передали у реабілітаційний центр, де він через місяць помер.

Якщо ж все-таки Рома залишиться у Старуні, то Андрій обіцяє побудувати великий вольєр на 250 квадратів за всіма вимогами. А також узаконити перебування лева у приватному господарстві.

Хижак замість антидепресантів  

До речі, сьогодні придбати велику екзотичну хижу кішку не є проблемою. В інтернет-магазинах вільно можна купити малят майже всіх видів хижаків – лева, тигра, пуму, леопарда, навіть крокодила та варана.

Ось, наприклад, на сайті компанії «Планета тварин» двомісячне ручне левеня можна придбати за 28 000-35 000 гривень.

«Пропонуємо ручних левенят. При продажу оформляємо всі необхідні документи, левенята офіційного розведення. Вік від 2 місяців. Левеня на приватне господарство, мінізоопарки, зоопарки та ін. Ціна залежить від обраної статі, віку, ступеня прирученості та кількості купованих левенят», – йдеться на сайті компанії.

Також тут пропонують ручних кошенят екзотичних великих кішок: каракали, сервали, оцелоти ціною від 120 000 гривень. Немовля пуми коштує від 115 тис. гривень, вовченя обійдеться від 10 000, цуценята ручної лисиці – від 3 500 гривень. А ось за місячного самця чорного леопарда (пантеру) правлять 6 500 доларів.

«Звичайно, утримання будь-якої тварини вимагає витрат, зате економія на транквілізаторах. А головне – методи підтримки душевного комфорту, закладені в нас  самою природою, які найбільш корисні. І взимку, і влітку домашній леопард зігріє і заспокоїть», –  зазначають у дописі під хижаком.

Замість кішки, пса чи хом’ячка можна завести єнота, лисицю чи скунса. Тут вам і консультацію фахівця з догляду і харчування запропонують, і доставку кур’єром у будь-яке місто чи село в Україні.  Тільки потрібно десять разів подумати, перш ніж обирати хижого домашнього улюбленця. Адже ми відповідальні за тих, кого приручили.

Мар’яна РИНДИЧ

До теми

Коли номер готувався до випуску, у Державній екологічній інспекції повідомили, що лева зі Старуні передадуть у спеціалізований  притулок.

«Державна екологічна інспекція Карпатського округу зв’язалась із декількома притулками тварин із клопотанням прийняти лева на тимчасове утримання. В результаті перемовин досягнуто домовленості із благодійною організацією «Міжнародний благодійний фонд «Порятунок диких тварин», який погодився прийняти лева на тимчасове утримання.

Власник тварини пообіцяв добровільно передати лева в притулок. Після адаптації у притулку тварина в межах міжнародної співпраці буде передана в один із національних парків Африки для проживання у напіввільних природних умовах», – повідомили в екологічній інспекції.

Наразі узгоджується процедура передачі.  Власник лева підтвердив, що мав розмову з екологами. 

«Якщо вони виконають мої вимоги, то я готовий добровільно віддати Рому. А примусово його вилучити у мене ніхто не має права!», – додав Андрій Сидорук.

А поки Рома залишається мешкати у Старуні.

Останні новини

 • Кримінал
  Кримінал
  Івано-Франківська СБУ затримала інформаторку, яка передала ворогу координати підрозділу ЗСУ та складу боєприпасів на Донеччині для завдання по них ракетного удару
 • Комуналка
  Комуналка
  АТ «Івано-Франківськгаз» нагадує, що порядок оплати за розподіл (доставку) газу залишається без змін
 • Міжнародна співпраця
  На Прикарпатті відбулась зустріч із представниками міжнародних донорських організацій
 • Новини ОТГ
  Новини ОТГ
  У Калуші обговорили питання підготовки закладів освіти до нового навчального року
 • Армія
  Сьогодні з Коломийщини передали на фронт уже 23-й автомобіль високої прохідності
 • Благоустрій
  Благоустрій
  У Городенківській громаді частково відремонтували дорогу у ще одному селі (ФОТО)
 • 13:14
  На Івано-Франківщині за тиждень у ДТП постраждала 41 особа
 • Допомога
  Допомога
  Автівки для перемоги: За вихідні в Калуській громаді освячено для відправки на фронт 7 автівок
 • 12:24
  У Івано-Франківську відбудеться благодійний турнір з паркового волейболу
 • Культура
  Хор “Воскресіння” здобув перше місце на міжнародному хоровому конкурсі “ODESSA CANTAT 2022” (ФОТО)
 • Освіта
  Освіта
  Випускник франківського ліцею став срібним призером фізичної олімпіади у Швейцарії
 • 10:44
  Дзюдоїст із Надвірнянщини виборов бронзу на Кубку Європи
 • 10:14
  СБУ затримала депутата Івано-Франківської обласної ради на торгівлі допомогою для ЗСУ
 • Анонс
  Франківський драмтеатр розпочне новий сезон мистецьким проєктом “Бій за Україну”
 • 09:29
  У Долині видають продуктові набори для вимушених переселенців
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.