Гостини у Європі: як живеться прихищеним українським сім’ям у країнах Євросоюзу

Гостини у Європі: як живеться прихищеним українським сім’ям у країнах Євросоюзу

Війна в Україні спричинила одну з найбільших криз переміщення людей у Європі. Мільйони українців переїхали в сусідні країни або стали переміщеними особами всередині країни. Згідно з даними Агентства ООН у справах біженців, по всій Європі зареєстровано майже 5 мільйонів переселенців із України.

Як прояв солідарності до України, держави-члени Євросоюзу ввели в дію Директиву про тимчасовий захист, що забезпечує доступ до захисту та послуг втікачів від війни. Тимчасовий захист включає право на житло, освіту, роботу, соціальне забезпечення, медичну допомогу. Скористатися цими правами можна після реєстрації в обраному місці проживання лише в одній країні ЄС.

Як живеться сім’ям із Прикарпаття, які виїхали з України після початку повномасштабної війни та стали переселенцями у країнах Євросоюзу? Які соціальні виплати, послуги та дотації вони отримують від гостинних сусідів та чи «добре там, де нас нема», дізнавався «Західний кур’єр».

Польща: Чотири місяці повного захисту – достатньо

Найбільше українців прихистила сусідня Польща. Статус тимчасового захисту в Польщі отримали майже 1 мільйон 170 тисяч громадян України.

Ольга вирушила до Польщі на другий тиждень повномасштабної війни з двома малолітніми дітками. Поїхали з українським паспортом та свідоцтвами про народження. Як розповідає жінка, дістались до Польщі вони безкоштовно та ще на кордоні волонтери завантажили їх торбами з продуктами. Спочатку жили у гуртожитку від заводу, де працює її чоловік, у місті Стальова Воля. Згодом винайняли квартиру за 800 злотих. Разом із комунальними послугами у місяць виходить майже 1500 злотих.

Оформивши PESEL, через два тижні отримала одноразову допомогу у розмірі 300 злотих на особу. Також у Польщі на одну дитину виплачують щомісяця по 500 злотих. Ще українські переселенці можуть отримати додаткову матеріальну щомісячну допомогу від ООН. На першого виділяється 700 злотих, на кожного наступного – по 600.

Маючи маленьких діток, Ольга не може працевлаштуватись. Чоловік заробляє на заводі 3500 злотих, а також отримує 1000 злотих від фірми на допомогу сім’ї.

«Загалом наш бюджет – зарплата та соціальні виплати – складає 5500 злотих на місяць. Цих коштів якраз вистачає на оплату за житло та харчування. Дякувати волонтерам, одягу нам надавали стільки, що все й не зносимо. Також дали по три упаковки підгузків на дитину та ящик продуктів, де було все необхідне», – розповідає Ольга.

В українців у Польщі є доступ до польської медичної системи на тих самих умовах, що й у поляків, без додаткових страхувань та плати. Однак ліки потрібно купувати самостійно.

Понад три місяці у Польщі для всіх українців, які в’їхали після 24 лютого, був безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Потрібно було просто показати паспорт, що ти з України. З 1 червня цю пільгу відмінили. Також із  1 липня окремим категоріям біженців перестали платити щоденну допомогу у розмірі 40 злотих на особу на житло та харчування. Такі виплати будуть отримувати лише особи з інвалідністю, вагітні та багатодітні.

Заступник голови МВС Польщі та уповноважений уряду у справах біженців Павел Шефернакер зазначив: «Ми переконані, що багато людей у ​​Польщі здатні стати незалежними та адаптуватися. Крім того, ми бачимо, що багато українців шукають роботу, знаходять її та справляються самі. Ми хочемо стимулювати інших бути активними. Чотири місяці повного захисту – це, на нашу думку, достатній час». Також зазначається, що рішення уряду продиктоване дуже великими видатками на утримання біженців.

Хоча сім’я Ольги має право перебувати на території Польщі протягом 18 місяців, жінка говорить, що незабаром повернеться  додому. «Я вже тут просто не витримую. Дуже тяжко. Вдома старші батьки трудяться на городі, а ми тут на дивані відлежуємось. Шок від страху війни минув і хай діється Божа воля… Вкінці літа вертаємось додому, йдемо у свій садочок, і нема чого шукати щастя у чужому краю».

Чехія: «дотаційного туризму» вже не буде

Упирхліки… У перекладі з чеської означає «втікачі». Саме так називають українських біженців, які знайшли прихисток у Чехії. Хто отримав тимчасовий захист, має право на щомісячну допомогу в розмірі 5000 крон (приблизно 200 євро) на особу. Переселенець може отримати таку допомогу до шести разів, якщо підтвердить відсутність інших джерел доходу.

Пані Оксана виїхала до Чехії з двома дітками у перші дні повномасштабного наступу росії на Україну до чоловіка, який працює тут вже кілька років. Поселились у селі неподалік міста Градець-Кралове у будинку чеської сім’ї. Оплачують тільки комунальні послуги, власники будинку отримують від держави дотації за прихисток  українців.

Однак, за словами переселенки, староста їхньої комуни вже попередив, що ті, хто отримує виплати від держави, будуть вже платити за житло. У селі оренда будинку обійдеться приблизно у 8-10 тисяч крон. Оренда квартири у місті – вдвічі більше.

При школі місцеві жителі організовують час від часу пункти видачі гуманітарної допомоги, де можна отримати одяг, взуття, постільну білизну тощо.

«При поселенні власники дому наповнили нам цілий холодильник продуктами, накупили різних круп, макаронів. Зараз продукти купуємо за власні кошти.  Вони час від часу дають нам домашні яйця та овочі з власного городу», – розповідає жінка.

«У школі харчування для українських діток було безкоштовне. Також українські діти можуть безплатно відвідувати спортивні гуртки, їхати у зоопарк чи на екскурсію. Вже у наступному навчальному році харчування у школі та садочках для українців буде платним. За садок оплатили авансом за серпень 300 крон плюс 800 крон за харчування. У садочку є двоє діток з України. У школі – семеро українських учнів, також є вчителька з Харкова, яка і займається переважно з ними».

За словами пані Оксани, діти швидко адаптувались у чужому середовищі. «Моя п’ятирічна дочка ще краще говорить чеською, ніж я. Вона швидко знайшла собі тут друзів і майже не сумує за домом. А ось восьмирічний син важче сприйняв переїзд, довго не міг звикнути до нових однокласників та чеськомовного середовища. Програма для школярів у порівняні з нашою – слабенька. У третьому класі навіть не всю табличку множення вивчили, а ми вже виконуємо дії з дробами та рівняння. Тому виходили по можливості на онлайн-уроки з українським класом, щоб не забути те, що знаємо».

Медик за освітою, пані Оксана трохи працювала доглядальницею у геріатричному пансіонаті. Однак така робота виявилась дуже важкою для українки – як фізично, так і психологічно. Згодом влаштувалась помічником на кухню у школі. Отримує 100 крон за годину. Паралельно відвідують безкоштовні курси чеської мови. Жінка таки надіється влаштуватись на роботу за спеціальністю, однак потрібно добре володіти чеською.

Водночас в уряді Чехії вже повідомили, що незабаром програму гуманітарної допомоги українським біженцям планують обмежити. У такий спосіб влада хоче припинити «дотаційний туризм», коли люди приїжджають у країну й оформлюють статус тимчасового захисту лише для отримання грошей. Тим українцям, які отримують від держави безкоштовне житло, харчування і гігієнічні засоби, припинять виплачувати гуманітарну компенсацію по 5000 крон.

Чеська влада також посилює контроль за переселенцями: перевіряють, чи зареєстровані особи дійсно проживають за вказаними адресами. Якщо українець переселяється на нове місце, повинен повідомити про це місцеве МВС упродовж трьох днів.

Окрім цього, для українців віком від 18 до 65 років скоротять термін, на який надають безоплатне медичне страхування, до 180 днів. Так планують стимулювати працездатних переселенців до працевлаштування й самостійної оплати за медичну допомогу. Також від червня «упирхліки» більше не можуть безоплатно користуватися громадським транспортом.

Загалом із початку повномасштабної війни Чехія видала українцям понад 370 тисяч віз тимчасового захисту. За словами міністра праці та соціальних справ Мар’яна Юречки, зараз у Чехії за тимчасовим захистом працюють понад 70 тисяч біженців з України і кількість шукачів роботи значно перевищує актуальні вакансії.

Франція: жаб’ячими ніжками переселенців не годують    

За даними французького управління з питань імміграції та інтеграції Франції (OFII), з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну до Франції прибули понад 70 000 біженців із України. Приблизно 15 000 українців перебувають у тимчасовому житлі, готелях чи центрах відпочинку. За даними цього управління, українським сім’ям видано понад 35 000 карток ADA – статус тимчасового захисту, який надають вимушено переміщеним людям із України на пів року.

Переселенці у Франції отримують 6,80 євро на день на розрахункову картку, або приблизно 206 євро на місяць. Проте розмір допомоги залежить від складу сім’ї та від житла – чи воно в оренді, чи його надала держава. Нею можна оплачувати товари та послуги, однак не можна знімати готівку. Перші нарахування надходять на картку за 30-45 днів від дати її оформлення. А далі – 5 числа кожного місяця. Це потрібно врахувати, адже, поки надійде соціальна виплата, за щось треба жити.

Пані Світлана разом із 8-річною дочкою Марією прибули до Марселя вкінці березня. «На вокзалі ми підійшли до стійки Червоного Хреста, де є волонтери та перекладачі, які підказали нам адресу центру для переселенців, допомогли оформити безкоштовний квиток та дали пакунок із їжею. Згодом нас поселили у чотириповерховому гуртожитку від гімназії, який орендує асоціація «Солія», де мешкає приблизно 300 українців. Проживання наразі безкоштовне, далі кажуть, що треба буде оплачувати. Так само поки для українців діє безкоштовний проїзд у метро та автобусах. Також до 17 червня працівники Червоного Хреста привозили щодня їжу – пакет зі сніданком, обідом та вечерею для кожної особи. Це дуже нас виручало, адже виплати отримали десь через місяць перебування у Франції. Жаб’ячих ніжок не пропонували, проте їжа була досить пристойною. Зараз безкоштовне харчування для українців вже відмінили», – розповідає жінка.

Тим українцям, які в’їжджають зараз, при оформленні тимчасового захисту вже дають талони на 250 євро на харчування.

Через два тижні після приїзду у Францію українка потрапила з дочкою у лікарню. «Швидка відвезла нас у госпіталь Ла Тімон, який є одним із найбільших госпіталів Європи і де доба перебування без медичної страховки коштує близько 800 євро. Добре, що ми встигли оформити документи і для нас було все безкоштовно – обстеження, медичний нагляд, харчування, навіть ліки. Тебе нічого не обходить. За 10 днів перебування у госпіталі ми не потратили ні копійки. І лікування було на «європейському рівні», – додає переселенка.

Найбільше труднощів для комфортного проживання переселенців у Франції створює незнання французької мови і слабке володіння українцями англійською.

«Додаток у телефоні не завжди правильно перекладає. У нас була така оказія. Лікарка каже: «Вас можуть нині провести на обстеження». А перекладач у телефоні говорить: «Вас можуть нині відвести на розстріл». Сказати, що у мене був шок, то не сказати нічого», – розповідає Світлана.

Також потрібно мати базові знання французької, щоб влаштуватись на роботу. Вакансій для українців без знання мови вже практично немає. «Звернувшись у центр зайнятості, тебе можуть відправити на курси французької. До цього потрібно дуже серйозно віднестись – уроки тривають п’ять днів на тиждень із 9.00 до 17.00, пропускати заняття без поважної причини не можна. Якщо сумлінно відвідуєш навчання, отримуєш так звану зарплату 680 євро на місяць. Потім, відповідно до рівня освоєння французької, тобі запропонують вакансію. Середній заробіток у Франції 8-10 євро за годину», – говорить українка.

Жінка розповідає, що з березня по кінець травня майже 1700 українців жили на кораблі у пристані в Марселі. 30 травня корабель мусив відпливати, то біженців переселяли, куди могли. Зараз всі гуртожитки та готелі переповнені. Знайти нині вільне соціальне помешкання дуже важко. Тому українців розселяють по віддалених селах.

Швеція: шкільна програма – слабенька, зате дітей вчать думати

Приблизно 38 тисяч українців знайшли тимчасовий прихисток у Швеції. Для того, щоб дорослі могли працювати, а діти ходити до школи та в садочок, потрібно звернутися за дозволом на проживання до Міграційної служби. Зареєструватись можна також онлайн, із чим допоможуть волонтери.  Дозвіл на проживання, відповідно до Директиви про тимчасовий захист, дійсний до 4 березня 2023 року, а потім може бути продовжений ще на два роки.

На одну дорослу особу українські біженці отримують 60 шведських крон на день, на дитину – 50 крон. Це виходить приблизно 1800 крон (180 євро) у місяць на дорослого та 1500 крон на дитину. Українці мають право на безкоштовне проживання та харчування у гуртожитках та готелях для біженців, які облаштовані у комунах.

Надія разом із двома дочками виїхали до Швеції на початку березня до чоловіка, який уже кілька років працює у цій країні. Проживають недалеко від Стокгольма у сім’ї знайомих шведів безкоштовно. Чоловік працює на фірмі, яка займається євроремонтами. Надія ж поки офіційно ще не працевлаштувалась, ходить на підробітки на прибирання. Отримує 10 євро за годину. Оскільки вони з чоловіком працюючі, то допомогу від держави не отримують.

«Спочатку було дуже важко, особливо через мовний бар’єр. Зараз вже трохи призвичаїлись. Потрохи освоюємо шведську мову. Для українців діють безкоштовні курси, де навчають розмовної шведської мови. Мої дівчата ходять у школу – старша дочка закінчила 8-й клас, менша – 4-й. Вони швидше і краще вивчили шведську. Стосовно освіти, то можну впевнено сказати, що наші діти дуже розумні, порівняно з тутешніми однолітками. Те, що вчать наших дітей у школі, у Швеції вивчають у інститутах. Дітей не завантажують домашніми завданнями, учні постійно роблять різні проєкти, їх вчать думати та самостійно приймати рішення. У нашій школі навчається 23 дитини з України. Їм допомагають литовські перекладачі. До речі, з 23 українських школярів тільки мої діти україномовні, решта спілкуються російською», – розповідає Надія.

Досі у Швеції діє безкоштовний проїзд у громадському транспорті для українців. Достатньо тільки показати паспорт, що ти з України.  Також діти біженців можуть безкоштовно відвідувати різноманітні заходи, які влаштовують для школярів, – поїздки у зоопарк, екскурсії, оздоровчі табори.

Отримуючи дозвіл на проживання українці у Швеції мають медичне страхування. «Ми маємо тут власного сімейного лікаря. Безкоштовно пройшли медичне обстеження. Особи до 22 років можуть безплатно користуватись послугами стоматолога. До речі, у Швеції для школярів є обов’язковим перелік щеплень, які українським діткам роблять безкоштовно. Для шведських ця послуга платна».

Оренда квартири у Стокгольмі стартує від 12 000 до 34 000 шведських крон. Відлуння війни в Україні у Швеції відчули у різкому здорожчанні цін на пальне, на комунальні послуги та продукти харчування. Тому шведський уряд закликає всіх прибулих з України вчити мову та працевлаштовуватись.

За словами Надії, шведи дуже добре і привітно ставляться до українців, постійно розпитують про ситуацію в нашій країні. У великих містах діють волонтерські пункти, де можна отримати допомогу – продукти харчування, одяг та засоби гігієни. Проте розлука з рідним домом стає дедалі тяжчою. «Всюди добре, а вдома – найкраще», – говорить переселенка.

Мар’яна РИНДИЧ

Останні новини

 • Кримінал
  Кримінал
  Івано-Франківська СБУ затримала інформаторку, яка передала ворогу координати підрозділу ЗСУ та складу боєприпасів на Донеччині для завдання по них ракетного удару
 • Комуналка
  Комуналка
  АТ «Івано-Франківськгаз» нагадує, що порядок оплати за розподіл (доставку) газу залишається без змін
 • Міжнародна співпраця
  На Прикарпатті відбулась зустріч із представниками міжнародних донорських організацій
 • Новини ОТГ
  Новини ОТГ
  У Калуші обговорили питання підготовки закладів освіти до нового навчального року
 • Армія
  Сьогодні з Коломийщини передали на фронт уже 23-й автомобіль високої прохідності
 • Благоустрій
  Благоустрій
  У Городенківській громаді частково відремонтували дорогу у ще одному селі (ФОТО)
 • 13:14
  На Івано-Франківщині за тиждень у ДТП постраждала 41 особа
 • Допомога
  Допомога
  Автівки для перемоги: За вихідні в Калуській громаді освячено для відправки на фронт 7 автівок
 • 12:24
  У Івано-Франківську відбудеться благодійний турнір з паркового волейболу
 • Культура
  Хор “Воскресіння” здобув перше місце на міжнародному хоровому конкурсі “ODESSA CANTAT 2022” (ФОТО)
 • Освіта
  Освіта
  Випускник франківського ліцею став срібним призером фізичної олімпіади у Швейцарії
 • 10:44
  Дзюдоїст із Надвірнянщини виборов бронзу на Кубку Європи
 • 10:14
  СБУ затримала депутата Івано-Франківської обласної ради на торгівлі допомогою для ЗСУ
 • Анонс
  Франківський драмтеатр розпочне новий сезон мистецьким проєктом “Бій за Україну”
 • 09:29
  У Долині видають продуктові набори для вимушених переселенців
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.