Вручення повістки ще не означає відправлення на фронт, проте не виключає такої ймовірності

Вручення повістки ще не означає відправлення на фронт, проте не виключає такої ймовірності

Збройні сили України продовжують мужньо давати відсіч нахабним московитам. Наші незламні захисники до останнього подиху боронять рідну землю від окупантів. Однак зараз, на п’ятому місяці інтенсивних бойових дій, їм неабияк потрібна допомога. І не тільки високоточної іноземної зброї, а й вмотивованих бойових побратимів. Аби дати гідну відсіч у «гарячих точках» та укріпити інші кордони з підступними сусідами, в Україні триває активний процес мобілізації.

Водночас ще не всі громадяни усвідомили, що війна не може пройти повз. І звичного, комфортного життя, яке було у нас до 24 лютого, вже не буде. Отримання повістки і можливість опинитись на фронті у багатьох, особливо людей без військового досвіду, викликає паніку та страх.

Тож чи потрібно боятись повісток? Хто, де і як повинен вручати «запрошення» з’явитись до військкоматів, а тепер територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки? Чи означає військовий облік обов’язкову відправку на передову та яка відповідальність за ухиляння від мобілізації – з’ясовував «Західний кур’єр».

Силоміць на передову не відправляють

Нещодавно пресслужба Івано-Франківського обласного центру комплектування та соціальної підтримки поширила інформацію про те, що з метою забезпечення обороноздатності держави всі чоловіки віком від 18 до 60 років (окрім призовників) та жінки, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані з’явитися до ТЦК та СП за місцем реєстрації чи тимчасового проживання.

Також всі особи, що вибули за межі місця реєстрації на тимчасові роботи, лікування тощо за межі держави, на законних підставах зобов’язані повідомити про це територіальні центри комплектування за місцем перебування на військовому обліку шляхом подання копій документів, що засвідчують таке вибуття (копії паспорта з відміткою перетину кордону). Подання документа можна здійснити через родичів.

Терміни прибуття громадян віком до 50 років – до 12 липня, громадян віком від 50 до 60 років – з 13 по 20 липня.

«Після завершення визначених термінів громадяни зазначених категорій, які не прибули до територіальних центрів комплектування, будуть передані в розшук як такі, що ухиляються від мобілізації, для примусової доставки до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки», – зазначили у повідомленні.

Ця новина наробила багато галасу в суспільстві. У коментарі кореспонденту «Західного кур’єра» в Івано-Франківському обласному ЦК та СП зазначили, що таке рішення пов’язане найперше з необхідністю вести достовірний військовий облік військовозобов’язаних осіб в області.

«Постановка на військовий облік не означає призов за мобілізацією – це різні речі. Хоча під час постановки на облік і визначається придатність особи до військової служби. З’явитись потрібно найперше для оновлення даних. До таких методів ми змушені вдаватись через те, що багато військовозобов’язаних чоловіків ігнорують відвідування центрів комплектування», – говорить начальниця пресцентру Івано-Франківського обласного ЦК та СП Юлія Гамма.

Також вона зазначає, що центри комплектування не можуть самовільно всіх підряд відправляти воювати – є відповідні запити Генштабу, які військові спеціальності потрібні на цей момент у тих чи інших військових частинах.  «Якщо потрібно 50 осіб, то ми не можемо відіслати 51. Але військовий облік повинен бути. Адже наявні дані у центрах комплектації не завжди точні. Війна триває, тож повинен бути достовірний резерв. Також формуються нові підрозділи ЗСУ, які підсилюватимуть обороноздатність нашої держави», – додає співрозмовниця.

За її словами, часто буває так, що працівники ТЦК навідуються за місцем проживання до військовозобов’язаного, а дружини чи родичі кажуть, що він за кордоном. А той може десь переховуватись у іншій кімнаті. «Тому, щоб уникнути таких колізій, зараз ми вимагаємо, щоб це було підтверджено. Якщо особа дійсно перебуває за межами країни, родичі повинні занести до ТЦК копію закордонного паспорта зі штампом перетину кордону», – зазначає пані Юлія.

Водночас, за інформацією військового керівництва області, Івано-Франківщина досить добре справляється з укомплектуванням підрозділів ЗСУ. Найбільше охочих захищати Батьківщину було наприкінці лютого та в березні, проте і нині на Прикарпатті ця тенденція зберігається.

«Усі чоловіки та жінки, котрі прибувають до центру комплектування як самостійно, так і за повісткою, проходять відповідний відбір. Найперше береться до уваги освіта кандидата, його вміння, навички та побажання. І вже після збору всієї необхідної інформації та проходження медичної комісії чоловіки та жінки, котрі не проходили військової служби, відправляються на навчання для здобуття фаху. І лише після цього, за потреби, можуть вирушити у складі того чи іншого підрозділу виконувати бойові завдання із захисту держави. Ті особи, котрі не мають за плечима військової служби, проходитимуть інтенсивний курс армійської підготовки в навчальному центрі. Людей без військового досвіду ніхто не відправляє одразу на передову, як думають деякі громадяни. Так само не всіх мобілізованих відправлять нести військову службу у «гарячі точки». Адже військові підрозділи ЗСУ розміщені на території всієї України, не тільки там, де ведуться активні бойові дії», – зазначає Юлія Гамма.

Найбільш дефіцитними, за словами пані Юлії, є такі спеціальності: водії, командири бойових машин, артилеристи та фахівці розвідки. Багато мобілізованих чоловіків виявляють бажання освоїти спеціальність помічника гранатометника, яку вони можуть опанувати у спеціалізованих центрах військової підготовки. Людину можуть мобілізувати за її цивільною спеціальністю, наприклад, діловодом, фінансистом, електриком чи автомеханіком.

«Також на військовий облік повинні стати всі військовозобов’язані особи та призовники, які тимчасово проживають на території Прикарпаття. Тобто навіть особи, які ще не мають статусу внутрішньо переміщеної особи чи навіть переїхали в Івано-Франківську область з інших причин, протягом семиденного терміну мають звернутися до ТЦК та СП і повідомити місце свого теперішнього перебування», – зазначають у обласному військкоматі.

Повістку можуть вручити будь-де, і це законно

На АЗС, у супермаркетах, на роботі, на дорозі чи навіть біля церкви. Отримати повістку прикарпатці можуть скрізь і всюди.

«Законодавством передбачено вручення повісток за місцем проживання або за місцем роботи. Водночас прямої заборони щодо їх вручення на вулиці чи в інших місцях під час оголошення загальної мобілізації немає. Цю правову колізію та законодавчу неврегульованість і використовують працівники військкоматів при врученні повісток скрізь і всюди. Водночас у працівників ТЦК та СП немає повноважень щодо перевірки документів та встановлення особи на вулиці. Тому вони залучають до цього процесу працівників поліції, які мають такі повноваження», – зазначає адвокат, засновник та керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Index» Назар Саюк.

Вручення повістки в громадських закладах, готелях та ресторанах, на роботі, на блок-постах чи просто на вулиці цілком можливе, і це не є порушенням закону. Єдина вимога в такому випадку – попереднє встановлення особи на підставі документів, що її посвідчують (паспорт, посвідчення водія), перед врученням їй повістки.

Після отримання повістки важливим моментом є не панікувати, а уважно, перед тим як ставити свій підпис про її отримання, ознайомитись із текстом повістки, аби пересвідчитись, чи правильно вона заповнена. Також юрист рекомендує ознайомитись із документами того, хто її вручає. «Вручати повістки мають право співробітники військкомату, представники органів місцевого самоврядування, органів внутрішніх справ та керівники підприємств за місцем роботи. Не мають права видавати повістки працівники ТрО та Нацгвардії. Також особа має право робити фото та відеозйомку процесу вручення», – розповідає Назар Саюк.

Водночас юрист каже, що не варто відмовлятись від отримання повістки, навіть якщо її вручають неуповноважені особи або вона неправильно заповнена. Адже згідно зі статтею 336 ККУ передбачена відповідальність за ухиляння від мобілізації. «Щоб не було ніяких питань, краще повістку брати. Якщо вона вручена з порушеннями, тоді не матиме правових наслідків і обов’язку з’являтись за цією повісткою теж немає».

Якщо все ж таки людина через хвилювання чи з інших причин вирішує відмовитися від отримання повістки, тоді уповноважена особа, яка намагалася вручити повістку, повинна скласти акт про відмову від отримання повістки та про те, що до особи доведено зміст документа. «Важливо, аби цей акт було складено у присутності свідків. Свідки потрібні для того, аби в разі чого підтвердити, що стало підставою для відмови призовника від отримання повістки. Надалі акт повинні передати до центру комплектування та поліції», – роз’яснює адвокат.

Згідно зі статтею 210 Кодексу про адміністративні правопорушення України, за нез’явлення за викликом до ТЦК для визначення призначення у воєнний час встановлена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу 3400−5100 грн із подальшим доставлянням особи до ТЦК. У  випадку подальшого ухилення військовозобов’язаним від виконання мобілізаційного розпорядження про направлення на проходження військової служби (у тому числі після проходження медкомісії) особу можуть притягнути до кримінальної відповідальності у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років згідно зі статтею 336 ККУ.

Уникнути відповідальності за неявку до військкомату може особа, яка мала на те поважні причини. Це може бути хвороба, відрядження чи інші обставини, які унеможливили прибуття особи до зазначеного числа. Як доказ – мати довідку з лікувального закладу, путівку чи квитки з відрядження.

«Обмежено придатні» в час війни підлягають мобілізації  

У соціальній мережі нерідко з’являються повідомлення про мобілізацію чоловіків, які мають проблеми зі здоров’ям. За словами юриста, якщо військово-лікарська комісія «переоцінила» стан здоров’я призовника, він має можливість оскаржити висновок ВЛК на місцях у вищих органах або у судовому порядку.

«Щоб оскаржити висновок ВЛК про придатність до проходження військової служби, потрібно звернутись до Центральної військово-лікарської комісії і надати підтверджуючі документи та аргументи, які, на думку особи, не були враховані ВЛК на місцях. ЦВЛК переглядає це рішення і дає відповідний висновок – може скасувати рішення ВЛК, може дати час на лікування військовозобов’язаного або відмовити йому у задоволенні скарги. Також рішення ВЛК на місцях можна оскаржити у суді в адміністративному порядку відповідно до кодексу адміністративного судочинства. Мешканцям Прикарпаття подавати скаргу потрібно в Івано-Франківський окружний адміністративний суд», – розповідає адвокат.

За словами Назара Саюка, у його правовій практиці вже є випадки оскарження висновків ВКЛ на місцях. Однак, поки не буде висновку ЦВЛК, особу можуть призвати і вона зобов’язана проходити військову службу. Варто зазначити, під час воєнного стану мобілізації підлягають і обмежено придані особи, які є не придатними до військової служби у мирний час.

Щодо повідомлення Івано-Франківського обласного ЦК та СП всім військовозобов’язаним чоловікам та жінкам, які перебувають на військовому обліку, протягом липня стати на військовий облік, юрист зазначає, що таке «прохання» не може нести юридичної відповідальності для тих, хто його не виконає. «У законодавстві зазначено про обов’язок всіх військовозобов’язаних осіб з’явитись до ТЦК та СП під час введення військового стану в країні. Водночас не передбачено відповідальності за самостійну неявку. Для того, щоб зареєструвати факт ухиляння від мобілізації, людині повинна бути вручена повістка або відповідне мобілізаційне розпорядження. Без цих документів, шляхом оголошення інформації у ЗМІ, притягувати до відповідальності військовозобов’язаних за неявку буде незаконно», – зазначає юрист.

Ухилянти постануть перед судом

Водночас, як повідомили «Західному кур’єру» в Івано-Франківській обласній прокуратурі, від початку повномасштабної війни в Україні органи поліції області зареєстрували 36 кримінальних проваджень за фактами ухилення від призову за мобілізацією. На сьогодні 17 із них закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України, тобто встановлена відсутність у діянні складу кримінального правопорушення. Прокурорський нагляд за станом досудового розслідування забезпечує встановлення всіх обставин та прийняття законних рішень.

У 5 кримінальних провадженнях особам повідомили про підозру, 4 скеровано до суду. Наразі прокурори здійснюють процесуальне керівництво у 15 кримінальних провадженнях цієї категорії.

Зокрема, у червні Окружна прокуратура міста Івано-Франківська скерувала до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні щодо 38-річного місцевого жителя за ухилення від призову за мобілізацією (ст. 336 КК України).

«Призовник пройшов військово-лікарську комісію та був визнаний придатним для військової служби. У квітні 2022 року чоловіку вручили повістку про обов’язок з’явитися на призовну дільницю в Івано-Франківську для мобілізації до Збройних сил України, а також його попередили про притягнення до відповідальності за неявку. Однак військовозобов’язаний на призовну дільницю так і не з’явився, ухилившись у такий спосіб від призову за мобілізацією», – зазначають у прокуратурі області. Обвинувальний акт щодо нього розглядатиме суд. Чоловіку загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.

На жаль, жоден експерт, військовий аналітик чи екстрасенс не можуть передбачити, коли закінчиться війна.  Наші воїни гинуть, отримують поранення, виснажуються у запеклих боях. І може настати момент, коли їх треба буде замінити. Твоїм сусідом, тобою, твоїм братом чи колегою. Така реальність воєнного часу. Рано чи пізно кожен із нас має бути готовим брати до рук зброю. Волонтер, айтішник, касир, банкір, підприємець чи таксист. Кожен. Бо ресурси у нас не безмежні. Тому треба вчитись стріляти, надавати меддопомогу та виживати. І чим більше ми будемо готові, тим меншу ціну заплатимо за перемогу.

Мар’яна РИНДИЧ

Останні новини

 • 17:07
  У Микуличині квадроцикл перекинувся та впав з висоти у річку
 • Довкілля
  На Прикарпатті пересохла річка Тлумачик
 • Спорт
  У Снятинській громаді відбувся турнір пам’яті Захисників України Миколи Волкова та Андрія Луканюка
 • Кримінал
  Кримінал
  Івано-Франківська СБУ затримала інформаторку, яка передала ворогу координати підрозділу ЗСУ та складу боєприпасів на Донеччині для завдання по них ракетного удару
 • Комуналка
  Комуналка
  АТ «Івано-Франківськгаз» нагадує, що порядок оплати за розподіл (доставку) газу залишається без змін
 • Міжнародна співпраця
  На Прикарпатті відбулась зустріч із представниками міжнародних донорських організацій
 • Новини ОТГ
  Новини ОТГ
  У Калуші обговорили питання підготовки закладів освіти до нового навчального року
 • Армія
  Сьогодні з Коломийщини передали на фронт уже 23-й автомобіль високої прохідності
 • Благоустрій
  Благоустрій
  У Городенківській громаді частково відремонтували дорогу у ще одному селі (ФОТО)
 • 13:14
  На Івано-Франківщині за тиждень у ДТП постраждала 41 особа
 • Допомога
  Допомога
  Автівки для перемоги: За вихідні в Калуській громаді освячено для відправки на фронт 7 автівок
 • 12:24
  У Івано-Франківську відбудеться благодійний турнір з паркового волейболу
 • Культура
  Хор “Воскресіння” здобув перше місце на міжнародному хоровому конкурсі “ODESSA CANTAT 2022” (ФОТО)
 • Освіта
  Освіта
  Випускник франківського ліцею став срібним призером фізичної олімпіади у Швейцарії
 • 10:44
  Дзюдоїст із Надвірнянщини виборов бронзу на Кубку Європи
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.