На захисті свого краю: добровольчі формування Івано-Франківської громади впевнено тримають стрій

На захисті свого краю: добровольчі формування Івано-Франківської громади впевнено тримають стрій

Ще до початку повномасштабної війни в Івано-Франківську почали комплектуватись добровольчі формування територіальної громади (далі – ДФТГ). Станом на сьогодні виявили ініціативу створення шість добровольчих формувань, чотири з яких вже діють офіційно і виконують завдання із захисту Івано-Франківської громади. Це ДФТГ №1, №2, №4 та №5. На стадії завершення формування ДФТГ №3 та №6. Нещодавно склали присягу чергові 22 добровольці, які виявили волю і бажання безкорисливо захищати Івано-Франківську громаду та її мешканців.

Які завдання та яке значення мають ДФТГ для оборони краю? Хто і як може стати захисником громади? Які завдання та обов’язки покладають на добровольців? Чим ДФТГ відрізняється від військовослужбовців Сил територіальної оборони ЗСУ та з якими труднощами стикаються добровольці під час формування воєнізованих підрозділів, дізнавався «Західний кур’єр».

Не військові, а воєнізовані

«Перші збори ініціативної групи ДФТГ у Івано-Франківську відбулись ще до початку вторгнення російських окупантів – 15 лютого 2022 року. На цих зборах учасники оголосили про створення першого добровольчого формування Івано-Франківської громади, яке зараз називаємо ДФТГ №1 «Галичина», – розповідає Андрій Ярославович Петрик – головний спеціаліст, юрисконсульт Департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста Івано-Франківської міськради, який із перших днів повномасштабної війни є також юридичним консультантом створення добровольчих формувань Івано-Франківської громади.

За його словами, створення добровольчого формування – це досить тривала процедура, яка складається з кількох етапів. Все починається зі зборів ініціативної групи. «Збирається кілька добровольців, які виявили бажання створити такий воєнізований підрозділ. Під час зборів обов’язково має бути присутнім командир військової частини, на території якої буде діяти таке формування, та представники керівництва громади. Під час таких зборів обирають кандидата на посаду командира цього ДФТГ. Кандидатуру командира повинні затвердити на виконкомі органу місцевої влади, а згодом у військовій частині цієї громади. Кожного командира перевіряють СБУ та поліція. У випадку успішного проходження спецперевірки документи направляються у Міноборони, яке і видає наказ про призначення командира ДФТГ», – розповідає спеціаліст.

Згідно із законодавством, добровольчим формуванням присвоюються порядкові номери залежно від порядку їх створення. Назви, якими вони себе називають, наприклад, ДФТГ «Галичина», «Захід», «Івано-Франківськ», є неофіційними і ніде не фігурують у юридичних документах. Такі назви використовують члени ДФТГ переважно для ідентифікації та для зображення на власних флагштоках та шевронах.

«Згідно із законодавством, мав би бути розроблений єдиний розпізнавальний знак у межах однієї громади. Але на разі добровольчі формування Івано-Франківської громади вибрали для себе кожен свій шеврон, що є не заборонено законом. Поки що єдиної символіки у нашій громаді не розроблено», – зазначає Андрій Ярославович.

Комплектування ДФТГ здійснює командир, який підписує з добровольцями контракт на три роки. Облік осіб, які уклали такий контракт, здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Діловодством конкретного підрозділу займаються командири цих підрозділів.

Після набрання ДФТГ легітимності воно виконує накази військових і підпорядковується безпосередньо керівництву місцевого батальйону Сил ТрО ЗСУ.

«Керівництво громади чи військової адміністрації не має права втручатись у роботу ДФТГ, а тільки всіляко допомагати та сприяти їхньому утворенню та функціонуванню», – зазначає Андрій Петрик.

У формі, зі зброєю, але без зарплат

Важливо не плутати членів ДФТГ із військовослужбовцями підрозділів Сил ТрО ЗСУ. Члени ТрО є повноцінними військовослужбовцями. Багато з них нині виконують бойові завдання у різних регіонах країни. Вони не можуть закінчити службу тоді, коли заманеться, бо вони – військові. Всі види забезпечення – грошове, продовольче, речове тощо – їм надають ЗСУ.

Члени ДФТГ так само підписують контракт, але вони можуть його розірвати тоді, коли це їм буде потрібно. Члени ДФТГ складають присягу добровольця та не мають статусу військовослужбовців ТрО, хоча їхні функції та завдання координуються командуванням ТрО.

У законі зазначається, що забезпечення та фінансування діяльності ДФТГ здійснюються коштом держбюджету, місцевих бюджетів, а також із інших джерел, не заборонених законодавством України. На практиці ж є так, що більшість добровольчих формувань живуть за волонтерські кошти. Оскільки добровольці тергромад не є військовослужбовцями, то законом для них не передбачена виплата заробітної плати та фіксованих винагород.

«Звичайно, і органи місцевого самоврядування, і військова адміністрація, і благодійники всіляко допомагають цим формуванням, як фінансово, так і з матеріальним забезпеченням. Але це все має характер тимчасової і періодичної допомоги, а не стабільного забезпечення», – додає Андрій Ярославович.

Забезпечення добровольців зброєю та боєприпасами здійснюється ЗСУ. Також члени добровольчих формувань можуть використовувати під час навчання та виконання бойових завдань і власну мисливську зброю. У кожного члена формування є посвідчення, куди вписаний номер його особистої зброї.

Форма, амуніція ті інші матеріальні потреби ДФТГ забезпечуються переважно за кошти благодійників, волонтерів чи за власні кошти тих же добровольців.

Які саме завдання виконують члени добровольчих формувань Івано-Франківської громади, з питань безпеки ми оприлюднювати не можемо. Оскільки зараз багато підрозділів ТрО Івано-Франківської області перебувають на передовій, то в основному добровольці виконують їхні завдання. Перелік функцій ДФТГ передбачено у Законі України «Про основи національного спротиву». Серед основних завдань, які члени ДФТГ виконують у тилових районах, – захист стратегічних об’єктів громади, допомога у патрулюванні та дотриманні правопорядку разом із Нацполіцією, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними групами, інформаційно-роз’яснювальна робота та проведення військово-цивільної підготовки мешканців для підвищення рівня обороноздатності громади.

«Члени ДФТГ можуть виконувати багато завдань, де тільки можуть знадобитись їхній досвід, знання та навики, якими вони володіють або отримують під час навчання у складі добровольчого формування», – додає спеціаліст.

Також на час воєнного стану ДФТГ за рішенням Головнокомандувача ЗСУ можуть виконувати завдання поза межами території своєї громади, де створено та діє ДФТГ, у тому числі направлятись у зону бойових дій.

«Івано-Франківська громада робить все, що входить у її компетенцію, щоб стимулювати створення та підтримувати діючі добровольчі формування, але крапкою у набутті легітимності ДФТГ є призначення командира воєнізованого формування у Міноборони. І, як показала практика, цей процес є досить тривалим», – говорить Андрій Петрик.

Також спеціаліст зазначає, що щодо діяльності ДФТГ досі ще є багато неврегульованих законодавством питань. Наприклад, ДФТГ не є юридичними особами – не мають юридичної адреси, коду ЄДРПОУ та печатки, що часто створює незручності при отриманні допомоги від міжнародних благодійників. Ще одним каменем спотикання є місця дислокації для ДФТГ. «Добровольчі формування дислокуються на території Івано-Франківської громади у закладах різних форм власності – приватних, державних та комунальних. Вони самі шукали приміщення, яке підходило б їм територіально. Оплата оренди та комунальних послуг теж лягає на плечі самих же добровольців. Тому всебічна підтримка таких формувань потрібна завжди», – каже співбесідник.

Хто він – захисник громади?  

Відповідно до Закону України «Про основи національного спротиву» добровольче формування територіальної громади – це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної територіальної громади.

Стати членом ДФТГ може громадянин України віком від 18 років, який проживає на території громади, де діє добровольче формування. «Однак, це не означає, що кандидат повинен мати прописку саме у цій громаді. Якщо людина отримала статус ВПО у цій громаді і стала на військовий облік у ТЦК та СП саме тут, то може стати і членом ДФТГ», – роз’яснює Андрій Петрик.

Також кандидати повинні пройти професійний, медичний та психологічний відбір. «Добровольці проходять медичну перевірку не як військовослужбовці на військово-лікарській комісії, а за процедурою, як для отримання дозволу на користування вогнепальною зброєю. Стосовно професійного відбору, то командир формування визначає, якими саме якостями володіє потенційний член ДФТГ, щоб сформувати повноцінну і злагоджену команду. Також військова частина, на території якої створене ДФТГ, повинна забезпечити психологічну перевірку кандидата, чи він морально готовий до служби у лавах добровольців громади. Як-не-як – це люди, які володіють та користуються зброєю», – додає спеціаліст. Стати членом добровольчого формування не можуть особи, які мають судимість за тяжкі або особливо тяжкі злочини. А також особи у період проходження військової служби або служби у військовому резерві ЗСУ чи інших військових формуваннях, служби в правоохоронних органах.

Членами ДФТГ можуть бути чоловіки і жінки, яким виповнилось 18 років. Водночас для добровольців немає граничного вікового обмеження, як, наприклад, для призовників під час мобілізації чи військовослужбовців ТрО. Тобто служити у лавах добровольців можуть і пенсіонери. «Якщо людина проходить успішно медичну та психологічну перевірку, то вік не має значення. До речі, учасниками ДФТГ стають багато колишніх військових чи працівників правоохоронних органів, які вже не підлягають мобілізації через вікове обмеження і, маючи військовий досвід, хочуть долучитись до охорони та захисту рідного краю», – додає співрозмовник.

Водночас юрист наголошує, що членство у ДФТГ не дає «броні» та не звільняє від обов’язку проходження строкової військової служби чи за призовом під час мобілізації. «Якщо хтось думає, що, ставши членом ДФТГ, уникне призову – так не буде. При необхідності, на загальних підставах, члени ДФТГ можуть бути призвані на службу в ЗСУ. Призов під час мобілізації є однією з причин розривання контракту з членом ДФТГ, – зазначає Андрій Ярославович. – Водночас, як показує практика, для багатьох участь у ДФТГ стає містком до ЗСУ та добровільного бажання долучитися до армійців».

На час виконання державних або громадських завдань у робочий час працівникам гарантується збереження посади і середнього заробітку. Якщо члени ДФТГ беруть участь у заходах із підготовки та виконання завдань територіальної оборони, то на них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Також член ДФТГ може звільнитися, подавши письмову заяву з вимогою розірвання контракту, і його повноваження припиняються з моменту прийняття рішення командира добровольчого формування.

Підставами припинення контракту можуть бути: закінчення строку контракту; порушення умов контракту або присяги; заява добровольця про припинення контракту; призов (прийняття) на військову службу; укладення контракту про проходження служби у військовому резерві ЗСУ або інших військових формуваннях, служби в правоохоронних органах, в державному органі спецпризначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України; незадовільний стан здоров’я добровольця; наявність громадянства іншої держави; вмотивоване звернення голови територіальної громади або командира відповідної військової частини Сил ТрО ЗСУ.

Члени добровольчих формувань Івано-Франківської громади є представниками різних професій – ветерани АТО та правоохоронних органів, працівники державних структур, підприємці, спортсмени, айтішники та просто студенти. Різного віку та соціального статусу. Мотивовані, підготовлені, озброєні. Більшість із них – правдиві патріоти, які мають відвагу і вважають своїм обов’язком захищати свій дім, родину, Батьківщину. Добровільно, без примусу та користі вони готові у будь-який момент дати гідну відсіч окупантам та всіляко сприяють посиленню обороноздатності краю.

Мар’яна РИНДИЧ

Останні новини

  • Утрата
    Утрата
    Сьогодні в Івано-Франківську попрощаються з загиблим солдатом Артуром Бойчуком
  • Війна
    Війна
    Під час повітряної тривоги на Прикарпатті лунали вибухи
  • 28 Березня
  • Дещо цікаве
    У Ворохті існував аматорський театр
  • 19:00
    У Рожнятові відбулися дні віднови духа для вірних
  • Історія
    Нагороджено переможців компʼютерної гри «Давній Галич»
  • 17:57
    Долинська міськрада надала допомоги для наших Захисників на понад 2,7 млн грн
  • 17:30
    Допомога ЗСУ, звіти комунальних підприємств і дороги у кредит — основне на 63-й сесії Калуської міської ради
  • Пам'ять
    За усіма Героями, які поклали свої життя за Україну: в Меморіальному сквері вкорте пролунав “Дзвін пам’яті”
  • 16:28
    Патрульні розшукали дитину, що загубилася
  • 16:00
    518 тис грн виділили у березні для соціальної підтримки військових та їх родин у Бурштинській громаді
  • Освіта
    В Івано-Франківському ліцеї №25 оновили комп’ютерний клас
  • 14:49
    Для франківського ліцею спорудили нову модульну котельню
  • Новини ОТГ
    У Калуші стартував традиційний шаховий турнір
  • 13:59
    В Івано-Франківську відбувся воркшоп для експортерів
  • 13:30
    Без грошей і без товару: аферисти обдурили мешканку Коломийщини під час онлайн-шопінгу
  • Залишити коментар

    Ваша електронна пошта не буде опублікована.