У мережі останнім часом почастішала інформація про прихильників молодіжних субкультур та поширення їх серед підлітків. Таке захоплення нещодавно переросло у публічну площину та стало причиною масових заворушень серед підлітків у багатьох містах України. Не лишився осторонь і обласний центр Прикарпаття. Тиждень тому сплановане масове зібрання прихильників нового молодіжного руху викликало хвилю обурення у суспільстві. Зрештою, запланованої бійні підлітків в Івано-Франківську так і не відбулося.
Прихильники руху «Редан», поширеного у соціальних мережах, вирішили показати себе. Але це стало ще одним імпульсом для правоохоронців, адже в результаті були затримані організатори руху в Україні та заблоковані телеграм-канали, в яких і пропагувалися ідеї цього нового руху.
Серед широкого загалу старшокласників прикарпатських ліцеїв про таке угруповання майже нічого не чули. Підлітки кажуть, що вони не сприймають чогось аж такого надто екстравагантного, яким виявився цей спонтанний телеграм-рух. Наші співрозмовники не заперечують, що такі заворушення поширилися зі сходу, куди вони потрапили із Росії. І цей сплеск активності прихильників ПВК «Редан» був більше схожим на бажання показати свою ненависть до всього «не такого».
На переконання психологів, іноді підліток не може самостійно реалізувати свої бажання. Він знаходить своє місце у молодіжному угрупуванні для свого самоствердження та своєї самореалізації. Задля цього підлітки об’єднуються у неформальні групи. Деякі батьки навіть можуть не підозрювати, що їх дитина належить до певної субкультури та може мати девіантну поведінку.
У розмові зі старшокласниками нам вдалося з’ясувати, що дуже мало інформації франківські підлітки мають про так званих прихильників «Редан». Проте вони вкрай критично ставляться до ідей, котрі ті сповідують. Ані тих, хто запускає довгі коси та носить чорний одяг, ані тих, хто бриється наголо, пересічні молоді франківці не сприймають всерйоз. Кажуть, таке захоплення їм просто нав’язали у мережі.
«Б’ються з неформалами, які виражають себе не так, «як треба». Вони хворі на голову. Люди за сто баксів можуть зробити багато чого. Сама назва ПВК «Редан» – це угруповання російського походження», – так коротко і однозначно характеризують поведінку своїх ровесників наші співрозмовники.
Додалося клопотів і вчителям, вони тепер пильніше приглядаються до змін у зовнішності своїх вихованців, звичок, поведінки.
«Кожен має право на самовираження. А такий сплеск активності – це була радше спроба місцевих підлітків показати, що вони також щось можуть вирішувати», – зазначає вчителька одного із приватних ліцеїв Івано-Франківська. Міряння силами насправді не відбулося. І це трохи знизило градус напруги серед освітян.
Учителі також небагато можуть розповісти. Вони лише із розмов із своїми вихованцями дізнаються дещицю інформації про такі рухи.
Очевидно, за допомогою проросійськи налаштованих підлітків організатори таких телеграм-рухів намагалися якимось чином вплинути на підлітків саме в соцмережах. Це, як ми розуміємо і є частина провокативної війни заради дестабілізації в суспільстві на такому рівні. Принаймні на такій спільній думці сходяться фахівці кіберполіції, працівники ювенальної превенції та психологи.
У Нацполіції повідомили про заблокованих 18 каналів та груп, створених для дестабілізації внутрішньої ситуації в Україні через новий молодіжний рух.
«Штучне поширення такої субкультури – це спроба російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію та втягнути підлітків у протиправну діяльність. Тож оперативні служби разом із кіберполіцейськими встановлюють джерела фінансування, адміністраторів цих інформаційних каналів та організаторів масових заходів», – наголошують правоохоронці.
Провокування конфліктів і масових бійок між підлітками – таку мету ставлять перед собою організатори зібрань молоді. Загалом протягом двох днів у різних регіонах держави відбулося близько 30 зібрань молоді. Правоохоронці оперативно відреагували і не допустили конфліктних ситуацій між підлітками.
За словами начальника управління ювенальної превенції Національної поліції України Василя Богдана, до управлінь та відділів поліції запросили понад 700 осіб. Більшість із них – це неповнолітні.
Тож ювенальні поліцейські проводять профілактичні заходи із підлітками та їхніми батьками. При цьому роз’яснюють, що за такі дії передбачено як адміністративну (для батьків неповнолітніх), так і кримінальну відповідальність, яка наступає із 14 років.
«Аби не дати ворогу успішно провести свою ІПСО і застерегти дітей від необдуманих вчинків, ми спілкуємося із адміністраціями та педагогічними колективами навчальних закладів, але головне: ми звертаємося до батьків і закликаємо їх бути друзями своїх дітей, проводити з ними більше часу, підтримувати їх, цікавитися, з ким вони спілкуються і як проводять дозвілля», – зазначив Василь Богдан.
Як повідомив керівник пресслужби Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Андрій Яцків, інформацію про масове зібрання неповнолітніх прикарпатські поліцейські виявили в мережі. Тоді інформація про зібрання в телеграм-каналах поширювалася миттєво. Тому й правоохоронцям довелося реагувати максимально оперативно. «Жодних повідомлень до поліції попередньо не надходило. Утім одразу ж були орієнтовані всі наряди поліції. На щастя, жодних сутичок в обласному центрі не відбулось», – кажуть правоохоронці.
Інформацію про затриманих у поліції не розголошують. Правоохоронці оперативно встановили майже всіх учасників франківського зібрання, а їх виявилося більше сотні. Також встановили трьох організаторів, які поширювали повідомлення про збори. З усіма проведені профілактичні бесіди.
Прикарпатські ювенали застерігають: популярні серед підлітків субкультури небезпечні, а їх поширення – штучне. Адже, як з’ясували правоохоронці, ця операція мала на меті дестабілізувати внутрішню ситуацію в Україні. На що, зрештою, й повелися підлітки.
Тепер співробітники ювенальної превенції поліції Івано-Франківщини проводять профілактичні уроки. Вони намагаються застерегти дітей від загроз у соціальних мережах. Зі школярами спілкуються про інтернет-спільноти, що пропагують насильство. Поліцейські роз’яснюють неповнолітнім про небезпеку яку несуть популярні, молодіжні рухи. Поліцейські застерігають підлітків від необдуманих вчинків. Окрім цього, наголошують, що сьогодні вкрай необхідно бути обачними в інтернеті та за жодних обставин не вступати в переписки з незнайомцями.
«Ми встановили трьох підлітків, які поширювали інформацію по інших закритих групах. Працюємо зараз із хлопчиком, який був активним учасником. Мама каже: він цілий тиждень сидить вдома, дуже добре вчиться. Син відпросився з дому на три години та через Instagram кликав дітей, – розповідає начальниця ювенальної превенції Івано-Франківської області Алла Бойчук. – Дітям не слід вестися на будь-які публікації. Бо насправді почалося все з провокацій одного з учасників зібрань, мовляв: «Ти прийди, ми тобі покажемо».
Популярний молодіжний рух, який культивує масові сутички, поширився лише у лютому цього року. Відомо, що в результаті однієї з таких бійок у Москві загинуло двоє підлітків. А тепер російські спецслужби використовують цю методику для масових провокацій та заворушень на території український міст. Ювенали та кіберполіцейські оперативно відстежують ситуацію. Встановлюють джерела фінансування й адміністраторів інформаційних каналів, які повідомляють про масові зібрання.
Субкультура ПВК «Редан» виникла в Росії. Її члени носять чорний одяг із зображенням павуків та цифрою 4. Це – посилання до аніме Hunter x Hunter. У Росії представники субкультури називають себе неформалами. Вони виступають проти футбольних фанатів та мігрантів. Її члени там влаштовують масові бійки з представниками інших національностей чи субкультур.
Володимир БОДАК
ДО ТЕМИ:
Поліцейські разом із психологами підготували для батьків підлітків своєрідну підказку, як діяти, щоби дитина не потрапила в схожу халепу.
Спокійно, відкрито і прямо спілкуйтеся з дитиною. Надайте їй можливість говорити, коли вона буде до цього готова. Не підганяйте її.
Якщо дитина розповідає, куди вона ходить та як проводить свій час, проявіть якомога повнішу обізнаність в обговорюваній темі; виявляйте терпіння, наполегливість, доброзичливість для уникнення емоційного дискомфорту, недовіри чи агресії з боку підлітка.
Опановуйте Інтернет-технології, майте власний акаунт і станьте другом своїй дитині в соціальних мережах.
Щотижня аналізуйте вміст сторінок дитини, уважно читайте її публікації, вивчайте групи, до яких вона приєдналася.
«Познайомтеся» з її віртуальними друзями, звертайте увагу на фото й відео, що викликають інтерес дитини, зокрема ті, що збережені, поширені або вподобані.
Покажіть дитині, що вона вам небайдужа, що ви піклуєтеся про неї, та запропонуйте спільно провести час.
Зосередьтеся на тому, щоб показати дитині її переваги, знайдіть у неї сильні сторони, допоможіть їй побачити себе унікальною особистістю.
Після встановлення контакту та виявлення підлітком довіри до вас, слід пояснити згубність і безперспективність деструктивної поведінки, підкріплюючи це фактами, які добре відомі підліткові; допомогти підлітку зрозуміти ступінь ризику від деструктивної поведінки і невідворотної відповідальності за скоєне (зокрема у випадку вчинення булінгу або іншого правопорушення).
ПАМ’ЯТАЙТЕ, що в зону ризику проявів деструктивної поведінки потрапляють підлітки, яким бракує батьківської уваги і підтримки, а також ті, чиє перебування в мережі Інтернет не контролюється.
Залишити коментар