«Полювання» на пальне: як працює громадський транспорт та служби таксі на Прикарпатті в умовах паливної кризи

«Полювання» на пальне: як працює громадський транспорт та служби таксі на Прикарпатті в умовах паливної кризи

Кілометрові черги на заправках, нулі на стелах АЗС та «космічні» ціни на бензин та дизпаливо. Україна кілька тижнів намагається подолати паливну кризу, яка виникла внаслідок ракетних обстрілів Кременчуцького НПЗ та майже двох десятків нафтобаз. Зусилля влади налагодити постачання палива з-за кордону поки суттєво не покращило ситуацію. Збільшення цін на пальне майже удвічі сильно б’є як по власниках автівок, так і по перевізниках.

Як працює громадський транспорт у Івано-Франківську в умовах паливної кризи? Скільки коштує дістатись з обласного центру до інших міст Прикарпаття та сусідніх областей? У скільки зараз обійдеться поїздка на таксі? Про усе це дізнавався «Західний кур’єр».

Ситуація непевна і напружена…

На території Івано-Франківської громади громадський транспорт складається з автопарку КП «Електроавтотранс» та приватних перевізників. Всі наявні на сьогодні 43 тролейбуси стовідсотково виходять на маршрути. У автобусному парку комунального підприємства є також 68 автобусів.

«Стосовно роботи комунальних автобусних маршрутів, тут ситуація значно гірша. Найперше це пов’язано з дефіцитом паливно-мастильних матеріалів, а також із суттєвим здорожчанням на них. До війни на маршрути виходили 63 транспортні засоби, але станом на сьогодні ця кількість скорочена. Щоденно виходять на маршрути 41-42 автобуси.  Одноденна норма заправки на автобуси на весь рухомий склад КП «Електроавтотранс» становить 3,5 -3,7 тонни дизельного палива. Це надзвичайно велика кількість палива і грошей. Водночас сполучення всіх мікрорайонів міста та населених пунктів, які входять до Івано-Франківської громади, забезпечено», – говорить начальник Управління транспорту та зв’язку Івано-Франківської міської ради Андрій Гіглюк.

На сто відсотків забезпечена робота маршрутів, які курсують на садово-городні масиви. Загалом є 15 маршрутів, які їздять через день. «Ми довго вагались, що робити. Як запускати, чи запускати взагалі, яка буде ситуація? Але розуміючи, наскільки важливим є в умовах війни садити городину, вирішили ці рейси не скорочувати», – додає спеціаліст.

За словами Андрія Васильовича, КП «Електроавтотранс» ще до початку повномасштабної війни в Україні оголосило тендери на закупівлю палива. Договори укладені із АЗС «ОККО», WOG та VT Рetroleum. Водночас зараз паливо не завжди є в наявності на заправках.

«Наприклад, ми проплатили певну кількість палива на «ОККО», а його там немає, а виїжджати треба вже. Щоб закупити на інших заправках, потрібна готівка або паливна карта. Ситуація дуже напружена і проблемна», – додає Андрій Васильович.

Щодо роботи приватних перевізників, то за словами Андрія Гіглюка, ситуація ще складніша.

«Ми розуміємо, що приватні перевізники повинні забезпечити дохідність для того, щоб мати змогу закупити пальне, заплатити заробітну плату водіям та забезпечити техобслуговування автобусів. Оскільки жодних інших доходів вони не мають, окрім плати за проїзд. Щоб заправити автобус, потрібно приблизно 35 літрів палива на день. Деякі маршрути навіть не забезпечують окупність на паливо. Тому вони змушені скорочувати рейси, щоб просто заробити на солярку та зарплату водієві».

Нещодавно перевізники міських маршрутів подали до міської ради лист-звернення від спілки приватних перевізників щодо підняття тарифу на проїзд хоча б до 10 грн. Окрім зростання цін на паливо, є також проблема з видачею 2 гривень решти пасажирам. Часто саме на цьому ґрунті виникають неприємні конфліктні ситуації між водієм і пасажирами.  У міській раді поки ще опрацьовують це питання, але франківцям слід готуватись платити за проїзд у автобусах більше.

Про підняття тарифів на проїзд у комунальному громадському транспорті Івано-Франківської громади, за словами Андрія Гіглюка, питання поки не стоїть. Нагадаємо, що у тролейбусах та комунальних автобусах проїзд із карткою «Галка» становить 6 грн, оплата за допомогою банківської картки – 8 грн і готівковий розрахунок – 10 грн.

Квитки здорожчали, кількість рейсів – зменшилась

Попри дефіцит та здорожчання палива, автобусне сполучення між обласним центром Прикарпаття та іншими містами області та України є. Збільшились інтервали між відправленнями автобусів та ціни на квитки.

На автовокзалі №1 зазначили, що більшість рейсів до міст області відправляються регулярно. Буває, що деякі рейси зриваються, але загалом сполучення в області забезпечене. Інтервал між відправкою автобусів становить 30-45 хв. Ціна на квитки зросла приблизно на 5 грн. Пасажиропотік не змінився. Станом на 30 травня найбільше рейсів було відмінено у напрямку Калуша. Вартість квитків на наявні автобуси становила 65 грн.

Водій автобуса «Івано-Франківськ – Надвірна» Валерій розповів, що через брак палива кількість автобусів зменшилась і у цьому напрямку. Якщо раніше їздили 32, то сьогодні на маршрут виходить половина.  Дістатись з Івано-Франківська до Надвірної можна за 65 грн. «Ми прості водії. Працюємо на фірмі. За день робимо по три рейси. А увечері, поки немає комендантської години, стоїмо у чергах на заправках. На день потрібно 50 літрів пального. Вчора заправився по 58 грн за літр. Але не завжди можна заправити необхідну кількість солярки. Вчора була, а чи буде завтра – не знаємо», – розповідає пан Валерій.

Проїзд із Богородчан до Івано-Франківська коштує наразі 25 грн. Водії автобусів запевняють, що заправляються щодня по 20 літрів. Раніше доводилось стояти у загальній черзі, зараз мають певні години, коли можуть заправитись без черги. Водночас говорять, що кількість пасажирів різко зменшилась. «Багато людей повиїжджало за кордон. Студентів теж немає. Більшість переселенців вернулись додому. Їздять переважно тільки ті, хто працює в Івано-Франківську», – говорять водії.

Проїзд до Долини, Рогатина, Рожнятова, Коломиї, Яремче становить приблизно 100 грн. Квиток на автобус до Буковелю коштує 165 грн. Так само і до Косова. Дістатись до Городенки вартує 120 грн, Снятина – 173 грн. Вартість проїзду до Ворохти становить 148 грн, Верховини 214 грн.

До Тернополя квиток коштує 200 грн, до Львова, Рахова, Чернівців – 270 грн, до Рівного – 400, Ужгорода – 450, до Києва – 1000 грн. Дорога до Варшави обійдеться теж у 1000 грн, до Праги – мінімум 1700 грн.

Поїздка на таксі – задоволення не з дешевих

Працюють у Івано-Франківську і служби таксі. Однак ціни на проїзд у деяких зросли майже вдвічі.

Як йдеться на офіційному сайті Uklon, у Івано-Франківську мінімальна вартість замовлення авто на 2 кілометри коштує: «Стандарт» – 45 грн, «Дитячий» – 65 грн, «Комфорт» – 50 грн, «Мікроавтобус» – 75 грн. За кожен наступний кілометр – 7,5-8,5 грн, залежно від послуги. Тариф передмістя – 11-12,5 грн. Безкоштовне очікування 3 хв, далі одна хвилина очікування коштуватиме 2 грн. Тобто, щоб проїхати, наприклад, 10 км по місту, доведеться заплатити приблизно 105 грн. Замовлення авто у службі Uklon відбувається за допомогою додатку. У додатку автомобілі, доступні до замовлення, 30 травня були.

У службі таксі Uber за поїздку з вокзалу до Івано-Франківської обласної клінічної лікарні нарахували 80 грн. На жаль, замовити авто у додатку Воlt нам не вдалось, адже постійно з’являлось повідомлення, що всі машини зайняті.

А ось таксисти, які стоять на парковці біля вокзалу до Обласної лікарні правлять 120 грн. Бачачи моє невдоволення, моментально скидають ціну на 20 грн. Тільки б не втратити клієнта. За словами водія Івана, кілометр поїздки зараз коштує майже двадцять гривень.  На моє запитання, чому так дорого, відповідає: «А ви бачили ціни на бензин? Клієнтів практично немає. Можемо цілий день простояти і зробити один-два рейси. Виходимо на роботу, аби вдома не сидіти. Про якісь заробітки і мови не йде. Аби вистачало машину заправити», – зазначає таксист.

Водій таксі Геннадій теж бідкається на скрутні часи для їхньої професії. «Спочатку коронавірус, тепер війна. Клієнтів майже немає. Люди мало подорожують. А з такими цінами на пальне тим паче. От виходимо на роботу, щоб кави попити, в карти пограти», – віджартовується водій. Щоб заправити автівку, потрібно пройти справжній квест. «Перше треба дізнатись, на якій заправці з’явився бензин. Відстояти три-чотири години у черзі, щоб заправитись на 10 літрів. А що тих 10 літрів для їзди по місту? Ми в чергах на заправках проводимо більше часу, аніж возимо клієнтів».

Лайфхак, як заправити бак

Досвідчені «мисливці» за пальним кажуть, що приїжджати на заправку треба рано-вранці, тоді вам точно вистачить пального. Інакше ризикуєте відстояти кілька годин у черзі і перед вами бензин чи дизпаливо закінчаться.

Також у Телеграмі з’явилися спеціалізовані канали, де оперативно розміщують інформацію про наявність пального на АЗС. Достатньо в пошуку програми або вебверсії вбити «пальне» або «бензин» – і вам видадуть кілька профільних каналів. Тут можна знайти інформацію про наявність газу, дизеля чи бензину на тих чи інших заправках області, ціни та навіть орієнтовну кількість машин у чергах.

Як кажуть водії, потрібно шукати заправки, на яких пальне привезли пізно ввечері або вночі. Це означає, що вранці воно точно буде. Адже вночі діє комендантська година, а отже, не працюють заправки, та й водіям не можна їздити.

Багато компаній відпускають різну кількість літрів пального своїм авторизованим клієнтам і тим, хто не має карти лояльності. Наприклад, у мережі «ОККО» наливали лише по 5 літрів тим, хто не має карти лояльності. Для власників «фішки» ліміт складає 15 та 30 літрів, залежно від того, який статус отримав від компанії клієнт у минулому.

Найпростішим, але при цьому не найбезпечнішим варіантом заправки є покупка пального у перекупників. Зараз на інтернет-сайтах є чимало таких оголошень. Ціни на бензин та дизпаливо коливаються від 60 грн до 100 грн за літр. Щоправда, за його якість ніхто відповідальності не несе. Під виглядом бензину вам можуть продати якусь «бодягу», поїздивши на якій, доведеться ремонтувати автомобіль.

Мар’яна РИНДИЧ 

Останні новини

 • Медицина
  Медицина
  У хірургічному відділенні Богородчанської лікарні проводять високотехнологічні операції (ФОТО)
 • 19:48
  Благодійники-аферисти: у прикарпатців виманюють кошти, представляючись владою області
 • Оказії
  Оказії
  23-річний франківець намагався виїхати з країни з підробленими документами про навчання у Польщі
 • Війна
  У Кременчугу горить торговий центр, в який влучила ракета окупантів (ФОТО)
 • Надзвичайні ситуації
  Надзвичайні ситуації
  У Бурштині рятувальники розрізали дерево, котре впало на дорогу
 • 18:23
  Як не стати жертвою харчових отруєнь у літню пору – поради фахівців
 • 17:44
  За вихідні у ДТП на Прикарпатті троє людей отримали травми і одна загинула
 • Новини ОТГ
  У Коломиї шукають партнерів для розвитку культури і туризму
 • 16:34
  У Долині виявили нічийні будівлі та взяли їх на облік міськради
 • Благодійність
  Рогатинка з Добринова організувала захід допомоги Україні в німецькому Ауріху
 • Спорт
  Прикарпатські спортсмени здобули нагороди на чемпіонаті Європи з веслування на байдарках та каное
 • Мистецтво
  Мистецтво
  Завтра у Коломиї відкриється унікальна виставка ікон на церковній ґонті
 • Здоров'я
  Минулого тижня на коронавірус захворіли 72 прикарпатці
 • 14:00
  На Прикарпатті щорічно зростає кількість виявлених витоків газу на внутрішніх газових мережах
 • 13:50
  Франківські патрульні «вполювали» вісім п’яних водіїв за зміну
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.