Воєнний стан не звільняє споживачів від сплати за комуналку: чого чекати прикарпатцям, які боргують за комірне

Воєнний стан не звільняє споживачів від сплати за комуналку: чого чекати прикарпатцям, які боргують за комірне

Відверто кажучи, в умовах війни багатьом українцям не до комірного. Хоча обійтись без комунальних послуг теж неможливо. Зважаючи на скрутні часи, Кабмін ухвалив рішення «заморозити» тарифи на комуналку на період воєнного стану, заборонив нараховувати пені та штрафи за несплату рахунків та припиняти надання комунальних послуг боржникам на час війни. Скільки коштуватиме метр кубічний газу для прикарпатців, чи варто оплачувати платіжки в умовах війни та чого чекати боржникам, дізнавався «Західний кур’єр».

Не скасували, а відтермінували

Воєнний стан не звільняє споживачів від сплати за комуналку і за надані послуги доведеться розрахуватись. У разі фінансової скрути сплату за комунальні послуги дозволили лише відтермінувати. Тобто навіть якщо ви не сплатили за цілий квартал, відключати газ, світло, воду, а також нараховувати штрафи за несплачені рахунки вам не мають права. Принаймні під час дії воєнного стану. Але списувати споживачам заборгованість за надані комунальні послуги не будуть.

«Тарифи на газ та його розподіл, а також на тепло й гарячу воду не будуть зростати. У ці складні дні будь-яке підвищення тарифів точно не на часі», – зазначив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Згідно з постановою Кабміну, ціна на газ для населення не повинна перевищувати 8 грн/кубометр. Також на час воєнного стану в Україні повертається режим ПСО (покладання спеціальних зобов’язань), який діяв до відкриття ринку газу для населення. Відповідно до постанови, на НАК «Нафтогаз України» покладено зобов’язання продавати блакитне паливо українського видобутку всім приватним постачальникам за фіксованою ціною. Відповідно, постачальники газу повинні укласти договір із НАК «Нафтогаз» до 15 травня.

«Зі своєї сторони ми підготували і передали весь пакет документів. Наразі очікуємо гарантійного листа від НАК «Нафтогаз України» про те, що вони готові забезпечити нам необхідний для наших споживачів об’єм газу. В цій ситуації для збереження фіксованої ціни важливо, щоб постачальники газу були забезпечені саме українським газом. Бо на європейських хабах ціна коливається від 35 грн/куб. Очевидно, що такі тарифи є непідйомними для українців в умовах війни. Водночас Україна повністю в силі забезпечити побутових споживачів газом власного виробництва, видобуток якого не знизився навіть в умовах війни», – зазначає прессекретар ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут» Ігор Марковський.

Отже, принаймні до жовтня ціна на блакитне паливо для споживачів не збільшиться. Що буде на початку нового опалювального сезону, поки прогнозувати важко. За словами спеціаліста, все залежить від об’єктивних обставин – від перебігу воєнних дій та від ситуації на світовому ринку газу.

Усього в Україні газ побутовим клієнтам постачають понад 50 компаній. Порівняти їхні ціни та тарифні пропозиції можна на онлайн-ресурсах «ГазПравда» або «Газотека». Також представлено близько 80 газових компаній, які надають послуги підприємцям. Як фізичні, так і юридичні особи можуть обирати того постачальника, в якого доступніші ціни.

Для виробничих потреб блакитне паливо закуповують на відкритому ринку. Станом на травень 2022 року ціна на блакитне паливо для юридичних осіб у ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут» становить від 35 грн.

«Протягом лютого – квітня наша компанія забезпечувала газом за соціальною ціною 21 грн/куб шість підприємств Прикарпаття, які виготовляють хлібо-булочні вироби. Станом на травень ціна для всіх юридичних осіб становить від 35 грн/куб. Водночас ми намагаємось допомагати бізнесу у цей скрутний час і пропонуємо різні знижки. Для споживачів, які вчасно платять за рахунками, діє знижка 5%, для тих підприємців, які оплачують за газ наперед, можна отримати знижку 10%», – додає Ігор Марковський.

Щодо евакуйованих на Прикарпаття підприємств, то знижок на блакитне паливо у компанії немає. «Ми б раді надати їм якісь знижки, проте зараз просто немає ресурсу», – зазначає спеціаліст.

Боргують майже мільярд гривень

Станом на 30 квітня серед клієнтів ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут» заборгованість становила 911 мільйонів гривень. За словами спеціаліста, рівень оплати за спожитий газ у квітні зупинився на відмітці ковідного періоду. Зараз рівень оплати за газ становить 70-80%. У компанії зазначають, що на це є об’єктивні причини – у людей зменшився дохід чи вони втратили роботу. А є й суб’єктивні – після того, як держава заборонила відключати боржників від газопостачання та нарахування пені за борги, деякі споживачі, навіть ті, які мають фінансову можливість сплачувати за комірне, перестали платити.

«Споживачі, які завжди вчасно розраховувались за газ, платили і під час пандемії, і у період воєнного стану. До цієї відповідальної категорії належать пенсіонери та малозабезпечені сім’ї, які отримують субсидії. Найбільше нарощування боргу було у перші тижні війни. На початку березня борг за газ становив понад мільярд гривень. У квітні ситуація дещо покращилась і споживачі почали сумлінніше оплачувати за спожите блакитне паливо», – каже прессекретар газопостачальної компанії.

Специфіка нарощування боргу вкінці зими спостерігалась і у попередні роки. Адже споживання блакитного палива взимку є значним, а доходи у людей не збільшуються. Проте протягом теплих місяців більшість населення поступово сплачує заборгованість, накопичену за зимовий час. У газовій компанії навіть пропонують спеціальний тариф «Рівномірний платіж», який дозволяє сплачувати фіксовану суму протягом року.

Якщо говорити про «географію» заборгованості, то найбільше боргують мешканці великих міст – Івано-Франківська, Калуша, Коломиї. Водночас найбільший борг на особу на Прикарпатті спостерігається на Косівщині. «Якщо середній борг на особу населення по області становить приблизно 1500 гривень, то у Косівському районі він сягає аж трьох тисяч гривень», – зазначає Ігор Марковський.

Майже 80% поточної заборгованості серед клієнтів газової компанії – до 1000 гривень. Близько 10% – це заборгованість до 5000 гривень. Із такими боржниками вже працюють менеджери компанії – дзвонять, нагадують, надсилають попереджувальні листи. 10% споживачів мають заборгованість вище 5000 гривень.

«Є така категорія клієнтів, які сплачують заборгованість тільки після рішення суду. Складно зрозуміти логіку таких споживачів, але, на жаль, є і такі», – додає фахівець.

Відкриття судової справи проти боржника залежить не тільки від суми заборгованості, а й від часу, протягом якого людина не сплачує рахунки. «Причиною неоплати рахунків можуть бути і непередбачувані обставини життя, які виникли в людини – втрата роботи, хвороба, переїзд до іншого міста чи країни… Намагаємось до кожного споживача знайти індивідуальний підхід. Але якщо навіть невеликий борг «висить» понад рік і людина ніяк не реагує, звісно, з таким безвідповідальним споживачем ми розбираємось у суді. Адже ніхто не знімає питання інфляції. А компанії потрібно закуповувати газ для наступного опалювального сезону наперед. Також ми пропонуємо своїм клієнтам послугу реструктуризації боргу», – пояснює спеціаліст.

Важливо вчасно розраховуватись за спожиті комунальні послуги отримувачам субсидій. Заборгованість за більше як три місяці на суму понад 680 гривень може призвести до припинення надання державою такої пільги. Адже субсидія є монетизованою, і обов’язок споживача правильно розпорядитись цими коштами.

Під час пандемії, коли теж діяла заборона на відключення боржників від газопостачання, газова компанія боролась із боржниками через суд. «Під час воєнного стану подавати у суд на боржників не дозволено, але потрібно усвідомити, що накопичені борги за отримані комунальні послуги нікуди не дінуться, їх ніхто не скасує. Добровільно чи через суд, їх все одно доведеться сплатити. Тільки в останньому випадку людині доведеться ще оплатити судові витрати», – додає Ігор Марковський.

Є варіант, коли частину комірного за вас справді сплатить держава. Але для цього вам потрібно безкоштовно прихистити у себе вдома вимушених переселенців. Розмір компенсації на одну особу становить 450 грн. Громадам Прикарпаття, які розміщували переселенців, у квітні виділили понад 120 тисяч гривень компенсації за комунальні послуги. Найбільше коштів отримали Олешанська, Рогатинська, Ямницька та Вигодська територіальні громади.

Тож з оплатою за спожите комірне краще не затягувати, адже після закінчення воєнного стану боржників очікують масові судові тяганини та можливе відключення від газопостачання. Тому надавачі комунальних послуг та місцева влада закликають усіх, хто має можливість, бути свідомими та відповідальними і платити за отримані комунальні послуги зараз. Адже кожна сплачена платіжка – це підтримка економіки країни та житлово-комунального господарства краю.

Мар’яна РИНДИЧ

Останні новини

  • Дата
    Окупаційне «визволення» Коломиї: 28 березня 1944 р.- дата зміни німецької окупації на радянську
  • 11:51
    Діти з Харківщини оздоровлюватимуться на Прикарпатті
  • Довкілля
    В селі Угринів підтверджено факт забруднення води
  • 10:45
    У Вигоді серед ночі трапилась пожежа в будівлі недіючої школи-інтернат (ФОТОФАКТ)
  • Надзвичайні ситуації
    Вогнеборці ліквідували пожежу будинку в селі Підпечери (ФОТОФАКТ)
  • 09:58
    Від початку повномасштабного вторгнення на Прикарпатті послуги з реабілітації отримали понад 4 000 військовослужбовців
  • Благодійність
    Благодійність
    Благодійники передали Калуській ЦРЛ карету швидкої допомоги
  • Армія
    Двічі добровільно став на захист України і продовжує служити їй: історія військового одного з ТЦК та СП Івано-Франківщини
  • 08:20
    Сьогодні в Івано-Франківську проходитиме виїзна акція «День здоровʼя»
  • Ветеранська політика
    Ветеранська політика
    У Коломиї за сприяння благодійників створять громадський простір для ветеранів
  • 27 Березня
  • Наші Герої
    Евакуював побратимів під Бахмутом: історія пораненого прикордонника “Пулі” з Івано-Франківська
  • Шахрайство
    Шахрайство
    «Підпишіть петицію. Залишилося зібрати зовсім небагато» – в поліції повідомляють про нову шахрайську схему
  • Наші Герої
    Наші Герої
    В Івано-Франківську відкриють анотаційну дошку полеглому захиснику Віталію Мерінову
  • 17:50
    Воїна Юрія Пурдика із Надвірної відзначили “Золотим хрестом”
  • Надзвичайні ситуації
    У Коломиї горить багатоповерхівка (ФОТО, ВІДЕО)
  • Залишити коментар

    Ваша електронна пошта не буде опублікована.