При надії в пандемії: у зоні ризику – вагітні

При надії в пандемії: у зоні ризику – вагітні

Новий штам коронавірусу «Дельта» значно «помолодшав» і знайшов свою нову нішу. У зоні ризику опинились молоді люди, вагітні жінки та діти. В Україні госпіталізовані з діагнозом коронавірусу сотні жінок при надії. Двадцять відсотків із них – у тяжкому стані. Лікарі відчайдушно борються за життя матері і дитини. Невблаганний вірус за останній місяць вже осиротив десятки новонароджених. Тому медики одноголосно закликають українок щепитися. Однак у відповідь часто чують міфи, що вакцина – це експеримент, який може призвести до безпліддя, спровокувати викидень або інфікувати малюка.

Чи вдається прикарпатським медикам переконати жінок, що несуть відповідальність за два життя, вакцинуватися від коронавірусу? Яку вакцину обрати і на якому терміні краще щепитись? Які ризики для жінки при надії та немовляти несе новий штам ковіду «Дельта»? Про це – у розмові з лікаркою акушер-гінекологом Івано-Франківського обласного перинатального центру, завідувачкою кафедри акушерства та гінекології Івано-Франківського національного медичного університету, професоркою, докторкою медичних наук Оксаною Макарчук.

Підступний і загрозливий «Дельта» 

З жовтня 2021 року всі вагітні жінки Прикарпаття, хворі на Covid-19, проходять лікування у ковідному відділенні Івано-Франківського обласного перинатального центру. Станом на 11 листопада у відділенні знаходилось 33 пацієнтки, три з яких – кисневозалежні, у важкому стані.

Загалом із жовтня тут проліковано вже 93 жінки при надії, 15 із яких були кисневозалежні. Це майже вдвічі більше, ніж за весь час пандемії на Прикарпатті. На жаль, тільки на початку листопада «ковід» забрав вже життя двох молодих матусь з Івано-Франківщини. За два роки пандемії в Обласному перинатальному центрі померли від коронавірусу п’ятеро породіль.

«Сьогодні ми спостерігаємо швидку мутацію коронавірусу. Коли COVID-19 зафіксували в Україні, він був менш небезпечним для вагітних, ніж, скажімо, свинячий грип, грип H1N1, епідемію якого спостерігали більше десяти років тому. Проте швидка і непрогнозована мутація вірусу (поява нових штамів, той же «Дельта») змінила цю ситуацію та несе небезпеку для вагітних»,  – говорить Оксана Макарчук.

Оксана Макарчук.

Про це також свідчить сумна нинішня ковід-статистика. За даними МОЗ, із початку пандемії в Україні померла від коронавірусної хвороби 51 вагітна, а за останні три тижні пандемії 22 породіллі. І ці цифри збільшуються щодня. За даними Британської служби охорони здоров’я, кожна п’ята пацієнтка з тяжким перебігом ковідної хвороби – це вагітна жінка. Якщо на початках пандемії у зоні ризику були літні люди чи ті, які мали супутні хвороби (цукровий діабет, серцево-судинні захворювання), то сьогодні ця хвороба знайшла нову нішу  – молодих людей, вагітних та дітей.

«Це наслідок мутації, свідчення небезпеки, контагіозності та зростаючої патогенності вірусу, насамперед до вагітної жінки. Вірус вражає весь організм, точкою прикладання є всі органи – легені, печінка, нирки, мозок. Легені як найбільш вразливі проявляють себе першими. Але це не звичайна пневмонія, це тільки один симптомокомплекс ураження цілого організму, а у вагітної жінки – впливу на її організм та загрози для внутрішньоутробної дитини. І кесаревий розтин, на жаль, не лікує хворобу, він повинен проводитися за показами – при тяжкому погіршенні стану вагітної чи плода»,  –  зазначає медик.

За словами лікарки, новий штам «Дельта» навчився «маскуватись» та змінив свої клінічні прояви, що є дуже загрозливим для вагітних жінок. Він є дуже нейротропним, змінює психоемоційне сприйняття, позбавляє критичного мислення, викликає безсоння, а це додатковий фактор, який ускладнює стан пацієнтки. Якщо захворювання на попередні штами ковіду супроводжувались втратою нюху та смаку, підвищенням температури, болем у суглобах та задушливим кашлем, ринітом та синдромом «колотого скла», то нинішній штам дає зовсім іншу симптоматичну картину.

Зараз кашлю у пацієнтів  майже немає, зате з’являється висока температура, з якою важко боротися, відчувається величезна слабкість, частіше бувають шлунково-кишкові прояви, швидко падає сатурація, тобто виникає швидке кисневе голодування та прогресуюче ураження легень. Перебіг захворювання набагато тяжчий. Майже всі пацієнти потребують кисню.

«Вірус залишається невблаганним. І насамперед небезпечний своєю непередбачуваністю. Ми не знаємо, чого від нього чекати. Чи пацієнтка перенесе Covid-19 у легкій формі, що проявлятиметься лише тимчасовою втратою нюху і смаку, слабкістю та короткотривалою гіпертер­мією, чи жінка потребуватиме тривалого стаціонарного лікування у відділенні реанімації та інтенсивної терапії, застосування штучної вентиляції легень тощо, чи це захворювання призведе до фатальних наслідків. Навіть досягнувши певного позитивного прогресу у лікуванні, ми не впевнені, чи завтра вірус не проявить себе тяжкими ускладненнями – тромбоемболією чи серцевою недостатністю. Такою непередбачуваною є ця хвороба», – зазначає Оксана Михайлівна.

Ковід несе загрозу для вагітної жінки та її дитини. У British Medical Journal був опублікований метааналіз, в якому було підсумовано понад 190 досліджень на цю тему, в яких брали участь майже 68 000 жінок. Результати очевидні: вагітні у п’ять разів частіше переживають захворювання безсимптомно. Водночас у разі зараження майбутнім мамам загрожує більш ніж удвічі більший ризик необхідності інтенсивного медичного лікування та штучної вентиляції легенів.

«Ризик смерті від COVID-19 також дуже високий – два летальні випадки на 10 000 заражень. Попередні захворювання вагітних жінок (діабет), надмірна вага і вік понад 35 років значно збільшують ризик смерті. У середньому вагітні жінки ризикують приблизно так само, як і група людей віком від 70 до 84 років», – констатує професорка.

Вакцина безпліддя не викликає, плід не уражає  

Серед усіх пацієнток ковідного відділення перинатального центру немає жодної вакцинованої. Тому прикарпатські медики просто благають жінок при надії та тих, хто планує поповнення сім’ї, включати здоровий глузд і вакцинуватись. Однак у відповідь часто чують міфи, якими їх «годують» соціальні мережі,  – про безпліддя, викидні, імпотенцію, «медичні експерименти» тощо.

Проте ці страшилки не мають ніякого доказового підґрунтя, запевняють медики. Міф про те, що вакцина від коронавірусу може викликати безпліддя, з’явився після хибного розуміння одного японського дослідження на щурах про нібито тривале зберігання ковідвакцини у яєчниках.

«Ця гіпотеза походить від хибного розуміння результатів одного японського дослідження, у ході якого щурам вводили дуже велику  дозу вакцини, більшу ніж та, яку дають людям (у 1333 рази вищу), і констатували 0,1% дози у яєчниках тварин через 48 годин після ін’єкції, не вказуючи при цьому, що це був жир, у якому вводилася вакцина, і який не містить генетичного матеріалу вірусу, що запускає імунну систему. Тобто результати дослідження були відповідно скореговані під соціальні маніпуляції думкою», – пояснює медик.

Дописувачі у соцмережах також поширюють інформацію про ризик викиднів після щеплення, посилаючись на дані різних організацій моніторингу вакцин.

«Серед вакцинованих жінок, які брали участь в експерименті, відсоток викиднів склав 12,3, що не відрізняється від загального показника у популяційній статистиці – 20 %. На жаль, викидні – дуже поширена проблема, і доказів того, що їх спричинило щеплення, немає», – додає Оксана Михайлівна.

Також просторами Інтернету шириться твердження, що нібито вакцина Pfizer навчить імунну систему організму атакувати білок синцитин-1 – ключовий білок, необхідний для формування плаценти, який бере участь у формуванні плаценти, а це, своєю чергою, призведе до безпліддя в жінок. Існує також твердження, що білок-спайк вірусу COVID-19 та синцитин-1 настільки схожі, що імунна система може помилково прийняти одне за інше.

«Насправді, якщо вакцина може викликати імунну відповідь проти плацентарного білка, те саме відбувалося б під час захворювання на COVID-19. Це означало б, що мільйони жінок дітородного віку по всьому світі, які перенесли COVID-19 за останній рік, не можуть мати дітей. Якби імунну систему було так легко заплутати, наш організм атакував би свої власні органи щоразу, коли заражався інфекцією та виробляв антитіла. А це неправда».

І це твердження знайшло докази у нещодавньому дослідженні, яке не показало імунної перехресної реакції між протеїном-шипом та синцитином-1, що спростувало цю хибну думку. Понад 160 тисяч вагітних на сьогодні в США – учасники програми V-safe After Vaccination Health Checker, розробленої Центром контролю захворювань США (CDC) – вказали, що на момент вакцинації були вагітними. Центр не надав жодних наукових аргументованих доказів того, що вакцини нашкодили вагітній або ембріону.

Так само і твердження про те, що вакцина може викликати імпотенцію у чоловіків.

«Немає жодних доказових даних цьому твердженню. Проте зафіксовані випадки, коли важкий перебіг коронавірусного захворювання призводив до порушення сперматогенезу та еректильної дисфункції у чоловіків. У жінок також після перенесеного ковіду  спостерігались розлади менструального циклу. Проте до кінця не з’ясовано, чи сам коронавірус так впливає на організм, чи та стресова ситуація, депресія та безсоння, якими страждають важкохворі», –  додає медик.

Вже мільярди людей вакциновані, серед них є і жінки, які були вакциновані напередодні вагітності, під час вагітності, після вагітності. Ніякого зв’язку неплідності і вакцинування немає.

«А про те, що власне ковідна інфекція може дуже потужно вплинути на організм та призвести до стану, несумісного із вагітністю, є, і більш імовірні. Якщо дві чверті легень будуть у фіброзах,  то про яке продовження вагітності може іти мова і про здоров’я майбутньої дитини також», – додає Оксана Михайлівна.

Одна імунопрофілактика рятує два життя

Наразі вже існує достатньо даних, які підтверджують, що щеплення є цілком безпечним під час вагітності, а ось зараження Covid-19 – навпаки.

«Важкий перебіг коронавірусного захворювання у вагітної впливає на розвиток плода. Часто такі дітки народжуються недоношеними. Або наша тактика вимагає розродження, бо стан породіллі погіршується, або сам плід починає страждати. Коли жінка відчуває кисневу недостатність, в утробі задихається дитина. На різних термінах  вагітності це може призвести і до непоправного – завмирання плода. Тому вакцинація рятує два життя. Сьогодні вже опубліковані клінічні дослідження (наприклад, в American Journal of Obstetrics and Gynecology), які демонструють, що рівень антитіл після вакцинації у вагітних та жінок, що годують грудьми, був високим, а частота побічних реакцій була низькою серед усіх учасників. Антитіла, вироблені після імунізації, були виявлені у пуповинній крові, а також у грудному молоці, що вказує на перехід антитіл від матері до дитини. Вже відомо про численні випадки, коли діти від вакцинованих жінок народжувались відразу з антитілами. Так вакцинована мати захищає свою дитинку і після народження»,  –  додає Оксана Михайлівна.

Вакцинуватись вагітним жінкам можна на будь-якому терміні. Вакцинація проти COVID-19 показана вагітним жінкам, її не слід відтерміновувати до пологів. Якщо у жінки при надії є побоювання, то можна зробити щеплення після 12-го тижня, коли вже сформовані плацента та всі органи і системи плода. Своєю чергою, Міністерство охорони здоров’я, посилаючись на інформацію ВООЗ, вагітним жінкам рекомендує обирати мРНК вакцини. Вагітним жінкам треба переважно робити щеплення вакцинами від COVID-19, розробленими на основі мРНК-технології, тобто вакцинами від BioNTech/Pfizer та Moderna, які є доступними в Україні.

«Насамперед вагітна боїться за життя своєї дитини, вірус новий, вірус швидко мутує. Їхній страх – природний, але спілкування та пояснення допомагають зрозуміти, що вакцинація важлива», – зазначає медик. Більшість своїх вагітних пацієнток, а також жінок, що годують після пологів малюків,  лікарка вже переконала щепитися.

«Це єдиний шлях зменшити всі ризики важкого перебігу захворювання.  Зараз  у світі прогресивна медицина – це доказова медицина. Вона оперує статистикою. Небезпечно опиратися на думку подруги, сусідки чи блогера у соціальних мережах – сумнівних спеціалістів. Прислухайтесь до компетентних рекомендацій. Вчасно вакцинуйтеся. На сьогодні це єдина доказова зброя проти вірусу».

Та проблема у тому, що поки вчені проведуть дослідження й спростують один міф про вакцину, в Інтернеті вже з’являється наступний, який підживлює сумніви жінок. А ковід не дрімає… І веде свій сумний рахунок…

Мар’яна Риндич

Останні новини

6 Грудня
 • Суспільство
  Суспільство
  Солодкі фантазії: прикарпатка створює справжні шедеври з шоколаду
 • 22 листопада
 • Важливо
  Важливо
  Будинки, яких особливо шкода
 • 10:43
  В Івано-Франківській громаді цьогоріч капітально відремонтували 7 вулиць у місті та 17 – у селах
 • 19 листопада
 • Історія
  Історія
  Кримінальні історії: таємне життя гімназійного професора
 • 14:06
  Бракує техніки: франківські комунальники вже готуються до снігу
 • ДТП
  Водія, що пошкодив дорожні знаки, притягнули до відповідальності
 • 12:08
  Змінять траєкторію: в Івано-Франківську проведуть реконструкцію перехрестя вулиць Галицької – Дністровської
 • 17 листопада
 • Важливо
  Станиславівська уніформістика
 • 10:36
  В Івано-Франківську зловили зловмисників, які викрадали з будинків лічильники теплової енергії
 • 12 листопада
 • Історія
  Історія
  Колись у Станиславові: колійова катастрофа
 • Місто
  Новизна смаків: в Івано-Франківську запровадили електронний нагляд за шкільним харчуванням
 • 6 листопада
 • 13:59
  Здоров’я і хвороби старого Станиславова
 • Історія
  Історія
  Кримінальні історії: справа про таємничу поштівку
 • 5 листопада
 • 14:20
  ВРУ скасувала прописку у паспорті – зареєструвати місце проживання можна буде в “Дії”
 • 13:08
  Викладачка ІФНМУ перемогла на конкурсі молодих вчених у Києві
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.