У селі Жураки на Богородчанщині освятили новозбудований храм Благовіщення Пресвятої Богородиці

У селі Жураки на Богородчанщині освятили новозбудований храм Благовіщення Пресвятої Богородиці

Церква – це місце єднання людини з Богом, де проводяться богослужіння та різні релігійні обряди. Найважливіші події життя християнина від народження і до смерті пов’язані з храмом – Тайни Хрещення, Сповіді, Вінчання та прощання із земним світом. Під його куполами ми радіємо і сумуємо. Будівництво храму – це дуже важливий і відповідальний крок для будь-якої громади, адже споруда святині має фундаментальне та сакральне значення. Дев’ять років у селі Жураки, яке входить до Богородчанської територіальної громади, тривало будівництво нового храму Благовіщення Пресвятої Богородиці. Завдяки жертводавцям, меценатам та завзятим жителям села цьогоріч вдалося завершити спорудження та оснащення святині.  

Урочисте освячення та відкриття новозбудованого дому Божого відбулось у Томину неділю, 1 травня. З цієї нагоди у Жураки завітав архієпископ і митрополит Івано-Франківський владика Володимир Війтишин, який здійснив чин освячення храму і разом із запрошеними 19 священнослужителями Богородчанського протопресвітеріату провів божественну літургію. На посвячення церкви прибули сотні парафіян та гостей із сусідніх околиць.

Храм, збудований на століття   

Традиційно владику зустрічали на подвір’ї святині. Діти вітали митрополита хлібом-сіллю, а отець-парох Микола Яричківський запросив предстоятеля очолити архієрейську божественну літургію.

«Сьогодні направду історична подія – відкриються двері святого храму, де ми будемо прославляти Всевишнього Господа, будемо просити Його благословення для всіх нас, для наших воїнів, нашої Батьківщини. Будемо молитись за те, щоб завершилась війна з перемогою для нашого народу, а ми щасливі та в єдності змогли відбудувати нашу державу. То ж хай милостивий Господь Бог прийме працю рук цієї громади і благословить цей храм», – зазначив митрополит Володимир.

Спершу владика здійснив чин освячення нового храму та престолу, на якому буде звершуватись безкровна жертва нашого Спасителя. По завершенні чину освячення храму всередині та ззовні митрополит очолив божественну літургію у співслужінні численного духовенства.

«Перші християни були переслідувані. Вони збирались на могилах апостолів-мучеників, яких убили за те, що проповідували слово Боже, і проводили там перші літургії. Коли ж пізніше за часів імператора Костянтина Великого християни дістали повну свободу релігії, то почали будувати величаві святині, які скоро поширилися по цілій імперії і зводились на місцях поховань цих мучеників. Із того часу постав звичай посвячувати місця, призначені на богослужби. Ця традиція збереглась і до сьогодні. Ми також переносимо мощі святих мучеників до наших храмів, щоб наша церква єдналась із небесним храмом Божим», – сказав владика у зверненні до парафіян.

Також архієрей додав, що будівництво церкви – справа непересічна. Адже храми будуються на століття.

«Покоління, якому випала честь звести новий дім Божий, творить вагомий внесок у розбудову не тільки своєї громади, а й держави загалом. І ми завжди пам’ятатимемо, у який важкий час відкрив свої двері храм Благовіщеня Пресвятої Богородиці у Жураках – у час важкої боротьби за нашу свободу, за соборність та незалежність України», – додав митрополит.

Владика зазначив, що імена вірян та всіх жертводавців назавжди вписані в духовну історію цієї парохії та архієпархії. Також він вручив подячні грамоти жертводавцям та усім, хто спричинився до спорудження святині. На завершення божественної літургії церковний хор, присутні священнослужителі та сотні вірян спільно виконали церковний гімн «Боже великий, єдиний», зносячи свої молитви до Всевишнього за завершення війни та довгоочікуваний мир в Україні.

Атмосфера теплоти, легкості та спокою

У селі Жураки, в якому налічується приблизно дві тисячі мешканців, функціонує церква Успіння Пресвятої Богородиці, зведена ще у 1846 році. У 2013 році у свято мученика Юрія Змієборця освятили закладений камінь під будівництво нового храму. Дев’ять років плідної праці увінчались успіхом – і у Жураках відкрились двері для Господа та парафіян у новому храмі Благовіщення Пресвятої Богородиці.

Побудована церква у традиційному для Бойківщини хрестоподібному стилі. З усіх гірських околиць  видніються п’ять золотистих куполів, якими увінчана святиня, нагадуючи парафіянам про присутність Бога у їхньому селі. Один – центральний і чотири з боків, що символізує Христа і чотирьох євангелістів: Матвія, Марка, Луку та Івана.

Атмосфера всередині святині змушує затамувати подих. Відчувається неймовірна теплота, легкість, спокій та блаженство.  Розглядаючи розпис на стінах та стелі храму, ніби читаєш Святе Письмо. Ікони, сюжети зі Старого та Нового Заповітів, постаті мучеників, святих та подвижників, які своїм життям свідчили відданість Христу-Богу, зображені, ніби живі портрети.

В передній частині храму зображені постаті та події Нового Заповіту, позаду – Старого. Запрестільний образ – ікона Благовіщеня Пресвятої Богородиці, ім’я якої носить церква. Під куполом – воїни небесних сил – архістратиги, нижче – ряд апостолів та євангелістів. Також на стінах церкви зображені образи Воскресіння та Різдва Христового. Споглядають на вірян і великі вчителі Церкви – Василій Великий та Іван Золотоустий, а також Княгиня Ольга та Володимир Великий, слов’янські просвітителі Кирило і Методій. На стелі так званої «жіночої зони» традиційно зображений образ Покрови Богородиці. На хорах – цар Давид грає на гуслях, Мойсей сходить із гори Синай і несе скрижалі Заповідей Божих та пророк Ілля сидить біля потоку Хораф, а круки йому приносять їжу. Нижче – святий Ілля возноситься на вогненній колісниці та Мойсей відкриває Червоне море, даючи шлях ізраїльському народові.

Кожен образ, кожна ікона та сюжет – окрема історія, яка змушує задуматись над Святим Письмом, над Божою наукою та сенсом власного життя. Виконували розпис майже два роки іконописець Володимир Семчук та художник Володимир Федишин. Всі образи розпису є пожертвувані певними людьми.

За словами настоятеля храму Миколи Яричківського, розпис і фон храму добирали дуже детально, дотримуючись всіх церковних канонів, шукали гармонії та естетичної досконалості.

«Ми підбирали такі кольори, щоб людина, коли зайшла до храму, відчувала не пригніченість, а теплоту і свіжіть. Щоб у будь-яку погоду тут було ясно і сонячно. І саме цей розпис у жовто-золотистих тонах, виконаний у стилі реалізму, додає величавості нашій церкві», – зазначає отець.

Як і годиться за церковними канонами, посередині храму стоїть тетрапод – чотирикутний столик, де відправляються Святі Тайни Хрещення та Вінчання, парастаси, панахиди, акафісти і різні чини освячення та благословення. Вівтар відокремлює від центральної частини церкви одноярусний іконостас.  Тетрапод, підставка під Євангеліє, іконостас, «горне сідалище», жертовник, престіл та кивот виконані в одному стилі з дерева, оздоблені ювелірною різьбою, гронами винограду та іконами.

Церква – це живий сад, за яким потрібно дбати…

Завершення будівництва храму Благовіщення Пресвятої Богородиці відбувалось у нелегкі часи – в період пандемії коронавірусу та повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. За словами настоятеля храму, згуртована і боговірна громада докладала всіх зусиль, щоб довести розпочату справу до успішного завершення. Хто жертвував кошти, хто допомагав працею чи вирішенням організаційних питань. Ніхто не залишався осторонь, допомагали і мешканці сусідніх сіл.

«Храм будується силами громади і тримається на плечах парафіян. Бо церква – це не просто обрядова будівля, а живий сад, за яким потрібно дбати, розсаджувати його, пильнувати за ним. Якщо громада буде безвідповідально ставитись до цього, церква занепаде».

Священник говорить, що Господь завжди чекає нас у храмі. Але часто ми буваємо настільки обтяжені земними турботами, що в нас не вистачає часу для того, щоби приділити хоча б маленьку його часточку Богові і своїй власній душі.

«Як говорить заповідь Божа: «Пам’ятай день святий святкувати». А це означає, що наш обов’язок, як християнина, у неділю і свята прийти до храму і брати участь у службі Божій. Хто цього не робить, порушує заповідь Божу і постійно цей гріх поповнює. Церква – це місце, де людина зустрічається з Богом, де вона духовно заспокоюється, черпає сили та укріплює віру. Тут вона знаходить відповіді на потреби свого життя, збагачується благодаттю та живою енергією самого Христа», – наголошує отець Микола.

Присутній на урочистому освяченні храму начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації Володимир Федорак додав, що освячення новозбудованого храму – важлива подія не тільки для парафії, для митрополії, для Івано-Франківщини, а й для всієї України.

«В умовах жорстокої кривавої війни в Україні зруйновано вже понад 200 храмів та церков. Відкриття цього чудового храму Благовіщення Пресвятої Богородиці у часі війни є знаковим. Я відвідував багато церков і культових споруд, але саме ця святиня вразила мене досконалістю. Чудесна побудова, прекрасна сакральна архітектура, красивий розпис… Дай Боже, щоб ми так само досконало розбудовували Україну – з такою ж любов’ю до Бога і завзяттям, як ви будували цей храм», – зауважив Володимир Федорак.

Мар’яна РИНДИЧ

Останні новини

 • Агросектор
  Посівна кампанія на Івано-Франківщині завершується
 • 19:31
  У Богородчанській громаді заборонили діяльність православної церкви московського патріархату
 • Економіка
  Економіка
  На Івано-Франківщину переїхали майже 50 підприємств з регіонів, де ведуться бойові дії
 • Дороги
  Дороги
  Від початку війни на Прикарпатті трапилось 583 аварії, в яких загинуло 14 людей
 • 18:06
  За вихідні патрульні в Івано-Франківську зафіксували два випадки підробки водійських документів
 • Історія
  Історія
  Кримінальні історії: справи про підробки
 • Пам'ять
  До Дня Героїв у Болехові встановили три мандрівні виставки-експозиції національно-патріотичного спрямування
 • Мистецтво
  У Коломийському “Соколі” Національний драмтеатр імені Марії Заньковецької покаже “Злодія”
 • Спорт
  Спорт
  У Бурштині оновлений спортмайданчик відкрили товариськими матчами з міні-футболу
 • 15:45
  Патрульні у пізній час допомогли жінці з двома дітьми доїхати додому
 • 15:30
  У Тисмениці в пластовому зборі взяли участь діти з Кременчука та Кривого Рогу
 • Дещо цікаве
  “Русскій воєнний корабль… ВСЬО!”: у Івано-Франківську відбулось спецпогашення нової марки
 • Кримінал
  На Івано-Франківщині поліцейські затримали підозрюваного у торгівлі наркотиками
 • 14:00
  Минулого тижня на Прикарпатті на коронавірус захворіли 115 осіб, семеро померли
 • Здоров'я
  Здоров'я
  З пологового в операційну: франківські медики провели дві успішні операції немовлятам (ФОТО)
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.