Рука не здригнеться: мешканці Прикарпаття масово розкуповують зброю та вчаться стріляти

Рука не здригнеться: мешканці Прикарпаття масово розкуповують зброю та вчаться стріляти

Війна диктує свої правила. Вміння захистити себе, свій дім та при потребі дати відсіч кривдникам стало головним викликом сьогодення. Небачені звірства, насилля та мародерство окупантів щодо мирного населення змушують українців масово озброюватись. На Прикарпатті процес «демілітаризації»  теж у повному розпалі – черги до тирів, спустошені полиці у мисливських крамницях та підготовлені запаси набоїв. Для захисту, самозахисту чи для самозаспокоєння.  

Яку зброю можна зараз придбати в Івано-Франківську? Що для цього потрібно та де навчитись стріляти, дізнавався «Західний кур’єр».

«Мисливців» серед прикарпатців суттєво побільшало

Пересічний громадянин у нашій країні має право на придбання лише мисливської, пневматичної та холодної зброї, а пістолети, травматичну та автоматичну зброю мають право придбати лише певні категорії громадян, підрозділи охорони, правоохоронні органи та інші спеціальні установи. Пневматична зброя, калібр якої не перевищує 4,5 мм, а швидкість кулі – 100 м/с, продається вільно та не потребує спеціального дозволу на придбання.

Для того, щоб легально купити вогнепальну зброю, потрібно мати щонайменше 18 років (21 – для гладкоствольної, 25 – для нарізної). Спочатку видається дозвіл на придбання. Потенційний власник має зібрати і подати до підрозділу з контролю за обігом зброї Національної поліції України цілий пакет довідок – медичну, про відсутність судимості, про знання матеріальної частини та поводження зі зброєю тощо. Проте з 1 березня 2022 року наказом №170 МВС передбачено скорочений порядок видачі громадянам України дозволу на придбання, зберігання та носіння мисливської зброї та набоїв до неї під час дії воєнного стану.

«Зараз дозвіл на придбання зброї видається на основі заяви особи до органу поліції, до якої потрібно додати тільки копію паспорта, дві фотографії та за наявності копію військового квитка. Після перевірки особи у базі МВС, якщо у неї немає проблем із законом, протягом двох-трьох днів людина отримує дозвіл на придбання вогнепальної зброї», – зазначає начальник контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Юрій Сенюк.

Водночас дозвіл на зброю не можуть отримати неповнолітні, підозрювані у вчиненні кримінального правопорушення, особи, що вчинили тяжкий або особливо тяжкий злочин, у яких не погашена або не знята судимість, у яких менше року тому була конфіскована чи тимчасово вилучена зброя, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, домашні насильники та систематичні правопорушники.

 «Ця спрощена процедура діє тільки на період воєнного стану. Протягом 10 днів після закінчення воєнного стану отриманий за таких умов дозвіл і придбану зброю потрібно здати у відповідні ограни поліції. У випадку неповернення дозволів та зброї особи нестимуть кримінальну відповідальність. Людина, яка має бажання офіційно володіти вогнепальною зброєю після закінчення воєнного стану, повинна буде виробити новий дозвіл за звичною процедурою», – додає Юрій Богданович.

За словами Юрія Сенюка, від початку війни кількість охочих отримати дозвіл на придбання вогнепальної зброї на Івано-Франківщині збільшилась у рази.

За час воєнного стану дозвільна система ГУ НП в Івано-Франківській області прийняла 7168 заяв від мешканців області. Видано 3549 дозволів на придбання вогнепальної зброї і 1277 дозволів на носіння та зберігання.

«Багато громадян, які вже отримали дозвіл на придбання, ще не використали своє право. Дозвіл на придбання зброї дається на три місяці, щоб потенційний власник вибрав і купив собі засіб для самооборони. Після купівлі зброю потрібно зареєструвати в управлінні поліції. На це дається 10 днів із моменту покупки», – додає Юрій Богданович.

Зараз у власному користуванні мешканців Прикарпаття перебуває 33 тисячі одиниць зброї. Це пістолети, револьвери, гвинтівки, мисливська нарізна, гладкоствольна та комбінована зброя, яку можуть застосовувати цивільні громадяни для самозахисту в умовах війни.

Водночас начальник дозвільної системи зазначає, що збільшення кількості особистої зброї серед цивільного населення несе певну небезпеку для оточуючих.

«Зброя завжди повинна слугувати засобом захисту чи самозахисту, а не предметом залякування. Під час носіння зброї цивільними особами її не повинно бути видно, щоб не наганяти страху на оточуючих. Щодо мисливської зброї існують чіткі правила її перевезення та зберігання. У автомобілі гвинтівку можна перевозити тільки у чохлі і незарядженою.  Пістолет також повинен бути завжди в кобурі і схований від очей оточуючих. Право відкрито носити зброю мають тільки працівники правоохоронних органів та військові», – додає поліцейський.

Без дозволу можна володіти пневматичною зброєю калібром менше 4,5 мм і швидкістю польоту кулі нижче 100 метрів за секунду, а також газовими балончиками (крім тих, які використовуються співробітниками правоохоронних органів). Єдина умова — вік щонайменше 18 років.

Також 3 березня 2022 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України». Закон надає право громадянам України застосовувати власну нагородну, спортивну, мисливську зброю та бойові припаси до неї у захисті України та звільняє їх від відповідальності за застосування вогнепальної зброї проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України. Він набрав чинності 7 березня і застосовується протягом дії воєнного стану.

Пістолет, гвинтівка чи автомат

В Івано-Франківську станом на сьогоднішній день є 11 магазинів із реалізації вогнепальної зброї.

За словами власника однієї з найбільших крамниць зброї Валерія Михайловича, зараз найбільшим попитом користується зброя охоронного призначення – помпова та нарізна зброя військових зразків. Однак помпові рушниці та автомати Калашникова прикарпатці розкупили ще у перші дні війни. Зараз у наявності немає ніяких – ні дешевих, ні дорогих. Адже основними постачальниками зброї в Україну були Європа, Америка та Туреччина, а зараз постачань зброї немає.

Через великий попит та відсутність постачання на разі вибір зброї у франківських крамницях невеликий. Можна придбати тільки пневматику, мисливську зброю та травматичні пістолети, які виробляє український завод «Форт».

Мені для самоохорони пропонують придбати самозарядний травматичний пістолет «Форт 12» калібру 9 мм. Призначений для ураження живої сили противника на відстані до 50 м. До речі, саме такі пістолети офіційно прийняті на озброєння МВС України та СБУ. Ціна на травматичні пістолети «Форт» – від 19 до 32 тисяч гривень. Для придбання такого вогнепалу потрібно мати дозвіл із поліції.

«Травматичні пістолети призначені тільки для самооборони, коли на вас нападають. Лише тоді дозволено використовувати цю зброю», – зазначають продавці-консультанти у магазині.

Пропонують мені такий вид зброї не випадково. Журналісти – одні з небагатьох, кому можна купити травматичний пістолет та носити у кишені. Право на це мають також правоохоронці, судді та їхні родичі, народні депутати, державні службовці та учасники громадських формувань охорони порядку.

А от іншу зброю, умовно її називають мисливською, можна придбати, незважаючи на професію, за наявності дозволу. Зараз  прикарпатці купують її не так для полювання, як у цілях самозахисту.

Найпопулярнішою є мисливська гладкоствольна помпова рушниця 12 калібру. Доволі проста, невибаглива і доступна в ціновому діапазоні (9–12 тисяч гривень). За словами Валерія Михайловича, це ідеальний варіант для захисту домівки і сім’ї. Він також зазначає, що багато відвідувачів питають про автоматичну нарізну зброю, яку зараз придбати практично неможливо. Знову ж таки, через відсутність постачань з-за кордону.

Мисливські рушниці теж залишились тільки з дорожчого сегменту – від 19 до 32 тисяч гривень. Також треба враховувати, що разом із рушницею потрібно обов’язково придбати сейф для її зберігання (мінімум 4 тисячі), плюс набої, мастило для чищення, чохол та ремінь. Так само у франківських крамницях спостерігається дефіцит із набоями для всіх видів зброї. Тому потенційним «мисливцям за рашистами» варто ощадливо використовувати патрони.

Без дозволу можна придбати пневматичну зброю. Ціна на пневматику стартує від 3 тисяч гривень. Їх у крамницях є достатньо, проте попиту на них зараз немає.

«Пневматична зброя призначена переважно для спортивних тренувань, змагань та ігор, а не для реального захисту. Водночас із пневматикою потрібно бути обережним. Хоча травмувати нападника нею важко, у іншої сторони конфлікту може виявитись вогнепальна зброя… Тому для самозахисту надійніше буде використовувати звичайний газовий балончик, ціна на які від 100 гривень», – додає спеціаліст.

Також у наявності є револьвери Флобера (ціна 8500 грн) або стартові пістолети (від 3 тис.), які стріляють холостими патронами, але мають звук вистрілу, як у бойового пістолета. Звичайно, такою зброєю знешкодити нападника навряд чи вдасться, проте добряче налякати можна.

Руки вверх, штани вниз! Признавайся: ти рашист?

Як бачимо, сьогодні придбати рушницю чи пістолет  може кожен адекватний та законослухняний повнолітній громадянин. Проте зброя без відточених практичних навичок стає небезпечним шматком заліза, який несе загрозу не лише для ймовірного кривдника, а й для її власника. Потрібні регулярні тренування.

Пройти курси з вивчення матеріально-технічної частини зброї, правил поводження та її застосування, а також здобути навики практичної стрільби в Івано-Франківську можна у ГФСК «Динамо». Під час дії воєнного стану відмінили складання обов’язкового іспиту для отримання дозволу на носіння та зберігання зброї. Однак у мирний час такий іспит повинен кожен потенційний власник зброї. Коштує курс 400 гривень. Познайомитися з драйвовим світом динамічної стрільби можна у спортивно-стрілецькому тирі «СВД Легіон». Проте 24 лютого, у зв’язку з військовими діями в Україні, тир тимчасово припинив свою роботу.

Також в Івано-Франківську великою популярністю, особливо серед жінок, користуються безкоштовні стрілецькі курси, які проводять щодня у десяти шкільних тирах.

«Західний кур’єр» теж відточував стрілецькі навики на одному з таких навчань. У групі з 13 людей – 10 жінок – різного віку і професій, половина з них – вимушено переміщені особи, які проживають у Івано-Франківську. Вишкіл проводять інструктори Сергій Карпенко та Олег Федик.

Навчають стріляти з пневматичної гвинтівки ІЖ-38. За словами інструкторів, на ній можна відпрацювати правильне спускання гачка, прикладання зброї, положення для стрільби та прицілювання.

«Опанувати цей вид зброї нескладно. Коли люди розуміють, що сильного звуку та віддачі немає, у них зникає страх».

На заняттях дають можливість зробити п’ять пробних пострілів та десять залікових. Головна мета першого уроку – зробити хоч якусь кучність вистрілів, навіть якщо не вдасться поцілити у центр мішені.

Також присутніх навчають, як правильно поводитися зі зброєю.

«Найголовніше правило – завжди поводитися зі зброєю, ніби вона заряджена. І ніколи не направляти ствол у бік людини. Зброя у руках має бути направлена в трьох напрямках – вверх ствол, вниз під ноги або в бік противника чи мішенного поля. І завжди запобіжник має стояти. До стрільби палець не повинен  лежати на спусковому гачку», – розповідає Сергій Карпенко.

За словами інструкторів, саме з жінками найлегше працювати. Вони більш допитливі, наполегливі та відпрацьовують усе по кілька разів. Також зазначають, що серед жінок є багато професійних снайперів.

«Якщо ви вже взяли зброю в руки, ви автоматично стаєте стороною конфлікту. Це значить, що до вас ворог вже буде відноситись не як до цивільного населення, а як до військового з усіма можливими наслідками – пораненням, розстрілом чи взяттям у полон», – зазначає Сергій Васильович.

Також присутніх ознайомили з будовою автомата Калашникова та дали можливість власноруч частково розібрати й зібрати муляж та зарядити магазин патронами. Більшість присутніх жінок тримають у руках автомат вперше у житті. Так само вперше стріляють із гвинтівки. З першої спроби не у всіх виходить поцілити у мішень, проте ніхто не покидає спроб.

«Вміння стріляти – це тільки 10 відсотків від тих знань, які потрібно мати військовим. Прицілився – вистрілив. Цього можна навчитись за три дні. Основне – це тактика та стратегія ведення бойових дій», – додає інструктор.

Також він зазначає, що кожен, хто бере до рук гвинтівку, автоматично бере на себе відповідальність за неї. Адже стріляє не зброя, а людина. Порушення правил поводження зі зброєю карається позбавленням волі від 2 до 12 років, залежно від тяжкості завданих ушкоджень.

«Найперше, про що я пошкодувала, коли почалась війна, чому не встигла придбати зброю та навчитись стріляти завчасу, – розповідає 39-річна Олена з Чернігівщини, яка вже більше місяця мешкає в Івано-Франківську. – Зараз є нагода надолужити втрачене. Вміння поводитись зі зброєю додає впевненості. А в умовах війни – просто конче необхідно».

На запитання чи змогла б жінка натиснути на гачок при необхідності захищати себе чи свою родину від кривдників, відповідає: «Навіть рука не здригнеться!».

Мар’яна РИНДИЧ

Останні новини

 • Агросектор
  Посівна кампанія на Івано-Франківщині завершується
 • 19:31
  У Богородчанській громаді заборонили діяльність православної церкви московського патріархату
 • Економіка
  Економіка
  На Івано-Франківщину переїхали майже 50 підприємств з регіонів, де ведуться бойові дії
 • Дороги
  Дороги
  Від початку війни на Прикарпатті трапилось 583 аварії, в яких загинуло 14 людей
 • 18:06
  За вихідні патрульні в Івано-Франківську зафіксували два випадки підробки водійських документів
 • Історія
  Історія
  Кримінальні історії: справи про підробки
 • Пам'ять
  До Дня Героїв у Болехові встановили три мандрівні виставки-експозиції національно-патріотичного спрямування
 • Мистецтво
  У Коломийському “Соколі” Національний драмтеатр імені Марії Заньковецької покаже “Злодія”
 • Спорт
  Спорт
  У Бурштині оновлений спортмайданчик відкрили товариськими матчами з міні-футболу
 • 15:45
  Патрульні у пізній час допомогли жінці з двома дітьми доїхати додому
 • 15:30
  У Тисмениці в пластовому зборі взяли участь діти з Кременчука та Кривого Рогу
 • Дещо цікаве
  “Русскій воєнний корабль… ВСЬО!”: у Івано-Франківську відбулось спецпогашення нової марки
 • Кримінал
  На Івано-Франківщині поліцейські затримали підозрюваного у торгівлі наркотиками
 • 14:00
  Минулого тижня на Прикарпатті на коронавірус захворіли 115 осіб, семеро померли
 • Здоров'я
  Здоров'я
  З пологового в операційну: франківські медики провели дві успішні операції немовлятам (ФОТО)
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.