Чим живе село, котре одним із перших виявило бажання приєднатися до Івано-Франківської ТГ

Чим живе село, котре одним із перших виявило бажання приєднатися до Івано-Франківської ТГ

Для кожного з нас при слові «село» одразу виринають асоціації про польові дороги, стада худоби, безмежні поля, городи. Але таке уявлення про сільське життя спростовують у тих селах, котрі можуть похвалитися наявністю підприємств, розвиненою інфраструктурою чи привабливими рекреаційними зонами. Одним із таких є і село Підлужжя Івано-Франківської громади.

До Підлужжя зовсім близько: всього 15 хвилин із центру Івано-Франківська – і ви забуваєте про міську суєту. Якщо не маєте власного транспорту, сюди можна дістатися комунальним 45-м автобусом або такими ж прохідними автобусами, котрі їдуть на Колодіївку, Узин, Добровляни.

Наше знайомство із Підлужжям відбувалося у супроводі радниці міського голови Ярини Стойко. Ми побували на території старої церкви, на гімназійному подвір’ї, проїхалися сільськими вулицями, стали свідками обстеження аварійних дерев, котрі будуть зрізати. Протягом декількох годин телефон у руках жінки не вмовкав. Проблем у селі є чимало, і з усіма ними пані Ярина дає собі раду, бо каже, що любить роботу з людьми і відчуває неабияке задоволення, коли може чимось допомогти.

Підлужжя до жовтня 2019 року належало до Тисменицького району і завжди залишалося в тіні своїх сіл-сусідів. З одного боку воно примикає до приміських сіл Угорники та Вовчинець і фактично стає приміською зоною, щоправда, від Вовчинця його відділяє Бистриця. А з іншого – це чудове місце для проведення відпочинку, адже на пагорбах за селом відкриваються неймовірні краєвиди на Івано-Франківськ і навколишні села.

Така природна краса часом і дошкуляє мешканцям Підлужжя, бо село омивають аж дві річки. Про повінь тут знають не з переказів, адже не так давно, у 2008 році, частина села потерпіла від великої води. Минулого року стихія також завдала чимало збитків селянам. Під час літньої повені 54 домогосподарства у Підлужжі були підтоплені.

«Дякувати Богу, це не був 2008 рік, коли вода була у будинках. Державної дотації для ліквідації наслідків повені у нас не отримав ніхто, бо не підпадали під ту категорію. Але з міського бюджету допомогу отримали 18 господарств», – розповідає Ярина Стойко.

У старій частині Підлужжя ще досі видно русло річки Млинівки, котра колись протікала через село. Тепер колишня річка понад 50 років не є діючою, тому її за земельним законодавством списали. На території русла ще залишилось трохи старих аварійних дерев, котрі потроху зрізають.

Історія цього села сягає давнини, на його території віднайшли розкопки часів трипільської культури. Письмові історичні джерела засвідчують існування села Підлужжя вже в 1378 році. Село є на карті Боплана 17 століття.

За офіційними даними, в Підлужжі є 1780 дорослих мешканців, до 800 дітей до 18-річного віку. Проживає у селі трохи більше двох із половиною тисяч людей. 20 відсотків мешканців села живуть на дачах на постійній основі.

Останнім часом про село заговорили як про можливу потужну рекреаційну зону в межах Івано-Франківської територіальної громади. Тут є на що подивитися і є де розгулятися. Сюди часто їздять на пікніки, бо, напевно, немає таких, хто не знає про колибу «Шершень» на горі та родзинку цього відпочинкового закладу – апетитні чебуреки.

Нещодавно місцевий підприємець Роман Яковин презентував своє фермерське господарство. Чоловік вирощує різні види плодових дерев, а також організував ферму із овець, кіз, буйволів. У найближчих планах фермера – облаштувати місце для сімейного відпочинку: організувати заклад громадського харчування (ресторанчик), територію для розваг дітей та оглядовий майданчик, щоб люди могли приїжджати на відпочинок зі своїми сім’ями.

Історія із приєднанням Підлужжя до Івано-Франківської громади тягнеться фактично від початку 2019 року. Тоді за угодою із Івано-Франківською міською радою Підлужжя отримало мільйон гривень. Після обговорення з місцевими депутатами сільська влада планувала з’єднати нормальною дорогою Підлужжя із Угорниками та пустити автобусний маршрут не об’їзною дорогою, а поміж житлові будинки.

«Ми порахували і вже були так вирішили. Але Руслан Романович пообіцяв громадський транспорт, який тією дорогою, яка була тут у 2019 році, не то що би не поїхав. Тут були такі ями – по коліна. Ми неодноразово писали звернення, щоби зробили цю дорогу. Вона перебуває на балансі ДП «Дороги Прикарпаття». Але наша «Муніципальна дорожня компанія» повністю її обслуговує. Тоді міська рада прийняла рішення, що треба зробити цю дорогу. То ми зверталися із листом до Києва, щоби там дозволили нам нашими ж коштами зробити їхню дорогу. Тому ми зробили такий шмат дороги, на який стало виділених від міста грошей», – розповідає Ярина Стойко.

У селі є місцева пам’ятка архітектури – дерев’яна греко-католицька церква Благовіщення Пресвятої Богородиці, котра датується 1815 роком, щоправда, в кінці XIX століття вона зазнала часткової реконструкції. Зараз церква діюча. Але, як розповіла Ярина Стойко, її довелося трохи підремонтувати.

В іншій частині села – навпроти цвинтаря – будується нова церква, яка також буде названа на честь Благовіщення. «Це наша красуня», – з гордістю каже радниця міського голови, показуючи новобудову. От тільки її спорудження затягнулося вже на два десятки років. «Напевно, мої діти ще в ній одружуватися не будуть», – додає пані Ярина, кажучи про повільні темпи спорудження храму. Каже, досі будували силами сільської громади. Тепер частину грошей щороку виділяють із бюджету територіальної громади.

У лютому минулого року запрацював Центр надання адміністративних послуг. Зараз ЦНАП працює щоденно. Місцеві мешканці задоволені, адже для того, аби отримати будь-яку довідку, не треба їхати до Івано-Франківська.

Медицина у Підлужжі також працює на належному рівні. Місцева лікарська амбулаторія обслуговує цілий кущ. Сюди входять сусідні села Підпечери, Колодіївка, Узин, Добровляни і Підлужжя. У кожному із чотирьох сіл є свої ФАПи, а центральне обслуговування пацієнтів зосереджене саме у Підлужжі, дільничні лікарі також працюють у Підлужжі. Два роки тому село отримало новий автомобіль для обслуговування лікарської амбулаторії.

На запитання, а що ж змінилося у селі із входженням у територіальну громаду з центром в Івано-Франківську, пані Ярина без зайвих роздумів однозначно відповідає: «Багато чого». І стає зрозуміло, що підлужани таки не прогадали у своєму прагненні бути під крилом великого міста.

«Що стосується бюджету, то не можу зараз нічого сказати, бо тепер весь бюджет формується у міській раді і розподіляється зверху. До приєднання до громади ми були бідними, але гоноровими, а тепер живемо отак. Усі податки від підприємців йдуть також у міський бюджет, – ділиться радниця міського голови. – Стукаємо, звертаємося, просимо, коли чогось треба. З розумінням ставляться до потреб, тому що кожне село має свої потреби. Навіть якщо взяти нашу дорогу. Дороги підсипаються, розгортаються. Попросила щебеню – непроїзну вулицю в селі засипали щебенем. Полегку все робиться. Надіємося з часом на повне асфальтування усіх вулиць у селі».

До позитивів зараховують у селі 45-й автобус. Це дуже добре, тому що пенсіонери мають можливість їхати безкоштовно. Проблемою для мешканців Підлужжя було те, що в час жорсткішого карантину проїзні автобуси не зупинялися та не  брали людей ані в місто, ані дорогою в село. А дуже багато мешканців села добираються на роботу в Івано-Франківськ. Доводилося і самій радниці голови виручати односельців та підвозити людей на зупинку в Угорники.

У Підлужжі, як і в усіх селах громади, потроху впроваджують систему вивезення твердих побутових відходів. У лютому тендер на вивезення сміття виграло АТП 0928. Тепер централізовано сміття вивозять двічі в місяць. «Розробляємо механізм покарання злісних неплатників. Бо не може бути такого. Людям краще викинути сміття де завгодно, але вони не готові платити за таку послугу», – каже Ярина Стойко.

Інфраструктура села все ще залишається проблемою номер один для керівництва Підлужжя. Сільські дороги – це те, що не дає можливості розслабитися. Як зізналася Ярина Стойко, вона мріє, щоби не тільки частинкою села можна було пройтися після дощу в білих кросівках і залишатися чистим.

Також для комфортного життя у селі бракує спортивного залу в місцевій гімназії. На цьому наголосила і теперішня директорка навчального закладу Христина Івасюк. Школа збудована відносно недавно. У 1997 році в селі здали першу чергу навчального закладу без спортзалу. Але його досі так і не збудували, хоча фундамент вже був залитий. Цього року в Підлузькій гімназії, котра розрахована на 270 учнів, навчалося 173 учні. Тут працює 23 педагоги і 14 осіб обслуговуючого персоналу.

«Прийшов молодий учитель фізкультури і займається із дітками. Двічі наші учні брали участь у кубку міського голови і футбольної академії «Прикарпаття». Минулого року були призерами срібної ліги. Цього року підлузькі юні спортсмени вже брали участь у змаганнях золотої ліги, де отримали сертифікат на 13 тисяч гривень», – пишається спортивними досягненнями своїх вихованців директорка гімназії.

Та й поки ми розмовляли із пані Христиною, на спортивному майданчику не вщухали футбольні баталії сільської малечі.

Минулого року в навчальному закладі вдалося зробити ремонти другого поверху. Цього року планують провести ремонти приміщень на першому поверсі. За виділені 18 тисяч із фонду радниці міського голови для потреб гімназії закупили принтер та мотокоси. Христина Івасюк каже, що це необхідні речі, бо територія школи має два гектари, тому косити є що.

Спортом у селі займаються і діти, і дорослі. Сільський стадіон передали на баланс ДЮСШ №3. Невдовзі у Підлужжі відбуватимуться змагання в межах чемпіонату України з юніорського футболу. Поле відповідає нормам, на стадіоні є роздягалки, душові кабіни.

Культурне життя у Підлужжі має свою довгу історію. У вересні місцевий хоровий колектив відзначатиме 85 років із часу його створення. Народний аматорський хор «Розмай» часто бере участь у різноманітних дійствах. Нещодавно разом із іншими колективами народної творчості хор виступав у межах фестивалю «Мелодії парку» в Івано-Франківську. До ювілею хорового колективу готують нові костюми.

У Підлужжі можна знайти і чудові місця для активного та пасивного відпочинку. Спортивно-стрілецький тир «СВД Легіон» пропонує охочим виплеснути адреналін та постріляти у тирі. Також на території комплексу є можливість відпочити в альтанці біля водойми, порибалити та насолодитися природою. Тут настільки тихо і спокійно, що міська суєта зникає, як і висотки на горизонті. На території комплексу свого часу була невелика ферма, на якій розводили нутрій.

Для охочих отримати якомога більше насолоди від відпочинку пропонують навіть гарячі чани. Тут проводяться серйозні змагання із стрільби. Керівництво закладу запрошує групи дітей на екскурсії до тиру, де їм детально розкажуть все про небезпеку зброї, як реагувати у ситуації, коли дитина натрапила на небезпечний снаряд.

У Підлужжі реалізовують масштабний проєкт із встановлення сонячної електростанції потужністю 3 тисячі кіловат на площі 13 гектарів. При в’їзді у село видно велику територію із сонячними панелями. Перша черга, котра займає площу понад 6 гектарів, вже працює. Енергія, яку генерують сонячні панелі, йде у загальну мережу і потрапляє на підстанцію потужністю 35 мегават. Вона постачає енергією Підлужжя, Підпечери, Тисменицю, Хом’яківку і т. д.

Володимир БОДАК

Останні новини

17 Вересня
 • 11:00
  У Івано-Франківську на перехресті вулиць Мазепи і Саєвича, біля ліцею № 23 імені Романа Гурика, влаштують пішохідний перехід
 • 10:40
  За літній період у таборах і санаторіях вдалося оздоровити 601 дитину з Івано-Франківської міської територіальної громади
 • 10:25
  З початку року до місцевого бюджету Івано-Франківської міської територіальної громади від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, надійшло 52 мільйони гривень, що на 15 млн. грн. більше від плану.
 • 10:14
  У селах Івано-Франківської міської територіальної громади модернізують системи зовнішнього освітлення вулиць.
 • Дороги
  Дороги
  У Івано-Франківську захищати придорожні газони від паркування машин спробують за допомогою елементів ландшафтного дизайну
 • 30 Липня
 • 14:37
  Двоколісником із комфортом: після річної перерви в Івано-Франківську відновили роботи з проєктування та влаштування велосипедної інфраструктури
 • Історія
  Історія
  Кримінальні історії: Помста дружини залізничника
 • 12:22
  На Прикарпатті скажена лисиця вкусила людину
 • 29 Липня
 • 12:03
  В Івано-Франківській громаді виплатили понад 3 мільйони гривень «карантинної» допомоги
 • 09:50
  Споживачам Долини та Городенки повернуть понад 18,27 млн грн необґрунтовано нарахованої плати за воду
 • Споживач
  Споживач
  З 1 серпня ціна на світло для населення не зміниться
 • 23 Липня
 • Історія
  Ретроновина: «театральні» зомління
 • Історія
  Історія
  Кримінальні історії: офіцер перед судом
 • 15:05
  У таборі на Прикарпатті – спалах кишкової інфекції
 • 14:44
  На Прикарпатті майстри лісу незаконними рубками завдали збитків на пів мільйона гривень
 • Залишити коментар

  Ваша електронна пошта не буде опублікована.